Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

D

Delmem38110

Guest
Συγνώμη για την παρεμβαση ...έχω πάει στην Κωνσταντινούπολη πριν δέκα χρόνια και ένα από τα πράγματα που θυμάμαι πολύ έντονα είναι η ψητή γεμιστή πατάτα!!αυτό δεν αναιρει το ότι δεν έχει καταπληκτικό φαγητό γενικα
κάπου χάθηκες στη μετάφραση. το σχόλιο μου δεν ήταν τόσο στην πατάτα όσο στο συγκεκριμένο χαμαιτυπείο που πουλάει πατάτες.
 

oana

Member
Μηνύματα
47
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Rome
κάπου χάθηκες στη μετάφραση. το σχόλιο μου δεν ήταν τόσο στην πατάτα όσο στο συγκεκριμένο χαμαιτυπείο που πουλάει πατάτες.
Μην ανησυχείς δεν χάνομαι εύκολα ...έχω καλό gps 😎
Μια χαρά κατάλαβα
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μερικά σχόλια για το πως είδα την Κωνσταντινούπολη 12 χρόνια μετά την πρώτη μου επίσκεψη.
Δεν έχω σκοπό να τα γράψω αναλυτικά οπότε θα μοιραστώ μερικά πράγματα εδώ.

-Καταρχάς την βρήκα ακριβή-πολύ ακριβή. Τίποτε από όσα είχα ακούσει/διαβάσει δεν ίσχυε.
Ακόμη κ μετά από παζάρια όλα ήταν ασύμφορα.
Μόνο το φαγητό ήταν πιο προσιτό, το street food κυρίως αλλά πάλι όχι τόσο φθηνό όσο περίμενα.
-Η κίνηση ήταν βέβαια επική, δεν περίμενα όμως κάτι διαφορετικό σε 3μερο με τόσους Έλληνες εκεί αλλά και λόγω της δικής τους Εθνικής αργίας.
-Οι υποδομές τους είναι για να τρίβεις τα μάτια σου, έφιαξαν όλους τους δρόμους, μετρό και υποθαλάσσια μέσα σε λιγότερο από 10ετία ενώ εμείς ακόμη τρώμε παπά για το μετρό της Θεσσαλονίκης.
-Ιντερνέτ δεν αγόρασα τελικά, στο πρώτο μαγαζί που μπήκα μου ζήτησαν 25 ευρώ και μου φάνηκαν πολλά για τρείς μέρες που θα έμενα. Πρακτικά είχα κατεβασμένους τους χάρτες maps.me και έπαιρνα ιντερνέτ από όπου έμπαινα για καφέ, φαγητό κλπ και ήμουν μια χαρά.
Ακόμη και η ρεβολούτ όταν άδειασε κάποια στιγμή στο δρόμο, μου έδωσε ο έμπορος wifi και τη φόρτωσα-κανένα θέμα.
-Τα ΜΜΜ τα χρησιμοποίησα μόνο μιά φορά , με βοήθησε ένας πιτσιρικάς στη στάση για να βγάλω την κάρτα δεν ήταν κάτι δύσκολο.
-Τη Βασιλική Κιστέρνα την είχα δει και την πρώτη φορά το 2010, ξαναμπήκα τώρα μετά την ανακαίνιση την οποία δεν την αντιλήφθηκα. Εντυπωσιακή μου φάνηκε και τότε και τώρα μου άρεσε και πάλι πολύ.
-Δυστυχώς επειδή ήμουν με οργανωμένη εκδρομή χάθηκε πολύτιμος χρόνος από άσκοπες στάσεις και καθυστερήσεις του γκρουπ, έτσι έχασα μερικά πράγματα που ήθελα οπωσδήποτε να δω. Εάν υπάρξει επόμενη φορά θα είναι με δικό μου μέσο-οι δρόμοι είναι υπέροχοι, το παρατάς σ ένα πάρκιγκ και κινείσαι με ΜΜΜ, νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή.

Τίμησα πολλά από αυτά που προτείνατε για φαγητό, Mado ωραίο παγωτό και γλυκά, Kunefe πολύ ωραίο αλλά μπουκωρικό, Kumpir η γεμιστή πατάτα καλούτσικη δεν εντυπωσιάστηκα, με τη σειρά μου να προτείνω το Cicek Pasaji πάνω στην Istiklal κάτι σαν τη δική μας την αγορά Μοδιάνο με ωραία ατμόσφαιρα και το Antakya Kebab Asmali τούρκικο κουτούκι σε παράδρομο της Ιstiklal, ωραίοι μεζέδες, τίμιες τιμές και σερβίρει και μπυρίτσα.
 
D

Delmem38110

Guest
Μερικά σχόλια για το πως είδα την Κωνσταντινούπολη 12 χρόνια μετά την πρώτη μου επίσκεψη.
Δεν έχω σκοπό να τα γράψω αναλυτικά οπότε θα μοιραστώ μερικά πράγματα εδώ.

-Καταρχάς την βρήκα ακριβή-πολύ ακριβή. Τίποτε από όσα είχα ακούσει/διαβάσει δεν ίσχυε.
Ακόμη κ μετά από παζάρια όλα ήταν ασύμφορα.
Μόνο το φαγητό ήταν πιο προσιτό, το street food κυρίως αλλά πάλι όχι τόσο φθηνό όσο περίμενα.
-Η κίνηση ήταν βέβαια επική, δεν περίμενα όμως κάτι διαφορετικό σε 3μερο με τόσους Έλληνες εκεί αλλά και λόγω της δικής τους Εθνικής αργίας.
-Οι υποδομές τους είναι για να τρίβεις τα μάτια σου, έφιαξαν όλους τους δρόμους, μετρό και υποθαλάσσια μέσα σε λιγότερο από 10ετία ενώ εμείς ακόμη τρώμε παπά για το μετρό της Θεσσαλονίκης.
-Ιντερνέτ δεν αγόρασα τελικά, στο πρώτο μαγαζί που μπήκα μου ζήτησαν 25 ευρώ και μου φάνηκαν πολλά για τρείς μέρες που θα έμενα. Πρακτικά είχα κατεβασμένους τους χάρτες maps.me και έπαιρνα ιντερνέτ από όπου έμπαινα για καφέ, φαγητό κλπ και ήμουν μια χαρά.
Ακόμη και η ρεβολούτ όταν άδειασε κάποια στιγμή στο δρόμο, μου έδωσε ο έμπορος wifi και τη φόρτωσα-κανένα θέμα.
-Τα ΜΜΜ τα χρησιμοποίησα μόνο μιά φορά , με βοήθησε ένας πιτσιρικάς στη στάση για να βγάλω την κάρτα δεν ήταν κάτι δύσκολο.
-Τη Βασιλική Κιστέρνα την είχα δει και την πρώτη φορά το 2010, ξαναμπήκα τώρα μετά την ανακαίνιση την οποία δεν την αντιλήφθηκα. Εντυπωσιακή μου φάνηκε και τότε και τώρα μου άρεσε και πάλι πολύ.
-Δυστυχώς επειδή ήμουν με οργανωμένη εκδρομή χάθηκε πολύτιμος χρόνος από άσκοπες στάσεις και καθυστερήσεις του γκρουπ, έτσι έχασα μερικά πράγματα που ήθελα οπωσδήποτε να δω. Εάν υπάρξει επόμενη φορά θα είναι με δικό μου μέσο-οι δρόμοι είναι υπέροχοι, το παρατάς σ ένα πάρκιγκ και κινείσαι με ΜΜΜ, νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή.

Τίμησα πολλά από αυτά που προτείνατε για φαγητό, Mado ωραίο παγωτό και γλυκά, Kunefe πολύ ωραίο αλλά μπουκωρικό, Kumpir η γεμιστή πατάτα καλούτσικη δεν εντυπωσιάστηκα, με τη σειρά μου να προτείνω το Cicek Pasaji πάνω στην Istiklal κάτι σαν τη δική μας την αγορά Μοδιάνο με ωραία ατμόσφαιρα και το Antakya Kebab Asmali τούρκικο κουτούκι σε παράδρομο της Ιstiklal, ωραίοι μεζέδες, τίμιες τιμές και σερβίρει και μπυρίτσα.
πολύ μου έλειψε η πόλη και δυστυχώς θα πάω μετά τις γιορτές.
το μαντο στην ιστικλαλ απέναντι από το ρώσικο προξενείο μου αρέσει πάρα πολύ. κάθεσαι τρως και χαζεύεις την περατζάδα.
όσο για τις τιμές επειδή πάω κάθε μήνα βλέπεις στους καταλόγους τους αυτοκόλλητα με καινούριες τιμές πάνω στις παλιές.
συνεχίζει όμως η πόλη να είναι αρκετά φτηνή σε σχέση με μας, ειδικά στο φαγητό σε μέρη με καλό σέρβις. ελπίζω να πήγες στα κουλουράδικα simit για κουλούρι και τσάι.
οι τιμές δεν δικαιολογούνται με τίποτα όμως με βάση την τούρκικη μισθοδοσία.
ένας δημόσιος δεν παίρνει παραπάνω από 400 ευρώ το μήνα.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.908
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Μερικά σχόλια για το πως είδα την Κωνσταντινούπολη 12 χρόνια μετά την πρώτη μου επίσκεψη.
Δεν έχω σκοπό να τα γράψω αναλυτικά οπότε θα μοιραστώ μερικά πράγματα εδώ.
Α!!!! Αυτά δεν σωστά πράγματα. Περιμένουμε αναλυτική εξιστόρησή του ταξιδιού. :) :) :) :) :) :)
 

retzi

Member
Μηνύματα
15
Likes
7
Καλησπέρα και Χρόνια πολλά σε όλους! Λέγαμε με την παρέα (5 άτομα στο σύνολο) να επισκεφτούμε την Πόλη στα τέλη Γενάρη. Θέλω να ρωτήσω σαν εποχή αν αξίζει και δεύτερων αν έχετε να προτείνετε κάποιο αξιόπιστο ξενοδοχειο και γενικοτερα σε ποια περιοχη να ψαχτουμε! Γενικοτερα λέμε να αποφύγουμε τα καταλύματα τύπου airbnb για λόγους ασφαλείας, καθαριότητας κλπ. Επίσης επειδή θα κάνουμε την απόβαση με αυτοκίνητο θέλαμε να έχει χώρο στάθμευσης γιατι δεν έχουμε σκοπο να το μετακινήσουμε περαιτέρω στην πόλη. Ευχαριστώ πολύ και καλή χρονιά να έχουμε!!
 
Last edited:

paykopete

Member
Μηνύματα
64
Likes
370
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Χρονια πολλα και καλη χρονια! Επειδη εχω μπερδευτει. Η Αγια Σοφια εχει δωρεαν εισοδο, σωστα?
Απο οτι διαβαζα λογω της μετατροπης του Ερντογαν το 2020 σε τζαμι , απο εκει και μετα η εισοδος ειναι δωρεαν (μακαρι να ειχε μεινει ως ητανε βασικα...)
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
949
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Χρονια πολλα και καλη χρονια! Επειδη εχω μπερδευτει. Η Αγια Σοφια εχει δωρεαν εισοδο, σωστα?
Απο οτι διαβαζα λογω της μετατροπης του Ερντογαν το 2020 σε τζαμι , απο εκει και μετα η εισοδος ειναι δωρεαν (μακαρι να ειχε μεινει ως ητανε βασικα...)
Ναι, δωρεάν....απλα προσέξτε μην πέσετε σε ωρα προσευχής, όχι οτι δε θα μπείτε απλά δε θα δείτε και πολλά....γενικά βεβαια δε θα δείτε και πολλά...και φυσικά εαν υπάρχει γυναίκα στην παρέα θέλει κάλυμμα κεφαλής aka μαντήλα
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
869
Likes
1.929
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Ναι, δωρεάν....απλα προσέξτε μην πέσετε σε ωρα προσευχής, όχι οτι δε θα μπείτε απλά δε θα δείτε και πολλά....γενικά βεβαια δε θα δείτε και πολλά...και φυσικά εαν υπάρχει γυναίκα στην παρέα θέλει κάλυμμα κεφαλής aka μαντήλα
Όχι, η μαντήλα δεν είναι υποχρεωτική για τους τουρίστες . Η καλύτερη ώρα είναι απόγευμα που δεν έχει γκρουπ. Είναι σημαντικό να υπάρχει κάποιος ξεναγός με κόστος περίπου 50 €.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
949
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Όχι, η μαντήλα δεν είναι υποχρεωτική για τους τουρίστες . Η καλύτερη ώρα είναι απόγευμα που δεν έχει γκρουπ.
εγω επειδη μπήκα αρχικά χωρίς και είδα κάτι βλέμματα πολύ "φιλικά" επέλεξα να μη το ρισκάρω....
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.251
Likes
6.725
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Το πρωί ήμουν εκεί. Δεν έχει είσοδο, βλέπεις πολύ λίγα πράγματα, και αν προσπαθήσει γυναίκα να πάει προς το σημείο της στέψης των αυτοκρατόρων χωρίς μαντήλα δεν την αφήνουν.
 

Efi.k

Member
Μηνύματα
14
Likes
35
Το πρωί ήμουν εκεί. Δεν έχει είσοδο, βλέπεις πολύ λίγα πράγματα, και αν προσπαθήσει γυναίκα να πάει προς το σημείο της στέψης των αυτοκρατόρων χωρίς μαντήλα δεν την αφήνουν.
Δηλαδή δεν έχεις πρόσβαση σε όλα τα σημεία που είχες και όταν λειτουργούσε ως μουσείο; Επίσης ξέρει κανείς που πήγε πρόσφατα τι ώρες είναι οι προσευχές τους;;; Ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.278
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom