Κόπηκαν μαχαίρι τα ταξίδια στο εξωτερικό

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Φυσικά δεν ξέρω τι εμπειρίες έχεις, αλλά τον κλοιό ενστόλων των Λονδρέζικων αεροδρομίων δεν τον βλέπω πουθενά.
Ε, που να δεις το Tel Aviv.... Το Πρόβλημα με το Παρίσι δεν είναι ότι υπεραστυνομεύουν, το κάθε άλλο. Είναι ότι δεν ξέρουν τη δουλειά τους, και αυτά που ξέρουν τα κάνουν με λογικές και ρυθμούς δημοσίων υπαλλήλων, ταλαιπωρώντας τους πάντες χωρίς λόγο και χωρίς να αυξάνουν το επίπεδο ασφαλείας....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σκεψου να ειχες και επιπλεον,εσωτερικο δρομολογιο με αεροπλανο ή πλοιο...
Η κλασσική γκρίνια. Κι εγώ θα ήθελα να μένω δίπλα στο Heathrow, το Charles de Gaulle, το Schiphol ή τη Φρανκφούρτη και να πήγαινα με μία πτήση ως τα πέρατα της γης. Ε, δε γίνεται για όλους να είμαστε δίπλα στα υπεραεροδρόμια, πως να το κάνουμε. Κάποιοι θα πρέπει να πάρουν τοπική πτήση, τρένο, ΚΤΕΛ ή πλοίο. Ε δεν είναι και καταστροφή.
Σκέψου να έχεις επιπλέον 1 ώρα + οδήγημα μέχρι να φτάσεις στο εσωτερικό αεροδρόμιο ή λιμάνι (π.χ. Αγ. Νικόλαος - Ηράκλειο). Σκέψου να μένεις σε μικρό νησί όπου πιάνει πλοίο μια φορά την εβδομάδα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Η Περιφέρεια έχει 2 εκ. κατοίκους όσο δηλαδή κ η μισή Αθήνα, ας είχαμε μισές επιλογές απο όσες έχει η Αθήνα...κ με το 1/4 βολεύομαι :xmas_cheesygrin:
Τώρα κάθεσαι και συγκρίνεις τον πληθυσμό μιας πρωτεύουσας και τον πληθυσμό μιας εκτεταμένης περιοχής που περιλαμβάνει ημιαστικό και αγροτικό πληθυσμό? Λες να ταξιδεύουν το ίδιο οι κάτοικοι των περιοχών που ατυχώς συγκρίνεις?
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Τώρα κάθεσαι και συγκρίνεις τον πληθυσμό μιας πρωτεύουσας και τον πληθυσμό μιας εκτεταμένης περιοχής που περιλαμβάνει ημιαστικό και αγροτικό πληθυσμό? Λες να ταξιδεύουν το ίδιο οι κάτοικοι των περιοχών που ατυχώς συγκρίνεις?
αναλογικα ναι
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η αισιοδοξία πρέπει πάντα να στηρίζεται σε μπουσούλισμα που θα σε κάνει μέρα με τη μέρα να μάθεις να περπατάς...μέχρι στιγμή πάντως, δεν μπουσουλάμε......
Τη θεωρώ νέκρα περίοδο...Δεν μπορώ να γκρινιάξω που μειώθηκε ο μισθός μου 300 ευρώ γιατί οι κολλητοί μου είναι άνεργοι κ έχουν στο σπίτι έναν τοίχο γεμάτο πτυχία...
Κατ'αρχήν αυτό που εκφράζω εγώ,και όχι μόνο,δεν ονομάζεται αισιοδοξία αλλά ιστορικός υλισμός.Πολύ ψιλά γράμματα,ξέρω......

Κι ύστερα το ότι εσύ δεν "γκρινιάζεις" (εντελώς άστοχη ως έκφραση όταν αναφέρεσαι σε κάτι τόσο σοβαρό,εκτός αν είναι το μόνο μέσο αντίδρασης που έχεις δοκιμάσει) επειδή το 20% είναι άνεργοι κι εσύ απλώς έχεις δουλειά,σημαίνει ότι μια χαρά σε έχουν πείσει πως όλα αυτά είναι αναγκαία.Και αύριο υπό το ίδιο πρίσμα θα σου πουν να μην διαμαρτύρεσαι που παίρνεις όχι απλώς 300 λιγότερα αλλά 300 σκέτα.Μέχρι να σου πουν ότι "υπάρχει κι η Αφρική".

Ε,μήπως πρέπει κάποια στιγμή να βάλει ένα φρένο η κοινωνία σε αυτό;
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Κατ'αρχήν αυτό που εκφράζω εγώ,και όχι μόνο,δεν ονομάζεται αισιοδοξία αλλά ιστορικός υλισμός.Πολύ ψιλά γράμματα,ξέρω......

Κι ύστερα το ότι εσύ δεν "γκρινιάζεις" (εντελώς άστοχη ως έκφραση όταν αναφέρεσαι σε κάτι τόσο σοβαρό,εκτός αν είναι το μόνο μέσο αντίδρασης που έχεις δοκιμάσει) επειδή το 20% είναι άνεργοι κι εσύ απλώς έχεις δουλειά,σημαίνει ότι μια χαρά σε έχουν πείσει πως όλα αυτά είναι αναγκαία.Και αύριο υπό το ίδιο πρίσμα θα σου πουν να μην διαμαρτύρεσαι που παίρνεις όχι απλώς 300 λιγότερα αλλά 300 σκέτα.Μέχρι να σου πουν ότι "υπάρχει κι η Αφρική".

Ε,μήπως πρέπει κάποια στιγμή να βάλει ένα φρένο η κοινωνία σε αυτό;
Νομίζω οτι λίγο πολύ όλους μας έχουν πεισει...δυστυχώς!:xmas_rolleyes::xmas_evil:
Πώς να βάλει φρένο, όταν η ιδια ανατροφοδοτει την κατάσταση;; (στις εκλογες αναφέρομαι)
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Η κλασσική γκρίνια. Κι εγώ θα ήθελα να μένω δίπλα στο Heathrow, το Charles de Gaulle, το Schiphol ή τη Φρανκφούρτη και να πήγαινα με μία πτήση ως τα πέρατα της γης. Ε, δε γίνεται για όλους να είμαστε δίπλα στα υπεραεροδρόμια, πως να το κάνουμε. Κάποιοι θα πρέπει να πάρουν τοπική πτήση, τρένο, ΚΤΕΛ ή πλοίο. Ε δεν είναι και καταστροφή.
Σκέψου να έχεις επιπλέον 1 ώρα + οδήγημα μέχρι να φτάσεις στο εσωτερικό αεροδρόμιο ή λιμάνι (π.χ. Αγ. Νικόλαος - Ηράκλειο). Σκέψου να μένεις σε μικρό νησί όπου πιάνει πλοίο μια φορά την εβδομάδα.

Πρωτα-πρωτα μιλαω για Ελλαδα.
Εσυ που μενεις;Να δω αν μιλας εκ του ασφαλους.
Το προβλημα ειναι η θαλασσα,που αναγκαζεσαι να εξαρτασαι απο τριτους.Το να οδηγησεις 1 ωρα με το αμαξι σου ειναι πολυ ευκολοτερο απο το να παρεις πλοιο ή αεροπλανο (με ολα τα οικονομικα επακολουθα).
Αν εμενα σ'αυτο το μικρο νησι,κατα πασα πιθανοτητα θα πηγαινα μονο πολυ κοντα,ισως μονο εντος Ελλαδας,δεν ξερω.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πρωτα-πρωτα μιλαω για Ελλαδα.
Εσυ που μενεις;Να δω αν μιλας εκ του ασφαλους.
Το προβλημα ειναι η θαλασσα,που αναγκαζεσαι να εξαρτασαι απο τριτους.Το να οδηγησεις 1 ωρα με το αμαξι σου ειναι πολυ ευκολοτερο απο το να παρεις πλοιο ή αεροπλανο (με ολα τα οικονομικα επακολουθα).
Αν εμενα σ'αυτο το μικρο νησι,κατα πασα πιθανοτητα θα πηγαινα μονο πολυ κοντα,ισως μονο εντος Ελλαδας,δεν ξερω.
Τώρα μένω στην Αθήνα, και παλιότερα έμενα σε ένα από τα απομακρυσμένα σημεία του νομού Ηρακλείου. Και θυμάμαι ότι για να μετακινηθώ με ΚΤΕΛ ως το Ηράκλειο (την ώρα που είχε δρομολόγιο), να πάρω αστικό ταξί ως το αεροδρόμιο, να κάνω check-in, να πετάξω (για Ελληνικό τότε), και να πάω με ταξί εκεί που ήθελα στην Αθήνα, στην καλύτερη περίπτωση χρειαζόμουν 8 ώρες. Αν έπαιρνα λεωφορεία αντί για ταξί, ούτε κι εγώ ξέρω πόσες ώρες θα έκανα. Ούτε Αθήνα δεν ήταν εύκολο να έρθω καλά καλά, όχι εξωτερικά και βόλτες...
Πως τον βλέπεις τώρα τον εαυτό σου που μένεις στο Ηράκλειο, και μπορείς να σε πάει κάποιος στο αεροδρόμιο και να φύγεις?

Παράδειγμα Νέας Υόρκης:
Αν έμενα στη Φρανκφούρτη, θα ήταν εφικτό ακόμα και για Σ/Κ να πάω στη Νέα Υόρκη (οκ, ίσως όχι λογικό, αλλά πάντως εφικτό). Έχει πτήσεις όποτε θέλω, και φεύγουν/επιστρέφουν σε ώρες που είναι βολικές για τη Φρανκφούρτη. Θα έφευγα Παρασκευή μεσημέρι, Παρασκευή Βράδυ θα ήμουν εκεί, και θα επέστρεφα αργά το Βράδυ της Κυριακής, με άφιξη 6 το πρωί στο αεροδρόμιο. 2 full μέρες στην πόλη χωρίς καθόλου άδεια. Από την Ελλάδα, θέλω μια μέρα άδεια στο πήγαινε και μια στην επιστροφή....

Πάντα υπάρχουν και καλύτερα, και υπάρχουν και χειρότερα. Επιλέγουμε να ζούμε σε ένα τόπο. Έχουμε ήλιο και θάλασσα. Ε, βολικές πτήσεις όπως θα τις θέλαμε δεν έχουμε. Δε μπορούμε να τα έχουμε όλα.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Τοτε,ΟΚ,ξερεις απο εσωτερικα δρομολογια.Το θεμα ειναι οτι το κοστος ειναι διπλασιο.Αλλα τι να κανουμε,καθενας οπου επιλεξει να μεινει,οπως το λες.
Απομακρυσμενο σημειο,εννοεις Τυμπακι,Μοιρες ή Βιαννο;
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Αν έμενα στη Φρανκφούρτη, θα ήταν εφικτό ακόμα και για Σ/Κ να πάω στη Νέα Υόρκη (οκ, ίσως όχι λογικό, αλλά πάντως εφικτό). Έχει πτήσεις όποτε θέλω, και φεύγουν/επιστρέφουν σε ώρες που είναι βολικές για τη Φρανκφούρτη. Θα έφευγα Παρασκευή μεσημέρι, Παρασκευή Βράδυ θα ήμουν εκεί, και θα επέστρεφα αργά το Βράδυ της Κυριακής, με άφιξη 6 το πρωί στο αεροδρόμιο. 2 full μέρες στην πόλη χωρίς καθόλου άδεια. .
Συμφωνω 100%. Οταν εμενα στη Βρετανια ειχα μιλησει με πολλους Βρετανους που ειχαν παει σε 20-30 χωρες χωρις να εχουν καποια αγαπη για τα ταξιδια (οπως εμεις ολοι). Μου ειχε κανει πολυ εντυπωση, μεχρι που διαπιστωσα το ποσο ευκολο ηταν γι αυτους - εκτος απο τους υψηλοτερους μισθους βεβαια. Μιλαμε για απευθειας πτησεις για σχεδον ολες τις χωρες της Κοινοπολιτειας και για δημοφιλεις προορισμους συχνοτητα δρομολογιων σαν να πηγαινεις με λεωφορειο. Οσο για το LON - NYC, πολλοι πηγαινανε για ΠΣΚ.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Συμφωνώ οτι είναι πρόβλημα να κατεβαίνεις Αθήνα.Αλλά απο την άλλη αυτά τα 2 εκ. φαίνεται οτι δεν είναι αρκετά για να στηρίξουν περισσότερες γραμμές-low cost και τακτικές.Γιατί άν υπήρχε αρκετή ζήτηση θα υπήρχαν και οι αντίστοιχες πτήσεις.Οι εταιρείες θα είχαν κάθε συμφέρον να βάλουν περισσότερα δρομολόγια.
Γνώμη μου είναι οτι αν δεν κάνει μια εταιρεία οικονομοτεχνική μελέτη κ δεν χρησιμοποιήσει ακόμη και μαθηματικά μοντέλα πρόβλεψης κ τελικά δεν πειραματιστεί δεν μπορεί να ξέρει αν θα υπάρχει ζήτηση ή όχι.
Όσες φορές ταξίδεψα τα αεροπλάνα πήγαν κ ήρθαν γεμάτα σχεδόν.. κ με πολυποίκιλο επιβατικό κοινό..απο κοινούς θνητούς :xmas_cheesygrin: όπως εγώ μέχρι κ καθηγητές πανεπιστημίων, managers κτλ.Ίσως ήθελαν να πειραματιστούν κ αυτοί με τη σειρά τους ίσως πάλι να μην ήθελαν να αλλάζουν αεροπλάνα για να πάνε Βόρεια..ασε που αυτοί που τα έχουν είναι πιο "σφικτοί" απο μας :xmas_mrgreen::xmas_mrgreen:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom