Κύπρος Κύπρος για καλοκαίρι;

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Θα είμαι Κύπρο το ΠΣΚ, καμιά ιδέα για μπάνιο με αφετηρία την Λάρνακα?
Αυτοκίνητο διαθέσιμο. Βασικά θα ήθελα να αποφύγω παραλίες τύπου Αγ. Νάπα,
προτιμώ ήρεμους κολπίσκους
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Η παραλία Κόννος στο Πρωταρά είναι πολύ όμορφη και σχετικά κοντά στη Λάρνακα. Δυστυχώς όμως τα Σ.Κ έχει παντού πολύ κόσμο. Καμία σχέση φυσικά με τη παραλία Νησι στην Αγ. Ναπα που γίνεται της τρελής. Στην Αγ. Νάπα υπάρχουν κιάλλες που είναι πιο ήσυχες. έχουν κόσμο αλλά δεν γίνονται πάρτυ κλπ.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Πολύ ωραία νερά ο Κόννος τελικά, επίσης πολύ ωραία τα βραχάκια
κάτω από το cape greco και τους Αγ Ανάργυρους για βουτιές! Κάποιες φωτό από μένα
 

Attachments

polytimi_p

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
καλησπέρα και απο εμένα. ηθελα να ρωτησω σχετικα με της χερσονησο του ακαμα..πού ειναι ωραια για μπανιο ; η παραλια της λαρας ειναι προσβασιμη με το αμαξι ή μονο με 4χ4 ; και γενικοτερα τι αλλο αξιζει να δει κανεις απο παραλιες, γραφικα χωρια κτλ ;
 

Nik_leta

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα θέλω να κάνω φέτος τις καλοκαιρινές μου διακοπές στη Κύπρο και είμαι αρκετά μπερδεμένη! Που να πάμε Πάφο αγια νάπα Λεμεσό που ;;;;5 μέρες θα καθησουμε η ξεκούραση μας αφορα τα ωραία τοπία κ η φοβερές παραλίες που μαθαίνω οτι θα συναντησω! Δεν μπορω να κατασταλαξω στ μέρος όμως που θα είναι καλύτερα ;
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Saint Tropez
Καλησπέρα θέλω να κάνω φέτος τις καλοκαιρινές μου διακοπές στη Κύπρο και είμαι αρκετά μπερδεμένη! Που να πάμε Πάφο αγια νάπα Λεμεσό που ;;;;5 μέρες θα καθησουμε η ξεκούραση μας αφορα τα ωραία τοπία κ η φοβερές παραλίες που μαθαίνω οτι θα συναντησω! Δεν μπορω να κατασταλαξω στ μέρος όμως που θα είναι καλύτερα ;
καλημέρα απο Κύπρο!!
λοιπόν ήθελα να σε ενημερώσω λίγο ...αρχικά σε ποιο αεροδρόμιο θα έρθεις; Λάρνακα ή Πάφο; σε ρωτάω γιατί έχει σημασία στο που θα καταλήξεις...αν φτάσεις Λάρνακα σε βολεύει Αγία Νάπα / Πρωταράς (40 λεπτά) και 1 ώρα η Λεμεσός. Αν φτάσεις Πάφο...ε μπορείς να μείνεις Πάφο που ειναι 15 λεπτά τα ξενοδοχεία απο το αεροδρόμιο ή Λεμεσό 45 λεπτά.
κάτι που δεν ρώτησα είναι τι ηλικία είσαι και τι φάση; (ελεύθερη, παντρεμένη, παιδιά κτλ) για να σε κατατοπίσω πιο συγκεκριμένα! εγώ μένω Λεμεσό..(η πιο όμορφη πόλη :clap: )
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Καλησπέρα θέλω να κάνω φέτος τις καλοκαιρινές μου διακοπές στη Κύπρο και είμαι αρκετά μπερδεμένη! Που να πάμε Πάφο αγια νάπα Λεμεσό που ;;;;5 μέρες θα καθησουμε η ξεκούραση μας αφορα τα ωραία τοπία κ η φοβερές παραλίες που μαθαίνω οτι θα συναντησω!
Δεν μπορω να κατασταλαξω στ μέρος όμως που θα είναι καλύτερα ;
Καλημερα Νικ! Αν θα πατε ζευγαρι να πατε Πρωταρα!! Εχει τελειες παραλιες και ειναι πιο οικογενειακα και σε αποσταση 10 λεπτα απο Αγια Ναπα που αξιζει μια επισκεψη στο nissi beach και το βραδι βολτα στα μπαρακια. Οτι θες ρωτα!

Ωραια η Λεμεσος φιλε μου αλλα αφου ενδιαφερετε για παραλιες θα απογοητευτεί!
 
Last edited by a moderator:

travel_mind

Member
Μηνύματα
52
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Νότιος Αφρική
Καλησπέρα θέλω να κάνω φέτος τις καλοκαιρινές μου διακοπές στη Κύπρο και είμαι αρκετά μπερδεμένη! Που να πάμε Πάφο αγια νάπα Λεμεσό που ;;;;5 μέρες θα καθησουμε η ξεκούραση μας αφορα τα ωραία τοπία κ η φοβερές παραλίες που μαθαίνω οτι θα συναντησω! Δεν μπορω να κατασταλαξω στ μέρος όμως που θα είναι καλύτερα ;

Το πού είναι καλύτερα εξαρτάται από το χαρακτήρα σας και τι σας αρέσει.Η Πάφος είναι πιο γραφική, πιο ήρεμη και κατά την γνώμη μου πιο όμορφη από την Αγία Νάπα.Από την άλλη η Αγία Νάπα και ο Πρωταράς έχουν πολύ όμορφες παραλίες με άμμο που είναι όμως τόσο πολυσύχναστες το καλοκαίρι, που δεν ξέρω αν μπορείς να τις χαρείς στο τέλος.Επίσης έχουν ξέφρενη διασκέδαση μέχρι τις πρωινές ωρες με ότι αυτό συνεπάγεται.

Η Πάφος έχει άριστες ξενοδοχειακες μονάδες,όμορφο λιμανάκι με καθε λογης εστιατόρεια, καφετέριες κ.α.Έχει επίσης το Kings avenue mall,ένα μοντέρνο και μεγάλο εμπορικό κέντρο όπου μπορείς να κάνεις τα ψώνια σου και να περάσεις ευχάριστα το χρόνο σου. Έχει συχνα και τακτικά δρομολόγια με λεωφορείο για τον κόλπο των Κοραλλίων που είναι η καλύτερη οργανωμένη παραλία στην Πάφο.Εκτός αυτών μπορεις με λεωφορείο να πας Λεμεσό ή Λευκωσίά ή Λάρνακα το πρωί και να γυρίσεις οτι ώρα θελήσεις το απόγευμα, ετσι ώστε να πάρεις μια γεύση και από τις άλλες πόλεις.

Η Κύπρος θέλει χρόνο για να την γνωρίσεις.Από Πάφο μπορείς να πας Λατσί και από εκεί με καραβάκι να πας στην Fontana Amoroza όπου βρίσκεται μια πανέμορφη παραλία με γαλαζοπράσινα, κρυστάλλινα νερά(Blue lagoon).Ακόμη από Πάφο μπορεις να πας είτε με δικό σου ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο είτε με οργανωμένη εκδρομή,στο Όμοδος,Πλάτρες, Τρόοδος, Κακοπετριά,Πρόδρομο, Καλοπαναγιώτη,Μοναστήρι Κύκκου, ουτως ώστε να γνωρίσεις και τα ορεινά μέρη της Κύπρου.

Η Πάφος τελικά μπορώ να πώ ότι είναι καλύτερη από άποψη τοπίων ενω η Αγία Νάπα εχει φοβερές παραλίες και ξέφρενη διασκέδαση.Ελπίζω να σας βοηθήσει η απάντηση μου.
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Εγώ θα έμενα Λεμεσό, θα νοίκιαζα αμάξι, και θα πήγαινα παντού. Κύπρο το καλοκαίρι έχει αφόρητη ζέστη. Λεμεσός είναι ότι καλύτερο έχει να δείξει από "κανονική" νυχτερινή ζωή. Είσαι στο κέντρο του νησιού και σε απόσταση μίας ώρας έχεις όλο το νησί στα πόδια σου. Μια μέρα θα πας Λευκωσία για βόλτα και μετά στο βουνό Τρόοδος, για να δροσιστείς. Καθώς και στη μονή του Κύκκου που είναι φανταστική. Άλλη εκδρομή θα είναι η Πάφος και ο κόλπος Χρυσοχούς, μια άλλη μέρα Πρωταρά και Αγία Νάπα. Εάν είσαι της διασκέδασης και των beach parties, έχει το μεγαλύτερο event στον Πρωταρά, σχεδόν κάθε Σάββατο. Check Μαστιχώματα @ alati by the sea. Επίσης Λάρνακα αξίζει μια επίσκεψη απόγευμα προς βράδυ, έχει και αυτή μια καλή νυχτερινή ζωή.

Βασική προϋπόθεση το αμάξι, μιας και δεν υπάρχει συγκοινωνία στο νησί.
 

travel_mind

Member
Μηνύματα
52
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Νότιος Αφρική
Εγώ θα έμενα Λεμεσό, θα νοίκιαζα αμάξι, και θα πήγαινα παντού. Κύπρο το καλοκαίρι έχει αφόρητη ζέστη. Λεμεσός είναι ότι καλύτερο έχει να δείξει από "κανονική" νυχτερινή ζωή. Είσαι στο κέντρο του νησιού και σε απόσταση μίας ώρας έχεις όλο το νησί στα πόδια σου. Μια μέρα θα πας Λευκωσία για βόλτα και μετά στο βουνό Τρόοδος, για να δροσιστείς. Καθώς και στη μονή του Κύκκου που είναι φανταστική. Άλλη εκδρομή θα είναι η Πάφος και ο κόλπος Χρυσοχούς, μια άλλη μέρα Πρωταρά και Αγία Νάπα. Εάν είσαι της διασκέδασης και των beach parties, έχει το μεγαλύτερο event στον Πρωταρά, σχεδόν κάθε Σάββατο. Check Μαστιχώματα @ alati by the sea. Επίσης Λάρνακα αξίζει μια επίσκεψη απόγευμα προς βράδυ, έχει και αυτή μια καλή νυχτερινή ζωή.

Βασική προϋπόθεση το αμάξι, μιας και δεν υπάρχει συγκοινωνία στο νησί.
Το οδήγημα στην Κύπρο είναι στην αντίθετη πλευρά και ίσως να μην είναι εφικτό να νοικιάσετε αυτοκίνητο.Έχετε δίκαιο στο ότι η Λεμεσός είναι στο κέντρο και μπορείς να μοιράσεις τις αποστάσεις, όμως από την άλλη μεριά οι πέντε μέρες που θα καθίσουν στο νησί είναι πολυ λίγες για να πάνε παντού.Εξάλλου η ξεκούραση είναι το ζητούμενο,οπότε πρέπει να διαλέξουν μια περιοχή και να φροντίσουν να κάνουν και καμιά εκδρομή κοντινή.

Στην Κύπρο οι συγκοινωνίες τα τελευταία χρόνια έχουν βελτιωθεί αρκετά.Υπάρχουν τα υπεραστικά λεωφορεία που συνδέουν όλες τις πόλεις μεταξύ τους με συχνα δρομολόγια.Για να καταλάβετε,πολλοί Κύπριοι που μένουν στην Πάφο και οι εργασίες τους είναι στη Λευκωσία ή Λεμεσο, χρησιμοποιουν καθημερινά τα λεωφορεία χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, παρόλο που οι περισσότεροι απ αυτους μπορει να έχουν και δύο αυτοκίνητα στην κατοχή τους.Και πιο οικονομικό είναι και πιο ξεκούραστο.Επίσης υπάρχει και εισητήριο με το οποίο μπορεις να κάνεις όσους συνδιασμους δρομολογίων θέλεις τόσο μέσα στην πόλη όσο και εκτός, σε μια μέρα.
 
Last edited by a moderator:

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Καλημέρα,

Ναι εντάξει για την οδήγηση έχεις ένα θεματάκι στην αρχή αλλά μετά το συνηθίζεις. Εγώ είχα έρθει με την παρέα μου στα τέλη Αυγούστου και μείναμε Λεμεσό για 5 ακριβώς βράδια. Όλοι οδηγήσαμε, δεν είχαμε κανένα πρόβλημα, και οι δρόμοι σε οδηγούν όπως επίσης και τα φανάρια... τα έχετε και πολλά εκεί κάτω για να μην ξεχνιέστε:haha::haha:.

Δεν κουραστήκαμε καθόλου αφού σε μία ώρα είμασταν όπου θέλαμε. Τώρα αν τα παιδιά θέλουν να είναι όλη μέρα σε μια παραλία και να μην κάνουν τίποτα ή να μην δουν τίποτα πάω πάσο.
Αλλά πας σε με """ξένη""" χώρα, σε ένα μεγάλο Ελληνικό νησί, πες το όπως θες... εεε γύρνα και λίγο να δεις τις ομορφιές του, τις πόλεις του, τα όποια μνημεία του. Αλλίως και το κουφονήσι μια χαρά είναι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.770
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom