Γενικά Λάθος Καταχώριση Στοιχείων

Aquakiss

Member
Μηνύματα
23
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Ναι, μια φορά είχα κάνει κι εγώ αυτό το λάθος και το ανακάλυψα στο αεροδρόμιο, όπου με έλουσε κρύος ιδρώτας μπροστά στο check-in. Πετούσα για Πορτογαλία μέσω Μιλάνου με Aegean. Έδειξα τους ηλεκτρονικούς κωδικούς και μετά από λίγο μου το άλλαξαν. Πέταξα χωρίς κανένα πρόβλημα :)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Το έχω πάθει και εγώ και το είδαν απ'το site που έκλεισα τα εισητήρια και επικοινώνησαν μαζί μου. Μου είπαν πως θα βάλουν σημείωση αλλά υπάρχει ρίσκο να μη το δεχτεί η εταιρία και για να μαστε σίγουροι μπορούμε να πληρώσουμε για να το διορθώσουν. Τελικά το αφήσαμε έτσι και το δέχτηκαν και δεν είχαμε πρόβλημα ούτε στην επιστροφή..
 

aggelos_a

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Το έχω πάθει και εγώ και το είδαν απ'το site που έκλεισα τα εισητήρια και επικοινώνησαν μαζί μου. Μου είπαν πως θα βάλουν σημείωση αλλά υπάρχει ρίσκο να μη το δεχτεί η εταιρία και για να μαστε σίγουροι μπορούμε να πληρώσουμε για να το διορθώσουν. Τελικά το αφήσαμε έτσι και το δέχτηκαν και δεν είχαμε πρόβλημα ούτε στην επιστροφή..

Με aegean πάντα ε; Πριν πόσο καιρό;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
χμμ
Με aegean πάντα ε; Πριν πόσο καιρό;
Νομίζω το πήγαινε ήταν aegean και το γύρνα ξένη εταιρία αλλά πάει 1μιση χρόνος και δε θυμάμαι σίγουρα.. Πάντως θυμαμαι ότι έδωσαν σημασία, και διπλοκοίταζαν τα εισητήρια αλλά εξηγήσαμε πως έγινε λάθος και πως έστειλαν διόρθωση από το πρακτορείο που τα εκδώσαμε και έτσι τα δέχτηκαν.
Πρόσφατα διάβαζα πως καταργήθηκε (ή θα καταργηθεί δε θυμαμαι) το πρόστιμο για διόρθωση στο όνομα όταν υπάρχει ορθογραφικό λάθος, μήπως ισχυει το ίδιο και σε αυτή τη περίπτωση; Δε το κοιτάς μήπως μπορούν να σας τα διορθώσουν δωρεάν; (άλλο διόρθωση άλλο αλλαγή ονόματος, αλλαγή όντως δε μπορεί να γίνει)
Από το site της aegean τα βγάλατε ή από αλλού;
Στο site της aegean λέει αυτά:

Πολιτική για την αλλαγή ονόματος
Το εισιτήριο είναι προσωπικό έγγραφο και δεν μπορεί να μεταβιβαστεί σε άλλο πρόσωπο.
Αλλαγή ονόματος επιτρέπεται μόνο στις ακόλουθες περιπτώσεις, πάντα υπό την προϋπόθεση ότι παρέχεται επίσημο έγγραφο, είτε ως πρωτότυπο είτε μέσω φαξ ή email, με το οποίο αποδεικνύεται το σωστό όνομα.
1. Η κράτηση έγινε με το επώνυμο του συζύγου αντί της συζύγου ή το αντίστροφο.
2. Έγινε λάθος καταχώρηση ονόματος με τους λατινικούς χαρακτήρες π.χ. MPAMPIS αντί BABIS.
3. Ο επιβάτης έχει δύο ονόματα, ενώ κατά τη διαδικασία της κράτησης δηλώθηκε μόνο το ένα.
4. Σύγχυση μεταξύ επωνύμου/ονόματος π.χ. GEORGE/PAPADOPOULOS αντί PAPADOPOULOS/GEORGE
Για τις παραπάνω αλλαγές υπάρχει χρέωση 20 ευρώ.
 

aggelos_a

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Έχεις δίκιο γι' αυτό που γράφεις παραπάνω με την πολιτική διόρθωσης την είδα αμέσως μετά το λάθος, αλλά στην aegean που μίλησα το απόγευμα μου λέγανε επίμονα ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Με καθησύχασαν με αυτή την επισήμανση που υποτίθεται πέρασαν στο εισιτήριο. Θα τους ενοχλήσω πάλι το πρωί. Ευχαριστώ φίλε
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Έχεις δίκιο γι' αυτό που γράφεις παραπάνω με την πολιτική διόρθωσης την είδα αμέσως μετά το λάθος, αλλά στην aegean που μίλησα το απόγευμα μου λέγανε επίμονα ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Με καθησύχασαν με αυτή την επισήμανση που υποτίθεται πέρασαν στο εισιτήριο. Θα τους ενοχλήσω πάλι το πρωί. Ευχαριστώ φίλε
"φίλη" είμαι.. :) να περάσεις όμορφα στη Μόσχα! Πήγα πέρσι και μου άρεσε πολύ!
 

aggelos_a

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Μίλησα με aegean σήμερα το πρωί και μου είπαν πως δεν υπάρχει πρόβλημα, και πρόσθεσαν σημείωση για αντιστροφή του ονόματος στον έλεγχο. Το εισιτήριο δεν αλλάζει με τίποτα πάντως απ' ότι μου είπαν, εν αντιθέσει με όσα λένε στην πολιτική αλλαγής ονόματος στο internet. Ρώτησα και ξαναρώτησα και με διαβεβαίωνε επίμονα ότι πρόβλημα δε θα υπάρξει. Αυτά, ελπίζω πως θα πάνε όλα καλά.
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Γεια σας παιδια! κατι γνωστοι μου μου εκλεισαν σημερα εισητηριο για Σαμο απο Αθηνα με την olympic air στις 13 του μηνα. Ομως εγραψαν το επιθετο μου με G αντι για GK. Λετε να υπαρξει προβλημα στο αεροδρομιο?
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Γεια σας παιδια! κατι γνωστοι μου μου εκλεισαν σημερα εισητηριο για Σαμο απο Αθηνα με την olympic air στις 13 του μηνα. Ομως εγραψαν το επιθετο μου με G αντι για GK. Λετε να υπαρξει προβλημα στο αεροδρομιο?
To όνομα πρέπει να γράφεται στο εισητήριο όπως ακριβώς αναγράφεται στην ταυτότητα σου. Να επικοινωνήσεις με την olympic ή με το πρακτορείο απ'όπου έκλεισαν το εισητήριο και να ζητήσεις διόρθωση. Είναι πιθανό να σημειώσουν πως έγινε λάθος και να μη σε χρεώσουν..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.973
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom