Αυστρία Σλοβενία ΛΟΥΜΠΛΙΑΝΑ ή ΒΙΕΝΝΗ ?

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.139
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
2. Επτά μέρες με το πούλμαν από Ελλάδα στην Σλοβενία, παρέα με 15 φίλους, αν δεν είναι πενταήμερη σχολική εκδρομή, είναι σκέτος εφιάλτης... ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν πας εκδρομή με 15 φίλους σου... είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι θα υπάρχουν προστριβές, γκρίνιες, καυγάδες και μοιραία θα χαλάσουν φιλίες ετών...
Απορια το 'χω με ποιους κανεις παρεα που αν πας μια βδομαδα διακοπες μαζι τους θα χαλασεις τη φιλια σου στα σιγουρα. Εχω την εντυπωση πως μονο το τελειο στραβοξυλο μπορει να πετυχει κατι τετοιο.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Δεν εκπλήσσομαι τόσο με την φανερή έλλειψη πείρας σε ταξίδια αλλά με την αφέλεια σου... δεν χρειάζεται δα και μεγάλη φιλοσοφία για να καταλάβει κάποιος πως ένα οδικό ταξίδι μιας εβδομάδας στο εξωτερικό 15 ατόμων, έστω και φίλων, είναι πραγματικά δύσκολη υπόθεση... είναι εντελώς απίθανο να μην υπάρχουν διαφωνίες και γκρίνιες για τα πάντα... σχετικά με τον ελεύθερο χρόνο, την διαμονή, την εστίαση ή τα μέρη που θα επισκεφθείς... κάποιος θα κουράζεται περισσότερο, κάποιος λιγότερο, κάποιος θα θέλει να φάει, κάποιος να πιεί καφέ, κάποιος να πάει σε μουσεία και κάποιος να κάνει βόλτα... για εσένα αυτά προφανώς είναι λεπτομέρειες, αλλά πίστεψέ με είναι απολύτως φυσιολογικά και δεν έχουν να κάνουν με φιλίες αλλά με την ιδιοσυγκρασία του καθενός... δεκαπέντε άτομα είναι πάρα πολλά για να ταιριάζουν απόλυτα τα γούστα τους και είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρίσκονται όλοι συνέχεια μες την καλή χαρά... συνεπώς η πείρα μου λέει ή ότι θα κάνεις υπομονή και δεν θα περάσεις καλά ή θα επιδιώξεις ένα "ξεκαθάρισμα", το οποίο θα σε κάνει να νιώσεις καλύτερα, αλλά δυστυχώς θα έχεις πληγώσει μια φιλία... χρυσός κανόνας λοιπόν για μένα είναι 4 ή το πολύ 6 άτομα, τα οποία είναι δοκιμασμένα σε γούστα και κακουχίες, για να έχεις πάντα το κεφάλι και τις φιλίες σου ήσυχες...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.139
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μα ειναι δυνατον να κυκλοφορουν 15 ατομα παντου μαζι; Οσοι θελουν να παν μουσειο, θα πανε μουσειο, οσοι θελουν παρκο θα πανε μαζι, οσοι θελουν καφε μαζι, οσοι θελουν υπνο θα γυρισουν ξενοδοχειο, οσοι θελουν εκδρομη θα πανε εκδρομη κ.ο.κ.

Για την ιστορια και για την απειρια μου. Εχω κανει αρκετα ταξιδια (τουλαχιστον 8 θυμαμαι) με παρεες. Και μεγαλυτερες μαλιστα 30+ ατομων. Δεν μαλωσα ουτε καυγαδισα ποτε με κανεναν. Διαφωνιες που μπορει να υπηρχαν ηταν οι συνηθεις που εχουμε κι εκτος ταξιδιων, στην καθημερινοτητα. Φιλοι ειναι, καποια στιγμη θα πεις και μια κουβεντα παραπανω αλλα θα ξεχαστει αμεσα. Σιγα μη χαλασω φιλια για ενα ταξιδι...Ελεος.

Αν εσυ δεν μπορεις να τα βρεις με τους φιλους σου καλα κανεις και αποδεκτο. Αλλα αυτο συμβαινει μ' εσενα και την παρεα σου. Μη μας το παρουσιαζεις σαν κανονα. Δεν ειμαστ' ολοι ιδιοι.
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Κρίμα που δεν θα είσαι πρωτοχρονιά στη Βιέννη για να πήγαινες στην πρωτοχρονιάτικη συναυλία της φιλαρμονικής ορχήστρας.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Κρίμα που δεν θα είσαι πρωτοχρονιά στη Βιέννη για να πήγαινες στην πρωτοχρονιάτικη συναυλία της φιλαρμονικής ορχήστρας.
Και να ήταν στη Βιέννη την πρωτοχρονιά, την πρωτοχρονιάτικη συναυλία θα ήταν απίθανο να την έβλεπε live... τα εισιτήρια εξαντλούνται ένα χρόνο πριν και είναι και πανάκριβα...
 
Last edited by a moderator:

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Και να ήταν στη Βιέννη την πρωτοχρονιά, την πρωτοχρονιάτικη συναυλία θα ήταν απίθανο να την έβλεπε live... τα εισιτήρια εξαντλούνται ένα χρόνο πριν και είναι και πανάκριβα...
.
Μπορεί να έχει άκρες και χρήμα το παιδί!! Που ξέρεις;
Βασικά κάνεις αίτηση στην αρχή του χρόνου και μπαίνεις σε κλήρωση για τα εισιτήρια. Οι τιμές είναι απο 30 ευρώ εως 940,00. Πιστεύω οτι 30,00 ευρώ δεν είναι πανάκριβο... Και αν δεν κάνω λάθος έχουν και γιγαντοοθόνη έξω (τουλάχιστον σε άλλες συναυλίες το έχω πετύχει) και το κλίμα πρέπει να είναι πολύ όμορφο.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μας ζητάει πληροφορίες για ταξίδι αυτό το μήνα όχι για του χρόνου. Δεν προλαβαίνει να κάνει αίτηση για φέτος.
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Μας ζητάει πληροφορίες για ταξίδι αυτό το μήνα όχι για του χρόνου. Δεν προλαβαίνει να κάνει αίτηση για φέτος.
Για να στηθεί στις γιγαντοθόνες δεν χρειάζεται να κάνει αίτηση!! Πω πω ρε παιδιά, σας αρέσει πάντα να δημιουργείτε εντάσεις και να απαντάτε ειρωνικά. Εγώ είπα απλά πως θα ήταν όμορφα αν μπορούσε να πήγαινε. Γενικά είναι υποθετική η συζήτηση, αφού το αν αξίζει να πάει στη Βιέννη ή στη Λουμπλιάνα μόνο ο ίδιος θα μπορεί να το απαντήσει, αφού πρώτα πάει και στα 2 μέρη! Η γνώμη του καθενός είναι καθαρά υποκειμενική. Στον εναν αρέσει το ενα μέρος και στον άλλον το άλλο. Στον εναν αρέσουν τα ταξίδια με παρέα και στον άλλον τα μοναχικά.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Ψηφίζω Βιέννη καθώς πρόσφατα ήμουν εκεί και ήταν πολύ καλύτερα απ΄ότι περίμενα.Πολλές επιλογές για όλα τα γούστα.Μόνη επιφύλαξη η περίοδος που θα πάς και άν θα είναι κάποια κλειστά.

Στό Halle που προτείνει το παρακάτω λίνκ αξίζει να πάς για ποτό ή φαγητό.Δεν είναι πολύ ακριβό και το φαγητό πολύ καλό.

http://www.travelhippo.gr/tα-cafe-της-βιέννης/
 

Joannaaa

Member
Μηνύματα
31
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!
Καλημέρα !

Για να μην "ανοίγω" δικό μου θέμα για μια απορία , θα την απευθύνω εδώ , μια και το περιεχόμενό της είναι σχετικό !

Διάβασα πως όλα στην Βιέννη είναι κλειστά 25-26/12 και λόγω του ότι θα βρίσκομαι εκεί την εβδομάδα αυτή , προβληματίζομαι για αν πρέπει να κάνω κάποια κράτηση εκ των προτέρων (και πόσο "προτέρων" :p ) και υπάρχει κάποια συγκεκριμένη πρόταση για κράτηση. Μήπως αυτές οι μέρες ενδείκνυνται περισσότερο για κάποια κοντινή εκδρομή ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom