Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

paykopete

Member
Μηνύματα
60
Likes
361
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γυρισα προσφατα απο Κων/λη.
Συντομα να αναφερω οτι δουλευει ακομα η instabulkart απλα με κοστος πλεον 9.90 την καθε μεταφορα με μεσο (καπου 12 με 15 λιρες ειναι για τα πλοια)
Ziraat Bankasi δωρεαν αναληψη μεχρι ενα ποσο αλλα λεμε να μην γινει μετατροπη απο την τραπεζα στο νομισμα και να βγαλουμε λιρες αφου εχουμε ηδη μετατρεψει με Revolut.
Antakya Kebap asmali στο Περα , παρα πολυ καλο κεμπαπ και ιδανικες τιμες
Helvetia εξαιρετικο local μαγαζακι στο Περα για μαγειρευτα , μπορεις να κανεις και μιξ 5 σε ενα πιατο!
Για μπακλαβα και σιροπιαστα αν ειστε στον δρομο εννοειται hazif mustafa αλλα το karakoy begoglu παραμενει πιο ωραιο!
Ενα μελος ειχε προτεινει το Safiş Kumpir ve Waffle και μπορω να πω οτι ειναι παρα πολυ ωραιο αν θες να φας ενα γρηγορο street food. Να το δοκιμασετε!
Mandabatmaz για ωραιο καφε κοντα στον Ναο Αγιου Αντωνιου της παδοβας στην ιστικλαλ σε ενα στενο.
Butme Evi στην μερια του Kadikoy value for money local μαγαζακι και αυτο. Παρα πολυ ωραιο.
İzmir İnci Boyoz στην μερια του Kadikoy . Εξαιρετικες izmir μπομπες!!!
Απο αξιοθεατα δεν εχω να επισημανω κατι παραπανω απο τα προηγουμενα.
Kadikoy και cihangir τα θεωρω τις πιο ωραιες και κουλ περιοχες για βραδυ γιατι ειναι πιο χυμα και χωρις κανιβαλισμο της Taksim. Και το pera πολυ ωραιο για πιο κιριλε μαγαζια. Η περιοχη που εμενα διπλα στο sishane μετρο ειναι εξαιρετικη καθως εισαι στην μεση ολων και οταν επισκεφτω την Πολη εκει θα εμενα παλι.
Οι τιμες ειναι πολυ καλες εκτος απο τα σιροπιαστα που δεν ειναι νορμαλ για τις τιμες της Τουρκιας αλλα αν ψαχτεις θα φας παρα πολυ ωραια και οικονομικα!
Θεωρω απαραιτητη μια βολτα στο Φαναρι για το οικουμενικο πατριαρχειο και την Μεγαλη του Γενους Σχολη ειδικα για εμας τους Ελληνες. Δινει κατι παραπανω στο ταξιδι.
 
Last edited:

Sof Guru

Member
Μηνύματα
220
Likes
1.259
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Γυρισα προσφατα απο Κων/λη.
Συντομα να αναφερω οτι δουλευει ακομα η instabulkart απλα με κοστος πλεον 9.90 την καθε μεταφορα με μεσο (καπου 12 με 15 λιρες ειναι για τα πλοια)
Ziraat Bankasi δωρεαν αναληψη μεχρι ενα ποσο αλλα λεμε να μην γινει μετατροπη απο την τραπεζα στο νομισμα και να βγαλουμε λιρες αφου εχουμε ηδη μετατρεψει με Revolut.
Antakya Kebap asmali στο Περα , παρα πολυ καλο κεμπαπ και ιδανικες τιμες
Helvetia εξαιρετικο local μαγαζακι στο Περα για μαγειρευτα , μπορεις να κανεις και μιξ 5 σε ενα πιατο!
Για μπακλαβα και σιροπιαστα αν ειστε στον δρομο εννοειται hazif mustafa αλλα το karakoy begoglu παραμενει πιο ωραιο!
Ενα μελος ειχε προτεινει το Safiş Kumpir ve Waffle και μπορω να πω οτι ειναι παρα πολυ ωραιο αν θες να φας ενα γρηγορο street food. Να το δοκιμασετε!
Mandabatmaz για ωραιο καφε κοντα στον Ναο Αγιου Αντωνιου της παδοβας στην ιστικλαλ σε ενα στενο.
Butme Evi στην μερια του Kadikoy value for money local μαγαζακι και αυτο. Παρα πολυ ωραιο.
İzmir İnci Boyoz στην μερια του Kadikoy . Εξαιρετικες izmir μπομπες!!!
Απο αξιοθεατα δεν εχω να επισημανω κατι παραπανω απο τα προηγουμενα.
Kadikoy και cihangir τα θεωρω τις πιο ωραιες και κουλ περιοχες για βραδυ γιατι ειναι πιο χυμα και χωρις κανιβαλισμο της Taksim. Και το pera πολυ ωραιο για πιο κιριλε μαγαζια. Η περιοχη που εμενα διπλα στο sishane μετρο ειναι εξαιρετικη καθως εισαι στην μεση ολων και οταν επισκεφτω την Πολη εκει θα εμενα παλι.
Οι τιμες ειναι πολυ καλες εκτος απο τα σιροπιαστα που δεν ειναι νορμαλ για τις τιμες της Τουρκιας αλλα αν ψαχτεις θα φας παρα πολυ ωραια και οικονομικα!
Θεωρω απαραιτητη μια βολτα στο Φαναρι για το οικουμενικο πατριαρχειο και την Μεγαλη του Γενους Σχολη ειδικα για εμας τους Ελληνες. Δινει κατι παραπανω στο ταξιδι.
Πολυ ωραία όλα όσα μας είπες για την Πόλη. Μία ερώτηση μόνο, νιώσατε κάποια στιγμή περίεργα φοβηθήκατε από κάτι κλπ γιατί σχεδιάζουμε ενα τριήμερο Κωνσταντινούπολη την Κ.Δευτέρα και η παρέα μου έχει κάποιους ενδοιασμούς .
 

paykopete

Member
Μηνύματα
60
Likes
361
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πολυ ωραία όλα όσα μας είπες για την Πόλη. Μία ερώτηση μόνο, νιώσατε κάποια στιγμή περίεργα φοβηθήκατε από κάτι κλπ γιατί σχεδιάζουμε ενα τριήμερο Κωνσταντινούπολη την Κ.Δευτέρα και η παρέα μου έχει κάποιους ενδοιασμούς .
Προσωπικά μιλώντας, δεν αισθάνθηκα πουθενά φόβο η κάτι. Κινηθήκαμε στις γνωστές περιοχές και το βράδυ γυρίζαμε σχετικά νωρίς 12 με 1. Να πάτε για μένα θα περάσετε φανταστικά είναι ιδιαίτερη πόλη. Όμοια της δεν υπάρχει και αν φοβάστε για τρομοκρατικό πραγματικά αυτό μπορεί να τύχει παντού. Στην Ιστικλαλ το 3ημερο που ήμουνα είχε άπειρο κόσμο σαν να μην είχε γίνει τπτ! Μίλησα με πολλους Τούρκους και όταν ανέφερα ότι είμαι από Ελλάδα μόνο καλαμπούρι κάναμε. Προφανως και αυτοί καταλαβαίνουν ότι είναι πολιτικό το πρόβλημα και δεν έχουν να χωρίσουν κάτι οι λαοι και σε βλέπουν και σαν τουρισμό οπότε θέλουν να περάσεις ωραία! Ότι και να αποφασίσετε να περάσετε ένα ωραίο 3ημερο!
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
220
Likes
1.259
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Προσωπικά μιλώντας, δεν αισθάνθηκα πουθενά φόβο η κάτι. Κινηθήκαμε στις γνωστές περιοχές και το βράδυ γυρίζαμε σχετικά νωρίς 12 με 1. Να πάτε για μένα θα περάσετε φανταστικά είναι ιδιαίτερη πόλη. Όμοια της δεν υπάρχει και αν φοβάστε για τρομοκρατικό πραγματικά αυτό μπορεί να τύχει παντού. Στην Ιστικλαλ το 3ημερο που ήμουνα είχε άπειρο κόσμο σαν να μην είχε γίνει τπτ!
Ευχαριστώ πολύ και εγώ αυτό πιστεύω ότι δεν έχουμε κάτι να φοβόμαστε . Όσο για τα τρομοκρατικά αν και θα σου φανεί περίεργο ήμουν παρούσα στο σημείο που έγιναν 3 φορές ως τουρίστρια ( Παρίσι, Στρασβούργο, Λονδίνο) άρα τα έχω συνηθίσει !
 

paykopete

Member
Μηνύματα
60
Likes
361
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ευχαριστώ πολύ και εγώ αυτό πιστεύω ότι δεν έχουμε κάτι να φοβόμαστε . Όσο για τα τρομοκρατικά αν και θα σου φανεί περίεργο ήμουν παρούσα στο σημείο που έγιναν 3 φορές ως τουρίστρια ( Παρίσι, Στρασβούργο, Λονδίνο) άρα τα έχω συνηθίσει !
😂😂😂 Έχεις το know how!
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.241
Likes
6.700
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Ακριβώς όπως τα λέει ο @paykopete
Την ίδια περίοδο ήμουν κι εγώ εκεί και πραγματικά δεν αισθανθήκαμε το παραμικρό.
Με μια προσοχή στα γνωστά κόλπα όπως η βούρτσα του λούστρου που πέφτει μπροστά σου (γέλασα πολύ όταν μου το έκαναν στο Fener) και κανένα πορτοφολά στις περιοχές με μεγάλη κίνηση δεν έχετε να φοβηθείτε τίποτα.

Υ.Γ.
@paykopete μέναμε στην ίδια περιοχή, στο sishane, πιθανόν να βρεθήκαμε!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
γνωστά κόλπα όπως η βούρτσα του λούστρου που πέφτει μπροστά σου (γέλασα πολύ όταν μου το έκαναν στο Fener)
Τύπου να σου καθαρίσει τα παπούτσια με το ζόρι και να σου ζητήσει λεφτά; Το έχω ξαναδιαβάσει το περιστατικό αλλά δε ξέρω που είναι η απάτη.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.241
Likes
6.700
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Τύπου να σου καθαρίσει τα παπούτσια με το ζόρι και να σου ζητήσει λεφτά; Το έχω ξαναδιαβάσει το περιστατικό αλλά δε ξέρω που είναι η απάτη.
Έχω διαβάσει διάφορες εκδοχές. Όπως ότι για να σε ευχαριστήσει σε οδηγεί σε κάποιο κοντινό μαγαζί όπου στο τέλος αντί να σε κεράσει πληρώνεις εσύ τα μαλιοκέφαλά σου για όλα.

Edit
Σ’ εμένα δεν θα μπορούσε να καθαρίσει τα παπούτσια καθώς φορούσα αθλητικό με ψιλό δίχτυ απ’ έξω. Παρόλα αυτά μου έριξε τη βούρτσα.
 

paykopete

Member
Μηνύματα
60
Likes
361
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ακριβώς όπως τα λέει ο @paykopete
Την ίδια περίοδο ήμουν κι εγώ εκεί και πραγματικά δεν αισθανθήκαμε το παραμικρό.
Με μια προσοχή στα γνωστά κόλπα όπως η βούρτσα του λούστρου που πέφτει μπροστά σου (γέλασα πολύ όταν μου το έκαναν στο Fener) και κανένα πορτοφολά στις περιοχές με μεγάλη κίνηση δεν έχετε να φοβηθείτε τίποτα.

Υ.Γ.
@paykopete μέναμε στην ίδια περιοχή, στο sishane, πιθανόν να βρεθήκαμε!
Πολυ πιθανον!!! :cool:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πολυ ωραία όλα όσα μας είπες για την Πόλη. Μία ερώτηση μόνο, νιώσατε κάποια στιγμή περίεργα φοβηθήκατε από κάτι κλπ γιατί σχεδιάζουμε ενα τριήμερο Κωνσταντινούπολη την Κ.Δευτέρα και η παρέα μου έχει κάποιους ενδοιασμούς .
Ε καλά, δεν πας και στο Αφγανιστάν. Ας χαλαρώσει η παρέα.
 

Popeto

Member
Μηνύματα
33
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν
Καλησπέρα ταξιδιάρες ψυχές. Θα περάσω έξι μέρες στην Κωνσταντινούπολη τον Μάρτιο. Λίγες μεν,αλλά...Τι προλαβαίνω/πρέπει να δω στις μέρες αυτές? Προτεινόμενη γειτονιά για διαμονή? (κατά προτίμηση στην τουρκική πλευρά) tips, τι να προσέξω,καλύτερος τρόπος μετακίνησης κτλ. Προτάσεις για καλό φαγητό,γλυκό..πού βρίσκονται οι τουριστικές παγίδες κτλ. Θέλω όσο γίνεται να δω την αυθεντική πόλη.Ευχαριστώ!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.617
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom