Λέσβος

spike

Member
Μηνύματα
9
Likes
8
Επειδή μόλις γύρισα από Λέσβο θα φας οπωσδήποτε στον Γρηγόρη στη Νυφίδα. Καλά επίσης φάγαμε και στον Αύλωνα στο Garden κάτι, δεν θυμάμαι το όνομα τώρα.

Ποτό σίγουρα στα λαδάδικα στην πόλη, ουσιαστικά πίσω από τα Public. Εξαιρετικά κοκτέιλ ήπια και στο Cubano, λίγο παραδίπλα, αλλά και στο Terassa, ταράτσα τελοσπάντων με θέα όλο το λιμάνι. Εννοείται πιο τσιμπημένα εκεί.

Φανταστικές γλυκές κρέπες έφαγα στο La casa de crepe.

Παραλίες οκ...δεν είναι και Σάμος (χο χο χο) αλλά στα Βατερά είναι αρκετά καλά, όπως και στη Σκάλα Ερεσού. Στον Μόλυβο ήταν απογοητευτική η παραλία. Φανταστικό όμως το Congas, το μπιτσόμπαρο ακριβώς πάνω στη θάλασσα.
Πολύ ωραίο μου φάνηκε και το Parasol στη Σκάλα Ερεσού, αλλά....με κέρδισε η πείνα και τα καλαμάρια παραδίπλα!
Aπο θαλλασες να μην έχω μεγάλες προσδοκίες που είμαι και φαν της ωραίας θάλασσας ,καθαρά κρύσταλλο νερά κτλ ;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Aπο θαλλασες να μην έχω μεγάλες προσδοκίες που είμαι και φαν της ωραίας θάλασσας ,καθαρά κρύσταλλο νερά κτλ ;
Μην επηρεάζεσαι.Εχει ωραίες θάλασσες, καθαρά και δροσερά νερά.
Εκεί που θα μένετε για μπάνιο έχει την Άναξο και την Πέτρα. Για φαγητό να πάτε στο εστιατόριο του γυναικείου συνεταιρισμού.
Στο Μόλυβο θα πάτε σίγουρα για βόλτα, φαγητό και ποτό, αλλά όντως η παραλία δεν λέει καθόλου. Προτάσεις για φαγητό δεν έχω, γιατί έχω καιρό να πάω. Έχουν γράψει άλλα μέλη σε προηγούμενο μηνύματα. Επίσης η Εφταλού για μπάνιο δεν με ενθουσιάζει, όμως άλλοι την θεωρούν must. Έχει και ταβέρνες και θερμά λουτρά. Στον Βαφειό να πάτε επίσης για φαγητό, αν και έχει γίνει πολύ τουριστικός.
Από τη βορεινή πλευρά τσεκαρετε και την παραλία Τσονια.
Πιο μακριά είναι η Ερεσός, με ωραία παραλία. Αν θέλετε να βγείτε εκτός πεπατημένης, με ότι αυτό συνεπάγεται σε χρόνο και ταλαιπωρία, δοκιμάστε να πάτε Χρούσο ή Ποδαρά για μπάνιο, αντί για Ερεσό. Χρούσος εκπληκτική παραλία, με κάμποσο χωματόδρομο για να φτάσεις και με καντίνα. Στην άλλη δεν έχει. Και στις δύο γίνεται συστηματικά και εκτεταμένα φρι κάμπινγκ.
Συνδυάζονται με φαγητό στο Ταβάρι, στον Παλούκο ή με ουζομεζε στο καφενείο στην πλατεία του Μεσοτόπου.
Στις εσχατιές της Λέσβου βρίσκεται το Σίγρι, με το απολιθωμένο δάσος. Έχει και κάστρο λίγο υποτιμημένο. Η παραλία του είναι μια χαρά και για φαγητό μπορείτε να πάτε στο Cavo Doro ή στο Remezzo, αν και έχω χρόνια να πάω.
Η παραλία των Βατερών είναι καλή έως πολύ καλή. Δυστυχώς πέρυσι κάηκε αρκετό δάσος και ελιές από πάνω της. Συνδυάζεται με φαγητό στη Νυφίδα στον Τσιτσάνο/Γρηγόρη. Και αν σας κάνει καλό καιρό, όπως στο @James ρίξτε μια βουτιά κι εκεί. Το τοπίο στον κόλπο είναι εξαιρετικό. Επίσης καλό φαγητό στην Σκάλα Πολιχνίτου. Στον Γιώτη καταρχήν και στα δύο καφενεία πάνω στο λιμανάκι. Αν θέλετε σώνει και ντε να φάτε στα Βατερά, o Ζούρος είναι οκ.
Γενικά τα καφενεία στη Λέσβο μην τα φοβάστε κρύβουν θησαυρούς γεύσης.και είναι και πιο οικονομικά.
Στο Πλωμάρι να πάτε για μπάνιο στον Άγιο Ισίδωρο και αν έχετε χρόνο να περάσετε και από Μελίντα για το φανταστικό σκηνικό. Μπορείτε να φάτε κιόλας. Η παραλία δεν λέει. Επίσης must visit, αν έχετε πολύ χρόνο είναι τα χωριά πάνω από το Πλωμάρι. Έπαθα πλάκα με το Ακράσι πριν λίγα χρόνια και δεν του το χα. Οι δρόμοι όμως εκεί είναι μεγάλη ταλαιπώρια..
Αγιάσο θα πάτε φαντάζομαι, αλλά δεν έχει παραλία, ούτε έχω να προτείνω κάτι για φαγητό.
Δεν πιάνω Μυτιλήνη γιατί δεν λέει το καλοκαίρι και έχω αφήσει κι άλλα απέξω.
Να πω και το αυτονόητο ότι στις βόρειες παραλίες ο αέρας μπορεί να κάνει το μπάνιο πολύ δύσκολα. Οι νότιες δεν έχουν σχεδόν ποτέ θέμα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Μην επηρεάζεσαι.Εχει ωραίες θάλασσες, καθαρά και δροσερά νερά.
Εκεί που θα μένετε για μπάνιο έχει την Άναξο και την Πέτρα. Για φαγητό να πάτε στο εστιατόριο του γυναικείου συνεταιρισμού.
Στο Μόλυβο θα πάτε σίγουρα για βόλτα, φαγητό και ποτό, αλλά όντως η παραλία δεν λέει καθόλου. Προτάσεις για φαγητό δεν έχω, γιατί έχω καιρό να πάω. Έχουν γράψει άλλα μέλη σε προηγούμενο μηνύματα. Επίσης η Εφταλού για μπάνιο δεν με ενθουσιάζει, όμως άλλοι την θεωρούν must. Έχει και ταβέρνες και θερμά λουτρά. Στον Βαφειό να πάτε επίσης για φαγητό, αν και έχει γίνει πολύ τουριστικός.
Από τη βορεινή πλευρά τσεκαρετε και την παραλία Τσονια.
Πιο μακριά είναι η Ερεσός, με ωραία παραλία. Αν θέλετε να βγείτε εκτός πεπατημένης, με ότι αυτό συνεπάγεται σε χρόνο και ταλαιπωρία, δοκιμάστε να πάτε Χρούσο ή Ποδαρά για μπάνιο, αντί για Ερεσό. Χρούσος εκπληκτική παραλία, με κάμποσο χωματόδρομο για να φτάσεις και με καντίνα. Στην άλλη δεν έχει. Και στις δύο γίνεται συστηματικά και εκτεταμένα φρι κάμπινγκ.
Συνδυάζονται με φαγητό στο Ταβάρι, στον Παλούκο ή με ουζομεζε στο καφενείο στην πλατεία του Μεσοτόπου.
Στις εσχατιές της Λέσβου βρίσκεται το Σίγρι, με το απολιθωμένο δάσος. Έχει και κάστρο λίγο υποτιμημένο. Η παραλία του είναι μια χαρά και για φαγητό μπορείτε να πάτε στο Cavo Doro ή στο Remezzo, αν και έχω χρόνια να πάω.
Η παραλία των Βατερών είναι καλή έως πολύ καλή. Δυστυχώς πέρυσι κάηκε αρκετό δάσος και ελιές από πάνω της. Συνδυάζεται με φαγητό στη Νυφίδα στον Τσιτσάνο/Γρηγόρη. Και αν σας κάνει καλό καιρό, όπως στο @James ρίξτε μια βουτιά κι εκεί. Το τοπίο στον κόλπο είναι εξαιρετικό. Επίσης καλό φαγητό στην Σκάλα Πολιχνίτου. Στον Γιώτη καταρχήν και στα δύο καφενεία πάνω στο λιμανάκι. Αν θέλετε σώνει και ντε να φάτε στα Βατερά, o Ζούρος είναι οκ.
Γενικά τα καφενεία στη Λέσβο μην τα φοβάστε κρύβουν θησαυρούς γεύσης.και είναι και πιο οικονομικά.
Στο Πλωμάρι να πάτε για μπάνιο στον Άγιο Ισίδωρο και αν έχετε χρόνο να περάσετε και από Μελίντα για το φανταστικό σκηνικό. Μπορείτε να φάτε κιόλας. Η παραλία δεν λέει. Επίσης must visit, αν έχετε πολύ χρόνο είναι τα χωριά πάνω από το Πλωμάρι. Έπαθα πλάκα με το Ακράσι πριν λίγα χρόνια και δεν του το χα. Οι δρόμοι όμως εκεί είναι μεγάλη ταλαιπώρια..
Αγιάσο θα πάτε φαντάζομαι, αλλά δεν έχει παραλία, ούτε έχω να προτείνω κάτι για φαγητό.
Δεν πιάνω Μυτιλήνη γιατί δεν λέει το καλοκαίρι και έχω αφήσει κι άλλα απέξω.
Να πω και το αυτονόητο ότι στις βόρειες παραλίες ο αέρας μπορεί να κάνει το μπάνιο πολύ δύσκολα. Οι νότιες δεν έχουν σχεδόν ποτέ θέμα.
Ξέχασες τη Καρινη και τον πλάτανο κοπελιά! Και υπάρχει επίσης και ο καταρράκτης Μαν Κατσα για όσους θέλουν και δραστηριότητες πέρα απο τα μπάνια στη θάλασσα.

Λέσβος :heart: πω πω μου έχει λείψει....
 

spike

Member
Μηνύματα
9
Likes
8
Μην επηρεάζεσαι.Εχει ωραίες θάλασσες, καθαρά και δροσερά νερά.
Εκεί που θα μένετε για μπάνιο έχει την Άναξο και την Πέτρα. Για φαγητό να πάτε στο εστιατόριο του γυναικείου συνεταιρισμού.
Στο Μόλυβο θα πάτε σίγουρα για βόλτα, φαγητό και ποτό, αλλά όντως η παραλία δεν λέει καθόλου. Προτάσεις για φαγητό δεν έχω, γιατί έχω καιρό να πάω. Έχουν γράψει άλλα μέλη σε προηγούμενο μηνύματα. Επίσης η Εφταλού για μπάνιο δεν με ενθουσιάζει, όμως άλλοι την θεωρούν must. Έχει και ταβέρνες και θερμά λουτρά. Στον Βαφειό να πάτε επίσης για φαγητό, αν και έχει γίνει πολύ τουριστικός.
Από τη βορεινή πλευρά τσεκαρετε και την παραλία Τσονια.
Πιο μακριά είναι η Ερεσός, με ωραία παραλία. Αν θέλετε να βγείτε εκτός πεπατημένης, με ότι αυτό συνεπάγεται σε χρόνο και ταλαιπωρία, δοκιμάστε να πάτε Χρούσο ή Ποδαρά για μπάνιο, αντί για Ερεσό. Χρούσος εκπληκτική παραλία, με κάμποσο χωματόδρομο για να φτάσεις και με καντίνα. Στην άλλη δεν έχει. Και στις δύο γίνεται συστηματικά και εκτεταμένα φρι κάμπινγκ.
Συνδυάζονται με φαγητό στο Ταβάρι, στον Παλούκο ή με ουζομεζε στο καφενείο στην πλατεία του Μεσοτόπου.
Στις εσχατιές της Λέσβου βρίσκεται το Σίγρι, με το απολιθωμένο δάσος. Έχει και κάστρο λίγο υποτιμημένο. Η παραλία του είναι μια χαρά και για φαγητό μπορείτε να πάτε στο Cavo Doro ή στο Remezzo, αν και έχω χρόνια να πάω.
Η παραλία των Βατερών είναι καλή έως πολύ καλή. Δυστυχώς πέρυσι κάηκε αρκετό δάσος και ελιές από πάνω της. Συνδυάζεται με φαγητό στη Νυφίδα στον Τσιτσάνο/Γρηγόρη. Και αν σας κάνει καλό καιρό, όπως στο @James ρίξτε μια βουτιά κι εκεί. Το τοπίο στον κόλπο είναι εξαιρετικό. Επίσης καλό φαγητό στην Σκάλα Πολιχνίτου. Στον Γιώτη καταρχήν και στα δύο καφενεία πάνω στο λιμανάκι. Αν θέλετε σώνει και ντε να φάτε στα Βατερά, o Ζούρος είναι οκ.
Γενικά τα καφενεία στη Λέσβο μην τα φοβάστε κρύβουν θησαυρούς γεύσης.και είναι και πιο οικονομικά.
Στο Πλωμάρι να πάτε για μπάνιο στον Άγιο Ισίδωρο και αν έχετε χρόνο να περάσετε και από Μελίντα για το φανταστικό σκηνικό. Μπορείτε να φάτε κιόλας. Η παραλία δεν λέει. Επίσης must visit, αν έχετε πολύ χρόνο είναι τα χωριά πάνω από το Πλωμάρι. Έπαθα πλάκα με το Ακράσι πριν λίγα χρόνια και δεν του το χα. Οι δρόμοι όμως εκεί είναι μεγάλη ταλαιπώρια..
Αγιάσο θα πάτε φαντάζομαι, αλλά δεν έχει παραλία, ούτε έχω να προτείνω κάτι για φαγητό.
Δεν πιάνω Μυτιλήνη γιατί δεν λέει το καλοκαίρι και έχω αφήσει κι άλλα απέξω.
Να πω και το αυτονόητο ότι στις βόρειες παραλίες ο αέρας μπορεί να κάνει το μπάνιο πολύ δύσκολα. Οι νότιες δεν έχουν σχεδόν ποτέ θέμα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ ήταν ότι καλύτερο το ποστ σου ...Θα γυρίσουμε όλο το νησί 11 μέρες θα κάτσουμε .Μήπως ξέρεις αν αξίζει να πάμε στην Παναγία την κρυφή ? Είναι δύσβατη? Μπορείς εκεί να κάνεις μπάνιο ? Γενικά οι τιμές στο νησί είναι νορμάλ ? Σε φαγητό και ξαπλώστρες ??? Γιατί πχ εδώ που έχουμε δίπλα την Χαλκιδική θες κάθε φορά να πουλάς νεφρό για να κάτσεις σε ξαπλώστρες και για να φας.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ ήταν ότι καλύτερο το ποστ σου ...Θα γυρίσουμε όλο το νησί 11 μέρες θα κάτσουμε .Μήπως ξέρεις αν αξίζει να πάμε στην Παναγία την κρυφή ? Είναι δύσβατη? Μπορείς εκεί να κάνεις μπάνιο ? Γενικά οι τιμές στο νησί είναι νορμάλ ? Σε φαγητό και ξαπλώστρες ??? Γιατί πχ εδώ που έχουμε δίπλα την Χαλκιδική θες κάθε φορά να πουλάς νεφρό για να κάτσεις σε ξαπλώστρες και για να φας.
Παρακαλώ.
Δεν έχω πληρώσει ποτέ σε ξαπλώστρα στη Λέσβο. Βέβαια για όλα υπάρχει η πρώτη φορά.
Στην Παναγία την Κρυφτή, αν είστε στο Πλωμάρι, αξίζει να πάτε. Το Πλωμάρι, άλλωστε είναι για μια σύντομη βόλτα. Εγώ θα καθόμουν και για έναν καφέ ή αναψυκτικό ή ούζομεζέ σε κανένα καφενείο, στον Πλάτονο ή πιο έξω ή στο εντευκτήριο Αρχική
Αν πάτε οδικώς στη Μελίντα, είναι στη συνέχεια του δρόμου από Πλωμάρι για Μελίντα. Δεν θυμάμαι να είναι ιδιαίτερα δύσβατος ο δρόμος, αν και χωματόδρομος. Το θέμα είναι ότι αφήνεις το αυτοκίνητο στο ύψος της εκκλησίας (όταν τη δεις) και κατεβαίνεις με μονοπάτι. Εμείς δεν το είχαμε βρει ή δεν ξέραμε ότι υπάρχει και κατεβήκαμε όπως να ναι από τις ελιές. Από θαλάσσης είναι σαφώς καλύτερα. Κάνουν εκδρομές και από Πλωμάρι και από Μελίντα. Θα βρεις τα πλεούμενα επιτόπου όταν φτάσεις. Δεν ξέρω άλλες λεπτομέρειες γιατί όσες φορές έχω πάει ήταν με ιδιωτικό σκάφος από Βατερά.
 

spike

Member
Μηνύματα
9
Likes
8
Ξέχασες τη Καρινη και τον πλάτανο κοπελιά! Και υπάρχει επίσης και ο καταρράκτης Μαν Κατσα για όσους θέλουν και δραστηριότητες πέρα απο τα μπάνια στη θάλασσα.

Λέσβος :heart: πω πω μου έχει λείψει....
Τι είναι καρινη και πλάτανος ????
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Τι είναι καρινη και πλάτανος ????
Είναι μία πανέμορφη τοποθεσία μέσα στη φύση, όπου μπορείτε να σταματήσετε είτε για καφέ είτε για φαγητό και ουζάκι. Στο σημείο βρίσκεται ένας μεγάλος πλάτανος που στη βάση του έχει ένα μεγάλο άνοιγμα και υπήρξε χώρος εργασία του γνωστού ζωγράφου της Λέσβου Θεόφιλου.
Η Καρινη είναι μετά την Αγιάσο με κατεύθυνση προς το κόλπο Γερα.

Καλά να περάσετε!
 
Last edited:

spike

Member
Μηνύματα
9
Likes
8
Αρχικά καλησπέρα ....Να πω πως τελικά πήγαμε Λέσβο και μας άρεσε πάρα πολύ...Η πέτρα και ο μολυβος με ενθουσίασαν και η πόλη .Όπου φάγαμε ήταν υπέροχα.Η σκάλα Ερεσού επίσης πολύ ωραίο μέρος και για μπάνιο.Στον ταξιάρχη και και στον Άγιο Ραφαήλ ήταν τέλεια.Στην Άντισσα είχε φοβερή θέα.Το Σίγρι καταπληκτικό.Στο Πλωμάρι πήγαμε μεσημέρι κ δεν είχε κίνηση λογικά το βράδυ θα είναι όμορφο ..Για μπάνιο πήγαμε Άναξος,πέτρα,Εφταλού,τσονια,Χρυσή Άμμος, Ερεσο, γαβαθα , Σίγρι,και Άγιο Ισίδωρο που για μένα ηταν η πιο όμορφη θάλασσα ειλικρινά δεν πήγαμε Νυφίδα, Τάρτι κτλ αλλά του χρόνου σίγουρα θα τα γυρίσουμε.Πηγαμε αγιασσο τι όμορφο μέρος και τι υπέροχοι άνθρωποι.Γενικα είχε μεγάλες διαδρομές το νησί και δέκα δώδεκα μέρες δεν μας έφτασαν .Οπότε του χρόνου πρώτα ο Θεός θα ξανά πάμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.792
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom