Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
Πως δεν είναι για τουρίστες? Κ εγώ τι ήμουνα??? :D :D
 

Thodorisxa

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Πως δεν είναι για τουρίστες? Κ εγώ τι ήμουνα??? :D :D
muze kart δεν είναι για τουρίστες.
Μάλλον είχες πάρει το museum pass....
Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα από αυτά που γράφει.

The Turkish Culture and Tourism Ministry introduced the MüzeKart in 2008. It was, and still is, a huge success among Turkish citizens. It also drew the attention of tourists, but they were not allowed to buy one. This outcry resulted in the creation of a separate card, the Museum Pass Istanbul.
The Museum Pass Istanbul is for tourists visiting the metropolitan, hence providing access to a limited amount of venues.

So, as a tourist to Istanbul, the Museum Pass is the one and only card you can apply for!
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
muze kart δεν είναι για τουρίστες.
Μάλλον είχες πάρει το museum pass....
Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα από αυτά που γράφει.

The Turkish Culture and Tourism Ministry introduced the MüzeKart in 2008. It was, and still is, a huge success among Turkish citizens. It also drew the attention of tourists, but they were not allowed to buy one. This outcry resulted in the creation of a separate card, the Museum Pass Istanbul.
The Museum Pass Istanbul is for tourists visiting the metropolitan, hence providing access to a limited amount of venues.

So, as a tourist to Istanbul, the Museum Pass is the one and only card you can apply for!
E αυτή. Δε το έχω με τα ονόματα.Η γυναίκα μου θυμάται λεπτομέρειες............. Εμείς σε 4 πήγαμε μη νομίζεις.
Αλλα συνέφερε κ οικονομικά κ χρονικά....... Αν δεις τις ουρές ;)
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Εκτός απροοπτου με το νέο έτος θα μεταφερθεί το αεροδρόμιο Atatürk στις καινουριες εγκαταστάσεις (
İstanbul Yeni Havalimanı). Οπότε περιμένε για να δεις τι δυνατότητες μεταφοράς θα υπάρχουν απο εκεί.
 

Thodorisxa

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Εκτός απροοπτου με το νέο έτος θα μεταφερθεί το αεροδρόμιο Atatürk στις καινουριες εγκαταστάσεις (
İstanbul Yeni Havalimanı). Οπότε περιμένε για να δεις τι δυνατότητες μεταφοράς θα υπάρχουν απο εκεί.
Αυτό δεν το ήξερα.... και από ότι είδα είναι κανα 35αρι χλμ μακριά πλέον....
 

connosp

Member
Μηνύματα
388
Likes
825
Αν κατάλαβα καλά το muze kart δεν είναι για τουρίστες.
Αν είσαι τουρίστας πρέπει να πάρεις museum pass....με το οποίο μπορείς να δεις
  • Hagia Sophia
  • Topkapi Palace and the Harem
  • Hagia Irene
  • Istanbul Archaeological Museums
  • Istanbul Mosaic Museum
  • Museum of Turkish and Islamic Arts
  • Museum of the History of Science and Technology in Islam
  • Chora Church or Mosaic Museum
  • Galata Mevlevi House Museum
  • Yıldız Palace Museum
  • Rumeli Hisar Museum
  • Fethiye Museu
Θα επισκεπτώ μόνο Αγιά σοφιά από τα παραπάνω που μπορείς με την κάρτα.
Είδα όμως στο site που έβαλε ο Βαλάντης ότι έχει και eticket για οποίο μουσείο θες ξεχωριστά...πχ για Αγ σοφιά με 60tl αντί για 40 που έχει στον κισέ αν δεν κάνω λάθος .
Τα λέω καλά;
H είσοδος στην Αγ. Σοφιά είναι 40 TRY και στην Βασιλική κινστέρνα 20 TRY. (Αυγ. 18)
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Στο Τοπ Καπι και στην Αγια Σοφια φανταζομαι χρειαζεσσι εισιτηριο.ειναι κσλυτερα,αν γινεται,νσ το κλεισεις πριν με το ιντερνετ η επι τοπου;
 
Last edited:

connosp

Member
Μηνύματα
388
Likes
825
Στο Τοπ Κσπι και στην Αγια Σοφα φανταζομαι χρειαζεσσι εισιτηριο.ειναι κσλυτερα,αν γινεται,νσ το κλεισεις πριν με το ιντερνετ η επι τοπου;
Εαν πας τετοια εποχη, δεν νομιζω, παντος το εισιτηριο για Αγια σοφια ειναι 40 λιρες.
 
Μηνύματα
19
Likes
2
Καλησπέρα σας,

μιας που ετοιμάζομαι για Χριστούγεννα στην ΠΟΛΗ να ρωτήσω κανα 2 πραγματάκια...

βασικά πως μπορούμε να βρούμε κάποιον Ελληνόφωνο ξεναγό για τα 2-3 must πιο πολύ...
και 2ον την Museum pass απο εκεί πέρα που μπορώ να την βρω???
ευχαριστώ εκ των προτέρων..
 
Μηνύματα
19
Likes
2
πάω στην Πολη τα χριστούγεννα,
θέλω να ρωτήσω για τα εισιτήρια στα αξιοθέατα βασικά για Αγ. Σοφιά - Τοπ Καπι - Μπλε τζαμι -Ντολαμπαχτσε ... προτείνεται να αγοράσω ηλεκτρονικά εισιτήρια σε όσα γίνεται ή απο εκει πέρα???
 

rovespieros

Member
Μηνύματα
68
Likes
34
πάω στην Πολη τα χριστούγεννα,
θέλω να ρωτήσω για τα εισιτήρια στα αξιοθέατα βασικά για Αγ. Σοφιά - Τοπ Καπι - Μπλε τζαμι -Ντολαμπαχτσε ... προτείνεται να αγοράσω ηλεκτρονικά εισιτήρια σε όσα γίνεται ή απο εκει πέρα???
ηλεκτρονικα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom