Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
???
υπάρχει η επιλογή της κινστέρνας του θεοδοσίου.
Νομίζω δεν αξίζει τόσο.
Τι να κάνουμε; Την 6η φορά, λοιπόν!!

Γαλλική συνοικία εννοείς τους δρόμους κάτω από το Λύκειο Γαλατασαράι;
Ναι, αυτή την περιοχή εννοώ. Εχω πάει και θυμάμαι είχε πολλα μαγαζάκια με live μουσική, την οποία βέβαια πλήρωνες έξτρα!!
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Ναι, αυτή την περιοχή εννοώ. Εχω πάει και θυμάμαι είχε πολλα μαγαζάκια με live μουσική, την οποία βέβαια πλήρωνες έξτρα!!
Σε αυτή την γειτονιά δεν έχω πάει, θα την δω την επόμενη φορά! Κάνε μία βόλτα και εκεί που σου είπα, κάτι θα βρείτε που θα σας αρέσει ανάμεσα στα τόσα μαγαζιά... Ναι, δίνεις κάτι έξτρα για είσοδο στα live αλλά δεν θυμάμαι να ήταν πολλά.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Από το κλίμα στο forum καταλαβαίνω ότι θα γίνει λαϊκό προσκύνημα στην Πόλη αυτό το τριήμερο. Αναμένεται να αναβιώσουν εποχές 00s που μιλιούνια ελλήνων κάθε Σ/Κ κατέκλυζαν την Πόλη και φράκαραν τα τελωνεία.
Στην απογευματινή πτήση της Turkish σήμερα γινόταν πάντως ο κακός χαμός από Έλληνες τουριστες...
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Να κάνω μια ερώτηση παιδιά? Κωνσταντινούπολη Πρωτομαγιά τι παίζει? Τι είναι ανοικτό από καταστήματα? Να υποθέσω Tαξιμ κτλ την ξεχνάμε. Καντίκιοϊ υπάρχει πρόβλημα?
Και Καντίκιοϊ γίνεται συνήθως πορεία αλλά είναι τόσο αστυνομοκρατούμενη που δεν γίνονται επεισόδια, απλά κλείνουν οι παραλιακοι δρόμοι με φορητά κιγκλιδωματα.
Έχε όμως υπόψη ότι φέτος πέφτει μαζί με το μπαϊραμι, 2 Μαΐου θα είναι επίσης κλειστά πολλά μαγαζιά..
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Και Καντίκιοϊ γίνεται συνήθως πορεία αλλά είναι τόσο αστυνομοκρατούμενη που δεν γίνονται επεισόδια, απλά κλείνουν οι παραλιακοι δρόμοι με φορητά κιγκλιδωματα.
Έχε όμως υπόψη ότι φέτος πέφτει μαζί με το μπαϊραμι, 2 Μαΐου θα είναι επίσης κλειστά πολλά μαγαζιά..
Όχι ρε να πάρει..... Θα είναι όλα κλειστά?
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.321
Likes
1.795
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Πριν χρονια ειχε τυχει να παω την περιοδο του Μπαιραμι κ ήταν κλειστα τα παζάρια κ καποια εστιατορια/μπαρ (αλλά οχι τόσα πολλα). Το παζαρι ομως μας εμεινε απωθημενο!
Επίσης ειναι περιοδος διακοπων για τους Τουρκους οποτε ειχε κ αρκετο εσωτερικο τουρισμο.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Καλησπέρα φίλοι μου. Μια ερώτηση. Έχω διαβάσει εδώ ότι πολλοί χρησημοποιήσατε την εφαρμογή Bitaksi για ταξί. Όταν την κατεβάζω μου βγάζει κάποιο μνμ λάθους στα τούρκικα και δεν με αφήνει να προχωρήσω. Χρειάζεται να είσαι εντός Τουρκίας για να δουλέψει? Κάτι άλλο για ταξί υπάρχει που να έχετε χρησιμοποιήσει?
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Καλησπέρα φίλοι μου. Μια ερώτηση. Έχω διαβάσει εδώ ότι πολλοί χρησημοποιήσατε την εφαρμογή Bitaksi για ταξί. Όταν την κατεβάζω μου βγάζει κάποιο μνμ λάθους στα τούρκικα και δεν με αφήνει να προχωρήσω. Χρειάζεται να είσαι εντός Τουρκίας για να δουλέψει? Κάτι άλλο για ταξί υπάρχει που να έχετε χρησιμοποιήσει?
Οι περισσότερες πλέον εφαρμογές έχουν γεωπεριορισμό και θέλουν να βρίσκεσαι εντός Τουρκίας. Ειδικά τέτοιου τύπου εφαρμογές βλέπουν από το gps ότι είσαι εκτός περιοχής δικαιοδοσίας τους και βγάζουν μήνυμα σφάλματος.

Για να τις χρησιμοποιήσεις θα χρειαστείς ίντερνετ. Αν τυχόν είναι να αγοράσεις τοπική κάρτα, περίμενε καλύτερα να κάνεις το registration με το νούμερο που πρόκειται να χρησιμοποιήσεις.

Οι άλλες δύο εφαρμογές είναι το itaksi και η uber. Και οι τρεις δουλεύουν με νόμιμα ταξί και, συνήθως, όποιος οδηγός συμβληθεί με τη μία εταιρεία, γράφεται και στις άλλες οπότε και οι τρεις εφαρμογές χρησιμοποιούν πάνω κάτω τον ίδιο στόλο.
Η itaksi είναι δημοτική επιχείρηση και χρησιμοποιεί εκτός των άλλων και κάποια δημοτικά ταξί, ενώ μπορείς να καλέσεις και βανακια ή ακόμα και τα καινούρια θαλάσσια ταξί για τις μετακινήσεις.
 

Dionpyr

Member
Μηνύματα
10
Likes
9
Αγαπητοί καλησπερα σας.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν έχετε χρησιμοποιήσει την κάρτα πρόσβασης σε αξιοθέατα.

Bosphorus Cruise Tour | Free with Istanbul E-pass

Βολεύει πουθενά? Έχει εκπτώσεις στην τιμή ή πιο γρήγορη πρόσβαση στα μνημεία?

Ευχαριστώ πολύ.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Αγαπητοί καλησπερα σας.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν έχετε χρησιμοποιήσει την κάρτα πρόσβασης σε αξιοθέατα.

Bosphorus Cruise Tour | Free with Istanbul E-pass

Βολεύει πουθενά? Έχει εκπτώσεις στην τιμή ή πιο γρήγορη πρόσβαση στα μνημεία?

Ευχαριστώ πολύ.
Νομίζω είναι πάρα πολύ ακριβή η συγκεκριμένη γι αυτά που προσφέρει. Αυτή όπως και κάποιες άλλες, είναι ουσιαστικά προσφορές ιδιωτικών τουριστικών εταιρειών που επωφελουμενες από την αποδοχή που έχει η επίσημη κρατική κάρτα İstanbul Museum pass, σου δίνουν αυτή, βάζουν και έναν ξεναγό για να προσφέρει ιδιωτική ξενάγηση και σε άλλα μουσεία και δραστηριότητες.
Καλύτερα κάνε ένα πρόχειρο πρόγραμμα για το τί θέλεις να δεις και δες τις τιμές των εισόδων ξεχωριστά. Και πιο φτηνά θα βγει, και δεν θα έχεις και το άγχος να προλάβεις να εξαργυρωσεις το κόστος της κάρτας.
Τα ακριβότερα εισιτήρια εισόδου τα έχει το τοπκαπι και μετά ο πύργος γαλατά. Αν θέλεις να επισκεφτείς και τα δύο αυτά μεταξύ άλλων, ίσως αξίζει να βγάλεις την κρατική κάρτα μουσείων (25 ευρώ για 5 μέρες). Ειδάλλως πιο φτηνά θα σου βγουν οι μεμονωμένες είσοδοι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.735
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom