Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Το κατάλαβαν τελικά ότι υπάρχει θέμα με την Αγιασοφιά, επιστροφή στο εισιτήριο για τους ξένους...

Yabancılar Ayasofya’ya girerken para verecek

Δηλώσεις έκανε ο υπουργός Πολιτισμού και Τουρισμού Μεχμέτ Νουρί Ερσόι για το τέμενος της Αγίας Σοφίας που βρίσκεται υπό αποκατάσταση.

Ο υπουργός Ερσόι δήλωσε ότι μετά από εισήγηση της UNESCO, το σχέδιο διαχείρισης επισκεπτών θα εφαρμοστεί από τις 15 Ιανουαρίου 2024 και ότι από αυτή την ημερομηνία θα υπάρχει χρέωση για τους ξένους τουρίστες για την είσοδο στην Αγία Σοφία.

* Μετά από σύσταση της UNESCO, εφαρμόζουμε σχέδιο διαχείρισης επισκεπτών από τις 15 Ιανουαρίου 2024. Με την εφαρμογή, η ποιότητα και η ασφάλεια των επισκέψεων θα αυξηθούν.

* Δεν υπάρχει καμία αλλαγή στους χώρους λατρείας των Τούρκων πολιτών που επισκέπτονται το τζαμί για προσκύνηση. Αλλάζουμε την πύλη εισόδου επισκέψεων ξένων πολιτών για τουριστικούς και πολιτιστικούς σκοπούς.

* Από τις 15 Ιανουαρίου θα πραγματοποιούνται και επισκέψεις ξένων πολιτών για τουριστικούς σκοπούς. Οι επισκέψεις Τούρκων πολιτών με σκοπό τη λατρεία θα είναι δωρεάν, όπως παλιά και σήμερα.

* Δεν έχουμε διευκρινίσει ακόμα το τέλος. Θα έχουμε ξεκαθαρίσει μέχρι τις 15 Ιανουαρίου, έτσι κι αλλιώς δεν είναι προτεραιότητά μας.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Επιστρέφοντας από Κωνσταντινούπολη όπου βρέθηκα για 4 μέρες συνοδεύοντας ένα γκρουπ, ενημερώνω όποιον ενδιαφέρεται ότι δεν υπάρχει πουθενά στα τουριστικά σημεία κάποια ένδειξη ότι συμβαίνει κάτι διαφορετικό σε σχέση με τον πόλεμο της Γάζας.
Ούτε επιπλέον αστυνόμευση, ούτε εχθρικότητα προς τους δυτικούς τουρίστες παρότι στα ελληνικά σύνορα ο τελωνειακός υπάλληλος Α-Π-Α-Ρ-Α-Δ-Ε-Κ-Τ-Ο-Σ φόβισε όλο τον κόσμο λέγοντας πως δεν πρέπει να μπούμε στο τουρκικό έδαφος και πως το μουσουλμανικό στοιχείο είναι εξαγριωμένο άρα κ επικίνδυνο. ΜΠΟΥΡΔΕΣ.
Οι Τούρκοι ήταν όπως πάντα ευγενέστατοι κ εξυπηρετικοί τόσο στα σύνορα όσο και εντός της Τουρκίας.
Οι τιμές -αναμενόμενα-έχουν πάρει την ανηφόρα, έστω και 1 προς 30 η λίρα, όλο τον πληθωρισμό τον μετακυλούν στον τουρισμό. Προφανώς αν αποφύγεις την Ταξίμ και τα υπόλοιπα τουριστικά θα βρεις κανονικές τιμές, αλλά για εμάς δεν υπήρχε τόσος χρόνος.
Τέλος να πω για άλλη μια φορά η ταλαιπωρία στα σύνορα ήταν στη δική μας πλευρά, έλλειψη προσωπικού,εξοντωτικοί έλεγχοι με παραδοσιακό τρόπο, όταν στα τούρκικα απλά σκάναραν τις αποσκευές με ακτίνες Χ και μας άφησαν ελεύθερους. Αυτά.
 
Last edited:

Sam-chal

Member
Μηνύματα
878
Likes
1.943
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Επιστρέφοντας από Κωνσταντινούπολη όπου βρέθηκα για 4 μέρες συνοδεύοντας ένα γκρουπ, ενημερώνω όποιον ενδιαφέρεται ότι δεν υπάρχει πουθενά στα τουριστικά σημεία κάποια ένδειξη ότι συμβαίνει κάτι διαφορετικό σε σχέση με τον πόλεμο της Γάζας.
Ούτε επιπλέον αστυνόμευση, ούτε εχθρικότητα προς τους δυτικούς τουρίστες παρότι στα ελληνικά σύνορα ο τελωνειακός υπάλληλος Α-Π-Α-Ρ-Α-Δ-Ε-Κ-Τ-Ο-Σ φόβισε όλο τον κόσμο λέγοντας πως δεν πρέπει να μπούμε στο τουρκικό έδαφος και πως το μουσουλμανικό στοιχείο είναι εξαγριωμένο άρα κ επικίνδυνο. ΜΠΟΥΡΔΕΣ.
Οι Τούρκοι ήταν όπως πάντα ευγενέστατοι κ εξυπηρετικοί τόσο στα σύνορα όσο και εντός της Τουρκίας.
Οι τιμές -αναμενόμενα-έχουν πάρει την ανηφόρα, έστω και 1 προς 30 η λίρα, όλο τον πληθωρισμό τον μετακυλούν στον τουρισμό. Προφανώς αν αποφύγεις την Ταξίμ και τα υπόλοιπα τουριστικά θα βρεις κανονικές τιμές, αλλά για εμάς δεν υπήρχε τόσος χρόνος.
Τέλος να πω για άλλη μια φορά η ταλαιπωρία στα σύνορα ήταν στη δική μας πλευρά, έλλειψη προσωπικού,εξοντωτικοί έλεγχοι με παραδοσιακό τρόπο, όταν στα τούρκικα απλά σκάναραν τις αποσκευές με ακτίνες Χ και μας άφησαν ελέυθερους. Αυτά.
Συμφωνώ μέχρι κεραίας, διαπιστώνοντας τα ίδια σε ταξίδι Σμύρνη μέχρι Καππαδοκία στις αρχές του μήνα..
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Έπρεπε να κρατήσεις τα στοιχεία του οργάνου που σας έκανε bullying στα ελληνικά σύνορα και υποδείξεις του στυλ ότι δε θα γυρίσετε ζωντανοί....
Τέτοιες συμπεριφορές πρέπει να γίνονται αναφορά.....αλλά που να γίνει και σε ποιο όργανο αναφορά.....αφού κινδυνεύεις στην επιστροφή σου μετά να περάσεις στο εξπρές του μεσονυκτίου.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Έπρεπε να κρατήσεις τα στοιχεία του οργάνου που σας έκανε bullying στα ελληνικά σύνορα και υποδείξεις του στυλ ότι δε θα γυρίσετε ζωντανοί....
Τέτοιες συμπεριφορές πρέπει να γίνονται αναφορά.....αλλά που να γίνει και σε ποιο όργανο αναφορά.....αφού κινδυνεύεις στην επιστροφή σου μετά να περάσεις στο εξπρές του μεσονυκτίου.
Συμφωνώ αλλά δυστυχώς έχουν εξουσία κ βγάζουν κόμπλεξ.
Τον πέτυχα και στην επιστροφή όπου μου έκανε κ αλλο χουνέρι.
Το θέμα όμως είναι πως εγώ ήθελα απλά να ξεμπερδέψω.
Το έπαιξα χαζή ξανθιά, έκανα τουμπεκί για να πάρω τις ταυτότητες μια ώρα αρχύτερα κ να πάμε σπίτια μας.
Αλλά ένα έχω να πω. Τα χάλια μας!
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
878
Likes
1.943
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Συμφωνώ αλλά δυστυχώς έχουν εξουσία κ βγάζουν κόμπλεξ.
Τον πέτυχα και στην επιστροφή όπου μου έκανε κ αλλο χουνέρι.
Το θέμα όμως είναι πως εγώ ήθελα απλά να ξεμπερδέψω.
Το έπαιξα χαζή ξανθιά, έκανα τουμπεκί για να πάρω τις ταυτότητες μια ώρα αρχύτερα κ να πάμε σπίτια μας.
Αλλά ένα έχω να πω. Τα χάλια μας!
Η μαγικές λέξεις είναι μίζα, μπαξίσι κλπ.
 

alltheworld

Member
Μηνύματα
83
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδης
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα. Γνωρίζει κανείς κάποιο ξενοδοχείο με δωρεάν πάρκιγνκ ή σχετικά έυκολο παρκάρισμα αλλα "ελληνικά" που να βολεύει κάπως τουριστικά ; 3 ώρες έκανα σερφάρισμα όλα είναι με πληρωμένα 15 τη μέρα ή είναι όλα 60 λεπτά με ΜΜΕ απο το κέντρο.

Budget 70 ευρώ τη μέρα +_
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Καλησπέρα. Γνωρίζει κανείς κάποιο ξενοδοχείο με δωρεάν πάρκιγνκ ή σχετικά έυκολο παρκάρισμα αλλα "ελληνικά" που να βολεύει κάπως τουριστικά ; 3 ώρες έκανα σερφάρισμα όλα είναι με πληρωμένα 15 τη μέρα ή είναι όλα 60 λεπτά με ΜΜΕ απο το κέντρο.
Δεν ξέρω πού έψαξες γενικά στο ίντερνετ και ποιο εννοείς κέντρο, αλλά τα περισσότερα πάρκιγκ τους κοστίζουν γύρω στα 7-8 ευρώ τη μέρα. Υπάρχουν παντού, αν κλείσεις ξενοδοχείο ρώτα και θα σου πουν πού έχει κοντά, αλλά πολλά από τα μικρότερα και τα ιδιωτικά (σε αντίθεση με τα δημοτικά της IBB) έχουν την απαίτηση να πληρώνονται σε μετρητά και όχι με κάρτα.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.758
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Καλησπέρα. Γνωρίζει κανείς κάποιο ξενοδοχείο με δωρεάν πάρκιγνκ ή σχετικά έυκολο παρκάρισμα αλλα "ελληνικά" που να βολεύει κάπως τουριστικά ; 3 ώρες έκανα σερφάρισμα όλα είναι με πληρωμένα 15 τη μέρα ή είναι όλα 60 λεπτά με ΜΜΕ απο το κέντρο.

Budget 70 ευρώ τη μέρα +_
Νομίζω ότι το έχω ξαναγράψει. Tepebaşı Katlı Otopark πολύ κοντά στην Ιστικλάλ. Μεγάλο, βρίσκεις σίγουρα θέση. Έναν χρόνο πριν η τιμή του στις 60 λίρες την ημέρα, σήμερα φαντάζομαι θα έχει πάει κι αυτό προς τα πάνω αλλά πάλι πολύ φτηνό. Βολεύει για πολλά ξενοδοχεία στην γύρω περιοχή.
 

lupos

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
καλησπέρα κοιτάω τώρα που είναι φθηνά τα αεροπορικά να κλείσω ενα ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη που πάντα ονειρευόμουν να κάνω. Με μια προχειρη αναζήτηση όμως έχω μείνει άναυδος με τις τιμές τουλάχιστον των τουριστικών καρτών. 110ευρω για 2 μέρες ; ουτε στην βόρεια ευρώπη με τους παχυλούς μισθούς αυτές οι τιμές. ΄Περα λοιπόν απο τις τσουχτερές τιμές εισόδου στα διάφορα αξιοθέατατα οι τιμές των προιοντων των υπηρεσίων και του φαγητού μέσα στην πόλη είναι ανάλογος ; ή είναι αρκετά φθηνότερα σε σχέση με την Ελλάδα; ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.858
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom