Γενικά Κύθνος - Σέριφος - Σύρος - Φολέγανδρος - Κέα - Αμοργός (για ζευγαρι)

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Προσωπικά εγω ερωτευτηκα την Φολέγανδρο όταν πήγα με τον φίλο μου.
Και η Αμοργός ήταν κοντά σε αυτό που ψάχνεις σαν στυλ. Το θέμα είναι όμως οτι αυτά τα νησιά έχουν για μένα πολύ δύσκολο οδικό δίκτυο. Εμείς και στα δύο ήμασταν με μηχανη και μας πήρε ο αέρας και μας σήκωσε.
Η Φολέγανδρος εννοείται ότι απαγορεύεται αν ψάχνεις οργανωμένες παραλίες ή απέραντες αμμουδιές. Θα πρότεινα για χωρίς αυτοκίνητο Κουφονήσια.Δεν θέλει ούτε καν μηχανάκι και εχει δυο τρία μπαράκια πολύ ωραία, εγω είχα πάει Ιούνιο οπότε ήταν πολύ χαλαρά, τον Αύγουστο έχει πολύ κόσμο από ότι μου έχουν πει.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Πάντως, υπόψη σου ότι η Σύρος είναι η πρωτεύουσα των Κυκλάδων, κάτι που σημαίνει ότι θα βρεις όντως πολλά μαγαζιά, εστιατόρια κτλ, αλλά εγώ δεν είχα την αίσθηση ότι ήμουν σε νησί. Η Ερμούπολη είναι πανέμορφη, αλλά πιο πολύ μια παραλιακή πόλη μου θύμιζε, παρά νησί.
Και οι παραλίες της είναι μέτριες, ρηχές και χωρίς κάτι το ιδιαίτερο αν θυμάμαι καλά.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Πάντως, υπόψη σου ότι η Σύρος είναι η πρωτεύουσα των Κυκλάδων, κάτι που σημαίνει ότι θα βρεις όντως πολλά μαγαζιά, εστιατόρια κτλ, αλλά εγώ δεν είχα την αίσθηση ότι ήμουν σε νησί. Η Ερμούπολη είναι πανέμορφη, αλλά πιο πολύ μια παραλιακή πόλη μου θύμιζε, παρά νησί.
Και οι παραλίες της είναι μέτριες, ρηχές και χωρίς κάτι το ιδιαίτερο αν θυμάμαι καλά.
Συμφωνώ η Ερμούπολη είναι πολύ όμορφη αλλά είναι κάτι σαν το Ναυπλιο του Αιγαίου (δηλαδή να πάς για ένα σ/κ την άνοιξη) και οι παραλίες που πήγα δεν μου άρεσαν καθόλου για νησι.
 

Fauve

Member
Μηνύματα
33
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
κάπου και σύντομα!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Μάτσου Πίτσου
Έχει ωραίες παραλίες η Σύρος, όχι εξαιρετικές αλλά ωραίες και καθαρές. Γενικά είναι πολύ φτηνά στην Σύρο, εκτός από το ψωμί που δεν φαντάζομαι να σας ενδιαφέρει! Καφέδες και σε τέτοια φάση γλυκά ποτά κοκτέιλ ιστορίες πολύ πιο φτηνά από Αθήνα και από άλλα νησιά. Φαι μπορείς να βρείς και τα δύο αλλά γενικά φτηνά. Έχουν ένα συνεταιρισμό γυναικών που φτιάχνουν σπιτικό φαγητό, πεντανόστιμο, μεγάλες μερίδες και οι τιμές κυμαίνονται στα 5 με 6ε εγώ κάθε καλοκαίρι εκεί τρώω, αλλά είναι μόνο για μεσημέρι. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο κόσμο έχει! Επίσης η χώρα της Σύρου δεν παίζεται είναι μακράν η καλύτερη από κάθε άλλου νησιού, και έχω πάει σε αρκετά νησιά. Και νυχτερινή ζωή έχει, και το καλό είναι πως σε αντίθεση με πολλά νησιά, η χώρα είναι στο λιμάνι πράγμα που πάει να πει δεν θα χρειάζεται να ξενιτεύεστε, φτάνετε εκεί, φεύγετε απο εκεί, ταξί (φτηνά!) είναι εκεί, να πάρετε λεωφορεία για παντού εκεί, γενικά τα πάντα εκεί. Και είναι τέλεια η Ερμούπολη, τέλος!:D Και πραγματικά κάνεις τέλειες διακοπές σε φάση ζευγαράκι εκεί, απλά δεν είναι ένα απόμερο νησί φαντάζομαι αυτό το ξέρεις ήδη, αλλά όχι κοσμοπολίτικο όπως Μύκονος Πάρος κτλ. Έχει και τα δύο σε σωστές δόσεις! Ελπίζω να βοήθησα! :D
 

Fauve

Member
Μηνύματα
33
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
κάπου και σύντομα!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Μάτσου Πίτσου
Και επίσης επειδή σπουδάζω στο Ναύπλιο και είναι όντως μόνο για ενα σκ, όχι η Σύρος δεν είναι καθόλου έτσι! Έχει ένα κάρο πράγματα να κάνεις και να δεις ή απλά ν αράξεις!:clap: Αλλά οι παραλίες δεν είναι αυτό που λέμε ουαου σ αυτό έχεις δίκιο....
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Δές κι αυτό που το πρότεινε η Παναγιώτα που έχει μείνει εκέι κ λέει οτι είναι πολύ καθαρο

Αμοργός ξενοδοχεία - Πανσιόν Christina - στούντιος - δωματία - διαμερίσματα στα 50-65εθρώ από οτι γράφει στο site.
Eίχα μείνει πριν δυο χρόνια σε αυτό. Είχα πληρώσει 65 ευρώ περίπου.
Το βράδυ που έφτασα πρώτη φορά με έπιασε απελπισια...Είχα μείνει στο επάνω συγκρότημα στο ισογειο.Το πρωί αφου ψάξαμε όλη την Αιγιαλη και δεν βρήκαμε τίποτα , δέχθηκαν να μας αλλάξουν δωμάτια και μας έβαλαν σε κάποια ''νεόχτιστα΄΄ στην κάτω πλευρα. Αυτά ήταν αρκετά συμπαθητικά , καθαρά και σε καλό σημείο. Το συνιστώ απλά να ζητήσετε τα κάτω δωμάτιο που έχουν μεγαλύτερη αυτονομία
 

achisAK

Member
Μηνύματα
74
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος ξερει...??
θα συνδιασω αμλλον κυθνο με συρο..!!! :D:D
2 σε 1.. παραλιες το ενα ποιο κοσμοπολιτικα το αλλο...!!! :clap::clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.063
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom