Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Ευτυχώς δεν βλέπω τον τράβελερ συνδεδεμένο. Προς το παρόν το γλίτωσε το εγκεφαλικό! Ο παλιός έχει δίκιο. Δεν είναι μόνο διαφορά φιλοσοφίας αλλά και ηλικίας.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
πληροφοριες ...διαφωνιες .....μου αρεσει πολυ να διαβαζω αυτο το θεμα!!!!!!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Χιλια+ μαγαγαζια υπαρχουν στο χωριο σου, την Αθηνα. Στο Λονδινο υπαρχουν χιλιαδες...

Μπορεί όπως λες στο χωριό μου να έχει 1000+ μαγαζάκια αλλά εσυ επιμελώς απέφυγες να δωσεις απάντηση στην Δήμητρα :D.

1. Τα μαγαζια με φαγητο σε αυτη την τιμη που εχω παει δεν ειναι περισσοτερα απο 30-40. Οποτε το δειγμα ειναι απειροελαχιστο μπροστα σε ολα του Λονδινου. Τι να συγκρινω;
Ζήτησε αυτό : παιδια εσεις οι ειδικοι του λονδινου μπορειτε να μου δωσετε το τοπ 5 σας απο εστιατορια που έχετε πάει .
Σου ζήτησε να γράψεις την γνώμη σου !!!!

2. Το φαγητο στο Λονδίνο , για τα γουστα μου ειναι απαραδεκτο. Ειναι πολυ λιγες οι φορες που εφαγα καλα και μετρημενες στα μισα δαχτυλα του ενος χεριου οι φορες που με ενθουσιασε
Μάλλον έκανες άστοχες επιλογές και γιαυτο δεν προτείνεις !!!
Τα δάχτυλα του χεριού είναι 5 όσα και το TOP 5 .

4. Προτιμω να φαω κατι σε μια pub ή σε μια πιτσαρια. Τουλαχιστον και χαλια να βγει θα το πληρωσω φθηνα. Ασε που πινοντας μπυρες απο ενα σημειο και μετα ολα τρωγονται.
Κάτι σαν Spaghetti house , Angus zizzi και όχι μόνο δηλαδή .

5. Το μυστικο για μενα ειναι το καλο πρωινο στο ξενοδοχειο. Εχοντας φαει ενα χορταστικο πρωινο και κατι προχειρο το μεσημερι, το βραδι θα πας καπου να καθισεις με αποκλειστικο στοχο να χαλαρωσεις. Το φαγητο δεν θα σε πειραξει ακομα κι αν ειναι χαλια, γιατι δεν θα πεινας. Οποτε εχεις την πολυτελεια να διαλεξεις περιοχη και περιβαλλον και να αγνοησεις την κουζινα.
Αυτό δεν είναι μυστικό ,είναι η λύση να τρώμε το πρωί μέχρι σκασμού και όταν πεινάσουμε προς το απόγευμα να την βγάζουμε με Μπαγκέτες απο το δρόμο .Ε το βράδυ αν δεν φάμε και καθόλου δεν πειράζει ,εξάλου τα tesco διανυκτερεύουν και εχουν μια χαρά παγωμένα σαντουίτς !!!!



Επισης, ο ZephX καλα τα λεει πως προτιμαει να τρωει lunch παρα dinner, αλλα αυτος τα βλεπει απο την οπτικη γωνια του κατοικου και οχι του τουριστα. Ο τουριστας δεν εχει χρονο το μεσημερι, πρεπει να τρεξει να δει μουσεια και λοιπα αξιοθεατα. Το βραδι θα καθισει καπου για φαγητο που εχει ελευθερο χρονο.
Αγγλία



Διαβάστε Ταξιδιωτικές Ιστορίες των μελών του TravelStories για την Αγγλία
Σε αυτό συμφωνούμε απόλυτα . ο Zephx ζει τα πράγματα εκεί αλλιώς και τον εξυπηρετεί να τρώει lunch το μεσημερι .
Ολο και περισσότερα μαγαζιά καθιερώνουν τα set menu με διάφορα πιάτα σε τιμές σχεδόν -50% σε σχεση με το dinner .
Eπίσης πολλά μαγαζιά γύρω απο θέατρα έχουν set menu σε super τιμές σε ωρες πρίν και μετα απο παραστάσεις.


ΥΓ. Οποτε σε φερει ο δρόμος απο το χωριό μας σε καλώ να έρθεις να πάμε σε ωραίο στέκια για φαγητό .
ΥΓ. εχεις δίκιο 1000 + είναι λίγα...... 3850 για αρχή είναι καλά να τα αφήσω ????

Restaurants & caf?s - Search results - Time Out London

φιλικά
 
Last edited by a moderator:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μπορεί όπως λες στο χωριό μου να έχει 1000+ μαγαζάκια αλλά εσυ επιμελώς απέφυγες να δωσεις απάντηση στην Δήμητρα :D.
Μην αλλαζεις φυλο στον κοσμο ρε, θα μας παρεξηγησουν...


Τα δάχτυλα του χεριού είναι 5 όσα και το TOP 5 .
Τα μισα δαχτυλα του ενος χεριου ειπα...



Αυτό δεν είναι μυστικό ,είναι η λύση να τρώμε το πρωί μέχρι σκασμού και όταν πεινάσουμε προς το απόγευμα να την βγάζουμε με Μπαγκέτες απο το δρόμο .Ε το βράδυ αν δεν φάμε και καθόλου δεν πειράζει ,εξάλου τα tesco διανυκτερεύουν και εχουν μια χαρά παγωμένα σαντουίτς !!!!
Πες το οπως θες ρε Χρηστακι, μην παιζεις με τις λεξεις...


ΥΓ1. Οποτε σε φερει ο δρόμος απο το χωριό μας σε καλώ να έρθεις να πάμε σε ωραίο στέκια για φαγητό .
ΥΓ2. εχεις δίκιο 1000 + είναι λίγα...... 3850 για αρχή είναι καλά να τα αφήσω ????

Restaurants & caf?s - Search results - Time Out London
ΥΓ1. Πολυ ευχαριστως... ετσι κι αλλιως το 'χω δηλωσει πως το λατρευω αυτο το χωριο.
ΥΓ2. Αυτα ειναι οσα διαφημιζονται στο Time out μονο ε; (γιατι δεν μπηκα να το δω τι λεει).
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Tripakias με κατεδάφισες... υποστηρίζεις στα σοβαρά τώρα ότι δεν μπορείς να προτείνεις ένα top five για χώρους εστίασης μέχρι 30-40 euro το άτομο στο Λονδίνο? Γιατί παλικάρι μου? Που τρως εσύ όταν πηγαίνεις την πρωτεύουσα του Η.Β?

Το άλλο που είπες ότι δεν τρως καλά στο Λονδίνο δεν το έχω καταλάβει... πρώτα μας είπες ότι δεν έφαγες καλά στη Ρώμη, τώρα μας λες ότι δεν έφαγες καλά στο Λονδίνο στη συνέχεια τι? Το ερώτημα εύλογο... σίγουρα ξέρεις από καλό φαγητό?

Τα πρωινά των ξενοδοχείων μέχρι 150? στο Λονδίνο για να μην πω σχεδόν παντού έχουν τα χάλια τους... εμένα προσωπικά μου είναι αδύνατον να σαβουριάσω εκεί και να ξαναφάω πάλι σαβούρα το βράδυ... η λύση για το lunch που είπε ο φίλος είναι εξαιρετική και ιδιαίτερα συμφέρουσα... επίσης το internet είναι γεμάτο από προσφορές σε Λονδρέζικα εστιατόρια... έχω φάει ΚΑΙ βράδυ καθημερινής σε εξαιρετικά εστιατόρια με γενναία έκπτωση... λίγο ψάξιμο απλά θέλει...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η αληθεια ειναι οτι με ξαφνιασες γιατι περιμενε πιο σκληρη κριτικη.

Το οτι δεν βρισκω καλο το φαγητο στο Λονδινο και στις περισσοτερες ευρωπαικες πολεις, εχει να κανει ισως με τη μεγαλη μου εξαρτηση απο τις ελληνικες γευσεις. Τοπ 5 πως να προτεινω; Απο τα 30 μαγαζια που εχω φαει αυτης της κατηγοριας που εχω φαει, ουτε στα δεκα δε μου αρεσε το φαγητο και μονο σε 2 αντε 3 με ενθουσιασαν. Επισης καποια απο αυτα ουτε καν θυμαμαι πως λεγονται... εγω να βγαλω ενα τοπ5 αλλα θα 'ναι αλλ' αντ' αλλων.
Υπαρχουν και φθηνοτερα ξενοδοχεια με καλο πρωινο... αλλα εσενα τι σε νοιαζει; αφου επιλεγεις 4ατερα+.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
παιδια ειρηνη υμιν!Γνωμες ζητησα,εχω διαβασει καποια πραγματα..Ξερω οτι ισχυει αυτο με το φτηνοτερο μεσημεριανο,θα ηθελα ομως μια σειρα προτιμησης για να αποφασισω τι θα κλεισω..αν εχετε καποια πιατα για προταση δεκτα..Ξερω πχ οτι ο Τραβελερ εχει κατα καιρους προτεινει Gaucho,Zaika κλπ.. Τουλαχιστον 2 απ τις 5 μερες θελω να επισκεφτω κατι αναλογο..thanks again!

Υ.Γ διαβασα και απ το tripadvisor καποιες γνωμες αλλα δε το εμπιστευομαι...
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Αυτό που είπα (για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις) είναι ότι μπορεί να φάει κάποιος σε 3* Michellin με κάτω απο 50 λίρες. Δεν είναι φτηνό σίγουρα αλλά σε σχέση με δείπνο στις 150 λίρες μίνιμουμ μπορείς να δείς τι κάνει ένα εστιατόριο 3* ή τι κάνει ένα σέφ διάσημο. Είμαι κυρίως του δείπνου και όχι του lunch btw.

Για εμένα 2 είναι τα ινστιτούτα του Λονδίνου που πραγματικά πιστεύω ότι πρέπει να φάει κάποιος κάποια στιγμή στη ζωή του.

1. Το Ivy πριν ή μετα το θέατρο.

2. Το Gavroche.

Αυτό δεν τα κάνει τα καλύτερα εστιατόρια στο Λονδινό, αλλά οι λόγοι είναι κυρίως ιστορικοί.

Το κακό με τα καλά εστιατόρια είναι ότι ή θα σου αρέσουν πάρα πολύ και θα πείς χαλάλι τα λεφτά που ξόδεψα, ή όχι και θα κλαίς τα λεφτά σου. Παράδειγμα το Nobu που μου αρέσει πάρα πόλυ εμένα (και ειδικότερα του Λονδίνου) και οι φίλοι μου αρνούντε κατηγορηματικά να πάνε. Απο την άλλη πλευρά εχώ φίλους που κανονίζουν ταξίδι μόνο και μόνο για να πάνε στο καινούργιο εστιατόριο του Adria, τη στιγμή που εγώ δεν είχα τις οργασμικές αντιδράσεις που λένε κάποιοι για το El Bulli.

Αυτά ως αναφορά τη γαστρονομία. Τώρα για το Λονδινό το καλύτερο site που έχω βρεί είναι το http://www.london-eating.co.uk/offers/

Κάποιες απο τις προσφορές τους είναι καταπληκτικές (Capital, Hibiscus, Apsleys, Roux at the Landau,..). Ο σεφ του Gavroche είναι πίσω απο το Roux at the Landau το οποίο στο δίνει στις 45 λίρες (+σερβις) 3-course δείπνο με μισό μπουκάλι κρασί, σαμπάνια, petit fours και καφέ. Λίγο εκτός budget άλλα σίγουρα φοβερή προσφορά.
 
Last edited by a moderator:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
5570 restaurants στο Λονδίνο σύμφωνα με τη wiki, τίποτα δεν είναι, αν σκεφτείς ότι στη Νέα Υόρκη μπορείς να τρως μέχρι να πεθάνεις σε διαφορετικό εστιατόριο και να μην τα έχεις επισκεφθείς όλα. Τριπάκια μέχρι του χρόνου να έχεις μια αναφορά έτοιμη τουλάχιστον για τα μισά...
 

sp1r1t

Member
Μηνύματα
14
Likes
5
Καλησπέρα παιδιά , θα ήθελα ορισμένες πληροφορίες σχετικά με το Λονδίνο διότι είναι το πρώτο ταξίδι που διοργανώνω και η βοήθειά σας είναι πολύτιμη :
1) Περιοχή διαμονής , που είναι κεντρικά και να είναι πολύ ασφαλής
(Δηλαδή που τα πανάκριβα ξενοδοχεία του Λονδίνου να αξίζουν την μισή περιουσία που σου ζητούν για μια βραδιά )
2) Σχετικά με το αεροδρόμιο Gatwick , ξέρει κανείς λεπτομέρειες μετακίνησης προς το κέντρο
3) Αν είναι βολικό να κλείσει κάποιος από Αθήνα εισόδους σε διάφορα αξιοθέατα , π.χ Πύργος του Λονδίνου ,London Eye κτλ
4)Αν αξίζει να δει κανείς κάποιο συγκεκριμένο θέατρο που ανεβάζει πάντα αξιόλογες παραστάσεις
5)Τι παίζει με τα εισιτήρια μετρό των 5 ημερών και αν συμφέρουν
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Κατ αρχας κατσε και διαβασε τις πολλες σελιδες που εχει εδω μεσα περι Λονδινου και θα βρεις απαντησεις σε ολα. Οσο για τα ερωτηματα σου:

1. Αν θελεις ξενοδοχειο σε ασφαλες μερος τοτε επελεξε καποιο σε Park Lane, Picadilly, Grosvenor Square και γενικα γυρω στο Mayfair. Υποθετω οτι δεν εχεις οικονομικο προβλημα. Δες εδω:

Map of Grosvenor Square in Mayfair - London - UK Attraction

2. Υπαρχει τραινο που σε πηγαινει στο Νοτιοκεντρικο Λονδινο οπως φυσικα και λεωφορειο.

3. Δεν νομιζω οτι αξιζει. Κλεινεις επιτοπου. Δεν γινεται και χαμος απο κοσμο. Απο την αλλη μπορει να αναγκαστεις να αλλαξεις το προγραμμα σου. Γιατι να εχεις ηδη κλεισμενα εισητηρια?

4. Το οτι αξιζει δεν το συζηταω. Απιστευτες θεατρικες παραγωγες με μεγαλους ηθοποιους (και του Holywood κατα καιρους) που παιζονται για δεκαετιες (καποιες)! Το θεμα ειναι βεβαια οτι ειναι συνηθως sold out και αν βρεις απο καποιο σαιτ εισητηριων θα πρεπει να βαλεις βαθεια τυο χερ στη τσεπη.

5. Αξιζει φυσικα. Παντως αν θελεις τη γνωμη μου πρωτα φτιαξε ρεαλιστικο προγραμμα - πολλοι σκοπευουν να επισκευτους 3-4 αξιοθεατα σε μια ημερα και τελικα ισα που προλαβαινουν 1-2 - και μετα παρε εισιτηρια. Μπορει να θελεις να πας στα περιχωρα του Λονδινου και να θελεις αλλο εισιτηριο.

Σημ. Αν σκοπευεις να πας γυρω απο τους Ολυμπιακους εχε υποψη σου οτι θα γινεται χαμος και οι τιμες θα ειναι στα υψη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.990
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom