Λειψοί Λέρος Λέρο, Λειψούς, Αρκιούς και Μαράθι

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Γνωρίζετε αν εκτός από τα δρομολόγια που φαίνονται από τώρα (και συνήθως δε βολεύουν) υπάρχουν και έκτακτα ή τουριστικά που κάνουν τις διαδρομές αυθημερόν?
Αρχικά να τσεκάρεις τα δρομολόγια του ΑΝΕ Κ. που συνήθως δε βγαίνουν στις πλατφόρμες, κάνει τη διαδρομή σχεδόν κάθε μέρα:

Ανώνυμη Ναυτιλιακή Εταιρία Καλύμνου - ΑΝΕΚ - Δρομολόγια

Σε ότι αφορά τις ημερήσιες εκδρομές, η καλύτερη επιλογή είναι να τη κάνεις από Λειψούς λόγω εγγύτητας. Βλέπεις Κουφονήσι, Ασπρονήσι, Αρκιούς και Μαράθι την ίδια μέρα, φανταστικά νερά και τοπία. Είναι από τις καλύτερες εκδρομές που έχω κάνει!
Από τα άλλα νησιά (Πάτμο-Λέρο) είναι πιο μακριά και δεν αξίζει το ίδιο.

Να μη ξεχάσεις να βάλεις στο πλάνο σου για μια μέρα και το Αγαθονήσι.
Γενικότερα η εκδρομή στα νησάκια αυτά των Βορείων Δωδεκανήσων είναι από τα καλύτερα hopping που μπορεί να κάνει κάποιος σε νησιά, θα περάσεις φανταστικά.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Από Λέρο τι θα προτείνατε για ημερήσια εκδρομή? Πάτμο, Λειψούς ή ...? Με καράβι γραμμής ή με άλλο τρόπο?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Από Λέρο τι θα προτείνατε για ημερήσια εκδρομή? Πάτμο, Λειψούς ή ...? Με καράβι γραμμής ή με άλλο τρόπο?
Να κοιτάξεις να πας αρχικά στον Αργάγγελο, νησίδα ακριβώς πάνω από τη Λέρο για μπάνιο και φαγητό με θαλασσινά.
Τώρα με τα πλοία της γραμμής θα είναι πολύ εύκολο θεωρώ να βρείτε για Κάλυμνο, την οποία με ένα μέσο και καλή διάθεση τη βλέπετε αρκετά σε μια μέρα. Επίσης το ενδεχόμενο των Λειψών είναι πολύ καλό και δελεαστικό χωρίς να χρειάζεται και μέσο. Αν βρεις κάποιο δρομολόγιο της Dodecanesos το πρωί, επιστρέφεις με το βραδινό της ΑΝΕΚ που είναι στάνταρ για 4 ημέρες της εβδομάδας.

Τα εκδρομικά που ξεκινούν από Λέρο και αναφέρθηκα σε προηγούμενο ποστ είναι επίσης μια καλή περίπτωση, πηγαίνοντας στο Πλατύ γιαλό Λειψών και στο Ασπρονήσι. Έχει και πακέτα με πλήρες φαγητό για το 10ωρο που είσαι στο σκάφος, θα τα βρεις σίγουρα με επιτόπου έρευνα.
 

Kostas78

Member
Μηνύματα
44
Likes
81
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Από Λέρο τι θα προτείνατε για ημερήσια εκδρομή? Πάτμο, Λειψούς ή ...? Με καράβι γραμμής ή με άλλο τρόπο?
Αξίζει να πας ημερήσια Ασπρονήσια-Τηγανάκια και Αρκιούς ή Μαράθι με 2 τουριστικά σκάφη που κάνουν τις εκδρομές. Φεύγουν στις 11 από Αγιά Μαρίνα και επιστρέφουν στις 19.00. Τον Αύγουστο πρέπει να κάνεις κράτηση εκ των προτέρων.
Για ημερήσια σε Λειψούς, Πάτμο ή Κάλυμνο πρέπει να δεις πως βολεύουν τα δρομολόγια (Blue star ferries, dodekanisos seaways, ANEK Kalymnou, Patmos star, Ζεφυρος της SAOS ferries, ANNA express) ώστε να επιστρέψεις το βράδυ.
Την Πάτμο μην την ξεπετάξεις σε ημερήσια είναι υπέροχο νησί και θέλει να τις αφιερώσεις κάποιες ημέρες, καλύτερα Λειψούς (μπάνιο στον πλατύ Γυαλό, επίσκεψη στην Παναγιά του Χάρου, φαγητό στις Γεύσεις του Μανώλη και βόλτα στην χώρα) βγαίνει πιο εύκολα σε ημερήσια.
 

Kostas78

Member
Μηνύματα
44
Likes
81
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Να κοιτάξεις να πας αρχικά στον Αργάγγελο, νησίδα ακριβώς πάνω από τη Λέρο για μπάνιο και φαγητό με θαλασσινά.
Ο Αρχάγγελος είναι πολύ καλή πρόταση, αξίζει να πας για μπάνιο και φαγητό, πρέπει να μιλήσεις όμως μαζί τους για τραπέζι και για να σου κανονίσει την μεταφορά από το Παρθένι.

Μπορείς να πας και στις Μυρτιές της Καλύμνου (και να περάσεις και απέναντι στην Τέλενδο). Φεύγεις νωρίς το πρωί από Λέρο και επιστρέφεις το μεσημέρι.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Update 8/2022:
Για Αρχάγγελο έχει καραβάκι στις 11πμ από Παρθένι με τιμή 15 ευρώ το άτομο με επιστροφή.
Ο Άγιος Γεώργιος και οι ημερήσιες εκδρομές του από Αγία Μαρίνα εξαιρετικές, τιμή 40 ευρώ το άτομο
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Τον Ιούνιο που πήγαμε έμπαινε βαρκάκι/καραβάκι (δεν ξέρω αν είναι το ίδιο με αυτό που λες) από μια ταβέρνα που υπάρχει στον Αρχάγγελο, αλλά δεν μπορέσαμε να πάμε γιατί τηλεφωνικά μας είπαν ότι γίνεται μόνο αν είναι ήρεμη η θάλασσα. (Νομίζω είχε 2-3 μποφόρ εκείνη τη μέρα)

Επίσης λειτουργούσαν ακόμα μόνο τα πρωινά δρομολόγια των λεωφορείων, και μόνο τις καθημερινές, κι ας έγραφε αλλιώς στο πρόγραμμα.
 

nikosgnr

Member
Μηνύματα
11
Likes
16
Καλησπέρα σε όλους.

Ετοιμαζόμαστε για ταξίδι στις 10/09 ξεκινώντας απο Λέρο να περάσουμε Λειψούς και να καταλήξουμε Πάτμο. Δύο ερωτήσεις θέλω να κάνω.

- Καραβάκια εκείνη την εποχή για τα γνωστά Αρκιούς, Αγαθονήσι, Ασπρονήσι κτλ. θα υπάρχουν?

- Και η δεύτερη ερώτηση. Απο που βολεύει τελικά καλύτερα να δει κανείς τα νησάκια αυτά? Απο τη Λέρο, ή απο τους Λειψούς?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
- Καραβάκια εκείνη την εποχή για τα γνωστά Αρκιούς, Αγαθονήσι, Ασπρονήσι κτλ. θα υπάρχουν?
Λογικά ναι, αλλά καλύτερα επιβεβαίωσε το μ ενα τηλεφώνημα για σιγουριά. Μόνο Κυριακή δε γίνεται η εκδρομή.

Απο που βολεύει τελικά καλύτερα να δει κανείς τα νησάκια αυτά? Απο τη Λέρο, ή απο τους Λειψούς?
Ξεκάθαρα απο Λειψους, ειναι πιο κοντά κι εχεις πολύ περισσότερο χρόνο διαθέσιμο σ' αυτά τα υπέροχα μέρη. Ασε που οι εκδρομές απο τα άλλα νησιά δεν είναι ίδιες, σ' αφήνουν για παράδειγμα στο πλατύ γιαλό των Λειψών, παραλία που θα δεις έτσι κι αλλιώς αφού θα πας στο νησί.
 

nikosgnr

Member
Μηνύματα
11
Likes
16
Σ'ευχαριστώ καταρχάς.

Λέμε για 3 ημέρες στη Λέρο, 2 στους Λειψούς και στη Πάτμο 5.

Θεωρείς πως ίσως χρειάζεται παραπάνω κάπου? Π.χ. για τους Λειψούς. Γιατί αρκετοί μου 'χουν πει να μη καθήσουμε καν, αλλά να το πάμε και εκεί σαν μονοήμερη.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Θεωρείς πως ίσως χρειάζεται παραπάνω κάπου? Π.χ. για τους Λειψούς. Γιατί αρκετοί μου 'χουν πει να μη καθήσουμε καν, αλλά να το πάμε και εκεί σαν μονοήμερη.
Θα έκοβα μια μέρα απο τη Πάτμο και θα την έβαζα Λειψους. Το νησί είναι παράδεισος, όμορφο, φιλόξενο, τα έχει όλα.
Δε ξέρω που στηρίζουν τη γνώμη τους, αλλά η δική μου είναι οτι δεν υπάρχουν νησιά για μονοήμερες, πόσο μάλλον αυτό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.608
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom