Λέρος Λέρος

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
@psilos3 Να φανταστώ οτι εννοείς το μουσείο τούνελ

Μια μικρή γεύση για να μην το παραλήψεις σίγουρα την επόμενη φορά :)





Και έχει και αίθουσα προβολής στην οποία βλέπεις ένα φίλμ για τα γεγονότα που διαδραματίστηκαν στον νησί κατα την περίοδο του πολέμου !


Εκτός απο αυτό το μουσείο, την επόμενη φορά που θα πάς να επισκεφτείς και το αρχαιολογικό μουσείο της Λέρου ! Μικρό αλλά θαυματουργό ! Απο πρώτο χέρι θα μάθεις τα πάντα για το νησί !
Και φυσικά τον Πύργο Μπελλένη :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.956
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ακριβώς αυτό φίλε @Sassenach77
Ξεκίνησα να πάω να το επισκεπτώ, και στεναχωρέθηκα πολύ που δεν ήταν ανοικτό.
Από την άλλη δε πειράζει, έχουμε εκκρεμότητες για την επόμενη επίσκεψη στο νησί!
 

nasiapap

Member
Μηνύματα
105
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλημέρα σε όλη την παρέα. Πολύ χρήσιμες όλες οι πληροφορίες που έχετε δώσει για το νησί. Φτάνω το Σάββατο αεροπορικώς και αναρωτιέμαι αν απ' το αεροδρομιο υπάρχει δρομολόγιο ΚΤΕΛ για Παντέλι, όπου και θα μένουμε.. έχω βρει τα δρομολόγια για τις υπόλοιπες περιοχές του νησιού, αλλα για αεροδρόμιο δε βρήκα κάτι.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.956
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα σε όλη την παρέα. Πολύ χρήσιμες όλες οι πληροφορίες που έχετε δώσει για το νησί. Φτάνω το Σάββατο αεροπορικώς και αναρωτιέμαι αν απ' το αεροδρομιο υπάρχει δρομολόγιο ΚΤΕΛ για Παντέλι, όπου και θα μένουμε.. έχω βρει τα δρομολόγια για τις υπόλοιπες περιοχές του νησιού, αλλα για αεροδρόμιο δε βρήκα κάτι.
Καλησπέρα. Λογικά θα έχει από το αεροδρόμιο έως το πλάτανο που κάνουν τέρμα τα λεωφορεία, και μετά ισως με άλλο προς Παντέλι. Αν και δεν αξίζει ίσως η αναμονή, τα Ταξι είναι και αυτά πολύ φθηνά στο νησί.
Ενδεικτικά αναφέρω πέρυσι τον Αύγουστο δρομολόγιο από την Αγια Μαρίνα μέχρι το αεροδρόμιο, με τηλεφωνικη κλήση και φουλ αποσκευές, κόστος περίπου 9 ευρω.
 

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
Καλημέρα σε όλη την παρέα. Πολύ χρήσιμες όλες οι πληροφορίες που έχετε δώσει για το νησί. Φτάνω το Σάββατο αεροπορικώς και αναρωτιέμαι αν απ' το αεροδρομιο υπάρχει δρομολόγιο ΚΤΕΛ για Παντέλι, όπου και θα μένουμε.. έχω βρει τα δρομολόγια για τις υπόλοιπες περιοχές του νησιού, αλλα για αεροδρόμιο δε βρήκα κάτι.
Το ίδιο με τον psilos3, θα σου έλεγα κι εγώ. Πέρισυ πήγα. Τα ταξί είναι με πολύ λογικές τιμές. Λεωφορείο για αεροδρόμιο, δεν θυμάμαι. Εμείς είχαμε εξυπηρετηθεί, όταν φτάσαμε από το ξενοδοχείο και στον γυρισμό, ταξί. Καλές διακοπές!
 

Itch

Member
Μηνύματα
16
Likes
24
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Χιλή-Αργεντινή
Παιδιά, θεωρείτε ότι είναι απαραίτητο το αμάξι για να γυρίσεις το νησί;
 

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
Παιδιά, θεωρείτε ότι είναι απαραίτητο το αμάξι για να γυρίσεις το νησί;[/
Καθόλου απαραίτητο! Το λεωφορείο, πάει σχεδόν σε όλες τις παραλίες, είναι στην ώρα του πάντα και για τις καναδυό, που δεν πάει υπάρχει...μάντεψε: οικονομικό ταξί!
Καθόλου απαραίτητο! Το λεωφορείο, πάει σχεδόν σε όλες τις παραλίες, είναι στην ώρα του πάντα και για τις καναδυό, που δεν πάει υπάρχει...μάντεψε: οικονομικό ταξί!
 
Last edited by a moderator:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.956
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Παιδιά, θεωρείτε ότι είναι απαραίτητο το αμάξι για να γυρίσεις το νησί;
Απολύτως απαραιτητο δεν είναι όπως σε άλλα νησιά, νομίζω ότι σε καλύπτουν τα υπάρχοντα μέσα μεταφοράς.
Απλά σου δίνει μεγάλη ευκολία, και την ευχέρεια να το γυρίσεις όλο πολύ σύντομα σε περίπτωση που δεν έχεις αρκετές μέρες στη διάθεση σου.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Παιδιά, θεωρείτε ότι είναι απαραίτητο το αμάξι για να γυρίσεις το νησί;
Βάζω τα περσινά δρομολόγια. Συμφωνώ με τους προλαλίσαντες ότι το αυτοκίνητο δεν είναι απαραίτητο, αλλά καλό θα είναι να έχεις για 1-2 μέρες και να προσθέσω ότι παίζει ρόλο και που θα μένεις.
 

Attachments

Itch

Member
Μηνύματα
16
Likes
24
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Χιλή-Αργεντινή
Παιδιά με καλύψατε πλήρως, ευχαριστώ πολύ! Από τη μορφολογία του νησιού, μου φάνηκε πως θα έχει πάρα πολλές και κρυμμένες παραλίες, κι έτσι σκέφτηκα ότι με το αυτοκίνητο θα δεις πολύ περισσότερα από ό,τι με λεωφορείο ή ταξί.
Κλείσαμε να μείνουμε στα Άλιντα σε ένα δωμάτιο, ήταν από τα λίγα που υπήρχαν ακόμα με οικονομική τιμή. Από το δωμάτιο αυτό βέβαια μας είπαν ότι το λεωφορείο δεν είναι και πολύ αξιόπιστο...τώρα ποιός ξέρει, ίσως ήθελαν να μας προωθήσουν τα αυτοκίνητα που νοικιάζουν οι ίδιοι (πάντως το πέτυχαν, γιατί τελικά το κλείσαμε το αμάξι για δύο ημέρες).
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.956
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Από τη μορφολογία του νησιού, μου φάνηκε πως θα έχει πάρα πολλές και κρυμμένες παραλίες, κι έτσι σκέφτηκα ότι με το αυτοκίνητο θα δεις πολύ περισσότερα...
Ισχύει, έχει πολλά σημεία ενδιαφέροντος αν και μικρό σχετικά νησί, όχι μόνο παραλίες.

Κλείσαμε να μείνουμε στα Άλιντα σε ένα δωμάτιο, ήταν από τα λίγα που υπήρχαν ακόμα με οικονομική τιμή. Τελικά το κλείσαμε το αμάξι για δύο ημέρες...
Δε θα το μετανιώσετε, θα κάνετε τη ζωή σας πιο εύκολη και θα γυρίσετε και όλα τα αξιοθέατα. Είναι πολύ σωστή κίνηση. Επίσης είναι σωστή επιλογή η διαμονή στα Άλιντα, μου αρέσει σαν μέρος γιατί είναι πιο ήσυχο από τα άλλα, και έχει και συμπαθέστατη παραλία. Εφόσον υπάρχει και όχημα, όλα είναι καλύτερα!
 

Itch

Member
Μηνύματα
16
Likes
24
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Χιλή-Αργεντινή
Ισχύει, έχει πολλά σημεία ενδιαφέροντος αν και μικρό σχετικά νησί, όχι μόνο παραλίες.



Δε θα το μετανιώσετε, θα κάνετε τη ζωή σας πιο εύκολη και θα γυρίσετε και όλα τα αξιοθέατα. Είναι πολύ σωστή κίνηση. Επίσης είναι σωστή επιλογή η διαμονή στα Άλιντα, μου αρέσει σαν μέρος γιατί είναι πιο ήσυχο από τα άλλα, και έχει και συμπαθέστατη παραλία. Εφόσον υπάρχει και όχημα, όλα είναι καλύτερα!
Τέλεια! Ανυπομονώ να πάω.

Αν θυμηθείτε και καμία ταβέρνα που να σας εντυπωσίασε, ευπρόσδεκτο το τιπ :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom