Κύπρος Κύπρος για καλοκαίρι;

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολόκληρη η γη !!!
Καλησπέρα!!
Λέμε τον Ιούλιο να πάμε 1 εβδομάδα στην Κύπρο! Λέμε να μείνουμε στη Λάρνακα, επειδή είναι εκεί το αεροδρόμιο και επειδή έχει θάλασσα. Αλλά είναι ομορφα εκεί; Η παραλία, το μέρος;

Ευχαριστώ!!! :lol:
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολόκληρη η γη !!!
Δε με πειράζει αυτό.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Δεν κατάλαβα το επιχείρημα: «επειδή είναι το αεροδρόμιο κοντά». Και τι να λέει? Μείνε στην Λάρνακα 1-2 μέρες, επισκέψου από εκεί την Λευκωσία και στην συνέχεια κινήσου προς Λεμεσό. Από εκεί έχεις περισσότερες επιλογές για μονοήμερες (Πάφο, Τρόοδος, Κούριο θέατρο κ.α.). Άσε που η Λεμεσός έχει περισσότερα να δώσει.
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολόκληρη η γη !!!
Δεν κατάλαβα το επιχείρημα: «επειδή είναι το αεροδρόμιο κοντά». Και τι να λέει? Μείνε στην Λάρνακα 1-2 μέρες, επισκέψου από εκεί την Λευκωσία και στην συνέχεια κινήσου προς Λεμεσό. Από εκεί έχεις περισσότερες επιλογές για μονοήμερες (Πάφο, Τρόοδος, Κούριο θέατρο κ.α.). Άσε που η Λεμεσός έχει περισσότερα να δώσει.
Επειδή δε θα έχουμε αυτοκίνητο, έλεγα να μην μπλέξουμε με τρένα καλοκαιριάτικα, γι' αυτό...
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Τρένα στην Κύπρο υπήρχαν όταν η Μόρφου ήταν ελεύθερη και πηγαινοφέρνανε πορτοκάλια στην Αμμόχωστο. Πλέον δεν υπάρχει κανένας τύπος δημόσιων συγκοινωνιών και θα έπρεπε να ντρέπονται. Υπάρχουν όμως πολύ φθηνά πουλμανάκια που σε μαζεύουν από όπου είσαι και σε αφήνουν όπου τους πεις σε ευτελή ποσά. Πρότασή μου να μην κλειδωθείς σε μια μόνο πόλη. Πρέπει να δεις την Λευκωσία, ακόμα και τα κατεχόμενα αν σε ενδιαφέρει (όσο είναι ακόμα ανοιχτά). Αν τώρα επιμένεις σε μια μόνο βάση, αυτή καλύτερα να είναι η Λεμεσός. (αν και ίσως να δυσκολευτείς να βρεις ξενοδοχείο στο κέντρο της πόλης, τα περισσότερα καλά είναι από Γερμασόγια και πέρα)
 
Last edited by a moderator:

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
αν δεν μπορειτε να νοικιασετε αυτοκινητο δεν θα δεις και πολλα απο κυπρο ,τα ΜΜΜ ειναι σχεδον ανυπαρκτα.
αν ειναι να μεινεις σε ενα μερος καλυτερα να πας παφο εχει και εκει διεθνες αεροδρομιο και ειναι πιο "ριζορτ" απο την λαρνακα
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολόκληρη η γη !!!
Βασικά σκεφτόμαστε για μια παραλία με φοίνικες στη Λάρνακα, που φαίνεται φανταστική....
Είναι όντως τόσο όμορφη όσο φαίνεται στις φωτό;
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισραήλ, Ειρηνικός
Σε περίπτωση που δε βρείτε τελικά αυτό που ψάχνετε στην Κύπρο, προτείνω να ψάξετε και στη Μάλτα, που έχει λίγο καλύτερο δίκτυο συγκοινωνιών και προσφέρει λίγο πολύ το πακέτο sea&sun. Πάντως κι εγώ την Κύπρο θα προτιμούσα ανάμεσα στα δύο, αλλά χωρίς αμάξι ή θα ταλαιπωρηθείτε πολύ στις μετακινήσεις ή θα μείνετε κολλημένοι σε ένα μέρος..
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Αν μιλάς για την Φοινικούδα, τον κεντρικό παραλιακό δρόμο της Λάρνακας θα σου έλεγα πως είναι όμορφος αλλά βασανίζεται από τον καλοκαιρινό ήλιο καθώς κοιτάει φάτσα την δύση του ηλίου. αποτέλεσμα, όλη η πόλη να κοχλάζει ακόμα και το βράδυ. η παραλία είναι αρκετά ρηχή. έχω κάνει μπάνιο λίγο πιο έξω στην Μακένζυ δίπλα από τον διάδρομο προσγείωσης του αεροδρομίου και έχω να πω ότι ερχόμαστε από την Ελλάδα άρα τέτοιες παραλίες με μαύρη άμμο τις έχουμε για δεύτερες
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κεντρική Αφρική
Ήμουν το χειμώνα στη Λάρνακα και δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε ιδιαίτερα. Η παραλία φαινόταν ωραία αλλά είναι πάνω σε κεντρικό δρόμο και αυτό με χάλαγε κάπως.
Έχει πολλά μπαρ-εστιατόρια-καφετέριες οπότε αν θέλετε κάτι τέτοιο ίσως σας αρέσει, αλλά η πόλη δεν έχει ιδιαίτερες ομορφιές.
Η Πάφος μου φάνηκε πιο ωραία και πιο γραφική αλλά από θάλασσες δεν γνωρίζω.
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολόκληρη η γη !!!
Απ'ότι κατάλαβα πρέπει να αλλάξω προορισμό!!!! :bleh:

Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες !!!!! :clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom