Τουρκία Κωνσταντινούπολη Updated

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
1.Διαμονή αυστηρά και μόνο στο sultanahmet ,εκτός και θες νυκτερινή ζωή και μπαρ όποτε πας ταξιμ.Απο το sultanahmet πάς παντού με τα πόδια (Αγία Σοφία-μπλέ τζαμί -τοπκαπί –βασιλική δεξαμενή,μεγάλο παζάρι,αιγυπτιακή αγορά,δεξαμενή του θεοδοσίου.Οι μετακινήσεις με το τραμ είναι τραγικές τέτοιο στριμωξίδι δεν έχω φάει ποτέ στην ζωή μου
Γιατι αυστηρα και μονο Sultanahmet? τοσες αλλες γειτονιες εχει με λιγοτερα "τουριστικα" μαγαζια για να φανε και μια χαρα δικτυο μετρο για να κατεβουν σε ελαχιστα λεπτα Ταξιμ η Σουλταχμετ. Ενδεικτικα θα ελεγα Sisli
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
@Kostass εχεις απολυτο δικιο, δεν το προσεξα
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Γιατι αυστηρα και μονο Sultanahmet? τοσες αλλες γειτονιες εχει με λιγοτερα "τουριστικα" μαγαζια για να φανε και μια χαρα δικτυο μετρο για να κατεβουν σε ελαχιστα λεπτα Ταξιμ η Σουλταχμετ. Ενδεικτικα θα ελεγα Sisli
Δηλαδή μέσα σε όλο αυτό τον κυκκεώνα μπούρδας, εσένα μόνο αυτό σε πείραξε;
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Δηλαδή μέσα σε όλο αυτό τον κυκκεώνα μπούρδας, εσένα μόνο αυτό σε πείραξε;
Προφανως και δεν με πειραξε μονο αυτο, αλλα αφου εγραψα την αρχικη μου ερωτηση πραγματικα δεν μου εκανε αισθηση να γραψω κατι παραπανω
 

Kostass

Member
Μηνύματα
211
Likes
362
Να σημειώσω ότι αφού τα παιδιά δεν πληρώνουν στο μετρό και το τραμ, πλησιάζεις κάθε φορά τον υπάλληλο που είναι δίπλα στις μπάρες και είτε σου ανοίγει πλαϊνή είσοδο είτε περνάνε κάτω απ' τη μπάρα- ανάλογα το μέγεθος του παιδιού (!). Μη χάσετε με τα παιδιά την απόλυτη τουριστίλα, τη βόλτα με το vintage τραμ στην Istiklal :D.
Επίσης δεν πληρώνουν σε κανένα μουσείο.
Τέλος, να προβλέψεις χώρο για πολύ οικονομικές αγορές, δηλαδή σε βλέπω για ταξί στην επιστροφή...
(Λόγω και του χαμηλότατου κόστους ζωής, ήταν το φτηνότερο ταξίδι μου με παιδί :haha:)
Ξερουμε μεχρι ποια ηλικια τα παιδια ειναι free?η μικρη μου κορη ειναι στα εξήμισι.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Μέχρι 6 είναι κανονικά στα μέσα μεταφοράς.. Αν και μπορεί να περάσει κάτω από τις μπάρες και να μην έχει θέμα, ενδέχεται κατά την είσοδο κάποιος περίεργος υπάλληλος να σας ζητήσει διαβατήριο για επαλήθευση..
Στα μουσεία είναι -συνήθως- κάτω από 12 ετών ελεύθερη η είσοδος... Δείχνετε πάλι διαβατήριο στην έκδοση εισιτηρίων και περνάει...
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
πεφτει κι αλλο η λιρα εναντι του €. 6,70 λιρες για 1€ :clap:.Αντε και ως τις 7!
Προσπαθούν με πολύ μεγάλες προσπάθειες να τη συγκρατήσουν, έχουν δαπανήσει ήδη υπέρογκα ποσά από τα αποθέματά τους για να περιορίσουν την πτώση, ενώ παράλληλα προσπαθούν να βρουν τρόπους να εξασφαλίσουν συνάλλαγμα για να περιορίσουν το φαινόμενο. Καταλαβαίνεις ότι αν ξεφύγει, τα πράγματα δε θα είναι καθόλου καλά ούτε για εμάς -μην το βλέπεις κοντόφθαλμα σαν τουρίστας.....
Δεν είναι τυχαίο που πριν λίγες μέρες το υπεξ τους ανακοίνωσε την ελεύθερη είσοδο χωρίς υποχρέωση βίζας για άλλες έξι ευρωπαϊκές χώρες, μεταξύ αυτών και του UK που είναι από τους καλύτερους πελάτες τους.. Είχαν προσπαθήσει λίγους μήνες πριν από 10gbp να ανεβάσουν τη βίζα στις 25 αλλά προχθές άλλαξαν γνώμη γιατί είδαν ότι οι κρατήσεις δεν πήγαιναν καλά και την κατήργησαν τελείως..
 

Kostass

Member
Μηνύματα
211
Likes
362
Προσπαθούν με πολύ μεγάλες προσπάθειες να τη συγκρατήσουν, έχουν δαπανήσει ήδη υπέρογκα ποσά από τα αποθέματά τους για να περιορίσουν την πτώση, ενώ παράλληλα προσπαθούν να βρουν τρόπους να εξασφαλίσουν συνάλλαγμα για να περιορίσουν το φαινόμενο. Καταλαβαίνεις ότι αν ξεφύγει, τα πράγματα δε θα είναι καθόλου καλά ούτε για εμάς -μην το βλέπεις κοντόφθαλμα σαν τουρίστας.....
Δεν είναι τυχαίο που πριν λίγες μέρες το υπεξ τους ανακοίνωσε την ελεύθερη είσοδο χωρίς υποχρέωση βίζας για άλλες έξι ευρωπαϊκές χώρες, μεταξύ αυτών και του UK που είναι από τους καλύτερους πελάτες τους.. Είχαν προσπαθήσει λίγους μήνες πριν από 10gbp να ανεβάσουν τη βίζα στις 25 αλλά προχθές άλλαξαν γνώμη γιατί είδαν ότι οι κρατήσεις δεν πήγαιναν καλά και την κατήργησαν τελείως..
Προφανώς και κάνουν προσπάθειες για να περιορίσουν την κατρακύλα αλλα αυτό πρέπει να απασχολεί αυτούς κι όχι εμάς. Έχουμε δικά μας προβλήματα αλλά και αρκετά άλλα που μας προκαλούν εκείνοι. Δεν είμαι της άποψης να παρακαλάμε Για να τους πηγαίνουν όλα καλά ώστε μην τυχόν και σε κάποιο ενδεχόμενο ξεσπάσμά τους μας κάνουνε Ντα. Με αυτή τη λογική θα έπρεπε να θέλω να τους κάτσει καλά η επιχείρηση στο Ιντλίμπ αλλά και στην Λιβυη. Στην περίπτωση δηλαδή που σπάνε τα μούτρα τους κάπου αλλού εμείς θα πρέπει να προσέχουμε αλλά και όταν τους πάνε όλα ρολόι πάλι θα πρέπει να προσέχουμε λόγω της αλαζονείας τους,ετσι; Γι’αυτό λοιπόν συγνώμη που σκέφτομαι κοντόφθαλμα και μόνο σαν τουρίστας αφού θα πάω το Σάββατο. Είμαι ειλικρινής,αυτό θέλω μόνο και αυτό με ενδιαφέρει. Αν τους ενδιαφέρει κι αυτους η οικονομία τους Και η πρόοδος δε θα έπρεπε να τα θέλουν όλα δικά τους.Κατ’ απαίτηση κιολας.Δεν έχουν αφήσει γείτονα που να μην έχουν τσακωθεί.Αδερφέ,αςπρόσεχαν...
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Όταν πάρει φωτιά το γειτονικό σου σπίτι, κάτσε εσύ μετά και πες 'τί με νοιάζει εμένα, ας πρόσεχαν'. Ούτε που θα το καταλάβεις πότε θα λαμπαδιάσει και το δικό σου...
Ειδικά τώρα που μιλάμε για ζορισμένες οικονομικές καταστάσεις και συμφέροντα εξόρυξης υδρογονανθράκων..
 

Kostass

Member
Μηνύματα
211
Likes
362
Όταν πάρει φωτιά το γειτονικό σου σπίτι, κάτσε εσύ μετά και πες 'τί με νοιάζει εμένα, ας πρόσεχαν'. Ούτε που θα το καταλάβεις πότε θα λαμπαδιάσει και το δικό σου...
Ειδικά τώρα που μιλάμε για ζορισμένες οικονομικές καταστάσεις και συμφέροντα εξόρυξης υδρογονανθράκων..
Βεβαίως και δε με νοιάζει. Η χώρα μας είναι φιλήσυχη και ειρηνική και δεν προκαλεί κανένα. Αν ο άλλος πληρώνει για τη συμπεριφορά του με διάφορα κόστη
τότε αυτό είναι το δίκαιο. Δε φταίει κάποιος άλλος τώρα που η Τουρκία θερίζει αυτά που έσπειρε. Το να κάθομαι όλη μέρα και να αναλώνομαι σε ευχολόγια ενώ τα γεωτρύπανα τους να κάνουνε βαρκάδα στην υφαλοκρηπίδα μας είναι κάτι που δε μου αρέσει. Αν περιμένεις δηλαδή και τρέμει συνεχώς το φυλλοκάρδι σου να μην πάθουν τίποτε αυτοί που έχουν τις γενοκτονίες στο τσεπάκι τους(Και πλούσιο και ποικίλο βιογραφικό)τότε θα σε έχουν κάνει ήδη γιουσουφάκι χωρις να το καταλάβεις. Είναι σα να λέμε ότι σε νοιάζει αν θα πεινάσει ο γείτονας σου όχι από ενδιαφέρον αλλά από ανησυχία μήπως σου ζητήσει εσένα φαγητό μετά. Σαν έθνος, σα λαός υπάρχουμε τόσο χιλιάδες χρόνια και δεν έχουμε αλλοιωθεί και υποδουλωθεί γιατί δεν κάνουμε αυτο ακριβως που προτείνεις. Με τη σειρά μου εγώ θα προτείνω να μη συνεχίσουμε γιατί έχουμε ήδη βγει εκτός θέματος.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom