Γενικά Κύθνος - Σέριφος - Σύρος - Φολέγανδρος - Κέα - Αμοργός (για ζευγαρι)

achisAK

Member
Μηνύματα
74
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος ξερει...??
Με την κοπελα μου εως τωρα εχουμε παει σε αυτα τα τρια μερη:
Σκιαθο-Ανδρο-Μυκονο

Για φετος ψαχνουμε καποιο ωραιο νησακι που να μην εχει την τρελη ζωη (Μυκονος-Σκιαθος-Παρος) αλλα χαλαρα πραγματα , οχι και ''νεκρα'' , να εχει λιγη ζωη νυχτερινη..

με ομορφες παραλιες και σχετικα μικρες αποστασεις.
(δεν υπαρχει διπλωμα αυτοκινητου) μονο για μηχανακι.
αν και σε μεγαλο νησι Ανδρο , μια χαρα την βγαλαμε με το μηχανακι..

Από τα 5 αυτα νησια που λεω στον τιτλο και εδω..
Κυθνος-Σεριφος-Συρος-Φολεγανδρος-Κεα-Αμοργος
ποιο προτεινεται και εχει ''αυτο το κατι που ψαχνω'' ??
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Κατά την άποψη μου και βάση δικής μου προτίμησης φυσικά, θα επέλεγα
1. Φολέγανδρο
2. Αμοργό
3. Κέα
4. Σέριφο
5. Σύρο
6. Κύθνο

Ελπίζω να σε βοήθησα...
 

achisAK

Member
Μηνύματα
74
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος ξερει...??
αρα φολεγανδρο,αμοργο,κεα.
απο θεμα ζωης εκει ξερεις καθολου?
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Καμία σχέση με Μύκονο, Πάρο ή ακόμα και Άνδρο...
Οι μικρές Κυκλάδες είναι πιο ήσυχες και ουσιαστικά πας για τις μοναδικές παραλίες, την φοβερή θέα -σε σημεία πραγματικά μαγική- τα μικρά χωριά- το καλό φαγητό και το χαλαρό ποτάκι.
Παράδειγμα, η Χώρα της Φολεγάνδρου- για μένα η ομορφότερη ίσως και του Αιγαίου- έχει δυο τρια μαγαζάκια χαλαρά μπαράκια όπου γίνονται όλοι μια παρέα στην πλατεία πίνοντας το ποτό τους το βράδυ.
Η Αμοργός από την άλλη είναι πιο ζωντανή- εξαρτάται και η περίοδος- στην Αιγιάλη έχει ζωή αλλά μη φανταστείς το χάος της Μυκόνου..
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Απο εμενα Αμοργος και Φολεγανδρος .
Ειναι νεανικα νησια .
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Φολέγανδρος, Αμοργός, αγαπημένα νησιά..είναι λίγο μακριά βέβαια και η Αμοργός δεν έχει και το καλύτερο οδικό δίκτυο..αλλά αφού τα βγάλατε πέρα στην Άνδρο, θα τα καταφέρετε κι εκεί..Μιά άλλη πρόταση για ένα νησί που δεν ανέφερες και είναι κοντά, είναι η Σίφνος.Έχει όλα αυτά που ζητάς..δεν το σκέφτεσαι λίγο?
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
εγω προτεινω φολεγανδρο (ειναι μικρη και θα μπορειτε να την γυρισετε με μηχανακι), αμοργο (εχει ωραια νερα, ωραια νυχτερινη ζωη-μπαρακια+μαγαζια με live, αλλα οι δρομοι ειναι καπως) και κυθνο (ωραιες παραλιες, κοντινες αποστασεις, όμως λιγες επιλογες για βραδυ)!!

σε καμια περιπτωση παντως κεα..
 

achisAK

Member
Μηνύματα
74
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος ξερει...??
Eυχαριστω για τις απαντησεις σας.
Σιφνο που μου λετε μερικοι διαβασα σε αλλα ποστ και λεει πως δεν εχει και πολυ ωραιες παραλιες.
Για την Αμοργο γενικα διαβαζω καλα σχολια.
το ιδιο και για την Φολεγανδρο.

οσο για το κακο οδικο δικτυο που λες στην Ανδρο καναμε τουλαχιστον 30 λεπτα χωματοδρομο με το μηχανακι.. οποτε no problem!!

δεν θελω κατι σουπερ απο νυχτερινη ζωη αλλα να εχει και κανενα μπαρακι ίσως και κανενα κλαμπακι? οχι τιποτα ιδιαιτερο να μην βαρεθουμε και τελειως.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Eυχαριστω για τις απαντησεις σας.
Σιφνο που μου λετε μερικοι διαβασα σε αλλα ποστ και λεει πως δεν εχει και πολυ ωραιες παραλιες.
Για την Αμοργο γενικα διαβαζω καλα σχολια.
το ιδιο και για την Φολεγανδρο.

οσο για το κακο οδικο δικτυο που λες στην Ανδρο καναμε τουλαχιστον 30 λεπτα χωματοδρομο με το μηχανακι.. οποτε no problem!!

δεν θελω κατι σουπερ απο νυχτερινη ζωη αλλα να εχει και κανενα μπαρακι ίσως και κανενα κλαμπακι? οχι τιποτα ιδιαιτερο να μην βαρεθουμε και τελειως.
απο μπαρακια μια χαρα..για κλαμπακια τωρα?χμ, δεν ξερω αν θα βρεις αυτο που ζητας..πχ. στην αμοργο ξερω οτι υπαρχει κλαμπ στα καταπολα, αλλα περυσι τον αυγουστο ηταν κλειστο..για φολεγανδρο, δεν ξερω καθολου να σου πω, κοιταζω κεγω μηπως παω φετος, απ αυτα που εχω διαβασει παντως δεν νομιζω να εχει κλαμπ!!
παντως να βαρεθειτε??δεν νομιζω..

για σιφνο ειμαι κεγω κατα..δεν μου πολυαρεσε (προς θεου, δεν ειναι ασχημο νησι..απλα εμενα δεν μου ταιριαξε)!

σαντορινη??την εχεις σκεφτει καθολου?
 

achisAK

Member
Μηνύματα
74
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος ξερει...??
σαντορινη??την εχεις σκεφτει καθολου?

σαντορινη ειχε παει η αδερφη μου οποτε ξερω τι γινεται.
και γι αυτο δεν ρωταω. ρωτησα για αυατ ατ νησια να παρω γνωμες.. :):)

το ''σαπαστικο'' με την αμοργο ειδα οτι καραβι εχει μονο ενα που φτανει 01.00 τι κανω μεχρι το πρωι ?
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
σαντορινη ειχε παει η αδερφη μου οποτε ξερω τι γινεται.
και γι αυτο δεν ρωταω. ρωτησα για αυατ ατ νησια να παρω γνωμες.. :):)

το ''σαπαστικο'' με την αμοργο ειδα οτι καραβι εχει μονο ενα που φτανει 01.00 τι κανω μεχρι το πρωι ?
ισως δεν εχουν βαλει ακομη..σιγουρα θα υπαρχει κι αλλο..
εγω περυσι εφτασα 6 το πρωι με blue star..
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Κουφονήσι σκέφτηκες? Πολύ μικρό νησί, ιδανικό για ζευγάρια, σχεδόν το γυρνάς με τα πόδια, φανταστικές παραλίες (ίσως οι καλύτερες των Κυκλάδων), χαλαροί σχετικά ρυθμοί (εξαρτάται απο την περίοδο που θα πας) ,ικανοποιητική νυχτερινή ζωή (σε σχέση με το μέγεθος του) και γενικά συνδυάζει όλα όσα θέλεις. Βέβαια, απο τέλος Ιουλίου και μετά, γίνεται πανικός απο κόσμο αλλά και σε ποιό Ελληνικό νησί δεν γίνεται...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.067
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom