Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

D

Delmem38110

Guest
Ναι, ένα τετράγωνο από το Van Kahvaltı Evi είναι, απαραίτητο σταθμό κάθε επίσκεψής μου στην Πόλη...
Εννοείται ότι με καλό προγραμματισμό, το προσεγγίζεις κατηφορίζοντας κι όχι ανηφορίζοντας :)
γονυπετώς.

Εάν πας από istiklal δεν έχει καθόλου ανηφόρες κ είναι περίπου 5-6λ με τα πόδια.. εάν πας από galata port έχει ανηφόρες κ είναι περίπου 10λεπτα περπάτημα.. Επίσης η πατάτα είναι τοπικό τους street food και μια δοκιμή αξίζει να κανείς όπου την βρεις κ όχι μόνο στο συγκεκριμένο Μαγαζι. Όπως αξίζουν κ τα γεμιστά μύδια κτλ κτλ.
και τα μύδια που πουλάνε στην ιστικλαλ με λεμονάκι είναι στριτ φουντ αλλά μπορεί να φύγεις με καμία ηπατίτιδα α και να μην καταλάβεις από που την πήρες.
τέλος πάντων όλες οι γνώμες σεβαστές. και στο φάι τα γούστα διαφέρουν.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Μια χαρά είναι το kumpir και πολύ ωραια vegan επιλογή μάλιστα. Ας μην είμαστε απόλυτοι θα λεγα εγώ...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Μια χαρά είναι το kumpir και πολύ ωραια vegan επιλογή μάλιστα. Ας μην είμαστε απόλυτοι θα λεγα εγώ...
Βόμβα υδατανθράκων με λιπαρά είναι, αλλά μια στο τόσο ας φας και κάτι τέτοιο...
 

Lino22gr

Member
Μηνύματα
39
Likes
27
και τα μύδια που πουλάνε στην ιστικλαλ με λεμονάκι είναι στριτ φουντ αλλά μπορεί να φύγεις με καμία ηπατίτιδα α και να μην καταλάβεις από που την πήρες.
τέλος πάντων όλες οι γνώμες σεβαστές. και στο φάι τα γούστα διαφέρουν.
Σίγουρα αλλά όπως έχουμε πει πολλές φορές εδώ μέσα, μύδια μόνο από Μαγαζι κ όχι από πλανόδιους. Ότι δεν θα έκανες κ εδώ πέρα δηλαδή..
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Βόμβα υδατανθράκων με λιπαρά είναι, αλλά μια στο τόσο ας φας και κάτι τέτοιο...
Εξαρτάται από τι θα βάλεις φυσικά. Σιγά τη βόμβα. Τεσπα πολύ το αναλύσαμε το kumpir.
 

Marios_K

Member
Μηνύματα
68
Likes
185
Με το να πιάνουμε από τα μούτρα το καθένα που προτείνει κάτι δε νομίζω ότι προσφέρει κάτι. Πιστεύω πως ο καθενας πριν πάει κάπου το ψάχνει και λίγο μόνος. Ανταλλαγή απόψεων κάνουμε όλοι και άμα θέλουμε να έχει πολλές γνώμες το φορουμ καλο είναι να δεχόμαστε την πρόταση όλων κι ας μη παμε.
 

lovetravel

Member
Μηνύματα
68
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Νίσυρος , Κως , Κάλυμνος
Καλησπέρα,
Έχω κλείσει αεροπορικά με Pegasus για Κωνσταντινούπολη 6-9 Οκτωβρίου.
Πείτε μου σας παρακαλώ αν ξέρετε :
τι χειραποσκευη επιτρέπει η Pegasus στο basic εισιτήριο;
Ποιος είναι ο πιο οικονομικός τρόπος να φτάσεις Κωνσταντινούπολη από το αεροδρόμιο Sabiha
Δραστηριότητες που αξίζουν.
Πληροφορίες για το ξενοδοχείο Chigaran. Έχει μείνει κάποιος από την παρέα;
Χαμάμ αξίζει;
Είναι καλό να κλείσουμε ξενάγηση;
Σας ζαλισα με τις ερωτήσεις αλλά έχω πολύ λίγο χρόνο και έχω αγχωθει.
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Έχω κλείσει αεροπορικά με Pegasus για Κωνσταντινούπολη 6-9 Οκτωβρίου.
Πείτε μου σας παρακαλώ αν ξέρετε :
τι χειραποσκευη επιτρέπει η Pegasus στο basic εισιτήριο;

Πληροφορίες για το ξενοδοχείο Chigaran. Έχει μείνει κάποιος από την παρέα;
Sorry, έχω κολλήσει σ'αυτό που παραθέτω...
Basic εισιτήριο με Pegasus και διαμονή σε ξενοδοχείο του χιλιάρικου τη βραδιά πώς τα συνδυάζεις?
Για να μην παρεξηγηθώ κιόλας, απλά προσπαθώ να καταλάβω το στυλ διακοπών που θέλεις να κάνεις και το budget σου
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Sorry, έχω κολλήσει σ'αυτό που παραθέτω...
Basic εισιτήριο με Pegasus και διαμονή σε ξενοδοχείο του χιλιάρικου τη βραδιά πώς τα συνδυάζεις?
Για να μην παρεξηγηθώ κιόλας, απλά προσπαθώ να καταλάβω το στυλ διακοπών που θέλεις να κάνεις και το budget σου
Το ίδιο ήθελα να ρωτήσω..Μιλάμε για το γνωστό Ciragan έτσι;Μπερδεύτηκα για λίγο όπως το έγραψε...
 
D

Delmem38110

Guest
πάντως μετά από τόσα χρόνια που πάω, αντιμετώπισα άσχημη συμπεριφορά από Τούρκο και μάλιστα σε παρέα γνωστών όταν συστήθηκα και είπα ότι είμαι Έλληνας. τα πράγματα αλλάζουν σιγά σιγά.
λίγη προσοχή.
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
πάντως μετά από τόσα χρόνια που πάω, αντιμετώπισα άσχημη συμπεριφορά από Τούρκο και μάλιστα σε παρέα γνωστών όταν συστήθηκα και είπα ότι είμαι Έλληνας. τα πράγματα αλλάζουν σιγά σιγά.
λίγη προσοχή.
Εγώ θέλω να ρωτήσω σε ποια εστιατόρια ήταν οι φωτογραφίες που ανέβαλες στο άλλο νήμα. Ιδίως το κιουνεφέ (αν κατάλαβα καλά τι ήταν)
 
D

Delmem38110

Guest
Εγώ θέλω να ρωτήσω σε ποια εστιατόρια ήταν οι φωτογραφίες που ανέβαλες στο άλλο νήμα. Ιδίως το κιουνεφέ (αν κατάλαβα καλά τι ήταν)
ένα από τα καλύτερα κιουνεφε και ΤΟ καλύτερο παγωτό στην Τουρκία (μοιάζει λίγο με το καιμακι το δικό μας) σε οποιοδήποτε MADO πας. έχει πάρα πολλά στην πολη.
στην ιστικλαλ έχει 3. δυο προσφέρουν ταράτσα ένα στην αρχή ένα στην μέση και το τρίτο απέναντι από το ρώσικο προξενείο το αγαπημένο μου, (πηγαίνοντας από το ταξιμ προς τον πύργο του γαλατά για να σου δώσω να καταλάβεις) έχει και τραπεζάκια έξω πάνω στον κάθετο με την ιστικλαλ.
λίγο πιο μπροστά είναι ένα καλό φαγάδικο με πολύ καλή θέα για όλες τις ώρες midpoint.
ακριβώς δίπλα από το mado έχει ένα άλλο καλό εστιατόριο καφέ το parole.
ελπίζω να σε κάλυψα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom