Κύθνος Κύθνος basics!

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Απορώ πως δεν είχε τύχει να το διαβάσεις εδώ μέσα, μιας κι εμένα από το φόρουμ μου έμεινε και μου έκανε μεγάλη εντύπωση.
Έχουν αυτή τη πολιτική τα νησιά κοντά στην Αττική (Κύθνος, Τζια), ακρίβεια και περιορισμό στις διανυκτερεύσεις, την έχουνε δει κάπως δε ξέρω. Όχι όλοι βέβαια, οι περισσότεροι.
Θέλει καλό ψάξιμο, ευτυχώς έχεις χρόνο.
Αυτό φίλε μου ήταν κανόνας ειδικά τη δεκαετία του 2000 (δηλαδή προτού γίνουν τόσο δημοφιλείς οι ηλεκτρονικές "πλατφόρμες" τύπου booking, expedia, hotels, κλπ) στα νησιά του Αργοσαρωνικού. Θυμάμαι στην Ύδρα το 2007 μας έλεγαν "στεγνά" άλλο κοστολόγιο τα 2 βράδια του ΣΚ και άλλο η κράτηση για 4 ημέρες και πάνω. Πίστευα πως με τα ηλεκτρονικά συστήματα αυτά θα είχαν εκλείψει, αλλά φαίνεται πως όχι δυστυχώς Πλάκα, πλάκα σε κάτι τέτοιους προορισμούς- πέρα από το καλό ψάξιμο γενικά- ίσως και να συμφέρει να κάνεις κράτηση μέσω booking etc...
 
Last edited:

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Σημειωτέον ότι η Κύθνος πέρυσι ήταν και ακριβή επί τόπου (φαγητό κτλ), πιο πολύ απ' ό,τι ακούω ότι ήταν προηγούμενες χρονιές (δεν είχα ξαναπάει).
 
Μηνύματα
34
Likes
34
Ασε ψηλέ, οδεύουμε σε καλό μονοπάτι. Έχω αρχίσει emails και παίρνω καλές απαντήσεις. Να σου πω την αλήθεια ούτε καν το περίμενα, διότι οι τιμές για Κύθνο οπότε και να κοίταγα ήταν απίστευτα ακριβές. Βέβαια, κοιτούσα πάντα μέσα στο καλοκαίρι για να πάμε καλοκαίρι.

Πρώτη φορά ψάχνουμε τόσο νωρίς και μάλλον θα δικαιωθούμε...

Γιαυτό ρωτάω αν αξίζει 5 βράδια. Αν είναι πολλά πάμε 4 και γλιτώνουμε το 1 βραδυ. Τα περισσότερα καλοκαίρια πηγαίνουμε 4 βράδια και παντα λέγαμε καλά θα ήταν να μέναμε ακόμα 1 :haha:

Μιλάω για Αύγουστο...Αν πάμε Ιούλιο ίσως πέσει κ άλλο το κόστος.

Σέριφο έχουμε πάει..
Θάνο, καλησπέρα. Τσέκαρε αυτά τα δωμάτια:
iliovasilemakythnos
ΜΕΡΙΧΑΣ, Μεριχας 840 06
2281 032210 iliovasilemakythnos - Αναζήτηση Google

Βρίσκονται στο Μέριχα. Εγώ είχα πάει τέλη Αυγούστου και μου είχαν κάνει πολύ καλή τιμή. Μακάρι να μπορέσεις να μείνεις και περισσότερο από 5 μέρες.
 

Chrissi

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα σας! Θέλουμε να επισκεφθούμε την Κύθνο τέλη Αυγούστου. Έχουμε βρει κατάλυμα στο Μεριχα. Σκεφτόμαστε ωστόσο μήπως μείνουμε στα Λουτρά. Είναι πιο ήρεμα εκεί. Αλλά και βαρετά; Δεδομένου ότι η χώρα είναι κοντά, θα μπορούσαμε να πηγαίνουμε κάποια βραδιά εκεί. Αλλά κ ο Μεριχας δεν απέχει πολύ. Τι λέτε; Πώς είναι να οδηγεί κάνεις τη νύχτα στο νησί; Στενοί δρόμοι με λίγο φωτισμό; Έχετε να προτείνετε κάποιο κατάλυμα στα Λουτρά η εκεί κοντά;
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλημέρα σας! Θέλουμε να επισκεφθούμε την Κύθνο τέλη Αυγούστου. Έχουμε βρει κατάλυμα στο Μεριχα. Σκεφτόμαστε ωστόσο μήπως μείνουμε στα Λουτρά. Είναι πιο ήρεμα εκεί. Αλλά και βαρετά; Δεδομένου ότι η χώρα είναι κοντά, θα μπορούσαμε να πηγαίνουμε κάποια βραδιά εκεί. Αλλά κ ο Μεριχας δεν απέχει πολύ. Τι λέτε; Πώς είναι να οδηγεί κάνεις τη νύχτα στο νησί; Στενοί δρόμοι με λίγο φωτισμό; Έχετε να προτείνετε κάποιο κατάλυμα στα Λουτρά η εκεί κοντά;
Χαίρετε. Τα Λουτρά είναι περίπου σαν πιο μικρός Μέριχας, μην σου πω ότι είναι και λίγο πιο trendy :) Έχει μαγαζιά για φαγητό και καφέ και θα βαρεθείτε περίπου όσο στον Μέριχα. Οι πολύ κοντινές παραλίες δεν με ενθουσίασαν και οι πληροφορίες μου έλεγαν ότι πιο μακριά έχει ωραίες, τις οποίες δεν επισκεφθήκαμε. Οι δρόμοι είναι στενοί και χωρίς φωτισμό εννοείται, αλλά τίποτα ανησυχητικό. Γιατί δεν μένετε Χώρα;
 

vlitou

Member
Μηνύματα
37
Likes
40
Κοιτάω τώρα τα ακτοπλοϊκά. Κυριακή μέσα Ιουνίου δεν έχει δρομολόγιο και μετά ένα την ημέρα. Μου έχει κάνει εντύπωση για τόσο κοντινό προορισμό.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Κοιτάω τώρα τα ακτοπλοϊκά. Κυριακή μέσα Ιουνίου δεν έχει δρομολόγιο και μετά ένα την ημέρα. Μου έχει κάνει εντύπωση για τόσο κοντινό προορισμό.
Κοιτάς από Λαύριο?
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Κοιτάω τώρα τα ακτοπλοϊκά. Κυριακή μέσα Ιουνίου δεν έχει δρομολόγιο και μετά ένα την ημέρα. Μου έχει κάνει εντύπωση για τόσο κοντινό προορισμό.
Έχει κάθε μέρα τουλάχιστον ένα από Λαύριο, αν κοιτάς Κυριακή της Πεντηκοστής λόγω τριημέρου τα δρομολόγια γίνονται Δευτέρα, γενικά τις Κυριακές έχει 3 ή 4.
 

vlitou

Member
Μηνύματα
37
Likes
40
Είτε από Λαύριο είτε από Πειραιά για 19 Ιουνίου. Δευτέρα βρίσκω ένα απογευματινό δρομολόγιο. Και Πέμπτη (που είμαστε για επιστροφή) νωρίς το μεσημερι. 🤪 Δηλαδή χαλάστρα.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Από Λαύριο Κυριακή 19 Ιουνίου:
MARMARI EXPRESS 08:15-09:55
IONIS 15:30-17:15
Ειδικά Πέμπτη έχει πολλά δρομολόγια, ένα τη μέρα έχει τις περισσότερες ημέρες.
Από Κύθνο 23 Ιουνίου:
ARTEMIS 12:50-15:20
IONIS 15:00-16:45
MARMARI EXPRESS 18:30-20:10
 

vlitou

Member
Μηνύματα
37
Likes
40
Από Λαύριο Κυριακή 19 Ιουνίου:
MARMARI EXPRESS 08:15-09:55
IONIS 15:30-17:15
Ειδικά Πέμπτη έχει πολλά δρομολόγια, ένα τη μέρα έχει τις περισσότερες ημέρες.
Από Κύθνο 23 Ιουνίου:
ARTEMIS 12:50-15:20
IONIS 15:00-16:45
MARMARI EXPRESS 18:30-20:10
[/QUOTE
Αα κατι λάθος θα έκανα στην αναζήτηση, ξέρω γω... Ευχαριστώ!
 
Last edited:

michalis87

Member
Μηνύματα
87
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
καλησπέρα σε όλη την ομάδα,

αρχές σεμπτεμβρίου θα πάω στη Κύνθο και θα ήθελα αν πήγε κάποιος πρόσφατα να μου πει μερικές επιλογές:

α) για καλο φαγητό
β) όμορφες παραλίες με ωραία beach bar
γ) ότι άλλο νομίζετε ότι αξίζει

Ευχαριστώ!!!!!!
:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom