Λέσβος

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Επειδή όμως οι αποστάσεις είναι μεγάλες ποιο θα λέγατε ότι είναι το καλύτερο μέρος για να μείνουμε ώστε να κινηθούμε όσο το δυνατόν κ στα όμορφα χωριά κ σε παραλίες;
Η «μέση» του νησιου αν μπορούμε να το πούμε έτσι είναι η σκάλα Καλλονής, δεν έχω υπόψιν μου όμως αν αξίζει να μείνεις εκεί η όχι, κλίνω προς το δεύτερο. Ο Μόλυβος είναι μια μαγεία αλλά βρίσκεται στο βορρά, οπόε κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις. Ίσως με δύο μέρες σ' αυτόν και δύο μέρες στην πόλη να έκανες δουλίτσα και να έβλεπες το νησί.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Συμφωνώ απόλυτα με τον ψηλό. Καλύτερα 2 ημέρες διαμονή σε Μόλυβο η Πέτρα (είναι πολύ κοντά μεταξύ τους), από όπου μπορείς να καλύψεις και Συκαμινια, ακόμα και Ερεσσο που λέει ο λόγος, και 2 ημέρες είτε πόλη Μυτιλήνης, είτε κάπου πέριξ αυτής (π.χ Λουτρόπολη Θερμής), από όπου μπορείτε, πέρα από την πόλη, να δείτε και Αγιασο και Πλωμάρι και τα γύρω παραλιακά.
Σε κάθε περίπτωση, και επειδή οι 4 ημέρες είναι λίγες, επιλέξτε από πριν τα μέρη και τις παραλίες που θα θέλατε να επικεντρωθειτε στο νησί. Προφανώς και δεν γίνεται να δείτε τα πάντα...
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.082
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
συμφωνω κι εγώ με Ψηλό ως εξης όμως! 4 νύχτες Μόλυβο με εκδρομές στα γύρω και 1 μέρα στην πρωτεύουσα χωρίς διανυκτέρευση, αλλά με μπόλικες ώρες στη διάθεσή σας. Για το υπόλοιπο νησί χρειάζονται μέρες.
 

bravehard

Member
Μηνύματα
26
Likes
17
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. τείνω προς το να μοιρασουμε τελικά τις διανυκτερευσεις δύο σε μυτιλήνη και δύο είτε μόλυβο είτε καλλονή ή σκάλα καλλονής. προφανως αποτι καταλαβαίνω μόλυβος είναι σαφως ομορφότερη αλλά απο καλλονή είναι εγγύτερα οι περισσότερες περιοχες ενδιαφέροντος...
 

spike

Member
Μηνύματα
9
Likes
8
Γενικά τι μου προτείνετε από ωραίες παραλίες και φαγητό έξω ??? Για ποτάκι ?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.425
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γενικά τι μου προτείνετε από ωραίες παραλίες και φαγητό έξω ??? Για ποτάκι ?
Που θα μένεις? Θα υπάρχει αυτοκίνητο?
Παρεμπιπτόντως αν διαβάσεις αυτό το θέμα προς τα πίσω, αλλά και αυτά Νησιά Αιγαίου, θα βρεις πολλές πληροφορίες.
 

spike

Member
Μηνύματα
9
Likes
8
Που θα μένεις? Θα υπάρχει αυτοκίνητο?
Παρεμπιπτόντως αν διαβάσεις αυτό το θέμα προς τα πίσω, αλλά και αυτά Νησιά Αιγαίου, θα βρεις πολλές πληροφορίες.
Στην πέτρα δέκα μέρες θα έχουμε αυτοκίνητο οποία πρόταση δεκτή
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γενικά τι μου προτείνετε από ωραίες παραλίες και φαγητό έξω ??? Για ποτάκι ?
Επειδή μόλις γύρισα από Λέσβο θα φας οπωσδήποτε στον Γρηγόρη στη Νυφίδα. Καλά επίσης φάγαμε και στον Αύλωνα στο Garden κάτι, δεν θυμάμαι το όνομα τώρα.

Ποτό σίγουρα στα λαδάδικα στην πόλη, ουσιαστικά πίσω από τα Public. Εξαιρετικά κοκτέιλ ήπια και στο Cubano, λίγο παραδίπλα, αλλά και στο Terassa, ταράτσα τελοσπάντων με θέα όλο το λιμάνι. Εννοείται πιο τσιμπημένα εκεί.

Φανταστικές γλυκές κρέπες έφαγα στο La casa de crepe.

Παραλίες οκ...δεν είναι και Σάμος (χο χο χο) αλλά στα Βατερά είναι αρκετά καλά, όπως και στη Σκάλα Ερεσού. Στον Μόλυβο ήταν απογοητευτική η παραλία. Φανταστικό όμως το Congas, το μπιτσόμπαρο ακριβώς πάνω στη θάλασσα.
Πολύ ωραίο μου φάνηκε και το Parasol στη Σκάλα Ερεσού, αλλά....με κέρδισε η πείνα και τα καλαμάρια παραδίπλα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.505
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom