Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.647
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Καλησπέρα στην ομάδα! Θέλω να ρωτήσω αν πήγε κάποιος πρόσφατα και επισκέφτηκε, τοπ καπι πυργο γαλατα κλπ, από που προμηθεύτηκε τα εισιτήρια. Γιατι μπαινω στο google και στο επίσημο site τους γράφει οτι το εισιτηριο κανει 500(!) λίρες για τοπ καπι κ αγία ειρήνη και 650 άμα προσθέσουμε και το χαρέμι, δηλαδη σχεδον 25 και 30 ευρω αντίστοιχα!!! Πάντα τόσο ακριβά ήταν?? Οχι τιποτα αλλο αλλα πλεον σκεφτομαστε το αν πραγματικα αξιζει τα χρηματα η επισκεψη..
Τοπ Καπί, Αγία Ειρήνη και χαρέμι 650 λίρες, Πύργος Γαλατά 175 λίρες είχαν όντως πριν 1 μήνα. Μπορείς όμως να πάρεις την Museum Pass Istanbul στις 700 λίρες που τα καλύπτει.
Επίσης καλύπτει και τα εξής:
  1. Istanbul Archaeological Museums
  2. Great Palace Mosaic Museum
  3. Turkish and Islamic Arts Museum
  4. Rumeli Fortress Museum
  5. Istanbul Museum of the History of Science and Technology in Islam
  6. Galata Mevlevi Lodge Museum
  7. Yıldız Palace Museum
  8. Fethiye Museum
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Καλησπέρα στην ομάδα! Θέλω να ρωτήσω αν πήγε κάποιος πρόσφατα και επισκέφτηκε, τοπ καπι πυργο γαλατα κλπ, από που προμηθεύτηκε τα εισιτήρια. Γιατι μπαινω στο google και στο επίσημο site τους γράφει οτι το εισιτηριο κανει 500(!) λίρες για τοπ καπι κ αγία ειρήνη και 650 άμα προσθέσουμε και το χαρέμι, δηλαδη σχεδον 25 και 30 ευρω αντίστοιχα!!! Πάντα τόσο ακριβά ήταν?? Οχι τιποτα αλλο αλλα πλεον σκεφτομαστε το αν πραγματικα αξιζει τα χρηματα η επισκεψη..
Περίπου τόσο ήταν και πέρυσι τον Μάιο. Δεν θυμάμαι τιμή σε λίρες αλλά με την μετατροπή σε ευρώ έβγαινε 28€ για τοπ Καπί, χαρέμι, αγία Ειρήνη.

Το αν αξίζει είναι κάτι υποκειμενικό και έχει να κάνει με τα χρήματα, τα γούστα και τον χρόνο που διαθέτει ο καθένας. Μπορείς να πας πάντως μέχρι την πρώτη αυλή δωρεάν 🙂
 
Μηνύματα
13
Likes
0
Καλησπέρα στην ομάδα,

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει σχετικά με την Πόλη. Πάμε 3ημερο, 2αδα.
Λέω να μείνω σουλτανχαμέτ, πίσω από το μπλε τζαμι προς τον Βόσπορο.
Αν έχετε να προτείνετε κανα αξιόλογο ξενοδοχείο θα ήταν χρήσιμο.

Σχετικά με τα μουσεία. μεταφορές κλπ. Γενικά εγώ είμαι της άποψης αρχικά να περπατήσεις σε ένα μέρος του εξωτερικού και όχι να χρησιμοποιείς μετρό και τραμ. Δεν ξέρω βέβαια αν περπατιέται γιατί διαβάζω για πολλές ανηφόρες και ότι είναι επικίνδυνα.
Τι μου προτείνετε. Καθώς και με τα μουσεία τι μου προτείνετε.

Σίγουρα ένα βράδυ έχω σκεφτεί να πάω στο NUSR-ET να φάω γιατί είδα ότι οι τιμές είναι φυσιολογικές και θέλω να δω γιατί όλος αυτός ο ντόρος γύρω από το όνομα του. Τι άλλο μου προτείνετε στο κομμάτι αυτό.

Ήθελα να ρωτήσω και για το συνάλλαγμα, μετρητα ή κάρτα, EURO ή TL αλλά το έχω κάνει σε άλλο θέμα του FORUM.

Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία θα ήταν χρήσιμη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο που θα αφιερώσει όποιος απαντήσει.
 

pepakos

Member
Μηνύματα
158
Likes
404
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή 🇦🇷
Καλησπέρα στην ομάδα,

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει σχετικά με την Πόλη. Πάμε 3ημερο, 2αδα.
Λέω να μείνω σουλτανχαμέτ, πίσω από το μπλε τζαμι προς τον Βόσπορο.
Αν έχετε να προτείνετε κανα αξιόλογο ξενοδοχείο θα ήταν χρήσιμο.

Σχετικά με τα μουσεία. μεταφορές κλπ. Γενικά εγώ είμαι της άποψης αρχικά να περπατήσεις σε ένα μέρος του εξωτερικού και όχι να χρησιμοποιείς μετρό και τραμ. Δεν ξέρω βέβαια αν περπατιέται γιατί διαβάζω για πολλές ανηφόρες και ότι είναι επικίνδυνα.
Τι μου προτείνετε. Καθώς και με τα μουσεία τι μου προτείνετε.

Σίγουρα ένα βράδυ έχω σκεφτεί να πάω στο NUSR-ET να φάω γιατί είδα ότι οι τιμές είναι φυσιολογικές και θέλω να δω γιατί όλος αυτός ο ντόρος γύρω από το όνομα του. Τι άλλο μου προτείνετε στο κομμάτι αυτό.

Ήθελα να ρωτήσω και για το συνάλλαγμα, μετρητα ή κάρτα, EURO ή TL αλλά το έχω κάνει σε άλλο θέμα του FORUM.

Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία θα ήταν χρήσιμη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο που θα αφιερώσει όποιος απαντήσει.
Καλή επιλογή το σουλτανχαμέτ, εφόσον πας και για πρώτη φορα, θα είσαι κοντά και στα βασικά αξιοθέατα. Παρόλα αυτά κοίτα να είσαι κοντά στην γραμμή Τ1 του τραμ. Η Πόλη είναι αρκετά μεγάλη, είναι αναπόφευκτο οτι θα χρειαστείς συγκοινωνία, και το Τραμ είναι οτι πιο χρήσιμο υπάρχει.
Εγώ έμεινα εδώ πέρσι στο σουλτανχαμέτ.

https://www.booking.com/Share-CRrtnU

Για συναλλαγές μπορείς να χρησιμοποιήσεις την Revolut καθώς και τα atm της τράπεζας Ziraat για αναλήψεις χωρίς χρέωση.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Κωνσταντινούπολη-Ιστανμπουλ 2023, μαζεμένα:

Εξοπλισμος: απαραίτητη μια esim εφόσον το τηλέφωνο σας υποστηρίζει πχ airalo. Επίσης istanbulkart για όσο καιρό ακόμα μπορούν να την έχουν τουρίστες, θα τη χρειαστείτε αφού η πόλη είναι μεγάλη και τα αξιοθέατα έχουν αποστάσεις (50 λίρες το πλαστικό κ τη φορτίζεις στα μηχανήματα με μετρητά, προσοχή δε δίνει ρέστα). Τέλος, χρήση Revolut χωρίς φυσικά προμήθεια και ανάληψη μετρητών, τα οποία θα χρειαστούν, από ziraat ή sekerbank με μηδέν προμήθεια. Για όσους δεν την έχουν μην ανησυχείτε, τα ανταλλακτήρια προσφέρουν άριστη ισοτιμία ίση με του xe.com.

Από γειτονιές, άπειρες. Πέρα από τα κλασσικά, περιπλανηθείτε εκτός των σεσημασμένων και δε θα χάσετε: φοβερά σουκ, Τούρκομαχαλάδες και καφενεία όπου τουρκαλαδες παίζουν χαρτιά. Απλά περιπλανηθείτε και κάντε μια χάρη στο εαυτό σας και πηγαίνετε Kuzguncuk, φανταστική πρώην ελληνική γειτονιά με ωραία αυθεντικά σπίτια και όχι αυτά με τις άθλιες μελαμίνες στα διαφορα τουριστικά, πριν γίνει κ αυτή ινστα-καρναβάλι με ομπρέλες, χρωματιστά σκαλιά και κούνιες (βλ. Balat). Δείτε τα τείχη της πόλης και πηγαίνετε στην ασιατική πλευρά του Kadikoy να φάτε στο Ciya Sofrasi, μυθικό φαγητό. Στο Εμινονου Gala Kokorec για γεμιστά μύδια και σάντουιτς με κοκορέτσι με 4-5 ευρώ. Δείτε τα αυτοκρατορικά τζάμια αλλά και το τζαμί του Σοκουλου Πασά με τα απιθανα πλακάκια του Ιζνίκ όπου υπάρχουν και κομμάτια από τη Καμπά της Μέκκας. Ψάξτε για παλιές βυζαντινές εκκλησίες που έχουν γίνει τζάμια (πχ Κιουτσούκ Αγία Σοφια με ελληνικές επιγραφες στα μάρμαρα) και πιείτε τσάι το ηλιοβασίλεμα στο καφέ μπροστά από το μεγαλειωδες μοναστήρι του Παντοκράτορα (zeyrek).
 

despoinapan

Member
Μηνύματα
72
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κουβα, Νεα Υορκη!
Καλησπέρα στην ομάδα,

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει σχετικά με την Πόλη. Πάμε 3ημερο, 2αδα.
Λέω να μείνω σουλτανχαμέτ, πίσω από το μπλε τζαμι προς τον Βόσπορο.
Αν έχετε να προτείνετε κανα αξιόλογο ξενοδοχείο θα ήταν χρήσιμο.
Καλημέρα ταξιδιώτη! Εγω είχα μείνει σε αυτό:
https://www.booking.com/hotel/tr/raymond-blue.el.html?aid=311101&label=raymond-blue-HJzomzRduu8SobpPD8HQ8AS435330235383:pl:ta:p1:p2:ac:ap:neg:fi:tikwd-298947153500:lp9061578:li:dec:dm:ppccp=UmFuZG9tSVYkc2RlIyh9YdK51rZczkDIIFcISQDJ03M&sid=940705d2ad05cb0f1709f3c79d4787c9&dest_id=-755070;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;group_children=0;hapos=1;hpos=1;no_rooms=1;req_adults=2;req_children=0;room1=A,A;sb_price_type=total;sr_order=popularity;srepoch=1677661369;srpvid=2e333f9bf0e602a7;type=total;ucfs=1&#hotelTmpl

Είναι πολύ κοντά σε σταθμό του τραμ, κοντά στην Αγιά Σοφιά και γενικότερα η περιοχή εκεί (έτσι όπως το βίωσα εγώ, τουλάχιστον) είναι αρκετά καλή, με ησυχία το βράδυ καθώς εκεί συγκεντρώνονται τα περισσότερα αξιοθέατα οπότε το βράδυ δεν έχει τόσο νυχτερινή ζωή και "φασαρία". Το συγκεκριμένο ξενοδοχείο ήταν πολύ καθαρό με πολύ εξυπηρετικούς ανθρώπους. Σας το προτείνω σίγουρα!


Σχετικά με τα μουσεία. μεταφορές κλπ. Γενικά εγώ είμαι της άποψης αρχικά να περπατήσεις σε ένα μέρος του εξωτερικού και όχι να χρησιμοποιείς μετρό και τραμ. Δεν ξέρω βέβαια αν περπατιέται γιατί διαβάζω για πολλές ανηφόρες και ότι είναι επικίνδυνα.
Τι μου προτείνετε. Καθώς και με τα μουσεία τι μου προτείνετε.



Σίγουρα θα περπατήσετε στην Πόλη, άλλωστε αν δεν περπατήσεις στους δρόμους της δε θα γευτείς την ομορφιά της. Βέβαια, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα υπάρξουν στιγμές που θα θέλετε να χρησιμοποιήσετε το τραμ ή το μετρό γιατί οι αποστάσεις είναι μεγάλες και οι ανηφόρες πολλές, πίστεψέ με!!
Σχετικά με τα μουσεία, εγώ πήγα μόνο στην Αγιά Σοφιά, καθώς με ενδιέφερε περισσότερο να δω, να μυρίσω, να παρατηρήσω την μαγική αυτή Πόλη!! Να περασετε τέλεια!!!!
 
Last edited by a moderator:

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Καλησπέρα σας, σε συνέχεια μιας ερώτησης που είχα κάνει, οι εκλογές στην Τουρκία είναι μέσα Μαϊου.. έχουν και αυτοί δεύτερες εκλογές ξέρει κάποιος? Ή μια κι έξω ?? @Yorgos μου είχες απαντήσει στο τελευταίο μήνυμα σχετικα
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Καλησπέρα σας, σε συνέχεια μιας ερώτησης που είχα κάνει, οι εκλογές στην Τουρκία είναι μέσα Μαϊου.. έχουν και αυτοί δεύτερες εκλογές ξέρει κάποιος? Ή μια κι έξω ?? @Yorgos μου είχες απαντήσει στο τελευταίο μήνυμα σχετικα
Αν κανένας από τους υποψήφιους δεν πιάσει το 50% θα γίνει και επαναληπτικός γύρος δύο εβδομάδες μετά (28/5) όπου θα συμμετάσχουν μόνο οι δύο πρώτοι υποψήφιοι. Αυτή τη στιγμή είναι λίγο δύσκολο να γίνει πρόβλεψη για το αν θα γίνει δεύτερος γύρος, διότι δεν ξέρουμε ακόμη με σιγουριά ποιοι θα συμμετάσχουν. Αν δεν κατεβάσει το HDP υποψήφιο και υποστηρίξει τον Κιλιτσντάρογλου, πολύ πιθανό να έχουμε μόνο Ερντογάν και Κιλιτσντάρογλου βασικούς υποψήφιους, οπότε θα έχουμε πρόεδρο από την πρώτη Κυριακή.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Αν κανένας από τους υποψήφιους δεν πιάσει το 50% θα γίνει και επαναληπτικός γύρος δύο εβδομάδες μετά (28/5) όπου θα συμμετάσχουν μόνο οι δύο πρώτοι υποψήφιοι. Αυτή τη στιγμή είναι λίγο δύσκολο να γίνει πρόβλεψη για το αν θα γίνει δεύτερος γύρος, διότι δεν ξέρουμε ακόμη με σιγουριά ποιοι θα συμμετάσχουν. Αν δεν κατεβάσει το HDP υποψήφιο και υποστηρίξει τον Κιλιτσντάρογλου, πολύ πιθανό να έχουμε μόνο Ερντογάν και Κιλιτσντάρογλου βασικούς υποψήφιους, οπότε θα έχουμε πρόεδρο από την πρώτη Κυριακή.
Μάλιστα... Οπότε καλού κακου ας αποφύγω τον Μάιο... Σε ευχαριστώ!!!!
 
Μηνύματα
6
Likes
2
Καλησπέρα και απο εμένα!Μετά από ατελειώτες επισκέψεις στην Πόλη λόγω γειτνίασης και αφού εξαντλησαμε όλα τα τουριστικά σποτ...ήρθε η στιγμή να πάμε για χαλαρή βόλτα .
Οπότε είπαμε να επισκεφτούμε πιο κοσμοπολίτικες περιοχές αυτή τη φορά.
Κλείσαμε να μείνουμε στο Νισάντασι για να μπορούμε να κυκλοφορήσουμε το βράδυ με ασφάλεια.
Θέλω όμωσ να μου προτείνετε ενα καλό παραδοσιακό Χαμαμ στην περιοχή Μπέγιογλου κατά προτίμηση και όχι στο Φατίχ.Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

patsman

Member
Μηνύματα
191
Likes
523
Καλησπέρα και απο εμένα!Μετά από ατελειώτες επισκέψεις στην Πόλη λόγω γειτνίασης και αφού εξαντλησαμε όλα τα τουριστικά σποτ...ήρθε η στιγμή να πάμε για χαλαρή βόλτα .
Οπότε είπαμε να επισκεφτούμε πιο κοσμοπολίτικες περιοχές αυτή τη φορά.
Κλείσαμε να μείνουμε στο Νισάντασι για να μπορούμε να κυκλοφορήσουμε το βράδυ με ασφάλεια.
Θέλω όμωσ να μου προτείνετε ενα καλό παραδοσιακό Χαμαμ στην περιοχή Μπέγιογλου κατά προτίμηση και όχι στο Φατίχ.Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Cukurcuma Hamami αν θέλετε να κάνετε μαζί άντρες και γυναίκες.
Kilic Ali Pasa Hamami αν θέλετε να κάνετε ξεχωριστά και διαφορετικές ώρες άντρες και γυναίκες.
 

SophiArt*

Member
Μηνύματα
8
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη -Καππαδο
Καλησπέρα σε όλη την παρέα του travelstrories!
Σας ανακάλυψα πρόσφατα και έχω ήδη διαβάσει διάφορες ενδιαφέρουσες πληροφορίες για ταξίδια που θα ήθελα να κάνω. ΟΜΩΣ δεν βρήκα κάπου το θέμα που με απασχολεί για το επικείμενο ταξίδι μου στην Κωνσταντινούπολη και την Καππαδοκία!
Αρκετοί μου έχουν αναφέρει την έλλειψη γνώσεων αγγλικών των Τούρκων, ακόμα και τον υπαλλήλων του αεροδρομίου(!). Τα θέματα που με απασχολούν είναι δύο κυρίως:
Οι μεταβάσεις με μετρό (που δεν υπάρχουν πουθενά ταμπέλες στα αγγλικά και εγώ δεν ξέρω γρι τουρκικά) και πως θα προμηθευτώ κάρτα για Giga Bite (κυρίως για να μπορώ να χρησιμοποιώ google maps & translate!)
Φίλη που γύρισε πρόσφατα από την Κωνσταντινούπολη μου είπε ότι όποιος δεν είχε κάνει αλλαγή από το πρόγραμμα του στην Ελλάδα δεν κατάφερε να συνεννοηθεί με κανέναν στο αεροδρόμιο Και μείνανε χωρίς τηλέφωνο και χωρίς internet!
Για κάποιες διαδρομές όπως το να πάμε και να έρθουμε στο Φανάρι από τον Πύργο του Γαλατά όπου και θα μένουμε, το βράδυ της Ανάστασης, έχω φροντίσει και έχω βρει έναν πράκτορα ταξί (που θα πρέπει όμως να έχω μονάδες να τον πάρω τηλ.) Αλλά για τις υπόλοιπες διαδρομές έλεγα μήπως μπορεί κανείς να μου δώσει τα φώτα του για να χρησιμοποιούμε τραμ και μετρό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιον μπει στον κόπο να μοιραστεί οποιαδήποτε γνώση του.
Επίσης με ενδιαφερει κάποιο καλό χαμάμ που να μπορούν να πάνε κοπέλες μόνες τους. Να είναι ασφαλές...γιατί η Πόλη δεν είναι όπως ήταν από ο,τι μου λένε πολλοί...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom