Λέρος Λέρος

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Έχω διαβάσει όλες τις πληροφορίες που έχει δώσει ο _antonis_ και τα άλλα παιδιά για Κάρπαθο και οφείλω να ομολογήσω ότι επηρεάστηκα από τα γραφόμενα και γι αυτό είμαι μεταξύ Κάρπαθου και Λέρου.Απ ότι είδα anny ασχολείσε και με τον βυθό και ειναι και αυτό βασικό κριτήριο για την επιλογή μου αφού πάμε εκεί και για ψάρεμα.
Τότε να μην πας στη Λέρο.

Διάβασε και στο παρακάτω θέμα από το ποστ 7 και μετά και θα καταλάβεις το γιατί.
http://www.travelstories.gr/%ED%E7%...%F0%E1%EB%E1%E9%E1-%E4%E9%E1%EC%EF%ED%DE.html
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ονειρεμένο Ταξίδι
Island/Grönland
Η Λέρος είναι σταθερή αξία, έχει αρχοντιά. Κάθε νησί της 12νησου είναι κάτι το μοναδικό. Να προσέξετε στα δωμάτια γιατί η εμπειρία μου λέει πως στο λιμάνι γίνονται διάφορα με τους ντόπιους μόλις φτάσετε.
 

travel_mind

Member
Μηνύματα
52
Likes
32
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότιος Αφρική
Το είχα διαβάσει πιο πριν αλλά ο σύζυγος μου έχει επισκεφτεί τη Λέρο το 2007 και έχει ψαρέψει εκεί καλά ψάρια και ισχυρίζεται ότι είναι πλούσιος ψαρότοπος και γι αυτό θέλει να ξαναπάει.Φυσικά το πλούσιος ψαρότοπος είναι σχετικό αφού συγκρίνει πάντοτε με τους φτωχούς βυθούς της Κύπρου.Εσύ ποιό νησί προτείνεις και για ψάρεμα αλλά και για οικογενειακές διακοπές?Η γνώμη σου θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα.
 

travel_mind

Member
Μηνύματα
52
Likes
32
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότιος Αφρική
Η Λέρος είναι σταθερή αξία, έχει αρχοντιά. Κάθε νησί της 12νησου είναι κάτι το μοναδικό. Να προσέξετε στα δωμάτια γιατί η εμπειρία μου λέει πως στο λιμάνι γίνονται διάφορα με τους ντόπιους μόλις φτάσετε.
Έχω γνωστούς εκεί και θα μου προτείνουν τόπο διαμονής.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Το είχα διαβάσει πιο πριν αλλά ο σύζυγος μου έχει επισκεφτεί τη Λέρο το 2007 και έχει ψαρέψει εκεί καλά ψάρια και ισχυρίζεται ότι είναι πλούσιος ψαρότοπος και γι αυτό θέλει να ξαναπάει.Φυσικά το πλούσιος ψαρότοπος είναι σχετικό αφού συγκρίνει πάντοτε με τους φτωχούς βυθούς της Κύπρου.Εσύ ποιό νησί προτείνεις και για ψάρεμα αλλά και για οικογενειακές διακοπές?Η γνώμη σου θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα.

Καλά ψάρια κατά καιρούς έχουμε πάρει σε διάφορα μέρη και με διάφορες τεχνικές. Φυσικά παίζει μεγάλο ρόλο η εποχή, το είδος ψαρέματος που κάνει ο καθένας και για τί ψάρια πάει.
Και το κυριότερο, κάθε πέρσι και καλύτερα.

Τα δύο τελευταία καλοκαίρια δεν ασχοληθήκαμε καθόλου με το σπορ, οπότε δεν έχω φρέσκα νέα να σου πω.

Γενικά πάντως η Λέρος για εμάς ήταν απογοήτευση και μιλάμε για τόσα χρόνια πίσω. Μέχρι και γρίπο πετύχαμε. Δυστυχώς οι περισσότεροι καταστρέφουν τον τόπο τους (ή του διπλανού τους) χωρίς να το πολυσκέφτονται.

Νομίζω ότι οι καλύτερες επιδόσεις μας ήταν στη Λήμνο. Αλλά και αυτό πολλά χρόνια πίσω. Δεν ξέρω τί γίνεται τώρα. Πάντως, το συγκεκριμένο νησί αν και πέρασα πολύ καλά, δεν μου άρεσε καθόλου. Εχει όμως πολλούς φανατικούς οι οποίοι δε συμμερίζονται τη γνώμη μου.
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Οι παπούδες μου είναι απο Λέρο και πάω εκεί καθε καλοκαίρι τα τελευταία...28 χρόνια!! :xmas_cheesygrin:

Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να είμαι εντελώς αντικειμενικός, μιας και έχω περάσει αξέχαστες στιγμές εκεί, αλλά νομίζω οτί είναι ένα νησί που αξίζει τον κόπο να επισκεφθείς.

Ωραίες παραλίες, φρέσκο ψάρι, καλοί άνθρωποι και όμορφο χρώμα!

Απο ψάρεμα...δεν κατέχω!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
αλλά νομίζω οτί είναι ένα νησί που αξίζει τον κόπο να επισκεφθείς.

Ωραίες παραλίες, φρέσκο ψάρι, καλοί άνθρωποι και όμορφο χρώμα!

Απο ψάρεμα...δεν κατέχω!!
Συμφωνώ ότι το νησί αξίζει. Είναι γραφικό, το φαγητό είναι καλό, οι άνθρωποι ωραίοι, οι τιμές καλές, οι παραλίες συμπαθητικές, αλλά ....τους καλοκαιρινούς μήνες το ψάρι είναι κυρίως αεροπορικό. :xmas_wink:
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Οι δικοί μου βρίσκουν, και μάλιστα ντόπιο και φρεσκότατο, αλλά μια ζωή εκεί...έχουν τις πηγές τους!!

Πάντως άν κάποιος θέλει να φάει μεζεδάκια, προτέινω με 1000 την ταβέρνα "Σώτος" στον Δρυμώνα. Μόνο εκεί έχω φάει ζωντανή πίνα!!
 

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
έχω πάει και κάρπαθο και λέρο
ε και προτείνω λέρο, πολύ φιλικοί οι λεριώτες, καλές τιμές, γενικά έντιμη αντιμετώπιση με επίσκεψη οπωσδήποτε στους λειψους 2-3 μέρες και να κανεις το ταξιδάκι για αρκιους μαράθι κλπ
 

Kostas78

Member
Μηνύματα
44
Likes
81
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Είναι η γυναίκα μου από Λέρο και γνωρίζω αρκετά καλά το νησί οπότε ας γράψω κάποιες πληροφορίες για όσους ενδιαφέρονται να το επισκεφτούν.
Η πρόσβαση στο νησί γίνεται
α) με πλοίο από τον Πειραιά σε περίπου 10 ώρες με blue star ferries (3-4 δρομολόγια την εβδομάδα, Πειραιάς-Σύρος-Πάτμος-Λέρος-Κως-Ρόδος)
β) αεροπορικός με την Ολυμπιακή (1-2 πτήσεις την ημέρα)
γ) υπάρχει καλή σύνδεση το καλοκαίρι με τα γύρω νησιά και συγκεκριμένα καθημερινά, δελφίνι συνδέει τα νησιά από Σάμο έως Κω, ενώ καταμαράν (dodekanisos seways) συνδέει τα νησιά από Ρόδο έως Πάτμο.
δ)υπάρχει τοπική πτήση με γύρω νησιά 3 φορές την εβδομάδα (Ρόδος-Κως-Κάλυμνος-Λέρος-Αστυπάλαια και επιστροφή).

Υπάρχει νοσοκομείο με αρκετά τμήματα για το μέγεθος του νησιού, ενώ υπάρχει και πολύ καλός παιδίατρος (πολύτεκνος με 14 παιδιά).

Οι βασικότεροι οικισμοί είναι:
Λακκί, το μεγάλο λιμάνι και βασικότερο εμπορικό κέντρο του νησιού, εδώ είναι οι τράπεζες και τα περισσότερα εμπορικά μαγαζιά. Το έχτισαν οι Ιταλοί και έχει κάποια κτίρια με ιδιαίτερη αρχιτεκτονική.
Πλάτανος, η διοικητική πρωτεύουσα του νησιού,
Αγία Μαρίνα,το επίνειο της πρωτεύουσας, είναι το δεύτερο λιμάνι που προσεγγίζουν τα καταμαράν και δελφίνια, εδώ είναι αρκετά καφέ και τα περισσότερα μπαράκια του νησιού και συγκεντρωμένη η περισσότερη νυχτερινή κίνηση.
Παντέλι, είναι ένα γραφικό λιμανάκι για τους ψαράδες του νησιού, με όμορφη παραλία και πολλές ταβέρνες. Την νύχτα είναι πανέμορφο.
Άλιντα, το πλέον ανεπτυγμένο τουριστικά μέρος στη Λέρο, με την μεγαλύτερη παραλία και τα περισσότερα καταλύμματα.
Ξηρόκαμπος, στα νότια του νησιού, από τους λιγότερα τουριστικά ανεπτυγμένους, εδώ βρίσκεται το κάμπινγκ του νησιού.

Αξιοθέατα (εκτός των οικισμών που ήδη αναφέρθηκαν)
Θα επισκεφθείτε το κάστρο του Παντελιού και την Παναγιά του Κάστρου που βρίσκεται σε αυτό. Η πρόσβαση γίνεται οδικώς μέσω Παντελιού ή με τα πόδια ανεβαίνοντας τα σκαλιά από τον Πλάτανο. Η θέα από εδώ είναι πολύ όμορφη και με καλό καιρό βλέπεις τα γύρω νησιά και τα παράλια της Τουρκίας. Αξίζει να το επισκεφθείτε μέρα και νύκτα ή λίγο πριν τη δύση του ηλίου απολαμβάνοντας και τα δύο.
Τον Άγιο Ισίδωρο, ένα πολύ όμορφο ξωκλήσι σε ένα βράχο μέσα στη θάλασσα που συνδέεται με μονοπάτι με την στεριά.
Την Παναγιά την Καβουράδενα, ένα γραφικό ξωκλήσι με την ιδιαίτερη εικόνα της Παναγίας.
Η Αγία Κιουρά, με την ασυνήθιστη αγιογραφία που έκαναν κάποιοι Πολιτικοί Κρατούμενοι επί Χούντας.
Το Πολεμικό μουσείο στο Τούνελ της Μερικιάς.
Τον Πύργο Μπελένη στα Άλιντα.

Παραλίες (οι περισσότερες παραλίες είναι στενές, έχουν αρκετά αρμυρίκια οπότε δεν χρειάζεσαι ομπρέλα, οι ξαπλώστρες είναι επί πληρωμή μόνο στο Βρωμόλιθο ενώ στις άλλες παραλίες απλά παραγγέλνεις κάτι και καθάρισες. Υπάρχουν ντουζιέρες σε αρκετές, εύκολο πάρκινγκ σε όλες σχεδόν και φυσικά τα νερά είναι παντού καθαρά)
Άλιντα, η μεγαλύτερη παραλία της Λέρου, πολύ μεγάλη σε μήκος αλλά όχι σε πλάτος, είναι αμμώδης με πολλά αρμυρίκια που προσφέρουν φυσικό ίσκιο. Μαζεύει κόσμο κάθε ηλικίας. Παρκάρεις δίπλα στην παραλία και για κάποιους ίσως είναι ενοχλητικό,υπάρχουν καφέ και ταβέρνες, ενώ η θέα προς Αγία Μαρίνα και κάστρο είναι απόλαυση. Είναι οργανωμένη σε κάποια σημεία, ενώ έχει διάσπαρτα ντους για τους λυόμενους.
Βρωμόλιθος, αμμώδης οργανωμένη παραλία την οποία προτιμούν πολλοί ξένοι τουρίστες.
Παντέλι, μικρή οργανωμένη παραλία με βότσαλο.
Δύο Λισκάρια, αμμώδης οργανωμένη παραλία, η βασική προτίμηση των νέων, με το καφέ μπαρ συνεχώς γεμάτο, τον Αύγουστο καλύτερα να παρκάρετε πριν φτάσετε σε αυτήν.
Γούρνα, μεγάλη (σε μήκος και πλάτος) αμμώδης παραλία, είναι οργανωμένη σε κάποια σημεία, με αρκετά αρμυρίκια, ταβέρνες, είναι όμως αρκετά ρηχή.
Πλεφούτι, όμορφη παραλία με άμμο, αρκετά ήσυχη που την προτιμούν αρκετές οικογένειες.
Αγία Κιουρά, πολύ μικρή αμμώδη παραλία με φανταστικά νερά.
Κριθώνη, αμμώδης παραλία, δίπλα στο ξενοδοχείο Crithoni Paradise.
Άλλες παραλίες λιγότερο τουριστικές είναι ο ξηρόκαμπος, η Μερικιά, το Κουλούκι, ο Δρυμώνας κα.

Φαγητό (από τα δυνατά σημεία του νησιού)
Στο Παντέλι είναι μαζεμένες καμιά δεκαριά ψαροταβέρνες πάνω στην παραλία, οι πιο γνωστές είναι η Ψαροπούλα, Ο Πατημένος, Ο Ζορμπάς και το Πυροφάνι. Επιπλέον πάνω στον δρόμο στην στροφή που φεύγεις από Παντέλι υπάρχει μια πολύ μικρή ταβέρνα με λίγα τραπέζια, η θέα προς τη θάλασσα δεν συγκρίνεται με τις υπόλοιπες αλλά εδώ θα φάτε ψάρι πάμφθηνα. Όπου και να φάτε πάντως στο Παντέλι θα μείνετε γενικά ευχαριστημένοι.
Στην Αγία Μαρίνα, θα φάτε στο Μύλο, εδώ θα βρείτε καλό φαγητό και φανταστική θέα προς το κάστρο. Τον Αύγουστο καλό είναι να έχετε κάνει κράτηση νωρίτερα.
Στο Λακκί υπάρχει, η ταβέρνα το Πέτρινο, είναι μια αυλή μπροστά στο δρόμο, με εξαιρετικά μαγειρευτά και ψητά.
Στο Βρωμόλιθο, θα τιμήσετε τον Δημήτρη τον Καράφλα, ένα μεζεδοπωλείο με πολύ όμορφη θέα και καλούς μεζέδες, ρωτήστε τον Δημήτρη να σας προτείνει πιάτα.
Στο Δρυμώνα, θα φάτε στον Σώτο, πολύ καλή και πολύ γνωστή ψαροταβέρνα (δοκιμάστε ροφό σουβλάκι).
Στα Άλιντα, να πάτε στο ξενώνα Μαυράκη, για τα πολύ ωραία μαγειρευτά του.
Στα Άλιντα υπάρχει και ένα πολύ ωραίο Ιταλικό εστιατόριο, το οποίο έχει μια Ιταλίδα.

Αν θέλετε σουβλάκια, θα πάτε στα Κρούπια στην Αγία Μαρίνα, απλά εξαιρετικά, από νωρίς το μεσημέρι μέχρι πολύ αργά τη νύκτα.
Άλλη καλή επιλογή είναι το σουβλατζίδικο στον Πλάτανο.

Για πίτσα πολύ καλές επιλογές είναι μια παραδοσιακή με ξυλόφουρνο στα Άλιντα και μια στην Αγία Μαρίνα δίπλα στον Φάρο.

Για γλυκό θα πάτε στο Παραδοσιακό στην Αγία Μαρίνα και στο Παντέλι. Εξαιρετικά παραδοσιακά (πατσαβουρόπιτα, πουγκάκια, αμυγδαλωτά κα), αλλά και πρωτότυπες συνταγές ( ΜΠΙΣΚΟΤΙΝΟ ΤΣΗΖΚΕΪΚ, μους σοκολάτα με σουμάδα, τιραμισού και σοκολατόπιτα).

Νυχτερινή ζωή.
Τα περισσότερα μπαρ είναι στην Αγία Μαρίνα, μην παραλείψετε το Μελτέμι και τον Φάρο.
Στα 2 Λισκάρια στο καφέ-μπαρ (το οποίο θα τιμήσετε την ημέρα) συχνά έχει κόσμο έως και αργά το βράδυ.
Το cafe del mar, στο Βρωμόλιθο, ένα πανέμορφο ήσυχο μπαράκι που πρέπει να πάτε.
Μια άλλη επιλογή είναι ένα ροκάδικο μπαράκι στο Παντέλι, με το δικό του κοινό.
Τέλος φέτος άνοιξε ένα καφέ στους Μύλους λίγο πριν το κάστρο, που αξίζει να πάτε μόνο και μόνο για την φανταστική του θέα.

Διαμονή
Τα περισσότερα καταλύματα βρίσκονται στα Άλιντα και στο Βρωμόλιθο. Το μεγαλύτερο ξενοδοχείο με τις περισσότερες παροχές είναι to Crithoni Paradise 4*. Καλές επιλογές είναι τα Cstello και Panteli beach στο Παντέλι, και το αρχοντικό Αγγέλου στα Άλιντα. Δεν έχω μείνει όμως ποτέ σε κάποιο κατάλυμα στη Λέρο και δεν έχω προσωπική άποψη.

Θα πάτε οπωσδήποτε βόλτα με το τουριστικό σκάφος Μπαρμπαρόσα. Προτείνω Τηγανάκια, Ασπρονήσια και Πλατύ Γιαλό για μπάνιο (με αυτή τη σειρά), και Αρκιούς και Μαράθι για φαγητό.

Τέλος αξίζει να συνδυάσετε την επίσκεψη σας στη Λέρο με την Πάτμο και τους Λειψούς.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Ωραίες πληροφορίες. Για δημόσιες συγκοινωνίες έχουμε κάτι; Είναι συχνές και μέχρι τι ώρα;
 

Kostas78

Member
Μηνύματα
44
Likes
81
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Βρήκα τις παρακάτω πληροφορίες από τον Δήμο της Λέρου.
Υπάρχουν 4 δρομολόγια και τα εισιτήρια είναι οικονομικά.
Επειδή οι αποστάσεις όμως είναι μικρές συμφέρει και το ταξί. Μπορείς να νοικιάσεις μια ημέρα ιχ ή μηχανάκι και να κάνεις το γύρο του νησιού βλέποντας όλα τα απομακρυσμένα, και τις υπόλοιπες ημέρες παίρνεις λεωφορείο ή ταξί.
Αν μένεις Βρωμόλιθο ή Παντέλι δεν χρειάζεσαι τίποτα, θα κολυμπάς σε αυτές τις 2 παραλίες που είναι η μια δίπλα στην άλλη, και το βράδυ περπατώντας θα πηγαίνεις στην Αγία Μαρίνα. Ακόμα και στα Άλιντα αν μένεις η Αγία Μαρίνα είναι 2 χλμ μακρυά όπου πολλοί το κάνουν με τα πόδια.


ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ ΚΤΕΛ 01 (ΠΛΑΤΑΝΟΣ - ΛΑΚΚΙ - ΞΗΡΟΚΑΜΠΟΣ)

ΠΛΑΤΑΝΟΣ -ΛΑΚΚΙ- ΞΗΡΟΚΑΜΠΟΣ
07.15 07.23 0730
09.30 09.38 10.00
12.00 12.08 12.30
17.00 17.08 17.30
19.00 19.08 19.30

ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ ΚΤΕΛ 02 (ΞΗΡΟΚΑΜΠΟΣ - ΛΑΚΚΙ - ΠΛΑΤΑΝΟΣ )


ΞΗΡΟΚΑΜΠΟΣ -ΛΑΚΚΙ - ΠΛΑΤΑΝΟΣ
07.30 07.45 07.50
10.00 10.15 10.30
12.30 12.45 13.00
17.30 17.45 18.00
19.30 19.45 20.00

ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ 03
(ΠΛΑΤΑΝΟΣ - ΑΓ. ΜΑΡΙΝΑ - ΚΡΙΘΩΝΙ - ΑΛΙΝΤΑ - ΚΑΜΑΡΑ - ΠΑΡΘΕΝΙ - ΠΛΕΦΟΥΤΙ


ΠΛΑΤΑΝΟΣ- ΑΓ. ΜΑΡΙΝΑ- ΚΡΙΘΩΝΙ- ΑΛΙΝΤΑ - ΚΑΜΑΡΑ - ΠΑΡΘΕΝΙ -ΠΛΕΦΟΥΤΙ
08.00 08.02 08.05 08.07 08.10 08.15 09.00
10.30 10.32 10.35 10.37 10.40 10.45 11.00
13.00 13.02 13.05 13.07 13.10 13.15 13.30
18.00 18.02 18.05 18.07 18.10 18.15 18.30

ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ 04
(ΠΛΕΦΟΥΤΙ
- ΠΑΡΘΕΝΙ - ΚΑΜΑΡΑ - ΑΛΙΝΤΑ - ΚΡΙΘΩΝΙ - ΑΓ. ΜΑΡΙΝΑ - ΠΛΑΤΑΝΟΣ )

ΠΛΕΦΟΥΤΙ-ΠΑΡΘΕΝΙ-ΚΑΜΑΡΑ-ΑΛΙΝΤΑ-ΚΡΙΘΩΝΙ-ΑΓ. ΜΑΡΙΝΑ-ΠΛΑΤΑΝΟΣ
09.00 09.08 09.13 09.15 09.17 09.20 09.30
11.00 11.08 11.13 11.15 11.17 11.20 12.00
13.30 13.38 13.43 13.45 13.47 13.50 17.00
18.30 18.38 18.43 18.45 18.47 18.50 19.00
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.812
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom