Τουρκία Κωνσταντινούπολη Updated

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.454
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα κι από εμένα συμφορουμίτες και συμφορουμίτισες! Χρειάζομαι τη βοήθεια σας επειγόντως!! Πρόκειται να ταξιδέψω από Ντόχα για Θεσσαλονίκη με ενδιάμεσο Κωνσταντινούπολη. Έχω στη διάθεση μου γύρω στις 8 ώρες μεταξύ των πτήσεων. Θα με συμβουλεύατε να επισκεφτώ την Πόλη? Χρειάζεται να περιμένω για Visa στο αεροδρόμιο? Τί θα μπορούσα να επισκεφτώ?
Για σχετικές πληροφορίες και μέχρι να σου απαντήσουν οι γνώστες διάβασε από αυτό το μήνυμα και κάτω
http://www.travelstories.gr/community/threads/Τurkish-airlines.18709/page-7#post-467488
και από αυτό και κάτω
http://www.travelstories.gr/community/threads/Βόλτα-στην-Κωνσταντινούπολη.21817/#post-211275
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Εισαγωγή

Αυτό ΔΕΝ είναι μια ταξιδιωτική ιστορία ;). Τι εννοεί ο ποιητής; Εξηγούμαι..

Όλα ξεκίνησαν αρκετό καιρό πριν.. Αρχές του 2014 αποφασίσαμε να κάνουμε ένα ταξίδι το Πάσχα στην Πόλη, τη μοναδική πόλη που οι Έλληνες δεν αποκαλούν με το όνομά της. Κλείσαμε λοιπόν τα αεροπορικά εισιτήρια, με πολύ κόπο κλείσαμε και ξενοδοχείο (φέτος το καθολικό και το ορθόδοξο Πάσχα έπεφταν την ίδια περίοδο και με τρόμο συνειδητοποιήσαμε ότι τα περισσότερα καταλύματα ήταν ήδη γεμάτα για τις μέρες που θέλαμε, ενώ και οι τιμές είχαν εκτοξευτεί στα ύψη) και ξεκίνησε το ατελείωτο ψάξιμο στις σελίδες του πολύτιμου travelstories προς άγραν πληροφοριών για το φαγητό, τα γλυκά, τα must see κτλ.

Επειδή μια τελειομανία/εμμονή/τρέλα την έχω, διάβασα ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα θέματα που υπήρχαν στο travelstories για την Κωνσταντινούπολη, τα οποία μόνο λίγα δεν είναι! Ό,τι είχε γραφτεί, ταξιδιωτικές ιστορίες, threads, σχόλια, όλα διαβάστηκαν με προσοχή, κρατήθηκαν σημειώσεις με ευλάβεια θρησκευτική και ακρίβεια διδακτορικού ερευνητή :p. Στο τέλος, επειδή έφτασα να βλέπω το Σουλτάν Αχμέτ στον ύπνο μου (και δεν το είχα επισκεφτεί ακόμα κιόλας) :haha::haha:, αποφάσισα όταν με το καλό γυρίσω από την Πόλη να μεταφέρω σε ένα θέμα όλες αυτές τις σημειώσεις που κράτησα, για να βοηθηθούν μελλοντικοί ταξιδιώτες.

Αυτή η ιστορία λοιπόν ουσιαστικά είναι πληροφορίες που εμένα μου φάνηκαν εξαιρετικά χρήσιμες και με βοήθησαν να οργανώσω με τον καλύτερο τρόπο το ταξίδι μου. Φυσικά αναποδιές υπήρξαν, λ.χ. χτύπησα το πόδι μου από την πρώτη μέρα κιόλας και έτσι αν είδατε μια ελληνίδα να περιδιαβαίνει κουτσαίνοντας την πόλη, υποβασταζόμενη από το συνοδό της, αυτή ήμουν εγώ :p! Και πάλι όμως, χάρη στην προετοιμασία που είχα κάνει, μπόρεσα να απολαύσω όσο καλύτερα μπορούσα την Κωνσταντινούπολη, δεδομένων των συνθηκών (βλ. κουτσή και πονεμένη).

Ευχαριστώ όλους όσους με τις ιστορίες τους και τις πληροφορίες τους βοηθούν τα μέλη του travelstories να περάσουν καλά στα ταξίδια τους. Τα στοιχεία της Έρσης ήταν πολύτιμα, αλλά και όλων των άλλων μελών που με τις ιστορίες τους προσέφεραν πληροφορίες που θα ζήλευε ένας επαγγελματικός τουριστικός οδηγός. Όσα, λοιπόν, θα παραθέσω παρακάτω είναι κατά κύριο λόγο μια συλλογή των χρήσιμων πληροφοριών που συγκέντρωσα στα δεκάδες θέματα του σάιτ για την Κωνσταντινούπολη, διανθισμένων με τις δικές μου εντυπώσεις. Ελπίζω να μην αντιβαίνω κάποιο κανόνα του φόρουμ με το να παραθέσω στοιχεία που άλλοι ταξιδιώτες έχουν αναφέρει. Αποφάσισα να το κάνω σε μορφή ταξιδιωτικής ιστορίας, ώστε να χωριστεί σε κεφάλαια και να είναι πιο εύκολο να εντοπιστούν οι πληροφορίες. Ξεκινάμε λοιπόν!
:photographer:
σε ένα μηνα από τωρα θα παω στην Πολη.διαβασα κ βρηκα πολύ ενδιαφερον ολο το θεμα που εχεις φτιαξει.μου εδωσες πολύ χρησιμες πληροφοριες κ συμβουλες! ευχομαι σε ολους καλα ταξίδια!!! :)

να ρωτησω κατι αν μπορει καποιος να μου απαντησει? οι μετακινήσεις στην Κωνσταντινουπολη είναι ευκολες για ατομα με αναπηρια ή που χρησιμοποιουν αμαξιδιο? είναι προσβασιμα τα αξιοθέατα κ τα μεσα μεταφορας? ευχαριστω...
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.454
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
σε ένα μηνα από τωρα θα παω στην Πολη.διαβασα κ βρηκα πολύ ενδιαφερον ολο το θεμα που εχεις φτιαξει.μου εδωσες πολύ χρησιμες πληροφοριες κ συμβουλες! ευχομαι σε ολους καλα ταξίδια!!! :)

να ρωτησω κατι αν μπορει καποιος να μου απαντησει? οι μετακινήσεις στην Κωνσταντινουπολη είναι ευκολες για ατομα με αναπηρια ή που χρησιμοποιουν αμαξιδιο? είναι προσβασιμα τα αξιοθέατα κ τα μεσα μεταφορας? ευχαριστω...
Μέχρι να έρθουν φρέσκες πληροφορίες, διάβασε αυτό το θέμα
http://www.travelstories.gr/community/threads/βοηθεια-για-κωνσταντινουπολη.18963/#post-183725
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
ikarialover ολα σωστα τα λες αλλα προσοχη οχι στην ανταποκριση μετρο απο AKSARAY εχει σκαλες πολλες να κατεβεις και με τις βαλιτσες ειναι δυσκολο ... Η καλυτερη ανταποκριση αεροδρομιο μετρο - τραμ ειναι στη σταση ZEYTINBURNU βγαινεις απο το μετρο και μπαινεις στο τραμ χωρις ιδιαιτερες διαδικασιες .. τωρα λιγο εκτος θεματος θα πω και εγω την αποψη μου στο αλυτο ζητημα taksim η sultanahmet....λοιπον πηγα φετος 2 φορες στην κων/λη και το λεω κατηγορηματικα μονο sultanahmet!!!! με τα εξης πλεονεκτηματα περα απο την πιο υπεροχη πλευρα της πολης με τα μνημεια !!! εχει το τραμ με το οποιο συνδεεσαι με ολα τα υπολοιπα μεσα.... ειναι πολυ γρηγορο και ειναι ας πουμε η αφετηρια για τα υπολοιπα μεσα !! και το αλλο δεν συγκρινεται το περιβαλλον της αχρωμης taksim με το γραφικο περιβαλλον του sultanahmet με την αγ.σοφια, το topkapi, gulhane park, μπλε τζαμι κλπ ολα γυρω σου ....
ενδιαφερουσα πληροφορια για την ανταποκριση μετρο για sultanahmet!!! παω σε ένα μηνα κ νομιζω ότι θα μου φανει χρησιμο.ευχαριστω!!!

σε ευχαριστω πολύ για την αμεση απαντηση.καποιος αναφερει ότι είναι απαραιτητη η διεθνης ασφαλεια (πρασινη καρτα).αυτό είναι απαραιτητο για λιγες μερες (6) επισκεψης?
 
Last edited by a moderator:

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
σε ένα μηνα από τωρα θα παω στην Πολη.διαβασα κ βρηκα πολύ ενδιαφερον ολο το θεμα που εχεις φτιαξει.μου εδωσες πολύ χρησιμες πληροφοριες κ συμβουλες! ευχομαι σε ολους καλα ταξίδια!!! :)

να ρωτησω κατι αν μπορει καποιος να μου απαντησει? οι μετακινήσεις στην Κωνσταντινουπολη είναι ευκολες για ατομα με αναπηρια ή που χρησιμοποιουν αμαξιδιο? είναι προσβασιμα τα αξιοθέατα κ τα μεσα μεταφορας? ευχαριστω...
Σ' ευχαριστώ πολύ Mpampis1979 για τα καλά σου λόγια!
Σχετικά με την προσβασιμότητα, μου είχε κάνει εντύπωση ότι τα τραμ βρίσκονται ακριβώς στο ίδιο επίπεδο με τις αποβάθρες και από και προς το δρόμο δεν έχουν σκαλοπάτια.. Στην Αγ. Σοφία τουλάχιστον ο ισόγειος χώρος είναι κατάλληλος για άτομα με αμαξίδιο (θεωρητικά και στο υπερώο μπορεί να ανέβει κάποιος γιατί είναι ανηφορική η πρόσβαση και όχι με σκαλοπάτια, αλλά είναι πλακόστρωτο με σχετικά απότομη κλίση). Νομίζω ότι και στο Τοπ Καπί μπορείς να επισκεφτείς πολλά τμήματα χωρίς να συναντήσεις σκάλες. Επίσης, και το Μεγάλο Παζάρι και το Αιγυπτιακό δεν έχουν γενικά σκαλιά.
Στα τζαμιά ίσως να υπάρχει ένα θέμα, ενώ και στο Ντολμαμπαχτσέ και στο Πατριαρχείο υπήρχαν σκάλες.
Θυμάμαι ότι στο εστιατόριο Hamdi υπάρχει ασανσέρ που σε ανεβάζει στους ορόφους, οπότε νομίζω ότι θα σας βολέψει αυτό! Δυστυχώς, στα περισσότερα από τα υπόλοιπα εστιατόρια που πήγα θυμάμαι ότι έστω και λίγα σκαλιά τα είχαν..
Δες και αυτό το λινκ!

http://www.turkeytravelplanner.com/details/handicap.html

Ελπίζω να βοήθησα!
 

Margr

Member
Μηνύματα
10
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Θα πρόσθετα σε όλα αυτά μια βόλτα με τα ποδια,η οποία μου φάνηκε άκρως εκπαιδευτική. Από τη μονή της χώρας (και μέρα από γεύμα στο asitane στο οποίο γευματίσαμε καλά αλλά δεν ξετρελάθηκα κιόλας από τις γεύσεις του) κατηφορίσαμε με τα πόδια μέσα από το φανάρι προς τον Κεράτιο. Αυθεντική λαϊκή συνοικία, φτωχή και βλέπεις τα παλιά αρχοντικά ελλήνων. Άλλη Κωνσταντινούπολη σε εκείνη την περιοχή... Ακριβώς πίσω τις τουριστικές περιοχές βλέπεις το άλλο πρόσωπο της Κωνσταντινούπολης. Αυτό που νόμιζες ότι δεν υπάρχει.

Όσον αφορά στο ταξί, βρήκα ταξιτζή διερχόμενο, με νοήματα και από τουριστικό οδηγό κατάλαβε ότι θέλουμε να πάμε στη μόνη της χώρας. Προσυμφωνησαμε τα χρήματα που μου φάνηκαν λογικά και εκατσα στη θέση του συνοδηγού με το GPS ανά χείρας για ναβλέπω αν με πηγαίνει καλά. Μας πήγε από τον συντομότερο δρόμο.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
από margr: " Όσον αφορά στο ταξί, βρήκα ταξιτζή διερχόμενο, με νοήματα και από τουριστικό οδηγό κατάλαβε ότι θέλουμε να πάμε στη μόνη της χώρας. Προσυμφωνησαμε τα χρήματα που μου φάνηκαν λογικά και εκατσα στη θέση του συνοδηγού με το GPS ανά χείρας για ναβλέπω αν με πηγαίνει καλά. Μας πήγε από τον συντομότερο δρόμο"
Τα ταξί στην πόλη εδώ και χρόνια είναι μια χαρά, σχεδόν όπως στην Ευρώπη αλλά σε τουρκικές τιμές.
Εκεί τουλάχιστον δεν χρειάζονται οι επιδείξεις της ''ελληνικότητάς'' μας.
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
από margr: " Όσον αφορά στο ταξί, βρήκα ταξιτζή διερχόμενο, με νοήματα και από τουριστικό οδηγό κατάλαβε ότι θέλουμε να πάμε στη μόνη της χώρας. Προσυμφωνησαμε τα χρήματα που μου φάνηκαν λογικά και εκατσα στη θέση του συνοδηγού με το GPS ανά χείρας για ναβλέπω αν με πηγαίνει καλά. Μας πήγε από τον συντομότερο δρόμο"
Τα ταξί στην πόλη εδώ και χρόνια είναι μια χαρά, σχεδόν όπως στην Ευρώπη αλλά σε τουρκικές τιμές.
Εκεί τουλάχιστον δεν χρειάζονται οι επιδείξεις της ''ελληνικότητάς'' μας.
μια χαρα και δυο τρομαρες κλεβουν οσο μπορουν και οταν μπορουν -εδω και 2-3 χρονια τρια βραδυα απο τακσιμ αργα για ξενοδοχειο ιδια αφετηρια ιδιος προορισμος μεγαλη παρεα περναμε 3 ταξι χωριστα οτι ηθελε χρεωνε ο καθενας καθε βραδυ κ διαφορα απο αφιξη απο 3 -10 λεπτα!!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
μια χαρα και δυο τρομαρες κλεβουν οσο μπορουν και οταν μπορουν -εδω και 2-3 χρονια τρια βραδυα απο τακσιμ αργα για ξενοδοχειο ιδια αφετηρια ιδιος προορισμος μεγαλη παρεα περναμε 3 ταξι χωριστα οτι ηθελε χρεωνε ο καθενας καθε βραδυ κ διαφορα απο αφιξη απο 3 -10 λεπτα!!
Αυτό που περιγράφεις το έζησα και εγώ πολλές φορές στην πόλη αλλά τουλάχιστον 5 χρόνια πριν. Ζηλεύω πολύ που αυτή η αχανής πόλη στο μεγαλύτερο μέρος της απέκτησε πολύ καλές συγκοινωνίες, σωστούς επαγγελματίες ταξιτζήδες και εντέλει ευρωπαϊκό χαρακτήρα, χάνοντας μικρό μέρος από την αυθεντικότητά της τουλάχιστον στο παραδοσιακό ιστό της.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
μια χαρα και δυο τρομαρες κλεβουν οσο μπορουν και οταν μπορουν -εδω και 2-3 χρονια τρια βραδυα απο τακσιμ αργα για ξενοδοχειο ιδια αφετηρια ιδιος προορισμος μεγαλη παρεα περναμε 3 ταξι χωριστα οτι ηθελε χρεωνε ο καθενας καθε βραδυ κ διαφορα απο αφιξη απο 3 -10 λεπτα!!
μην τρομαζεις τον κοσμο καλε..:p πιο καλα και απο ταξιμετρο ειναι να συμφωνησεις απο πριν την τιμή..άλλωστε ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα ευρώ-λιρας που δε θα πεσει κανεις εξω στον προυπολογισμό του ταξιδιου αν δωσει και 10 λιρες παραπανω..(3,5 ευρώ) χαλαρα παιδια..χαλαρα!!! οτι και να γινει ειμαστε XL οταν ταξιδεύουμε στη Πολη λογω ευρώ. By the way τα εστιατόρια να προσέχετε γιατι για το ιδιο φαγητό μπορει να πληρωσετε 20 ΤΛ στο ενα και 20 Ευρώ στο αλλο.
 

Margr

Member
Μηνύματα
10
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Σιγά η χρήση GPS μην είναι δείγμα " ελληνικότητας ". Δεν ζω στην Κωνσταντινούπολη και λογικό είναι να μην ξέρω τι συμβαίνει και να πιστεύω αυτά που διαβάζω στα φόρουμ. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί με ειρωνεύεσαι.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να διαπραγματεύεσαι την τιμή με (νόμιμο) ταξιτζή. Ό,τι γράφει το ταξίμετρο δεν πληρώνεις; Ή, μήπως...
α) Δεν δουλεύει το ταξίμετρο ;
β) Δουλεύει το ταξίμετρο αλλά με υπερηχητική ταχύτητα (και ταρίφα) ;

@Vegerazaros : Καλά τα κουβαρνταλίκια, αλλά αυτά τρέφουν αυτά που κατηγορείτε. Α, και ευχαριστούμε για την επισήμανση για τα εστιατόρια και τις τιμές. Είδες τι μπορεί να πάθει κανείς;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.079
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom