Λειψοί Λέρος Λέρο, Λειψούς, Αρκιούς και Μαράθι

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δε θυμάμαι επακριβώς το όνομα του, αλλά θα το βρεις στο λιμανάκι των Λειψών αν ρωτήσεις για το καΐκι του καπετάν Γιάννη. Πολύ εύκολο. Αυτός κάνει τη συγκεκριμένη εκδρομή καθημερνινά (εκτός Κυριακής).
 

skout

Member
Μηνύματα
48
Likes
43
Δε θυμάμαι επακριβώς το όνομα του, αλλά θα το βρεις στο λιμανάκι των Λειψών αν ρωτήσεις για το καΐκι του καπετάν Γιάννη. Πολύ εύκολο. Αυτός κάνει τη συγκεκριμένη εκδρομή καθημερνινά (εκτός Κυριακής).
δεν έχουμε πάει ακόμα στο νησί αλλά ήθελα να εξασφαλίσω ότι τη μέρα που θα πάμε θα πηγαίνει τηγανακια κ ασπρονησια μην χάσουμε αυτά αλλιώς να το κάναμε από λερο που είμαστε τώρα . Βρήκα στο ιντρερνετ το τηλ του «ρενα» πήρα τηλ και μου είπε πως λέγεται Γιάννης άρα είναι αυτός , και πάει καθημερινά και τηγανακια και ασπρονησια με εναλλαγή σε μαραθι - αρκιους μέρα παρά μέρα . Ευχαριστώ !
 

annkyko

New Member
Μηνύματα
4
Likes
4
καλησπερα σας,
σεκφτομαστε να παμε για 5 νυχτες μαραθι. δεν ξερω αν κανουμε την σωστη επιλογη γιατι στην ανσζητηση μου επεσα πανω σε σχολια οτι καθε αλλο παρα ησυχα ειναι καθως δεν υπαρχει ελεγχος λιμενικου κτλ και σκαφατοι και εκδρομικα μονοημερα το κανουν αδυνατον να νιωσεις οτι βρισκεσαι σε ενα μικρο ησυχο μερος. ειμαστε οικογενεια και φυσικα δεν εχουμε την απαιτηση να εχουμε διακοπες πριβε ουτα να εξαφανιστει ο κοσμος. αλλα επειδη μενουμε μονιμα σε παραλια στην ανατολικη αττικη οπου γινεται το αδιαχωρητο το καλοκαιρι και γενικα δεν ειμαστε κοσμοπολιτες στις διακοπες θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να μου πει λιγα περισσοτερα
ευχαριστω
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
καλησπερα σας,
σεκφτομαστε να παμε για 5 νυχτες μαραθι. δεν ξερω αν κανουμε την σωστη επιλογη γιατι στην ανσζητηση μου επεσα πανω σε σχολια οτι καθε αλλο παρα
Το Μαράθι είναι ένα πολύ μικρό νησάκι στα όρια του ακατοίκητου. Είναι λίγο ακραίο να μείνεις τόσες μέρες σε ένα τέτοιο μέρος, αν και περί γούστων καμία αντίρρηση. Προσωπικά θα ήθελα να μείνω 1-2 βράδια για την εμπειρία και την απόλυτη χαλάρωση. Μπορείς να κοιτάξεις και τους γειτονικούς Αρκιούς στους οποίους έτσι κι αλλιώς πρέπει να βρεθείς για να φτάσεις εκεί.

Τώρα την ημέρα όντως γίνεται χαμός από σκαφάτους και εκδρομικά (αυτό το δεύτερο περιορίστηκε λίγο τη τελευταία 2ετία), προκειμένου να δουλέψουν οι τρεις ταβέρνες του νησιού.
 

annkyko

New Member
Μηνύματα
4
Likes
4
Το Μαράθι είναι ένα πολύ μικρό νησάκι στα όρια του ακατοίκητου. Είναι λίγο ακραίο να μείνεις τόσες μέρες σε ένα τέτοιο μέρος, αν και περί γούστων καμία αντίρρηση. Προσωπικά θα ήθελα να μείνω 1-2 βράδια για την εμπειρία και την απόλυτη χαλάρωση. Μπορείς να κοιτάξεις και τους γειτονικούς Αρκιούς στους οποίους έτσι κι αλλιώς πρέπει να βρεθείς για να φτάσεις εκεί.

Τώρα την ημέρα όντως γίνεται χαμός από σκαφάτους και εκδρομικά (αυτό το δεύτερο περιορίστηκε λίγο τη τελευταία 2ετία), προκειμένου να δουλέψουν οι τρεις ταβέρνες του νησιού.

οκ νομιζω καταλαβα. αρα πιστευεις ειναι καλυτερα να μεινεις 2 βραδυα εδω δυο βραδυα εκει σε αυτα τα μικρα νησακια.
ναι μπορεις να το πεις ακραιο. χαχα απλα μας αρεσει η ησυχια και η απλοτητα. οχι απαραιτητα η μοναξια απλα οχι το τζερτζελο των κοσμοπολιτκων παραλιων. οτι λειπει απο την πολυβοη καθημερινοτητα χωρις διαλλειμα. επισης μας αρεσει οτι δεν θελει καποιος αυτοκινητο.
αν εχεις αλλη προταση πες την σε παρακαλω. ειναι καλοδεχουμενη.

εδω και χρονια δοκιμαζουμε διαφορα μερη και ειδη διακοπων.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Το Μαράθι μου άρεσε. Σε καμία περίπτωση δεν γινόταν χαμός και εννοείται πως βρίσκεις ησυχία.Μιλάμε για Ιούλιο.Πήγαμε ημερήσια και μια χαρά σκορπιστήκαμε στις 3 ταβέρνες.Φαντάσου να μεινεις και μερικές νύχτες,πόσο ήρεμα θα είναι το απόγευμα που φεύγουν τα εκδρομικά. Περπατήσαμε πάνω ως το εκκλησάκι,περνώντας από κατσάβραχα,πρόβατα και αγναντέψαμε το νησάκι.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
οκ νομιζω καταλαβα. αρα πιστευεις ειναι καλυτερα να μεινεις 2 βραδυα εδω δυο βραδυα εκει σε αυτα τα μικρα νησακια.
Ξεκάθαρα. Για τέτοιου είδους διακοπές μπορείς να κοιτάξεις για Αρκιούς, Λειψούς και φυσικά Αγαθονήσι, που είναι τρομερές, ποιοτικές και κοντινές επιλογές στη πολυ όμορφη αυτη θέση των Βορείων Δωδεκανήσων.
ναι μπορεις να το πεις ακραιο. χαχα απλα μας αρεσει η ησυχια και η απλοτητα. οχι απαραιτητα η μοναξια απλα οχι το τζερτζελο των κοσμοπολιτκων παραλιων. οτι λειπει απο την πολυβοη καθημερινοτητα χωρις διαλλειμα. επισης μας αρεσει οτι δεν θελει καποιος αυτοκινητο.
αν εχεις αλλη προταση πες την σε παρακαλω. ειναι καλοδεχουμενη
Αλίμονο αν θα χαρακτήριζα εγώ κάτι ακραίο με όσα έχω κάνει. :haha:
Απλά είναι κρίμα να μη δεις και κάτι άλλο όπως αυτά που αναφέρω πιο πάνω, πάντα χωρις τζέρτζελο και φυσικά χωρίς αυτοκίνητο.
εδω και χρονια δοκιμαζουμε διαφορα μερη και ειδη διακοπων.
Και να που έφτασε η ώρα για μερικά από τα καλύτερα.;)
Σε καμία περίπτωση δεν γινόταν χαμός
Καλά σίγουρα, τηρουμένων αναλογιών. Έφευγαν τα εκδρομικά, άδειαζε το νησάκι, όπως συμβαίνει άλλωστε και σε μεγαλύτερη κλίμακα σε τέτοιου είδους νησιά.
 

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
καλησπερα σας,
σεκφτομαστε να παμε για 5 νυχτες μαραθι. δεν ξερω αν κανουμε την σωστη επιλογη γιατι στην ανσζητηση μου επεσα πανω σε σχολια οτι καθε αλλο παρα ησυχα ειναι καθως δεν υπαρχει ελεγχος λιμενικου κτλ και σκαφατοι και εκδρομικα μονοημερα το κανουν αδυνατον να νιωσεις οτι βρισκεσαι σε ενα μικρο ησυχο μερος. ειμαστε οικογενεια και φυσικα δεν εχουμε την απαιτηση να εχουμε διακοπες πριβε ουτα να εξαφανιστει ο κοσμος. αλλα επειδη μενουμε μονιμα σε παραλια στην ανατολικη αττικη οπου γινεται το αδιαχωρητο το καλοκαιρι και γενικα δεν ειμαστε κοσμοπολιτες στις διακοπες θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να μου πει λιγα περισσοτερα
ευχαριστω
Η δική μου εμπειρία από το Μαράθι δεν είναι και η καλύτερη. Πήγα για 2 βράδυα και ονειρευόμουν αυτό που φαντάζεστε νομίζω κι εσείς. Είναι υπέροχο μέρος ΑΛΛΑ ο ιδιοκτήτης της ταβέρνας Πα........ς και ιδιοκτήτης του ομώνυμου καταλύματος έχει οικειοποιηθεί το νησί. Κολυμπάς ανάμεσα σε σκάφη (άπειρα), κινδυνεύεις από χτύπημα προπέλας ανά πάσα στιγμή, η φασαρία είναι μεγάλη και κάθε άλλο παρά απόλαυση είναι όλο αυτό. Το ότι οι υπηρεσίες (διαμονή και φαγητό) είναι υπερτιμημένες, το περίμενα και δεν θα το σχολίαζα αν υπήρχε σεβασμός στους επισκέπτες. Αλλά αυτοί που διανυκτερεύουν είναι λίγοι και αυτός ποντάρει στην πελατεία από τα σκάφη. Τελικά την απόλυτη ηρεμία την έζησα στους Αρκιούς, που έμεινα 5 βράδυα και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
 
Last edited by a moderator:

annkyko

New Member
Μηνύματα
4
Likes
4
Η δική μου εμπειρία από το Μαράθι δεν είναι και η καλύτερη. Πήγα για 2 βράδυα και ονειρευόμουν αυτό που φαντάζεστε νομίζω κι εσείς. Είναι υπέροχο μέρος ΑΛΛΑ ο ιδιοκτήτης της ταβέρνας Πα........ς και ιδιοκτήτης του ομώνυμου καταλύματος έχει οικειοποιηθεί το νησί. Κολυμπάς ανάμεσα σε σκάφη (άπειρα), κινδυνεύεις από χτύπημα προπέλας ανά πάσα στιγμή, η φασαρία είναι μεγάλη και κάθε άλλο παρά απόλαυση είναι όλο αυτό. Το ότι οι υπηρεσίες (διαμονή και φαγητό) είναι υπερτιμημένες, το περίμενα και δεν θα το σχολίαζα αν υπήρχε σεβασμός στους επισκέπτες. Αλλά αυτοί που διανυκτερεύουν είναι λίγοι και αυτός ποντάρει στην πελατεία από τα σκάφη. Τελικά την απόλυτη ηρεμία την έζησα στους Αρκιούς, που έμεινα 5 βράδυα και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

απογοητευση.... αυτο φοβαμαι κ εγω. γιατι καπου πηρε το ματι μου ενα μηνυμα με περισσια απογοητευση
τελικα δεν μπορει να περιοριστει αυτο το φαινομενο καποιοι να πιστευουν οτι τους ανηκει ενας τοπος πουθενα. και δεν μπορει να διαφυλαχτει η ομορφια του τοπου στην ελλαδα ολα ισοπεδωνονται σιγα σιγα. καποια στιγμη ειχε δει ενα διασημο περιηγητη που διαλεξε την καρδαμμυλη για μονιμο τοπο του να λεει οτι η ελλαδα θα αλωθει αν συνεχισει σε αυτη την πορεια και θα χασει αυτο το κατι που εχει....πατρικ λι φερμορ
 

antonis_b

Member
Μηνύματα
30
Likes
288
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ταξίδι-Όνειρο
Βολιβία
Καλησπέρα, να κάνω κι εγώ την ερώτησή μου. Θα βρίσκομαι Σάμο και στα πέριξ 21-28 Αυγούστου και σκέφτομαι να μοιράσω τις ημέρες στα νησάκια που προαναφέρθηκαν. Γνωρίζετε αν εκτός από τα δρομολόγια που φαίνονται από τώρα (και συνήθως δε βολεύουν) υπάρχουν και έκτακτα ή τουριστικά που κάνουν τις διαδρομές αυθημερόν?
 

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
Καλησπέρα, να κάνω κι εγώ την ερώτησή μου. Θα βρίσκομαι Σάμο και στα πέριξ 21-28 Αυγούστου και σκέφτομαι να μοιράσω τις ημέρες στα νησάκια που προαναφέρθηκαν. Γνωρίζετε αν εκτός από τα δρομολόγια που φαίνονται από τώρα (και συνήθως δε βολεύουν) υπάρχουν και έκτακτα ή τουριστικά που κάνουν τις διαδρομές αυθημερόν?
Υπάρχουν. Δεν χρησιμοποίησα όμως για να σου δώσω παραπάνω πληροφορίες. Αρκετά θα βρεις και στο διαδίκτυο αλλά ίσως και κάποιος φίλος από εδώ μπορεί σε διαφωτίσει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.740
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom