Τουρκία Κωνσταντινούπολη Updated

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Άρτι αφιχθείσα από την Πόλη, οι σημειώσεις της ikarialover με βοήθησαν πάρα πολύ!
Είπα να προσθέσω μερικές επιπλέον συμβουλές διαπιστώσεις.
Επειδή πήγαμε για λίγες μέρες δεν πήραμε istanbul card! Λάθος μας.Συμφέρει πολύ περισσότερο.
Τα jeton κόστιζαν 4TL και μπορούσες να τα χρησιμοποιήσεις μόνο στο τραμ (όχι tunel και λεωφορεία) και μετά υπήρχε μια κάρτα που ξεκινούσε 4TL η μια διαδρομή και έφτανε στα 30TL οι 10. Άρα το καλύτερο θα ήταν να είχαμε πάρει την istanbul card που χρεωνε 2,15 την διαδρομή και μειωνόταν για τον δεύτερο.
Με το Museum pass γλιτώσαμε ελάχιστα από την ουρά...δεν σου εξασφαλίζει ιδιαίτερα γρήγορη πρόσβαση, οπότε αξίζει μόνο στην περίπτωση που τα αξιοθέατα που θέλεις να δεις ξεπερνουν σε κόστος τις 85 λίρες.
Το τοπ καπί είναι δαιδαλώδες...πρέπει να περιμένεις σε ξεχωριστη ουρά για κάθε έκθεση οπότε καλύτερα να πάτε νωρίς για να έχετε χρόνο. Εμεις πήγαμε 3 ώρες πριν κλεισει και δεν προλάβαμε να μπούμε σε όλα.
Η βόλτα στον Βόσπορο άξιζε πολύ, αλλά αν ξαναπήγαινα και είχα περισσότερο χρόνο θα επέλεγα να πάω με τα κανονικά καραβάκια και να μείνω λίγο να περπατήσω τα χωριουδάκια.
Για καφέ, ποτό κλπ θα πρότεινα το Goethe που έχει ξαναπροταθεί και έχει πολύ ωραία θέα...και δεν είναι ακριβό για αυτό που προσφέρει. Το limonlu bache λίγο παρακάτω...βλέπεις την πόρτα με την ταμπέλα...ακολουθείς μια "περίεργη" διαδρομή και τσουπ βρίσκεσαι σε ένα κήπο εκεί που δεν το περιμένεις...
& τέλος στα στενάκια του karakoy, έχει αρκετά καφέ μπαρ...πολύ ιδιαιτερα. Εμεις πήγαμε στο UNTER και σε ops. Αξίζει οπωσδήποτε επίσκεψη η περιοχή!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Το limonlu bache είναι ένας όμορφος χώρος για να σταματήσεις να απολαύσεις μια φρέσκια λεμόναδα και να συνεχίσεις τη βόλτα σου στη Πόλη
ImageUploadedByTapatalk1412759005.480565.jpg

Και εδώ οι υπόλοιποι πελάτες του cafe
ImageUploadedByTapatalk1412759093.585934.jpg
 

Manos_F

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα, ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη εαν ποστάρω σε λάθος κατηγορία. Σε λίγες μέρες ταξιδεύω για Κωνσταντινούπολη και οι τελευταίες αναταραχές με έχουν ανησυχήσει. Υπαρχει κάποιος που να βρίσκεται αυτη την περίοδο εκεί ή έστω να έχει την πραγματική εικόνα του τι συμβαίνει στην Κωνσταντινούπολη;
Ευχαριστώ
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καλησπέρα, ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη εαν ποστάρω σε λάθος κατηγορία. Σε λίγες μέρες ταξιδεύω για Κωνσταντινούπολη και οι τελευταίες αναταραχές με έχουν ανησυχήσει. Υπαρχει κάποιος που να βρίσκεται αυτη την περίοδο εκεί ή έστω να έχει την πραγματική εικόνα του τι συμβαίνει στην Κωνσταντινούπολη;
Ευχαριστώ
Ποιες αναταραχές???
 

Manos_F

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Οι αναταραχές ξεκίνησαν πριν λίγες μερες, μετά την απραξία της Κυβέρνησης να προστατέψει τους Κούρδους απο την επίθεση του ISIS. Σε όλη την Τουρκία υπάρχουν πανω απο 30 νεκροί, στις διαδηλώσεις. Βέβαια οχι στην Κωνσταντινούπολη, αλλά φοβάμαι πως τα πράγματα εκει ειναι πολύ ρευστά.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Οι αναταραχές ξεκίνησαν πριν λίγες μερες, μετά την απραξία της Κυβέρνησης να προστατέψει τους Κούρδους απο την επίθεση του ISIS. Σε όλη την Τουρκία υπάρχουν πανω απο 30 νεκροί, στις διαδηλώσεις. Βέβαια οχι στην Κωνσταντινούπολη, αλλά φοβάμαι πως τα πράγματα εκει ειναι πολύ ρευστά.
Ειναι τοσο τουριστική η Κωσταντινουπολη και τοσο καλα προστατεύουν τον τουρισμο τους, που δεν γινετε τιποτα εκει...Ειδικα στα μερη που θα τρυγιρνας εσυ δεν θα γινει το παραμικρο! μην ανησυχείς , Τωρα αν οι Κουρδοι καψουν την Ταξιμ και αλώσουν την Ιστικλαλ πολυ θα ήθελα να ειμαι εκει...:haha: Και γω σε ακριβώς ενα μηνα θα ειμαι εκει....
 

Manos_F

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Και εγω θέλω να πιστεύω πως δεν θέλουν να χάσουν τουρίστες και προστατεύουν πολυ καλά τις τουριστικές περιοχές. Για αυτό ζήτησα μια γνώμη ακόμα ;)
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
καλοοοοοοο
Taxi στην Πόλη ή Formula 1;
Τι συμβαίνει όταν βιάζεσαι στην Κωνσταντινούπολη και ο... taxi driver είναι δεκαπέντε χρόνια οδηγός σε αγώνες ράλι; Απλά κάνεις τον σταυρό σου! ΠΟΛΗ-ΑΠΟΣΤΟΛΗ: ΝΙΚΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
Ήταν που ήταν πιεσμένος ο χρόνος από την άφιξη μέχρι την ώρα αναχώρησης για το γήπεδο(σκάρτα τέσσερις ώρες), η γνωστή στα πέρατα του κόσμου κίνηση της Κωνσταντινούπολης έκανε την εμφάνιση της. Από την Αγιά Σοφιά μέχρι το ξενοδοχείο στο Καϊσεχίρ(μια πόλη με ολόιδια κτίρια σαν το Sim Sity που παίζαμε παιδιά) η εκτίμηση του οδηγού ήταν για περίπου μία ώρα.

ADVERTISEMENT
Αυτό που ξέχασε να μας πει ήταν πως επί δεκαπέντε χρόνια έτρεχε σε αγώνες ράλι! Ο τύπος σε σαράντα λεπτά κούρσα τα έκανε όλα! Προσπεράσεις μέσα στην πόλη με 130χλμ, παραβίαση του κόκκινου σηματοδότη, αν και όπως είπε «κίτρινο ήταν», μπήκε ανάποδα σε πλατεία για να κόψει δρόμο! Θέλετε και άλλα; Όλα αυτά με το χαμόγελο στα χείλη του. Τα δικά του, διότι ο υπογράφων τα... χρειάστηκε.

Πάντως, το κορυφαίο έγινε λίγο πριν... φτάσουμε επιτέλους! Σε δρόμο διπλής κατεύθυνσης... ζήλεψε το μπροστινό αυτοκίνητο, πήγε να κάνει προσπέραση στην προσπέραση. Λεπτομέρεια; Ερχόταν μια νταλίκα. Να φανταστείτε ακόμη και ο πιο... ατρόμητος της παρέας την άκουσε! Για αυτό, λοιπόν, αν δεν βιάζεστε, μετρό και πάλι μετρό...


http://www.gazzetta.gr/football/article/659553/taxi-stin-poli-i-formula-1#comments

http://ec.tynt.com/b/rf?id=aTTRCUHYOr4Q9lacwqm_6l&u=gazzetta.gr
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
καλοοοοοοο
Taxi στην Πόλη ή Formula 1;
Τι συμβαίνει όταν βιάζεσαι στην Κωνσταντινούπολη και ο... taxi driver είναι δεκαπέντε χρόνια οδηγός σε αγώνες ράλι; Απλά κάνεις τον σταυρό σου! ΠΟΛΗ-ΑΠΟΣΤΟΛΗ: ΝΙΚΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
Ήταν που ήταν πιεσμένος ο χρόνος από την άφιξη μέχρι την ώρα αναχώρησης για το γήπεδο(σκάρτα τέσσερις ώρες), η γνωστή στα πέρατα του κόσμου κίνηση της Κωνσταντινούπολης έκανε την εμφάνιση της. Από την Αγιά Σοφιά μέχρι το ξενοδοχείο στο Καϊσεχίρ(μια πόλη με ολόιδια κτίρια σαν το Sim Sity που παίζαμε παιδιά) η εκτίμηση του οδηγού ήταν για περίπου μία ώρα.

ADVERTISEMENT
Αυτό που ξέχασε να μας πει ήταν πως επί δεκαπέντε χρόνια έτρεχε σε αγώνες ράλι! Ο τύπος σε σαράντα λεπτά κούρσα τα έκανε όλα! Προσπεράσεις μέσα στην πόλη με 130χλμ, παραβίαση του κόκκινου σηματοδότη, αν και όπως είπε «κίτρινο ήταν», μπήκε ανάποδα σε πλατεία για να κόψει δρόμο! Θέλετε και άλλα; Όλα αυτά με το χαμόγελο στα χείλη του. Τα δικά του, διότι ο υπογράφων τα... χρειάστηκε.

Πάντως, το κορυφαίο έγινε λίγο πριν... φτάσουμε επιτέλους! Σε δρόμο διπλής κατεύθυνσης... ζήλεψε το μπροστινό αυτοκίνητο, πήγε να κάνει προσπέραση στην προσπέραση. Λεπτομέρεια; Ερχόταν μια νταλίκα. Να φανταστείτε ακόμη και ο πιο... ατρόμητος της παρέας την άκουσε! Για αυτό, λοιπόν, αν δεν βιάζεστε, μετρό και πάλι μετρό...


http://www.gazzetta.gr/football/article/659553/taxi-stin-poli-i-formula-1#comments
H ομοιότητα με τον δικό μου ταξιτζή στην Πόλη είναι απίστευτη. Βέβαια ο δικός μας έκανε και κόντρα με άλλα αυτοκίνητα. Ήρθε δίπλα μας ένα "φτιαγμένο¨όχημα και τον κόρναρε. Δεν ήθελε πολλά ο δικός μας. Αμέσως άρχισε να τρέχει με 140. Εγώ να κάθομαι μπροστά χωρίς ζώνη γιατί ήταν χαλασμένη και να απολαμβάνω την ταχύτητα αμέριμνος, ώσπου ξαφνικά τραβάει σε μια στροφή χειρόφρενο! Έχασε τον έλεγχο, κάναμε μια σβούρα και βρεθήκαμε οριζόντια στη μέση του δρόμου με τα αμάξια να έρχονται κατά πάνω μας... Δεν είχα ξαναζήσει κάτι τέτοιο
 

mpempa

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Παιδια καλησπερα! σε 15 μερες φευγω για κωνσταντινουπολη..Συγκεκριμενα 27 δεκεμβριου φευγω και θα αλλαξω εκει τον χρονο..Ειναι το πρωτο μου ταξιδι στο εξωτερικο και επελεξα την κωνσταντινουπολη γιατι ειναι και η τριτη χρονια που μαθαινω τουρκικα! Οπως καταλαβαινετε οι αποριεςς μου ειναι πολλες...Το βασικο μου ερωτημα αφορα την παραμονη της πρωτοχρονιας το βραδυ! Εχω διαβασει απο ψαξιμο στο διαδικτυο οτι στην πλατεια ταξιμ( εκει θα μενουμε και εμεις) πετανε πυροτεχνηματα και οτι αξιζει να εισαι εκει να το δεις. Ωστοσο επειδη ξερω οτι εχει απειρο κοσμο και η υπολοιπη παρεα φοβαται για κλοπες και τετοια σκεφτηκα να αλλαζαμε τον χρονο σε ενα εστιατοριο που να ειναι σε ψηλο οροφο και να εχει θεα την πλατεια ταξιμ. Ετσι και ρεβεγιον θα κανουμε και θα μπορουμε να βλεπουμε και οτι εντυπωσιακο θα συμβαινει στην πλατρια ταξιμ. Εχετε καποιο τετοιο εστιατοριο να μου προτεινετε?? Να ειναι καλο για αλλαγη χρονου σε ψηλο οροφο και να εχει θεα την πλατεια ταξιμ??

Υ.Γ: ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο forum. Συγχωρηστε τυχον λαθη. :rolleyes-80:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom