Κύπρος Κύπρος, μια μικρή βοήθεια

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Όπως ο φίλος Yorgos ψάχνεται από τώρα για ελληνικό νησί του χρόνου το καλοκαίρι, έτσι και εγώ έχω αρχίσει να κάνω κάποιες προκαταρκτικές σκέψεις για ταξίδι του χρόνου - μάλλον- προς τον Ιούλιο. Σκεφτόμαστε λοιπόν ήδη από τώρα για 1 βδομαδίτσα στην Κύπρο τον ερχόμενο Ιούλιο. Γενικά και σε μένα και στον φίλο μου μας αρέσουν να σεργιανάμε σε παλιές πόλεις, τα παραλιακά αστικά τοπία, μέρη με ιστορικό και αρχαιολογικό ενδιαφέρον, ενώ δεν θα λέγαμε όχι και σε κάποιες καλές παραλίες (εάν υπάρχουν και γυμνιστών ακόμα καλύτερα). Πιστεύετε πως θα ήταν καλύτερα να προτιμήσουμε ως βάση την περιοχή της Λεμεσού ή καλύτερα της Πάφου? Ποιά πόλη από τις 2 πιστεύετε ότι είναι περισσότερο περπατήσιμη και εύκολη στις μετακινήσεις γενικά χωρίς αυτοκίνητο? Εννοείται εάν υπάρχει κι άλλη πρόταση εντός Κύπρου απόλυτα δεκτή.
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
375
Η Λεμεσός που είναι πολυ τουριστική δεν έχει καλη συγκοινωνία. Θα πρέπει γενικά να πάρετε ταξί γις μετακινήσεις. Η Πάφος που είναι μικρότερη πόλη υπολογίζω να είναι έναν κλικ παρακάτω από συγκοινωνίες. Προτείνω Λεμεσό να μείνετε
 
Μηνύματα
6
Likes
19
Λοιπον. Εδω Κυπρος/Παφος.
Εχουν δικαιο κ οι δυο φιλοι πιο πανω.
Η Λεμεσος ειναι τεραστια και παρολο που εχει πολλα μπαρ καφε εστιατορια ταβερνες νυχτα μερα κινηση/κοσμο, ευκολη προσβαση σε κρασοχωρια, για μενα δεν θα ηταν η καλυτερη επιλογη.
Οκ ειμαι Παφιτου κ δεν ειμαι αμεροληπτη αλλα ψηφιζω Παφο! Μικροτερη με πολλους αρχαιολογικους χωρους, πιο πολλες διαφορετικες παραλιες, (μια αγρια γυμνιστων, με βραχια στον Αη Γιωργη της Πεγειας), γραφικο λιμανακι κ κεντρο, ωραια εστιατορια/ταβερνες αλλα πιο ησυχη νυχτερινη ζωη.
Αυτοκινητο νομιζω επιβαλλεται σε οποια πόλη κ να μεινετε. Μεταξυ Λεμεσου κ Παφου υπαρχει μια υπεροχη παραλια βοτσαλωτη (λιγο αγρια) ανοργανωτη γυμνιστων, στο χωριο Πισσουρι PHOTOS: Αυτή είναι η παραλία που προτιμούν οι γυμνιστές στη Λεμεσό
Επισης κοντα στο χωριο Αυδημου υπαρχει μια ακομη επιλογη. Εχει γκρουπ στο φμπκ οπου θα μπορεσεις να βρεις κι αλλες επιλογες και βοηθεια (γυμνιστες λεμεσου στα γκρηγκλις🙄)
Και τα δυο χωρια πιο Πανω ειναι μεταξυ Παφου-Λεμεσου σχεδον ακριβως στη μεση. Επισης στη διαδρομη αυτη θα πατε στο Κουριο! Μεγαλη ομορφη παραλια κ στο Κουριο με το αρχαιο ωδειο Κουριου (μαστ επισκεψη). Παρολο που μπορεις να πας με βαν ταξι εκει με το αυτοκινητο θα μπορεσεις να πας στα καλυτερα και να εξευρευνησεις την περιοχή. Επισης προς το Κουριο σταματας απο Παφο και στην Πετρα του Ρωμιου για μια βουτια (οι να ερτετε κ να μεν φκαλετε μιαν σελφι τζιαμαι ρε παιθκια…🤩) Οι συγκοινωνιες αν και καλυτερες σημερα, παραμενουν πολυ πισω.
Στα βορεια χωρια της Παφου στην περιοχη Πολης της Χρυσοχους (!!!) και συγκεκριμενα στη περιοχη Νεου Χωριου (βορειοδυτικα της Πολης) αλλα και Αργακας-Πωμου (βορειοανατολικα) εχει τις καλυτερες παραλιες οργανωμενες και μη και υπαρχουν πολλα μικρα κολπακια με τελεια νερα και αναλογως εποχης ηρεμια. Ιουνης ή Σεπτεμβριος θα ηταν οι προσωπικες μου καλυτερες επιλογες. Ειδικα Σεπτεμβρη ειναι ησυχα κ καθημερινες θα εχετε τις παραλιες σχεδον ολες πριβε!
Η Λαρνακα γι μενα ειναι η χειροτερη επιλογη. Η Λευκωσια καλη αλλαχωρις παραλιες καλοκαιρι δε λεει. Ισως μια βολτα αλλα αν θα μεινετε μονο μια εβδομαδα καλυτερα οχι. Η Κυπρος θελει 2-3 εβδομαδες για να τη γυρισεις.
για μια νομιζω να ερθετε Παφο💪
Οταν αποφασισεις ψαξε με και θα βγαλουμε καλο προγραμμα!
🐙🐙🌺
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Λοιπον. Εδω Κυπρος/Παφος.
Εχουν δικαιο κ οι δυο φιλοι πιο πανω.
Η Λεμεσος ειναι τεραστια και παρολο που εχει πολλα μπαρ καφε εστιατορια ταβερνες νυχτα μερα κινηση/κοσμο, ευκολη προσβαση σε κρασοχωρια, για μενα δεν θα ηταν η καλυτερη επιλογη.
Οκ ειμαι Παφιτου κ δεν ειμαι αμεροληπτη αλλα ψηφιζω Παφο! Μικροτερη με πολλους αρχαιολογικους χωρους, πιο πολλες διαφορετικες παραλιες, (μια αγρια γυμνιστων, με βραχια στον Αη Γιωργη της Πεγειας), γραφικο λιμανακι κ κεντρο, ωραια εστιατορια/ταβερνες αλλα πιο ησυχη νυχτερινη ζωη.
Αυτοκινητο νομιζω επιβαλλεται σε οποια πόλη κ να μεινετε. Μεταξυ Λεμεσου κ Παφου υπαρχει μια υπεροχη παραλια βοτσαλωτη (λιγο αγρια) ανοργανωτη γυμνιστων, στο χωριο Πισσουρι PHOTOS: Αυτή είναι η παραλία που προτιμούν οι γυμνιστές στη Λεμεσό
Επισης κοντα στο χωριο Αυδημου υπαρχει μια ακομη επιλογη. Εχει γκρουπ στο φμπκ οπου θα μπορεσεις να βρεις κι αλλες επιλογες και βοηθεια (γυμνιστες λεμεσου στα γκρηγκλις🙄)
Και τα δυο χωρια πιο Πανω ειναι μεταξυ Παφου-Λεμεσου σχεδον ακριβως στη μεση. Επισης στη διαδρομη αυτη θα πατε στο Κουριο! Μεγαλη ομορφη παραλια κ στο Κουριο με το αρχαιο ωδειο Κουριου (μαστ επισκεψη). Παρολο που μπορεις να πας με βαν ταξι εκει με το αυτοκινητο θα μπορεσεις να πας στα καλυτερα και να εξευρευνησεις την περιοχή. Επισης προς το Κουριο σταματας απο Παφο και στην Πετρα του Ρωμιου για μια βουτια (οι να ερτετε κ να μεν φκαλετε μιαν σελφι τζιαμαι ρε παιθκια…🤩) Οι συγκοινωνιες αν και καλυτερες σημερα, παραμενουν πολυ πισω.
Στα βορεια χωρια της Παφου στην περιοχη Πολης της Χρυσοχους (!!!) και συγκεκριμενα στη περιοχη Νεου Χωριου (βορειοδυτικα της Πολης) αλλα και Αργακας-Πωμου (βορειοανατολικα) εχει τις καλυτερες παραλιες οργανωμενες και μη και υπαρχουν πολλα μικρα κολπακια με τελεια νερα και αναλογως εποχης ηρεμια. Ιουνης ή Σεπτεμβριος θα ηταν οι προσωπικες μου καλυτερες επιλογες. Ειδικα Σεπτεμβρη ειναι ησυχα κ καθημερινες θα εχετε τις παραλιες σχεδον ολες πριβε!
Η Λαρνακα γι μενα ειναι η χειροτερη επιλογη. Η Λευκωσια καλη αλλαχωρις παραλιες καλοκαιρι δε λεει. Ισως μια βολτα αλλα αν θα μεινετε μονο μια εβδομαδα καλυτερα οχι. Η Κυπρος θελει 2-3 εβδομαδες για να τη γυρισεις.
για μια νομιζω να ερθετε Παφο💪
Οταν αποφασισεις ψαξε με και θα βγαλουμε καλο προγραμμα!
🐙🐙🌺
Ερωτεύτηκα ήδη την παραλία στο Πισσουρι! Φυσικά έχουμε μπόλικο χρόνο μπροστά μας να μελετήσουμε τα πράγματα. Λόγω του ότι δεν οδηγώ και το έτερον ήμισυ που οδηγεί, δεν ξέρω με τα δεξιοτιμονα πως θα τα πάει, ίσως σπάσουμε τη διαμονή κ μείνουμε και στην Πάφο κ στη Λεμεσό. Το Πισσουρι είναι ευκολότερα προσπελασιμο από Λεμεσό εαν κατάλαβα καλά. Γενικά Ναταλία εαν μπορείς, στείλε μου κάποια links με συγκοινωνίες τόσο εντός Πάφου, όσο κ εντός Λεμεσού, καθώς και για υπεραστικες συγκοινωνίες όπου υπάρχουν, για να έχω μια πρώτη ιδέα
 
Μηνύματα
6
Likes
19
Ερωτεύτηκα ήδη την παραλία στο Πισσουρι! Φυσικά έχουμε μπόλικο χρόνο μπροστά μας να μελετήσουμε τα πράγματα. Λόγω του ότι δεν οδηγώ και το έτερον ήμισυ που οδηγεί, δεν ξέρω με τα δεξιοτιμονα πως θα τα πάει, ίσως σπάσουμε τη διαμονή κ μείνουμε και στην Πάφο κ στη Λεμεσό. Το Πισσουρι είναι ευκολότερα προσπελασιμο από Λεμεσό εαν κατάλαβα καλά. Γενικά Ναταλία εαν μπορείς, στείλε μου κάποια links με συγκοινωνίες τόσο εντός Πάφου, όσο κ εντός Λεμεσού, καθώς και για υπεραστικες συγκοινωνίες όπου υπάρχουν, για να έχω μια πρώτη ιδέα
Οργανισμός Συγκοινωνιών Πάφου
ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ – EMEL LTD
Δρομολόγια Details| Intercity

Τα πρωτα δυο λινκ ειναι τα λεωφορεια εντος Παφου κ εντος Λεμεσου
Το τριτο ειναι μεταξυ πολεων
Δεν ειναι τα πιο user friendly αλλα νομιζω θα τα βρεις.
Επισης το πιο κατω ειναι υπηρεσια κουριερ που προσφερουν και υπηρεσιες μεταφορων μεταξυ πολεων:
Travel & Express Intercity Taxi and Courier Services
Τα ιδιωτικα ταξι ειναι πανακριβα μακρια!
Οταν ειστε στην Παφο θα ελεγα μια μερα να πατε με οργανωμενο σαφαρι στον Ακαμα! Ισως οτι καλυτερο υπαρχει στην Παφο! Θα πατε σε παραλιες που δεν μπορει ευκολα συμβατικο αυτοκινητο να παει και ειναι οι καλυτερες παραλιες του νησιου. Απο τις καλυτερες τετοιες εταιρειες ειναι η πιο κατω, ειναι φιλος προσωπικος και γνωστης της περιοχης.
ECO Tour Adventures
Κανουν κ οργανωμενα σαφαρι στα βουνα/δασικες περιοχες που παλι λεει.
Κοιτα, η οδήγηση στην Κυπρο ειναι πολυ ευκολη γτ υπαρχει αρκετα καλα οργανωμενο οδικο δικτυο. Αλλα οκ θα παει κ με τις συγκοινωνίες κ με υπομονη😊
Απο Παφο μπορω να σε βοηθησω σχεδον σε ολα. Λεμεσο λιγα πραγματα, αλλα κατι θα γινει.
Μου λες🌺
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Οργανισμός Συγκοινωνιών Πάφου
ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ – EMEL LTD
Δρομολόγια Details| Intercity

Τα πρωτα δυο λινκ ειναι τα λεωφορεια εντος Παφου κ εντος Λεμεσου
Το τριτο ειναι μεταξυ πολεων
Δεν ειναι τα πιο user friendly αλλα νομιζω θα τα βρεις.
Επισης το πιο κατω ειναι υπηρεσια κουριερ που προσφερουν και υπηρεσιες μεταφορων μεταξυ πολεων:
Travel & Express Intercity Taxi and Courier Services
Τα ιδιωτικα ταξι ειναι πανακριβα μακρια!
Οταν ειστε στην Παφο θα ελεγα μια μερα να πατε με οργανωμενο σαφαρι στον Ακαμα! Ισως οτι καλυτερο υπαρχει στην Παφο! Θα πατε σε παραλιες που δεν μπορει ευκολα συμβατικο αυτοκινητο να παει και ειναι οι καλυτερες παραλιες του νησιου. Απο τις καλυτερες τετοιες εταιρειες ειναι η πιο κατω, ειναι φιλος προσωπικος και γνωστης της περιοχης.
ECO Tour Adventures
Κανουν κ οργανωμενα σαφαρι στα βουνα/δασικες περιοχες που παλι λεει.
Κοιτα, η οδήγηση στην Κυπρο ειναι πολυ ευκολη γτ υπαρχει αρκετα καλα οργανωμενο οδικο δικτυο. Αλλα οκ θα παει κ με τις συγκοινωνίες κ με υπομονη😊
Απο Παφο μπορω να σε βοηθησω σχεδον σε ολα. Λεμεσο λιγα πραγματα, αλλα κατι θα γινει.
Μου λες🌺
Χίλια ευχαριστώ για όλα Ναταλία, θα είμαστε σε επαφή
 

kpafos

Member
Μηνύματα
46
Likes
265
Λοιπον. Εδω Κυπρος/Παφος.
Εχουν δικαιο κ οι δυο φιλοι πιο πανω.
Η Λεμεσος ειναι τεραστια και παρολο που εχει πολλα μπαρ καφε εστιατορια ταβερνες νυχτα μερα κινηση/κοσμο, ευκολη προσβαση σε κρασοχωρια, για μενα δεν θα ηταν η καλυτερη επιλογη.
Οκ ειμαι Παφιτου κ δεν ειμαι αμεροληπτη αλλα ψηφιζω Παφο! Μικροτερη με πολλους αρχαιολογικους χωρους, πιο πολλες διαφορετικες παραλιες, (μια αγρια γυμνιστων, με βραχια στον Αη Γιωργη της Πεγειας), γραφικο λιμανακι κ κεντρο, ωραια εστιατορια/ταβερνες αλλα πιο ησυχη νυχτερινη ζωη.
Αυτοκινητο νομιζω επιβαλλεται σε οποια πόλη κ να μεινετε. Μεταξυ Λεμεσου κ Παφου υπαρχει μια υπεροχη παραλια βοτσαλωτη (λιγο αγρια) ανοργανωτη γυμνιστων, στο χωριο Πισσουρι PHOTOS: Αυτή είναι η παραλία που προτιμούν οι γυμνιστές στη Λεμεσό
Επισης κοντα στο χωριο Αυδημου υπαρχει μια ακομη επιλογη. Εχει γκρουπ στο φμπκ οπου θα μπορεσεις να βρεις κι αλλες επιλογες και βοηθεια (γυμνιστες λεμεσου στα γκρηγκλις🙄)
Και τα δυο χωρια πιο Πανω ειναι μεταξυ Παφου-Λεμεσου σχεδον ακριβως στη μεση. Επισης στη διαδρομη αυτη θα πατε στο Κουριο! Μεγαλη ομορφη παραλια κ στο Κουριο με το αρχαιο ωδειο Κουριου (μαστ επισκεψη). Παρολο που μπορεις να πας με βαν ταξι εκει με το αυτοκινητο θα μπορεσεις να πας στα καλυτερα και να εξευρευνησεις την περιοχή. Επισης προς το Κουριο σταματας απο Παφο και στην Πετρα του Ρωμιου για μια βουτια (οι να ερτετε κ να μεν φκαλετε μιαν σελφι τζιαμαι ρε παιθκια…🤩) Οι συγκοινωνιες αν και καλυτερες σημερα, παραμενουν πολυ πισω.
Στα βορεια χωρια της Παφου στην περιοχη Πολης της Χρυσοχους (!!!) και συγκεκριμενα στη περιοχη Νεου Χωριου (βορειοδυτικα της Πολης) αλλα και Αργακας-Πωμου (βορειοανατολικα) εχει τις καλυτερες παραλιες οργανωμενες και μη και υπαρχουν πολλα μικρα κολπακια με τελεια νερα και αναλογως εποχης ηρεμια. Ιουνης ή Σεπτεμβριος θα ηταν οι προσωπικες μου καλυτερες επιλογες. Ειδικα Σεπτεμβρη ειναι ησυχα κ καθημερινες θα εχετε τις παραλιες σχεδον ολες πριβε!
Η Λαρνακα γι μενα ειναι η χειροτερη επιλογη. Η Λευκωσια καλη αλλαχωρις παραλιες καλοκαιρι δε λεει. Ισως μια βολτα αλλα αν θα μεινετε μονο μια εβδομαδα καλυτερα οχι. Η Κυπρος θελει 2-3 εβδομαδες για να τη γυρισεις.
για μια νομιζω να ερθετε Παφο💪
Οταν αποφασισεις ψαξε με και θα βγαλουμε καλο προγραμμα!
🐙🐙🌺
Πληρέσταση ανάλυση από τη φίλη, τα κάλυψε όλα. Ανέμενε και ένα μίνι στόρυ μου από Πόλη Χρυσοχούς-Πωμό-Πύργο από πρόσφατο 2μερο.
Να σημειώσω ότι περπατήσιμη δεν είναι καμία από τις 2 πόλεις. Εφόσον οδηγεί το έτερον ήμισυ, εξετάστε το σενάριο ενοικίασης αυτόματου. Λύνει το μεγάλο βραχνά της αλλαγής ταχυτήτων με το αριστερό, που είναι το βασικό μπέρδεμα, η οδήγηση από αριστερά συνηθίζεται εύκολα.
Θεωρώ ότι η 1 εβδομάδα είναι λίγη για μεγάλα ανοίγματα, είναι καλά όμως για εξερεύνηση στη Πάφο και κάποιες τζούρες Λεμεσού. Η περιοχή έχει αρκετούς αρχαιολογικούς χώρους, τον αρχαιολογικό χώρο της Παλαίπαφου στα Κούκλια, το Κούριο στη Λεμεσό, οικία του Διονυσου και τάφους των βασιλέων στην Πάφο και άλλα. Επίσης πολλές παραλίες, ανάλογα το πόσο μακριά έχεις όρεξη να φτάσεις. Βάλε σίγουρα στο πρόγραμμα ημερήσια εκδρομή στην πόλη Χρυσοχούς και καραβάκι για βουτιά στο blue lagoon στον Ακάμα.

Οτι βοήθεια και προτάσεις χρειαστείς για να βγάλεις πρόγραμμα εδώ είμαστε
 

LunaK

Member
Μηνύματα
13
Likes
7
Για αξιοπρεπή παραλία στην πόλη της Λεμεσού ή κοντά σε αυτή τι θα προτείνατε;
 

kpafos

Member
Μηνύματα
46
Likes
265
Για αξιοπρεπή παραλία στην πόλη της Λεμεσού ή κοντά σε αυτή τι θα προτείνατε;
Λίγες επιλογές, οι παραλίες από την πλευρά της Αμμοχώστου κερδίζουν κατά κράτος.
Πισσούρι και Κούριον με βότσαλα, Δασούδι και Αγιος Τύχωνας στο κέντρο της πόλης με άμμο, Παναγίες, και η δημοφιλής ακτή του κυβερνήτη
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Να ρωτησω κάτι.. Για Κερυνεια απο Λευκωσία υπάρχει καποιο δρομολογιο ΚΤΕΛ (θα βόλευε απο Νοτια Λευκωσία)?? Θέλω να την επισκεφτώ απλα δεν θα εχω αμαξι.. Για μονοήμερη ενδιαφέρομαι.. Επίσης καπου ειχα διαβάσει ότι ειχαν ξηλώσει το λιμάνι για ανακατασκευή. Ξέρουμε αν ισχύει και αν συνεχίζει να αξίζει μια βόλτα στην πόλη έστω με καποια εργα που μπορεί να γινονται..
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Να ρωτησω κάτι.. Για Κερυνεια απο Λευκωσία υπάρχει καποιο δρομολογιο ΚΤΕΛ (θα βόλευε απο Νοτια Λευκωσία)?? Θέλω να την επισκεφτώ απλα δεν θα εχω αμαξι.. Για μονοήμερη ενδιαφέρομαι.. Επίσης καπου ειχα διαβάσει ότι ειχαν ξηλώσει το λιμάνι για ανακατασκευή. Ξέρουμε αν ισχύει και αν συνεχίζει να αξίζει μια βόλτα στην πόλη έστω με καποια εργα που μπορεί να γινονται..
Πράγματι το λιμάνι της Κερύνειας είναι κλειστό από παντού, γίνονται έργα ανάπλασης, τουλάχιστον στις αρχές Δεκεμβρίου που πήγα.

Για το λεωφορείο δεν το γνωρίζω, πήγα με ενοικιαζόμενο ΙΧ. Προφανώς όμως αν περάσεις πεζός στον τουρκικό τομέα της Λευκωσίας θα υπάρχει λεωφορείο που πάει Κερύνεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom