Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Δεν είχα ιδέα ότι τρένο για το Μπράιτον φεύγει και από το σαν πάνκρας, αν και μου φαίνεται αντίθετα για να το λέτε εσείς θα είναι η καλύτερη επιλογή... με μπερδεύει αυτός ο σταθμός και μου φαίνεται τεράστιος και εχθρικότατος (τουλάχιστον έχει ένα μικρό καφέ με ωραία και αγενή κορίτσια που μπορείς να κάτσεις έξω και να καπνίσεις)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Υπερβολικο σε βρισκω... επειδη μοιαζει λιγο με αεροδρομιο; Προσεχε μονο μη βρεθεις σε κανενα Παρισι:bleh:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Πανδαισία γνώσεων και προτάσεων απο δυο μέλη που ξέρουν το Λονδίνο σαν το σπίτι τους !!!!!!!

Τέτοια ταυτιση απόψεων είναι κρίμα να πάει χαμένη ,οργανώστε ενα ταξίδι οι δυό σας στο glorius London !!!!!!!!!
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Δεν είχα ιδέα ότι τρένο για το Μπράιτον φεύγει και από το σαν πάνκρας, αν και μου φαίνεται αντίθετα για να το λέτε εσείς θα είναι η καλύτερη επιλογή... με μπερδεύει αυτός ο σταθμός και μου φαίνεται τεράστιος και εχθρικότατος (τουλάχιστον έχει ένα μικρό καφέ με ωραία και αγενή κορίτσια που μπορείς να κάτσεις έξω και να καπνίσεις)
Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να πας Kings Cross είτε για μετρό είτε για τραίνο. Διαφορετικά απο Russell Sq για να πας Βικτώρια θα περάσεις όλο το κεντρικό Λονδίνο με τη Picadilly και θα πρέπει να αλλάξεις γραμμή στο Green Park με αρκετά μεγαλή απόσταση απο τη μία πλατφόρμα στη αλλή (αν έχεις βαλίτσες ξέχνα το).

Το τραίνο κοστίζει λίγο παραπάνω απο KC/StP αλλά δεν έχεις όλη την ταλαιπωρία.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ευχαριστώ για όλα, λοιπόν μπήκα να κλείσω τρία εισητήρια Χήθροου- Οξφόρδη με λεωφορείο τα οποία βγαίνουν 66 ευρώ (χωρίς επιστροφή) θυμήθηκα ότι κάπου ειχα δει για ταξί γύρω στα 55-60 ευρώ, οπότε προς το παρόν δεν είμαι σίγουρος αν θα κλεισω με λεωφορειο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ευρω ή λιρες;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να πας Kings Cross είτε για μετρό είτε για τραίνο. Διαφορετικά απο Russell Sq για να πας Βικτώρια θα περάσεις όλο το κεντρικό Λονδίνο με τη Picadilly και θα πρέπει να αλλάξεις γραμμή στο Green Park με αρκετά μεγαλή απόσταση απο τη μία πλατφόρμα στη αλλή (αν έχεις βαλίτσες ξέχνα το).
Ενταξει ρε ZephX μην τα παρουσιαζεις και τοσο τραγικα... ταλαιπωρια μεν αλλα δεν διαρκει και περισσοτερο απο 10 λεπτα να αλλαξει γραμμη. Εχεις δικιο ομως προτιμωτερο το St Pancras.

@Borealis κοιτα μην μπερδευτεις και πας για τραινο στο Kings Cross εκει δεν θα βρεις για Gatwick. Στο St Pancras θα πας.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
παιδια εσεις οι ειδικοι του λονδινου μπορειτε να μου δωσετε το τοπ 5 σας απο εστιατορια που εχετε παει?Τιμες απο 20-40 £ το ατομο.Και αν σας ειναι ευκολο να προτεινετε καποια πιατα που εχετε δοκιμασει απ τα αντιστοιχα εστιατορια...θενξ! ;)
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
παιδια εσεις οι ειδικοι του λονδινου μπορειτε να μου δωσετε το τοπ 5 σας απο εστιατορια που εχετε παει?Τιμες απο 20-40 £ το ατομο.Και αν σας ειναι ευκολο να προτεινετε καποια πιατα που εχετε δοκιμασει απ τα αντιστοιχα εστιατορια...θενξ! ;)
Δεν νομίζω να γνωρίζω κάτι στην πολύ τοπ λίστα μου σε αυτές τις τιμές. Βέβαια πιστεύω ότι σε μια πόλη σαν το Λονδίνο καλύτερα να φας κάτι φτηνό το βραδύ και να πας σε κάποιο πολύ καλό εστιατόριο με price fixed lunch menu. Στο καινούργιο του Blumenthal, το Dinner, έχει με 28 λίρες 3-course set lunch. Βέβαια σήμερα άνοιξαν οι γραμμές για κρατήσεις για το καλοκαίρι και δεν νομίζω να υπάρχουν θέσεις ούτε για δείγμα.

Απο τα πολύ πολύ φτηνά, αυτό που μου αρέσει πάρα πολύ είναι το Misato και το Dishoom. Στο πρώτο μην περιμένεις ατμόσφαιρα - απλά πάρα πολύ καλό Ιαπωνικό. Το δεύτερο είναι απλά fun. Και στα 2 έχω πάει μόνο για lunch.

Α! Αν κάποιος θέλει να φάει υπερκλασσικό Λονδρέζικο φαγητό, τότε φυσικά πάει για φαί στο Ivy. Για εμένα το Ivy είναι Λονδίνο. Προσοχή είναι αρκετά ακριβό...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ουτε γω μπορω να δωσω λιστα για τους παρακατω λογους:

1. Τα μαγαζια με φαγητο σε αυτη την τιμη που εχω παει δεν ειναι περισσοτερα απο 30-40. Οποτε το δειγμα ειναι απειροελαχιστο μπροστα σε ολα του Λονδινου. Τι να συγκρινω;
2. Το φαγητο στο Λονδινο, για τα γουστα μου ειναι απαραδεκτο. Ειναι πολυ λιγες οι φορες που εφαγα καλα και μετρημενες στα μισα δαχτυλα του ενος χεριου οι φορες που με ενθουσιασε.
3. Ειναι και λιγο kinder εκπληξη τα πιατα εκει. Αλλο φανταζεσαι οταν παραγγελνεις, αλλο σου ερχεται.
4. Προτιμω να φαω κατι σε μια pub ή σε μια πιτσαρια. Τουλαχιστον και χαλια να βγει θα το πληρωσω φθηνα. Ασε που πινοντας μπυρες απο ενα σημειο και μετα ολα τρωγονται.
5. Το μυστικο για μενα ειναι το καλο πρωινο στο ξενοδοχειο. Εχοντας φαει ενα χορταστικο πρωινο και κατι προχειρο το μεσημερι, το βραδι θα πας καπου να καθισεις με αποκλειστικο στοχο να χαλαρωσεις. Το φαγητο δεν θα σε πειραξει ακομα κι αν ειναι χαλια, γιατι δεν θα πεινας. Οποτε εχεις την πολυτελεια να διαλεξεις περιοχη και περιβαλλον και να αγνοησεις την κουζινα.

Επισης, ο ZephX καλα τα λεει πως προτιμαει να τρωει lunch παρα dinner, αλλα αυτος τα βλεπει απο την οπτικη γωνια του κατοικου και οχι του τουριστα. Ο τουριστας δεν εχει χρονο το μεσημερι, πρεπει να τρεξει να δει μουσεια και λοιπα αξιοθεατα. Το βραδι θα καθισει καπου για φαγητο που εχει ελευθερο χρονο.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
παιδια εσεις οι ειδικοι του λονδινου μπορειτε να μου δωσετε το τοπ 5 σας απο εστιατορια που εχετε παει?Τιμες απο 20-40 £ το ατομο.Και αν σας ειναι ευκολο να προτεινετε καποια πιατα που εχετε δοκιμασει απ τα αντιστοιχα εστιατορια...θενξ! ;)
Οπως σου είπαν και τα υπόλοιπα παιδιά TOP 5 δύσκολα βγάζεις .
Υπάρχουν χίλια + μαγαζιά για φαγητό στο Λονδίνο

Σε προσωπικό επίπεδο όμως θα σου πρότεινα να δεις απο εδώ
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...EB%F4%EF%FD%F1%E1.html?garpg=15#content_start
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.429
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom