Κύθηρα Κύθηρα 2011

dchap

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερίζω το forum:)

Νεαρό ζευγάρι αναζητά μέρος να διανυκτερεύσει για 3 νύχτες στα Κύθηρα με σκοπό σε 3 μέρες και με πολλά road trips να σκανάρει το όμορφο αυτό νησί.

Διάβασα προηγούμενα reviews για το νησί στο πολύ καλά οργανωμένο αυτό forum και απ' ό,τι είδα το χωριό Αβλέμονας προτείνεται για βάση.
Αναζητούμε ένα μέρος απ΄όπου όλοι οι προορισμοί να μη ξεπερνούν τα 40-60min

Επειδή το ταξίδι θα γίνει τέλη Ιουλίου, θα ήθελα τη βοήθεια σας
Έριξα μια ματιά και εδώ για τιμές
όμως θέλω να ακούσω και τις συμβουλές σας πριν κλείσω κάτι

έχετε κάτι συγκεκριμένο και οικονομικό να προτείνετε?
μέρος/apartments?

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας
:)
 
Μηνύματα
16
Likes
5
Τα Κύθηρα είναι μεγάλο νησί σε μέγεθος και τα χωριά του είναι αραιά το ένα από το άλλο. Για να δεις το νησί έτσι και αλλιώς θα κάνεις αρκετά road trips.
Προσωπικά θεωρώ τον Αβλέμονα από τα πιο όμορφα κια γραφικά χωριά το νησιού. Πα'όλ'αυτά δεν θα το επέλεγα για βάση για τις εξορμήσεις μου από πλευράς αποστάσεων καθώς είναι το πιο απομακρυσμένο χιλιομετρικά (και ιδίως για το βράδυ που θα θέλετε να πάτε Καψάλι).
ΟΙ αποστάσεις παντως του νησιού δεν ξεπερνούν τα 50'.
Στο booking.com υπάρχουν ελάχιστα από τα καταλύματα του νησιού και δεν θεωρώ ότι οι τιμές είναι ενδεικτικές για τις τιμές του νησιού. Μπορείς να βρεις να ψάξεις μόνος σου και πολύ καλύτερες τιμές. Νομίζω δε οτι οι οικονομικές προτάεις διαμονής του νησιού δεν προβάλονται εκεί.
Για άλλη μια φορά θα προτείνω να ψάξεις μόνος σου και να πάρεις κάποια τηλέφωνα αναζητώντας στα τουριστικά Site του νησιού.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω τα Κύθηρα δεν είναι και τόσο μικρά και σε συνδιασμό με το οτι οι δρόμοι δεν είναι κι οι ιδανικοί κάνει τις αποστάσεις λίγο χρονοβόρες. Βέβαια αν έχεις καλή παρέα (που προφανώς θα έχεις) και καλή διάθεση αυτό δεν θα αποτελέσει πρόβλημα.Ο Αβλέμονας είναι πολύ γραφικό και πολύ μικρό χωριουδάκι αλλά όντως λίγο απομονωμένο.Στο Καψάλι το βράδυ γίνεται πανικός σε άλλους αρέσει σε άλλους όχι (εμένα με κουράζει) αλλά είναι από τα μέρη που πίνεις ποτό δίπλα στη θάλασσα. Οπότε αν θέλετε πολλές ταβέρνες και μπαράκια Καψάλι και Χώρα είναι κατάλληλα ,αν όχι και τόσο αυθεντικά πια παραμένουν όμορφα. Μια άλλα λύση είναι ο Ποταμός δεν έχει θάλασσα και τον κάνει αυτόματα πιο οικονομικό και είναι και κεφαλοχώρι.Επίσης αν σας αρέσει η ησυχία τσέκαρε και το Μυλοπόταμο είναι μικρό χωριουδάκι με ωραίους καταρράκτες και μεζεδάκια και μπύρες κάτω από τα δέντρα της μικρής πλατείας.Να προτιμήσετε να μείνετε σε ενοικιαζόμενα ,στο booking δύσκολα θα βρεις όντως. Αν θες ρίξε μια ματιά εδώ: www.kythera.gr
 

arsinoe

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Και εγώ ενδιαφέρομαι για διακοπές στα Κύθηρα στα τέλη Αυγούστου -είμαστε ζευγάρι.
Έχω αρχίσει να ψάχνω για κατάλυμα, αλλά δεν βρήκα κάτι ενδιαφέρον.
Υπάρχει κάποια πρόταση??!!!
Επίσης,και εγώ έχω την ίδια απορία με τον dchap, ποιο χωριό θα ήταν καταλληλότερο για βάση;


Αρσινόη
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Μηνύματα
16
Likes
5
Πέρα από τις πληροφορίες που θα βρεις στο link
To μέρος είναι πολύ όμορφο, μέσα στα πεύκα.
Οι παροχές και υποδομές δεν είναι κάτι τρομερό, απλό camping είναι.
Για διαμονή μόνο σε σκηνή προφανώς, δεν έχει οικίσκους κτλπ που μπορεί να έχουν άλλα camping.
Κοινόχρηστες τουαλέτες, αν έχεις εμπειρία aπό καμπινκ, ξέρεις πότε πρέπει να πηγαίνεις για να βρίσκεις ζεστό-χλυαρό νερό.
Μια καντίνα με βρόμικα έξω από το καμπινκ, πολύ καλή και από τις λίγες επιλογές για φαί μετά τα μεσάνυχτα.
Γενικά πολύ ωραίο κλίμα με παρέες να αράζουν στους πάγκους το βράδυ, χωρίς να ενοχλούνται όσοι κοιμούνται στις σκηνές λίγο πιο πέρα.
Ένα ακόμα μεγάλο πλεονέκτημα το ότι βρίσκεται στο Καψάλι, όπου είναι ουσιαστικά το μόνο μέρος με ζωή το βράδυ.

http://www.visitkythera.gr/gr/accommodation/camping.html
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.687
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom