Κύθνος Κύθνος basics!

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Το οδικό δίκτυο είναι μια χαρά και καλύπτει όλα τα βασικά σημεία ενδιαφέροντος. Ακόμη και οι χωματόδρομοι που οδηγούν σε κάποιες παραλίες είναι βατοί, ρώτα τους ντόποιους πειν ξεκινήσεις.
 

rafita

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
ΚΥΘΝΟΣ

είμαστε ενα νεο σε ηλικια ζευγαρι και σκεφτομαστε σε ιγε μερες να παμε κυθνο
δε μα πειραζει που απ' οτι λενε ειναι ησυχο νησι
που να μεινουμε; θελουμε κατι σχετικα οικονομικο αλλα και ποιοτικο
τι προτείνετε; σε ποια περιοχη;
 

lillia

Member
Μηνύματα
66
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
βόλος-πήλιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
πολυ ενδιαφερουσες οι πληροφοριες! είχα πάει στην Κύθνο για 3ήμερο πριν 3 χρόνια και πραγματικά μού άρεσε πολύ! είναι κρίμα που δεν είναι τόσο γνωστή!
 

life

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Με την παρεμβαση μου αυτή θα ήθελα να συμπληρώσω το πολύ ωραίο αφιέρωμα της φίλης για τη Κύθνο. Παραθερίζω στη Κύθνο 10 χρόνια. Πήγα τη πρώτη φορά για διακοπές και κόλλησα. Μένω σε ένα σπίτι πάνω στη θάλασσα στη παραλία της Κανάλας. Ψαρεύουμε, κολυμπάμε και απολαμβάνουμε τη θάλασσα όλη μέρα.
Ξεκινώ να σας δώσω κάποια στοιχεία συμπληρωματικά.Καθε ένας διαβάζει και ανάλογα με το τι διακοπές επιθυμεί αποφασίζει.
Το νησί είναι χωρισμένο στα δύο. Η μια πλευρά της Δρυοπίδας και η άλλη της χώρας.
Θεωρώ ότι η πλευρά της Δρυοπίδας έχει τις καταπληκτικότερες παραλίες του νησιου. Η καλύτερη η Γαιδουρόμαντρα. Αλλες του σκύλου, το σιμουσί, άγιος νικόλαος. Δεν έχουν καμμία σχέση με τις παραλίες της άλλης πλευράς.
Το νησί δεν έχει καλή συγκοινωνία. Εχει 2 λεωφορεία το ένα πάει Δρυοπίδα- Κανάλα και το άλλο χώρα-Λουτρά δηλ σε 2 μόνο παραλίες. Χωρίς αυτοκίνητο αποκλείεται να γυρίσεις το νησί.
Ο Μερίχας το λιμάνι δηλ έχει πολύ κόσμο, εκεί μαζεύονται όλοι τα βράδια και επίσης πολύ ζέστη αποπνικτική πολλές φορές γιατί είναι κλειστό. Δεν θα το πρότεινα για διαμόνή. Απο εκεί ξεκινούν τα δυο λεωφορεία.
Θα ήθελα να προτείνω και τη ταβέρνα της Κουλας στον Αγ Δημήτρη- Το Ακρογιάλι- κάνω 20 χιλ για να πάω για φαγητό εκεί. Η καθαρώτερη ταβέ

με γελαστούς ευχάριστους ανθρώπους, καλό φαγητό, τα κρέατα εκτρέφει ο ίδιος ,φτιάχνει τυρί, κρασί, μέλι και πάντα η Κούλα θα σε κεράσει ένα γλυκό που έχει φτιάξει μόνη της.Διατηρεί και πολύ ωραία δωμάτια που είναι μπροστά στη θάλασσα.
Οτιδήποτε θέλεται είμαι διαθέσιμη να σας πληροφορίσω.
Καλημερα,πολύ χρήσιμες πληροφορίες,ευχαριστουμε πολυ,σκεφτομαστε μιαπου τα ακτοπλοϊκά είναι σχετικά οικονομικά,μήπως,καταλήξουμε Κύθνο,μια ερώτηση από αέρα τι παίζει?σκεφτόμαστε για μια βδομάδα μέσα στονιουλιο.και θα είναι οι μονές διακοπεςμας.για νακανουν και τα παιδιά τα μπάνια τους.υπάρχουν απανεμες παραλίες.σε περίπτωση αέρα?
 

pixies

Member
Μηνύματα
120
Likes
95
Επόμενο Ταξίδι
Myanmar
εχει να νοικιασεις ποδηλατα ή είναι αυτοκτονικές οι ανηφορες οποτε κ ναχει δε τα παιρνεις ετσι κ αλλιως?
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
εχει να νοικιασεις ποδηλατα ή είναι αυτοκτονικές οι ανηφορες οποτε κ ναχει δε τα παιρνεις ετσι κ αλλιως?
Δεν νομίζω ότι γίνεται. Δεν έχω δει ποτέ ποδήλατα. Σε κάποιες παραλίες δεν κατεβαίνουν ούτε μηχανάκια. Πάντως θέλει αυτοκίνητο για να γυρίσεις το νησί, εκτός αν πας σε ένα σημείο και μείνεις.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Καλημερα,πολύ χρήσιμες πληροφορίες,ευχαριστουμε πολυ,σκεφτομαστε μιαπου τα ακτοπλοϊκά είναι σχετικά οικονομικά,μήπως,καταλήξουμε Κύθνο,μια ερώτηση από αέρα τι παίζει?σκεφτόμαστε για μια βδομάδα μέσα στονιουλιο.και θα είναι οι μονές διακοπεςμας.για νακανουν και τα παιδιά τα μπάνια τους.υπάρχουν απανεμες παραλίες.σε περίπτωση αέρα?

Οι παραλίες είναι σε όλες τις πλευρές του νησιού, ανάλογα με το πως φυσάει διαλέγεις. Ο αέρας στις Κυκλάδες είναι τύχη. Όταν φυσάει πολύ είναι κόλαση. Στην Κανάλα ο βοριάς δεν κάνει κύμα στη θάλασσα.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
παιδια, αυξηθηκαν οι τιμες των ακτοπλοικων για κυθνο ή ειναι ιδέα μου? περυσι θυμαμαι 19 ευρω μονη διαδρομη απο πειραια, φετος βλεπω 22....
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
παιδια, αυξηθηκαν οι τιμες των ακτοπλοικων για κυθνο ή ειναι ιδέα μου? περυσι θυμαμαι 19 ευρω μονη διαδρομη απο πειραια, φετος βλεπω 22....

Γιατί δεν πάτε από Λαύριο?
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
Γιατί δεν πάτε από Λαύριο?
νομιζω οτι δεν εχει καθε μερα δρομολογια απο λαυριο. Και παλι, αν δεν απατωμαι, η τιμη ειναι 15 ευρω, οποτε ειναι το ιδιο ουσιαστικά, αν βαλεις το κτελ. Δε λεω οτι ειναι πολυ ακριβα, αλλα μου εκανε εντυπωση η αυξηση!
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
νομιζω οτι δεν εχει καθε μερα δρομολογια απο λαυριο. Και παλι, αν δεν απατωμαι, η τιμη ειναι 15 ευρω, οποτε ειναι το ιδιο ουσιαστικά, αν βαλεις το κτελ. Δε λεω οτι ειναι πολυ ακριβα, αλλα μου εκανε εντυπωση η αυξηση!
Και όμως είναι πολύ ακριβά. Πηγαίναμε με 8-9 ευρώ από Λαύριο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom