Αυστρία Σλοβενία ΛΟΥΜΠΛΙΑΝΑ ή ΒΙΕΝΝΗ ?

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
Παίδες θα ήθελα την άποψή σας για το ταξίδι που θελουμε να επιλέξουμε για τις γιορτές σε Λουμπλιάνα ή Βιέννη.
Για Λουμπλιάνα βρήκαμε (και οι δυο εκδρομες με πρακτορειο ) 7ημερο οδικο με δυο βραδιες διανυκτερευση σε Βελιγραδι ( 1η και 6η) 900 ευρω 3 ατομα με ημδιατροφη και 4 διαν/σεις σε Λουμπλιανα με μια ημερησια σε σπηλαιο ποστοινα, μια Βενετια-Τεργεστη, μια Μπλεντ Βιλαχ και Κλαγκενφουρτ και η αλλη στη Λουμπλιανα ολη τη μερα (αναχωρηση στις 29-12) . Λουμπλιανα περασα περσι παλι στις γιορτες για κανα 3ωρο και μου φανηκε ενδιαφερουσα ως πολη και ειπα οτι αν μου δοθει η ευκαιρια θα ξαναρθω.
Πιστευετε οτι αξιζει η Λου για τις γιορτες της πρωτοχρονιας ?
Και τωρα παμε στο μεγαθηριο που λεγεται ΒΙΕΝΝΗ, βρηκα 6ημερο αεροπορικο, αυτο ξεκινα 24/12 ( πρωινο μονο ) 1420 ευρω με κατι μονοημερα σε SALZBURG που δε θα το κανω επειδη εχω παει, σε GRAZ που θα το κανω γιατι δεν εχω παει και στα περιξ της Βιεννης. Εχω παει Βιεννη παλι με πρακτορειο αλλα ειναι σα να μην την εχω δει, οποτε ειπαμε να παμε παλι φετος και να την γυρναμε μονοι μας, με τα τραμ τους , τα μετρο τους και ας χανομαστε...
Το θεμα ειναι οτι για Λου ,αν παμε, υπαρχει και παρεα ενω Βιεννη λογω οικονομικου δεν ακολουθει κανεις...
Αυτο που θελω να μου πειτε ειναι η αποψη σας για το αν αξιζει η Λου για τοσες μερες ή να μη το συζητησω καν και να κλεισω Βιεννη και τελος τα διλληματα!!!
Υ.Γ. η AIR EXPLORE τι σας λεει ???
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Να μην το συζητήσεις καν και να πας στη Βιέννη, η σύγκριση και μόνο των δύο πόλεων αποτελεί ύβρη... αν είναι να κάνεις μια εκδρομή από Βιέννη να πας ΜΟΝΟΣ σου στην Μπρατισλάβα και όχι στο Γκράτς... είναι πολύ πιο ενδιαφέρουσα περίπτωση και πολύ κοντά.. επίσης έχε υπόψιν ότι η πόλη ανήμερα και δεύτερη μέρα Χριστουγέννων είναι ουσιαστικά έρημη... κλείνουν οι χριστουγεννιάτικες αγορές, τα μαγαζιά και τα περισσότερα εστιατόρια, ενώ οι κάτοικοι κάθονται σπίτι τους... φρόντισε λοιπόν να κάνεις μια καλή έρευνα αγοράς για το που θα φας και μην διαννοηθείς να φας εκεί που θα έχει κλείσει το γκρουπ σας... θα είναι τουριστίλα του κερατά...

Η Air Explore είναι μια τσαρτεράδικη Σλοβάκικη εταιρία των οπισθίων... θέμα ασφάλειας δεν τίθεται, αλλά κατά τα άλλα πολύ λίγα πράγματα...
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Να μην το συζητήσεις καν και να πας στη Βιέννη, η σύγκριση και μόνο των δύο πόλεων αποτελεί ύβρη... αν είναι να κάνεις μια εκδρομή από Βιέννη να πας ΜΟΝΟΣ σου στην Μπρατισλάβα και όχι στο Γκράτς... είναι πολύ πιο ενδιαφέρουσα περίπτωση και πολύ κοντά.. επίσης έχε υπόψιν ότι η πόλη ανήμερα και δεύτερη μέρα Χριστουγέννων είναι ουσιαστικά έρημη... κλείνουν οι χριστουγεννιάτικες αγορές, τα μαγαζιά και τα περισσότερα εστιατόρια, ενώ οι κάτοικοι κάθονται σπίτι τους... φρόντισε λοιπόν να κάνεις μια καλή έρευνα αγοράς για το που θα φας και μην διαννοηθείς να φας εκεί που θα έχει κλείσει το γκρουπ σας... θα είναι τουριστίλα του κερατά...

Η Air Explore είναι μια τσαρτεράδικη Σλοβάκικη εταιρία των οπισθίων... θέμα ασφάλειας δεν τίθεται, αλλά κατά τα άλλα πολύ λίγα πράγματα...
Καλή η Μπρατισλάβα αλλά εγω ψηφίζω σταθερά Γκρατς :)
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Φυσικά και να πας Βιέννη....μην το σκέφτεσαι καν.
Για τις γιορτές είναι ότι καλύτερο....μαγικό.
Εγω θα συμφωνήσω με τον traveller.....Το Γκρατς δεν μου άρεσε καθόλου....καλύτερα να πας μια βόλτα στην Μπρατισλάβα.
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
ευχαριστω πολυ για τις αποψεις σας...
για φαγητο να ψαχτω σε αλλα ποστς για τη Βιεννη ή θα μου προτεινετε νεα ?
Υ.Γ, TRAVELLER πες μου σε παρακαλω αφου δε τιθεται θεμα ασφαλειας τι δε σου αρεσει στην AIR EXPLORE?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.133
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Υ.Γ, TRAVELLER πες μου σε παρακαλω αφου δε τιθεται θεμα ασφαλειας τι δε σου αρεσει στην AIR EXPLORE?
Το logo...

Εγω δεν εχω παει σε καμια απο τις δυο. Δεχομαι ομως και αναγνωριζω πως η Βιεννη ειναι καλυτερη (βεβαια ετσι λεγαν και για τη Ρωμη αλλα το παραβλεπω). Παρα ταυτα αν η παρεα που θα σ' ακολουθησει στη Λιουμπλιανα ειναι καλη θα την προτιμουσα ασυζητητι...
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
Α ρε τραβελλερ μολις διαβασε η γυναικα μου για την αιρ των οπισθιων τρελαθηκε...
τριπακια αν κανουμε τη Λουμπλιανα ειμαστε καμμια 15αρια ατομα...
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Βιεννη με εκδρομες και στην Μπρατισλαβα και στο Γκρατς,πανεμορφες πολεις κι οι δυο.Αν χωραει μια εκδρομη, τοτε Μπρατισλαβα που ειναι πιο κοντα.
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
Βιεννη με εκδρομες και στην Μπρατισλαβα και στο Γκρατς,πανεμορφες πολεις κι οι δυο.Αν χωραει μια εκδρομη, τοτε Μπρατισλαβα που ειναι πιο κοντα.
GRAZ και SALZBURG ημερησιες ειναι στο προγραμμα του πρακτορειου σε διαφορετικες ημερες...οποτε απορριπτω το salzburg γιατι εχω παει και παω graz...αν βρω χρονο παω μπρατισλαβα αν και εχω παει δυο φορες για καφε και μια μικρη πολυ μικρη ξεναγηση...δε ξερω αν εχει να μου προσφερει κατι παραπανω...ισως ομως και να κανω λαθος λεω τωρα εγω...
 

penn2

Member
Μηνύματα
11
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Εγώ τη Βιέννη τη θεωρώ υπερεκτιμημένη. Βέβαια δεν πήγα χειμώνα για να τη δω με χιόνια στο καμπαναριό. Καλοκαίρι πήγα, και εντάξει, καλή ήταν αλλά δεν μαγεύτηκα όπως άλλοι... Αυτά. :rolleyes:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.133
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
τριπακια αν κανουμε τη Λουμπλιανα ειμαστε καμμια 15αρια ατομα...
Και το συζητας; Το μονο αρνητικο ειναι το προγραμμα που θα ειστε ολη την ωρα σ' ενα λεωφορειο.
Απο την αλλη εσυ ξες τι ειν' αυτο που θες. Εγω σου λεω τι θα εκανα εγω.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Εγω δεν εχω παει σε καμια απο τις δυο. Δεχομαι ομως και αναγνωριζω πως η Βιεννη ειναι καλυτερη (βεβαια ετσι λεγαν και για τη Ρωμη αλλα το παραβλεπω) .
Αλίμονο... αν δεν απαντήσεις εσύ που δεν έχεις πάει σε καμία, ποιος θα απαντήσει...

Πίσω στο θέμα μας...

1. Για την Air Explore... Η εταιρία κάνει μόνο charter πτήσεις και έχει μόλις 3-4 αεροπλάνα κι αυτά λιζεράδικα... συνεπώς σα να πηγαίνεις με το ΚΤΕΛ από την Αθήνα στο Καρπενήσι... από ασφάλεια δεν έχει πρόβλημα, για τα ρέστα όμως κράτα μικρό καλάθι...

2. Επτά μέρες με το πούλμαν από Ελλάδα στην Σλοβενία, παρέα με 15 φίλους, αν δεν είναι πενταήμερη σχολική εκδρομή, είναι σκέτος εφιάλτης... ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν πας εκδρομή με 15 φίλους σου... είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι θα υπάρχουν προστριβές, γκρίνιες, καυγάδες και μοιραία θα χαλάσουν φιλίες ετών...

3. Αν έχεις πάει ήδη 2 φορές στην Μπρατισλάβα φυσικά και δεν αξίζει να πας και τρίτη... απλά στην απίθανη περίπτωση που λόγω ερημιάς, βαρεθείς στη Βιέννη, η Μπρατισλάβα είναι απλά μια αξιοπρεπής λύση... πήγαινε λοιπόν την εκδρομή στο Γκράτς, μια που θα την έχεις και πληρωμένη και τις υπόλοιπες μέρες απόλαυσε την Βιέννη... αν σε πάει και λίγο ο καιρός θα περάσεις σούπερ...

4. Για εστιατόρια έχουν γραφεί πολλά... απλά κάνε την έρευνά σου για το τι είναι ανοιχτό και τι όχι τις επίμαχες μέρες και κάνε οπωσδήποτε κράτηση... για καφέ ρίξε μια ματιά κι εδώ...
http://www.travelhippo.gr/tα-cafe-της-βιέννης/

5. Μια καλή ιδέα για να περάσεις αξέχαστα μια βραδιά είναι ένα βράδυ στην όπερα... ρίξε μια ματιά να δεις τι έχει τις μέρες που θα είσαι Βιέννη και αποφάσισέ το... αν τα εισιτήρια είναι πανάκριβα, πήγαινε σε μια από τις δεκάδες μικρές συναυλιούλες που γίνονται στην πόλη... είναι τουριστικές βέβαια, αλλά είναι μια καλή εμπειρία που την αποκτάς μόνο στην κεντρική Ευρώπη... οι μελωδίες μια που απευθύνονται σε τουρίστες είναι πιασάρικες και πιστεύω ότι έστω κι αν δεν είσαι φίλος της κλασσικής μουσικής αξίζει να το τολμήσεις...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.398
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom