Τουρκία Κωνσταντινούπολη Updated

Travelfan

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επειδή επισκέφθηκα πρόσφατα τη Κωσταντινούπολη θα πώ ότι η ιστορία είναι περιγραφικότατη με 100% αλήθειες και πραγματικές συμβουλές του πώς να γνωρίσετε την Πόλη!Δεν έχω να προσθέσω τίποτα!
 

bettysummer

New Member
Μηνύματα
4
Likes
9
Όσον αφορά τα ΜΜΜ, θα πρέπει να πάρετε το μετρό, την κόκκινη γραμμή Μ1 με κατεύθυνση Aksaray (υπάρχει σήμανση για τις αποβάθρες στην έξοδο της παραλαβής αποσκευών. Θα πρέπει να βγείτε έξω από τις αφίξεις και να κατεβείτε έναν όροφο με τις κυλιόμενες σκάλες). Στη συνέχεια, κατεβαίνετε στο Zeytinburnu και αλλάζετε γραμμή και παίρνετε το τραμ με κατεύθυνση Kabatas, για να κατεβείτε στη στάση που βρίσκεται το ξενοδοχείο σας.
ikarialover ολα σωστα τα λες αλλα προσοχη οχι στην ανταποκριση μετρο απο AKSARAY εχει σκαλες πολλες να κατεβεις και με τις βαλιτσες ειναι δυσκολο ... Η καλυτερη ανταποκριση αεροδρομιο μετρο - τραμ ειναι στη σταση ZEYTINBURNU βγαινεις απο το μετρο και μπαινεις στο τραμ χωρις ιδιαιτερες διαδικασιες .. τωρα λιγο εκτος θεματος θα πω και εγω την αποψη μου στο αλυτο ζητημα taksim η sultanahmet....λοιπον πηγα φετος 2 φορες στην κων/λη και το λεω κατηγορηματικα μονο sultanahmet!!!! με τα εξης πλεονεκτηματα περα απο την πιο υπεροχη πλευρα της πολης με τα μνημεια !!! εχει το τραμ με το οποιο συνδεεσαι με ολα τα υπολοιπα μεσα.... ειναι πολυ γρηγορο και ειναι ας πουμε η αφετηρια για τα υπολοιπα μεσα !! και το αλλο δεν συγκρινεται το περιβαλλον της αχρωμης taksim με το γραφικο περιβαλλον του sultanahmet με την αγ.σοφια, το topkapi, gulhane park, μπλε τζαμι κλπ ολα γυρω σου ....
 
Last edited by a moderator:

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
ikarialover ολα σωστα τα λες αλλα προσοχη οχι στην ανταποκριση μετρο απο AKSARAY εχει σκαλες πολλες να κατεβεις και με τις βαλιτσες ειναι δυσκολο ... Η καλυτερη ανταποκριση αεροδρομιο μετρο - τραμ ειναι στη σταση ZEYTINBURNU βγαινεις απο το μετρο και μπαινεις στο τραμ χωρις ιδιαιτερες διαδικασιες .. τωρα λιγο εκτος θεματος θα πω και εγω την αποψη μου στο αλυτο ζητημα taksim η sultanahmet....λοιπον πηγα φετος 2 φορες στην κων/λη και το λεω κατηγορηματικα μονο sultanahmet!!!! με τα εξης πλεονεκτηματα περα απο την πιο υπεροχη πλευρα της πολης με τα μνημεια !!! εχει το τραμ με το οποιο συνδεεσαι με ολα τα υπολοιπα μεσα.... ειναι πολυ γρηγορο και ειναι ας πουμε η αφετηρια για τα υπολοιπα μεσα !! και το αλλο δεν συγκρινεται το περιβαλλον της αχρωμης taksim με το γραφικο περιβαλλον του sultanahmet με την αγ.σοφια, το topkapi, gulhane park, μπλε τζαμι κλπ ολα γυρω σου ....
Bettysummer, αν πρόσεξες, γράφω να κατέβει κανείς στο Zeytinburnu και όχι στο Aksaray (απλά να πάρει το μετρό με κατεύθυνση το Aksaray). Όπως και να έχει, εμείς προτιμήσαμε τελικά το ταξί.. Για το θέμα Ταξίμ ή Σουλταναχμέτ κι εγώ μαζί σου είμαι, αλλά έχει ξεσπάσει εμφύλιος στο φόρουμ γι' αυτό το δίλημμα, οπότε ας μην ρίχνουμε λάδι στη φωτιά :haha::haha:!!

Επειδή επισκέφθηκα πρόσφατα τη Κωσταντινούπολη θα πώ ότι η ιστορία είναι περιγραφικότατη με 100% αλήθειες και πραγματικές συμβουλές του πώς να γνωρίσετε την Πόλη!Δεν έχω να προσθέσω τίποτα!
Travelfan σ'έυχαριστώ για τα τόσο καλά σου λόγια!! Θα σου δώσω αργότερα τα χρήματα που συμφωνήσαμε για τα καλά που είπες :lol::haha::haha::icon_redface:
 
Last edited by a moderator:

Hope.19

Member
Μηνύματα
21
Likes
6
35e απο το Ατατουρκ στο ξενοδοχειο στην Soultanahmet ειναι πολλα με την υπηρεσια shuttle του ξενοδοχειου? Μηπως συμφερει πιο πολυ ταξι???
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Οπως ξαναεγραψα προσφατα,ο αδελφος μου εδωσε στο ταξι απο Aτατουρκ για Ταξιμ 50 λιρες,περιπου 18 ευρω.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
35e απο το Ατατουρκ στο ξενοδοχειο στην Soultanahmet ειναι πολλα με την υπηρεσια shuttle του ξενοδοχειου? Μηπως συμφερει πιο πολυ ταξι???
Εγώ για Σουλταναχμέτ προς αεροδρόμιο με ταξί έδωσα 50 λίρες, δηλαδή περίπου 20 ευρώ (και λιγότερο). Για να μας πάει στο ξενοδοχείο (κατά την άφιξη) το ταξί του ξενοδοχείου ήταν δωρεάν..
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πάντως για το δρομολόγιο ξενοδοχείο προς αεροδρόμιο είναι το πιο εύκολο. Όλα τα ξενοδοχεία κλείνουν shuttle με 5€/άτομο και περνάει κάποιες ώρες συγκεκριμένες και παίρνει όποιον έχει δηλώσει για εκείνη την ώρα. Τέλειο!
 

Hope.19

Member
Μηνύματα
21
Likes
6
Πάντως για το δρομολόγιο ξενοδοχείο προς αεροδρόμιο είναι το πιο εύκολο. Όλα τα ξενοδοχεία κλείνουν shuttle με 5€/άτομο και περνάει κάποιες ώρες συγκεκριμένες και παίρνει όποιον έχει δηλώσει για εκείνη την ώρα. Τέλειο!
εμενα μου ειπαν 70ε πανε/ελα... πολλα μου φανηκαν..οποτε ειπα να παρω ταξι κ ο θεος βοηθος, ή ο Αλαχ στην προκειμενη!!!!!!!
 

thalia_2012

Member
Μηνύματα
51
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Ηνωμένο Βασίλειο
Ταξίδι-Όνειρο
Κρήτη
ikarialover σε κατα-ευχαριστούμε!!!!προσωπικά με σώζεις την κατάλληλη στιγμή έπεσα πάνω στην ιστορία σου!!!!έχω ανοίξει 50 καρτέλες γιατί φεύγω μεθαύριο, και πάλι καλά το τραβελστορεις έκανε το θαύμα του!!!Κλείνω τις υπόλοιπες 49 λοιπόν.....:)
 

kostmag13

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα κι από εμένα συμφορουμίτες και συμφορουμίτισες! Χρειάζομαι τη βοήθεια σας επειγόντως!! Πρόκειται να ταξιδέψω από Ντόχα για Θεσσαλονίκη με ενδιάμεσο Κωνσταντινούπολη. Έχω στη διάθεση μου γύρω στις 8 ώρες μεταξύ των πτήσεων. Θα με συμβουλεύατε να επισκεφτώ την Πόλη? Χρειάζεται να περιμένω για Visa στο αεροδρόμιο? Τί θα μπορούσα να επισκεφτώ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.068
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom