Γενικά Λάθος Καταχώριση Στοιχείων

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
έχει τύχει να κάνω λάθος πολλές φορές σε ονόματα μιας και κλείνω για πολλούς και διάφορους εισιτήρια. δεν είχα ποτέ πρόβλημα. τώρα άμα πέσεις στην περίπτωση τι να σου πω
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Αν έγραψα αντί Δημήτριος Δημήτρης θα χω θέμα;;;;;;
Έχω διαβάσει στο forum για κοπέλα που είχε παρόμοιο πρόβλημα και δεν την άφηναν να επιβιβαστεί στο αεροπλάνο και αναγκάστηκε να βγάλει εισιτήριο εκείνη την στιγμή και να πληρώσει γύρω στα 200€.
Εγώ δεν θα το ρίσκαρα και θα έπαιρνα ένα τηλέφωνο στην ryanair να το αλλάξω όπως και το έχω κάνει στο παρελθόν.

Καλό θα είναι άλλη φορά να γράφεις τα ονόματα μόνο αν έχεις τις ταυτότητες μπροστά σου η στην χειρότερη να λες να σου στέλνουν σε γραπτό μήνυμα (αν δεν είναι δυνατόν να σκανάρουν την ταυτότητα) τα στοιχεία όπως ακριβώς τα βλέπουν από την ταυτότητα μπροστά σου
 

lastsupper

Member
Μηνύματα
37
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
unknown
Ταξίδι-Όνειρο
θιβετ-περου
Καλησπερα. Σε 3 βδομαδες πεταμε 6 ατομα για βερολινο μεσω βελιγραδιου με jat airlines. Το θεμα ειναι οτι στην κρατηση το επιθετο μου γραφτηκε λαθος. Πηραμε τηλ την εταιρια και μας διαβεβαιωσε οτι θα ταξιδεψω κανονικα. Υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα την τελευταια στιγμη και να μεινω με την βαλιτσα στο χερι?
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καλησπερα. Σε 3 βδομαδες πεταμε 6 ατομα για βερολινο μεσω βελιγραδιου με jat airlines. Το θεμα ειναι οτι στην κρατηση το επιθετο μου γραφτηκε λαθος. Πηραμε τηλ την εταιρια και μας διαβεβαιωσε οτι θα ταξιδεψω κανονικα. Υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα την τελευταια στιγμη και να μεινω με την βαλιτσα στο χερι?
Κατι αντιστοιχο εχω διαβασει εδω μεσα αλλα για αλλες αεροπορικες το Λαθος πχ ηταν ενα C αντι για S ή μια αναστροφή στα γραμματα ή παράληψη ενος γραμματος Δεν υπηρξε τελικα προβλημα στη πτηση τους Μην σε φαει το αγχος εως τοτε..αφου σου ειπε και η εταιρεια οκ..:)
 

xspiliotis

Member
Μηνύματα
8
Likes
8
Καλημέρα σας,

Επαναφέρω το θέμα διότι πριν λίγες μέρες αγόρασα 4 εισιτήρια και στα 2 έκανα το ίδιο λάθος.
Τα έβαλα ανάποδα αλλά όλα τα γράμματα σωστά.
Γνωρίζετε αν έχει αλλάξει κάτι διότι η προηγούμενη αναφορά είναι παλιά και σκέφτομαι να επικοινωνήσω με τη Ryanair για τη διόρθωσή τους.
Υπάρχει περίπτωση να μου δώσει κάποιος απο το αεροδρόμιο στη Θεσ/κη εγκυρη απάντηση πανω στο θέμα αυτο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Καλημέρα σας,

Επαναφέρω το θέμα διότι πριν λίγες μέρες αγόρασα 4 εισιτήρια και στα 2 έκανα το ίδιο λάθος.
Τα έβαλα ανάποδα αλλά όλα τα γράμματα σωστά.
Γνωρίζετε αν έχει αλλάξει κάτι διότι η προηγούμενη αναφορά είναι παλιά και σκέφτομαι να επικοινωνήσω με τη Ryanair για τη διόρθωσή τους.
Υπάρχει περίπτωση να μου δώσει κάποιος απο το αεροδρόμιο στη Θεσ/κη εγκυρη απάντηση πανω στο θέμα αυτο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Το πιθανότερο είναι ότι θα σας αφήσουν. Αλλά εγώ στη θέση σας δεν θα το διακινδύνευα. Θα ήταν προτιμότερο να επικοινωνήσετε με την εταιρία και να σας τα αλλάξουν. Θα το κάνουν χωρίς χρέωση και δεν θα έχετε λόγους να αγχώνεστε. Κάλλιο 5-10 ευρώ στο τηλέφωνο παρά το άγχος και ο ενδεχόμενος κίνδυνος επιβολής προστίμου.
 

xspiliotis

Member
Μηνύματα
8
Likes
8
Ευχαριστώ για την απάντηση,

Αυτό πιστεύω και γώ οτι στην Ελλάδα δεν θα χουμε πρόβλημα αλλά απο την Ιταλία ίσως έχουμε.
Ευχαριστώ και πάλι.
 

xspiliotis

Member
Μηνύματα
8
Likes
8
Καλησπέρα σας,

Είχα επαναφέρει το ερώτημα στις 22/3 διότι έγραψα σε λάθος πλαίσιο το first name με το last name.

Μετά από μία διαρκή (ανεπιτυχή) αναζήτηση σε αεροδρόμια κάποιο εκπρόσωπου της εταιρείας επικοινώνησα με την Ryanair στην Αγγλία και με ενημέρωσαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα ,δεν θεωρείται λάθος και δεν θα είχα κανένα πρόβλημα και να μην τους έπαιρνα τηλέφωνο.

Μου έκαναν την αλλαγή χωρίς καμία απολύτως χρέωση για τυπικούς λόγους και φυσικά για να μην έχουμε κανένα άγχος στο ταξίδι μας.

Σας μεταφέρω την εμπειρία μου.

Ευχαριστώ πολύ και καλά ταξίδια.
 

violetta_sal

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Γειά σας μια ερωτηση , εκανα κρατηση με την ryanair θεσσαλονικη -αθηνα - θεσσαλονικη .Το site ηταν στα ελληνικα και έβαλα τα ονοματα στα ελληνικά. Σημερα έκανα on line check in και (σε αντιθεση με αλλες περιπτωσεις που διαβασα στο internet ) το boarding pass μου , ειναι στα ελληνικα (ως καρτα επιβηβασεις) με όλα τα στοιχεία του στα ελληνικά.
Υπάρχει περιπτωση να αντιμετοπισω προβλημα επειδη τα ονοματα είναι στα ελληνικα?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.505
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom