Κύθηρα Κύθηρα 2012

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Το πρώτο δεκαπενθήμερο του Αυγούστου συνήθως γίνεται.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το πρώτο δεκαπενθήμερο του Αυγούστου συνήθως γίνεται.
Ας ελπισουμε τοτε να γινει την πρωτη εβδομαδα του Αυγουστου που ειναι και το ζητουμενο....Κριμα να χαθει τετοιος τζερτζελες για λιγες μερες... :rolleyes:

Παίζουν πολύ τα Κυθηρα φέτος στο φόρουμ ...
Που να δεις τί γίνεται και εκτός φόρουμ με τα Κυθηρα!! Ειναι να μην πατήσετε κάπου το πόδι σας βρε! Γίνεται αμέσως top προορισμός!! :cool:
 

traveltralala

Member
Μηνύματα
62
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Γεια σας! Έχω ένα δίλημμα για διαμονή:
Κάλαμος με 50 ευρώ δίκλινο (Στη "Φιλιώ")? http://www.kythera.gr/wheretostay/filio.php
Με κουζίνα, ψυγείο, κλιματισμό και κανα ρυζόγαλο-μαρμελάδα
ή
Χώρα με 90 ευρώ δίκλινο (στον "Λολοβό")? http://www.kythera.gr/wheretostay/lolovos.php
Με μάτια κουζίνας, ψυγείο, κλιματισμό, πρωινό δωματίου τύπου ψωμί-μαρμελάδα και 1 μπουκάλι κρασί.

Έχει μείνει κάποιος σε κάποιο από τα 2??
Το δεύτερο φαίνεται πιο προσεγμένο κι έχει πολύ καλές κριτικές σε site, απλά αναρωτιέμαι αν αξίζει τα 40 ευρώ παραπάνω βρισκόμενο στη Χώρα..
 
Μηνύματα
16
Likes
5
Οι τιμές από τα καταλύματα που συγκρίνεις διαφέρουν πολύ.
Δύσκολα κάποιος που σκέφτεται να κλείσει δωμάτιο με 50 ευρώ, θα έδινε 40ευρώ παραπάνω, σχεδόν τα διπλά.
Αν σκέφτεστε ότι θα γυρίζετε το νησί όλη μέρα, θα γυρνάτε αργά το βράδυ στο δωμάτιο και κάποιες μέρες μπορεί να μη βγείτε για ποτό, τότε καλύτερα στον Κάλαμο που είναι φτηνότερα.
Το μέρος προφανώς δε συγκρίνεται, η Χώρα είναι πολύ όμορφο χωριό να μένεις και να περπατάς. Έχει χιλιοειπωθεί άλλωστε. Στον Κάλαμο δεν θα έχεις απολύτως τίποτα να κάνεις πέρα από τη μια ταβέρνα που υπάρχει.
Εγώ πάντως δεν θα έδινα 40 ευρώ παραπάνω παρ'ότι η Χώρα είναι υπέροχη και τα δωμάτια που σκέφτεσαι στη Χώρα πολύ όμορφα.
Γιατί όμως δεν κοιτάς και τις άλλες επιλογές από δωμάτια στη Χώρα. Απ 'οτι ξέρω υπάρχουν δωμάτια και στη Χώρα με 50 ευρώ και ακόμα λιγότερο.
http://www.kythera.gr/wheretostay/nikirooms.php
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Από ό,τι βλέπω τα δωμάτια στον Λολοβό, δεν είναι ακριβώς μέσα στη Χώρα, μάλλον πιο κοντά στον Κάλαμο. Από όσα δείχνει ο χάρτης βέβαια...
Τώρα εξαρτάται από τον τύπο "ταξιδιώτη-τουρίστα" που είσαι. Πχ. εγώ θα προτιμούσα να μείνω στον Κάλαμο, αφού τις περισσότερες ώρες θα ήμουν εκτός σπιτιού γυρίζοντας. Επιπλέον, έχει και κουζινάκι, θα μπορούσα να μαγειρέψω εκεί κάτι (για πιο οικονομικά). Επίσης, ο Κάλαμος πέρα από ότι είναι πολύ κοντά στη Χώρα (5 χλμ νομίζω) έχει και εύκολη πρόσβαση στις νοτιοανατολικές παραλίες του νησιού.
Δεν έχω μείνει σε κάποιο από τα δύο, αλλά σίγουρα καλά θα είναι :)
 
Μηνύματα
16
Likes
5
Τα δωμάτια Λολοβός είναι στη Χώρα, ο χάρτης στο link δεν το δείχνει σωστά.
Και στα 2 δωμάτια που πρότεινες οι ιδιοκτήτες είναι πολύ φιλοξενοι και προσέχουν και τους πελάτες τους και τα δωμάτια. Στη Φιλιώ τα δωμάτια είναι πιο απλά, κλασικά ενοικιαζόμενα δωμάτια, όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες. Τα δωμάτια στο Λολοβό είναι πιο ιδιαίτερα και όμορφα, συνήθως αναπαλαιωμένα κτίσματα. Αν επικοινωνήσεις μαζί του θα σου στείλει φώτο από το δωμάτιο που θα σου δώσει, γιατί δεν είναι ολα ίδια.
 

traveltralala

Member
Μηνύματα
62
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Μας ενδιαφέρει να είναι ήσυχα γι αυτό και αποκλείσαμε κάποιες επιλογές στη Χώρα που φαίνονται πάνω σε δρόμο..Γενικά θα είμαστε έξω όλη μέρα γνωρίζοντας το νησί αλλά το βραδάκυ κάποιες μέρες θέλουμε να έχουμε την επιλογή μιας χαλαρής βόλτας για ποτό ή περατζάδας, γι αυτό και επιλέγουμε τη Χώρα ή πολύ κοντά.
Θα έχουμε ένα χρηματικό μπόνους στη διαμονή από δουλειά (δε θα τα δώσουμε εμείς!) απλά σκεφτόμουν αν η διαφορά σε ομορφιά, πρακτικότητα αξίζει το ενενηντάρι...
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.193
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom