Κύθηρα Κύθηρα 2012

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Οχι το βορειο τμημα του νησιου δεν ειναι τοσο ωραιο οσο τα υπολοιπα κομματια .
Ωστοσο ανακαλυπτεις και κει κρυμμενα διαμαντακια..αλλα εχει χωματοδρομους ..εμεις τα καναμε με τζιπ δηλ .Καποιοι χωματοδρομοι ηταν βατοι ομως ...δεν ξερω κατα ποσο βαζεις το αμαξι σου εκει ή οχι..ορισμενοι δε νοιαζονται ή κολωνουν και ιδιαιτερα.
Για παραδειγμα ..εμεις πηγαμε σε ενα ομορφο και μεγαλο πευκοδασος .Επιπλεον ανακαλυψαμε παραλια ακριβως απεναντι απο την Πελοποννησο ..πιο βορεια δεν γινεται δηλαδη ...πολυ ωραια παραλια ..με εκκλησακι..σπηλιτσα ..ενα παρα πολυ γραφικο σημειο.
 
Μηνύματα
33
Likes
14
NTINA said:
Όπου και να μείνεις στα Κύθηρα είναι όμορφα!!!
Οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες,φτάνει να χεις όρεξη .
Αν τώρα, ντέ και καλά θέλεις κάτι κοντά στη Χώρα και το Καψάλι ,τα χωριά που ο ίδιος πρότεινες στην αρχή είναι μια χαρά.
Προσωπικά ο Μυλοπόταμος είναι το μέρος που δεν θ άλλαζα με κανένα άλλο.
Για τον πρωινό καφέ κάτω απ τα πλατάνια ,για τη βόλτα στις κρυφές γωνιές του χωριού,για τους νερόμυλους, για τη φατουράδα που κερνάει ο Γιώργος στο καφενείο,για τη μυρωδιά του γιασεμιού τον ήχο του νερού απ τη Νεράιδα και πολλά άλλα που θ ανακαλύψεις μόνος σου;)
Γεια σου ρε ΝΤΙΝΑ......
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Ντίνα συμφωνώ μαζί σου.... και εγω Μυλοπόταμο είχα μείνει σε ένα υπέροχο παραδοσιακό σπίτι και δεν το μετάνιωσα καθόλου!!!
* Στο Bar/Cafe κατω με τις πάπιες ήπιαμε και τις ωραιότερες μαργαρίτες του νησιού!!
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Και τα πρωινά σερβίρει εκπληκτικά σπιτικά γλυκά.
 

Attachments

Xlapatsas

Member
Μηνύματα
9
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Κύθηρα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Τελικά κλείσαμε στο Λιβάδι!Ο λόγος που το επιλέξαμε ήταν η κεντρική του τοποθεσία και οι χαμηλότερες τιμές σε σχέση με Χώρα-Καψάλι.
Αφού τακτοποιήσαμε τη διαμονή ας συζητήσουμε το θέμα παραλίες. Αν πηγαίνουμε σε διαφορετική παραλία καθε μέρα, σε 7 μέρες διαμονής θα προλάβουμε να επισκεφτούμε 7-8 το πολύ παραλίες. Το πρόβλημα είναι ότι απ΄'οτι είδα υπάρχουν πολύ περισσότερες στο νησί, οπότε υποχρεωτικά κάποιες θα πρέπει να τις απορρίψω. Ποιές κατά τη γνώμη σας είναι οι top 7-8 παραλίες που δεν θα πρέπει να χάσω?

Υ.Γ. Όλοι μου λένε να πάω οπωσδήποτε στην Ελαφόνησο και στην παραλία του Σίμου.Αξίζει να της αφιερώσω μια μέρα?
 

alisaxni

Member
Μηνύματα
77
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολόκληρη η υφήλιος...
Τελικά κλείσαμε στο Λιβάδι!Ο λόγος που το επιλέξαμε ήταν η κεντρική του τοποθεσία και οι χαμηλότερες τιμές σε σχέση με Χώρα-Καψάλι.
Αφού τακτοποιήσαμε τη διαμονή ας συζητήσουμε το θέμα παραλίες. Αν πηγαίνουμε σε διαφορετική παραλία καθε μέρα, σε 7 μέρες διαμονής θα προλάβουμε να επισκεφτούμε 7-8 το πολύ παραλίες. Το πρόβλημα είναι ότι απ΄'οτι είδα υπάρχουν πολύ περισσότερες στο νησί, οπότε υποχρεωτικά κάποιες θα πρέπει να τις απορρίψω. Ποιές κατά τη γνώμη σας είναι οι top 7-8 παραλίες που δεν θα πρέπει να χάσω?

Υ.Γ. Όλοι μου λένε να πάω οπωσδήποτε στην Ελαφόνησο και στην παραλία του Σίμου.Αξίζει να της αφιερώσω μια μέρα?
Θα σαι στα ομορφα Κυθηρα και θα φυγεις για να πας Ελαφονησο;
Στην παραλια του Σιμου πας οποτε το θελησεις και σιγουρα δεν ειναι καλη επιλογη αυτο το διαστημα, που θα σαι πιτα μαζι με ολους τους κατασκηνωτες κτλ.
Στα Κυθηρα εχεις ενα σωρο επιλογες: Φουρνοι, Φυρη Αμμος, Καλαμι, Λορεντζου, Σπαραγαριο, Βλυχαδα, Κυριακουλου. Βεβαια αρκετες απο αυτες ειναι προσβασιμες απο θαλασσης, αλλα υπαρχουν βαρκες κτλ που κανουν το γυρο του νησιου η σε πανε σε συγκεκριμενες ακτες.

Μακαρι φετος να τα καταφερω να παω κι εγω κανα τετραημερο.:clap:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Πιστευω οτι καποιες μερες μπορεις να πας και σε 2 ..καποιες ειναι κοντα.Προσοχη στους δρομους που κατεβαινουν στις παραλιες .Ειναι ζορικοι .
Καλαδι-Φυρη Αμμος-Μελιδονι-Χαλκος.-Καμποναδα-Αγιος Νικολας .και η semi-tropical παραλια στο Διακοφτι να συμπληρωσω εγω.

Δες και αυτο το σαιτ
Παραλίες στα Κύθηρα
 

Eva_m

Member
Μηνύματα
43
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Χαίρεται.... Θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας.. Οι καταρράκτες πόσο απέχουν από το χωριό του Μυλοποτάμου? Επίσης τι απόσταση διανύεις για να δεις τους καταρράκτες και τους νερόμυλους? Στο τέλος της διαδρομής βρίσκεται η παραλία καλάδι??
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Η παραλία Καλάμι βρίσκεται στο τέλος της διαδρομής. Οι καταρράκτες δεν είναι μακριά από το χωριό, ίσως κανένα εικοσάλεπτο μέχρι να κατέβεις κάτω.
Για τη διαδρομή μέχρι τους νερόμυλους δεν ξέρω, αλλά αν δεν κάνω λάθος μέχρι το Καλάμι είναι στάνταρ μία με μιάμιση ώρα διαδρομή
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ας ρωτησω και εγω κατι... Η γιορτη κρασιου ξέρουμε πότε είναι;; Αυγουστο νομιζω αλλά ξέρει κάποιος συγκεκριμένα ημερομηνία;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom