Λέσβος

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Ειναι η δευτερη φορα που επισκέφτηκα τη Λέσβο ,είναι το τρίτο μεγαλύτερο νησί τις χώρας,δεν είναι από τα διαφημισμένα νησιά αλλά δεν υστερεί σε τιποτα από τα υπόλοιπα.

Πολλοί το χαρακτηρίζουν νησί των ποιήσης τις ζωγραφικής και των τεχνών μιας και εδώ έζησε η Σαπφώ, ο Θεόφιλος και έχουν αφήσει το στίγμα τους ο Ελύτης ο Μυριβήλης ο Αίσωπος και πολλοι άλλοι.

Πρωτεύουσα του νήσιου ειναι η Μυτιλήνη όπου βρίσκεται το λιμάνι και το αεροδρόμιο. Πολύ όμορφη πόλη με πολλά αρχοντικά χτιζμένη αμφιθεατρικά, πλούσια αγορά οπού μπορείς να βρείς τα πάντα και έντονη νυχτερινή ζωη.

Το πιο τουριστικό μέρος του νησιού στο οποιο και έμεινα είναι η Μήθυμνα(Μόλυβος) 65 χλμ από το αεροδρόμιο, βόρεια του νησιού,ένα πανέμορφο χωριο χτισμενο αμφιθεατρικο με το επιβλητικο κάστρο στην κορυφή και ένα πανέμορφο λιμάνι. Από τα αγαπημένα μου μέρη που οποιος το επισκφτεί σίγουρα θα εθουσιαστεί. Στο μόλυβο μπορείς να βρείς τα πάντα έχει πολλες ταβερνες,bars,καφέ,clubs με live μουσική και σίγουρα δύσκολα θα βαρεθεί καποιος. Η παραλία του χωριού όμορφη με βότσαλα αλλά πεντακάθαρη οπώς και σχεδόν όλες οι παραλίες του νησιού.

Πολύ κοντά στον μόλυβο βρίσκεται η Πέτρα,ένα μικρό τουριστικό χωριό με όμορφη παραλία. Οπωσδήποτε πρέπει να ανέβει καποιος στην εκλησιά Της Παναγίας που βρίσκεται πάνω στο βράχο,είναι λιγο κουραστικό μιας και πρέπει να ανέβεις πανώ απο 100 σκαλοπάτια αλλά αξίζει τον κόπο,η θέα μοναδική.
Ο επισκέπτης της Λέσβου πρέπει oωσδήποτε να επισκέφτει:
Την σκάλα συκαμιάς με το γραφικό λιμανάκι και τις καταπληκτικές ταβέρνες με το φρέσκο ψάρι.
Την Ερεσσό πατρίδα τις σαπφούς με μια από τις ωραιοτερες παραλίες του νησιού
Το απολιθωμένο Δάσος στο Σίγρι(δεν με ενθουσίασε αλλά από περιεργεια πρέπει να πας)
Την Αγιάσσο,ενα πολύ γραφικό ορεινό χωριό με πανεμορφά σπίτια. Πάρτε ενα καφεδάκι σε ένα απο τα παραδοσιακά καφενεία και περπατήστε στα στενά δρομάκια του χωριού
Τα μοναστήρια Του Ταξιάρχη και Του Αγ Ραφαηλ
Τα ιαματικά λουτρά της θέρμης κοντά στην μυτιλήνη και τον κόλπο τις Γέρας
Το πλωμάρι, πασιγνωστό για τους φιλους του ούζου!


Παραλίες
Σίγουρα χαλκιδική δεν είναι αλλά αλλά εχεί κάποιες πολύ ωραίες παραλίες. Εγώ ξεχωρισα τις ερεσσού αποό τις λιγες παραλιες με αμμουδιά των βατερών επισης αμμουδια,μεγάλη παραλία αλλά το χωριό δεν λεει και πολλά αν καποιος θέλει να το επιλέξει για τοπο διαμονής.
Παραλία εφταλού η οποία ειναι με βότσαλο,κρυσταλινα νερά αλλά και τα πιο κρυά του νησιού(μπρρρ)
Η παραλία τσόνια στον δρόμο από συκαμιά για μανταμάδο
Την παραλιά του Αγ Ερμογένη στην μυτιλήνη μετα το αεροδρόμιο την παραλία του Αγ ισιδωρου στο πλωμάρι, φανταστική.


Το φαγητό όπου και να πήγα ηταν πολύ καλό.
Ξεχώρισα τα ταβερνάκια στον λιμανάκι τις συκαμιάς,τις ταβέρνες στο βαφιό στο δρόμο από μήθυμνα για μανταμάδο με παραδοσιακή κουζίνα(δοκιμάστε κολοκυθολουλουδα) τη μια και μοναδικη ταβέρνα στο πετρί με το πιο όμορφο μπαλκονι του νησιού, τη ταβέρνα fantastico στο hotel eftalou με τις υπέροχες σουβλες.

Θέλει οπωσδήποτε αυτοκίνητο για να γυρίσεις το νησί αν και το οδικό δικτυο εχει τα χάλια του και θέλει προσοχή.
Οι εντυπωσεις μου ειναι εξαιρετικές από το νησί και τους ανθρώπους,δεν το συνιστώ για οσους διαποπές σημαίνει ξένύχτι και διασκέδαση. Δεν φεύγεις από το νησί αν δεν αγορασεις ουζο, σαρδελες καλλονης, λαδοτύρι και αμυγδαλωτα.

Αυτα τα ολίγα,ειναι η πρωτη ταξιδιωτικη εμπειρια που γραφω στο site ελπίζω να ήμουν κατατοπιστικος.
:lol::lol::lol:
 

Attachments

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
και εγω μαζι σου kosvic εχω παει σε 14 νησια αλλα τη λεσβο τη βαζω πρωτη.εχω παει 4 φορες εχω τις καλλιτερες αναμνησεις και θα ξαναπαω....σκαλα συκαμηνιας the best αρκετα οικονομικη με επιλογες πολλες βουνο θαλασσα αλλα το ντισαβανταζ ειναι οτι ειναι πολυ παγωμενες οι θαλασσες .....μονο αυτο....
 

rethimno01

Member
Μηνύματα
46
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι, Μουσείο Τέσλα
Είχα πάει μια φορά, για το γάμο ενός φίλου. Την πρώτη μέρα πήγαμε στον κόλπο της Γέρας για φαγητό. Ήταν πανέμορφα.
 

akrivoula*

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ*
Ονειρεμένο Ταξίδι
NEW YORK,ΚΟΥΒΑ
Καλημερα κι απο μενα.γυρισα πριν μια βδομαδα απο το νησι,ειναι η τριτη φορα που παω και εχω σκοπο κα8ε καλοκαιρι η μια βδομαδα αδειασ μου να ειναι εκει!!!Ειναι τοσο παρεξηγημενο το νησι,πολλοι πιστευουν οτι ειναι μονο για θρησκευτικο τουρισμο,αλλα δεν ειναι ετσι,ειναι το πιο ομορφο μερος,ευλογημενο πραγματικα,καταπρασινο στο μεγαλυτερο μεροσ του,μπορεισ να κανεισ τα παντα,εχει απο ερημικεσ παραλιεσ μεχρι υπεροχα μιτσ μπαρ και μπαρακια,για το δε φαγητο τι να λεμε,το μονο σιγουρο ειναι οτι δε φασ τιθποτα κατεψυγμενο!!!να πατε και να περασετε τελεια!!!
 
Last edited by a moderator:

mariap.

Member
Μηνύματα
110
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
καλησπερα
πολύ ωραία τα σχόλια που γράφετε για την Λέσβο
θα πάω την επόμενη εβδομάδα, κι αν εξαιρέση κανείς το πολύωρο ταξίδι, ανυπομονώ...
θα μείνουμε στην Πέτρα ,απλά ήθελα να ρωτήσω γιατί κάποιος πιο πάνω είπε πως δεν το προτείνει για τους Έλληνες
 

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
Καλησπέρα κι από μένα. Δυστυχώς δεν θα συμφωνήσω με τους παραπάνω. Εμείς είμασταν στην Λέσβο πέρυσι τέτοιο καιρό. Μείναμε στην Πέτρα σε ένα σχετικά καλο ξενοδοχείο. Από το φαγητό δεν μειναμε καθόλου ευχαριστημένοι γιατί εκτός από σαρδέλλα Καλλονής όλα τα άλλα ήταν κατευθείαν από κατάψυξη. Ταλαιπωρηθήκαμε ιδιαίτερα στις μετακινήσεις λόγω του κακού οδικού δικτύου. -όπου μας είπαν οι ντόπιοι ότι έχει φτιαχθεί τελευταίως. Οι θάλασσες ήταν παγωμένες και αν εξαιρέσω τα ορεινά χωριά της Λέσβου και την πόλη της Μυτιλήνης μετά από δέκα μέρες παραμονής μας εκεί ακόμα ψάχνω να βρω το ιδιαίτερο του νησιού. Θεωρώ το Μόλυβο υπερεκτιμημένο καθώς επίσης όλες τις Σκάλες και τα Βατερά. Μου άρεσε πολύ η Αγιάσος και η ντοπιολαλιά της καθώς και τα μοναδικής ομορφιάς κεραμικά της. Η εμπειρία που αποκόμισα δεν ήταν αρνητική αλλά σίγουρα δεν τρελαίνομαι να ξαναπάω. Βεβαίως περί ορέξεως .....
 

mariap.

Member
Μηνύματα
110
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Γύρισα απο Μυτιλήνη και ήταν καταπληκτικά!!!!
το μόνο αρνητικό ήταν το πολύωρο ταξίδι....
έμεινα στην πέτρα και ομολογώ πως μου άρεσε πολύ...ήταν χωριουδάκι ειδικά στα στενά έβλεπες γιαγιάδες να κάθονται στις αυλές των σπιτιών!!
είχε αρκετό τουρισμό αν και οι περισσότεροι ήταν οικογένειες με παιδιά όλων των ηλικιών.
η θέα απ την παναγία στον βράχο αξίζει το ανέβασμα στα 114 σκαλοπάτια.
οι θάλασσα όντως κρύα δεν μπορώ να πω ότι την ευχαριστήθηκα...
ο Μόλυβος μου άρεσε αρκετά αν και το κάστρο του μου θύμησε Καβάλα!!!
την τελευταία μέρα νοικιάσαμε 2 αυτοκίνητα και πήγαμε στον Ταξιάρχη, στον Αγιο Ραφαήλ και στην Αγιάσο...όπου πραγματικά την λάτρεψα....πραγματικός παραδοσιακός οικισμός όπως έγραφε μια ταμπέλα...συνιστώ ανεπιφύλακτα να την επισκεφτείτε...αξίζει
τέλος θα ήθελα να αναφέρω τους πολύ ευγενικούς ταξιτζήδες που πετύχαμε στην Πέτρα και ήταν πάντα πρόθυμοι να μας εξυπηρετήσουν!

Να μαστε καλά και του χρόνου!!!
υγ.αν ευχηθώ καλό χειμώνα θα μου θυμώσετε πολύ;;;;;χαχαχα
 

maroulini

Member
Μηνύματα
89
Likes
152
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Παιδιά επειδή είμαι και μένω Μυτιλήνη ό,τι πληροφορίες χρειαστείτε εδώ....! Μία μικρή αναφορά στα σχόλια σας ,το οδικό δίκτυο είναι όντως χάλια και θέλει προσοχή αλλά όσον αφορά στο θέμα του φαγητού δεν παιζόμαστε. Δεν ξέρω που έφαγε η Νατασα 09, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι όποιος έρθει Μυτιλήνη φεύγει με πολλά κιλά παραπάνω και εθισμένος στο ούζο, μάλλον το συγκεκριμένο μέλος έτυχε στην περίπτωση στο θέμα του φαγητού, τι να πωωωωωω!!!!!!!!! Οι θάλασσες είναι όντως κρύες αλλά είναι και πολύ καθαρές επίσης! Αυτά και είπαμε για πληροφοριές εδώ!!!!!!!!!
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας
πολυ χαιρομαι που βρηκα πληροφοριες για αυτο το νησι!!

Σκεφτομαι να το επισκεφτω αυτο το καλοκαιρι:)

Να ρωτησω κατι;Προφανως σαν μεγαλο νησι που ειναι θα εχει μπολικο τουρισμο, αλλα εχει αρκετα ησυχα και ηρεμα σημεια;;

Παλευεται το ταξιδι με πλοιο και πως αλλιως μπορει να παει καποιος;αεροπορικα παιζει τπτ;

επισης, επειδη αν παω θα μεινω καποιες μερες, τι αλλο μπορω να επισκεφτω στα περιξ;

ευχαριστω ;)
 

liveloula

Member
Μηνύματα
60
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Καραϊβική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καραϊβική
πολυ χαιρομαι που βρηκα πληροφοριες για αυτο το νησι!!

Σκεφτομαι να το επισκεφτω αυτο το καλοκαιρι:)

Να ρωτησω κατι;Προφανως σαν μεγαλο νησι που ειναι θα εχει μπολικο τουρισμο, αλλα εχει αρκετα ησυχα και ηρεμα σημεια;;

Παλευεται το ταξιδι με πλοιο και πως αλλιως μπορει να παει καποιος;αεροπορικα παιζει τπτ;

επισης, επειδη αν παω θα μεινω καποιες μερες, τι αλλο μπορω να επισκεφτω στα περιξ;

ευχαριστω ;)

Αεροπορικώς το νησί εξυπηρετούν η Ολυμπιακή και η Aegean.

Με καράβι παλεύτεται επίσης με καλή παρέα, αν και απ όσο θυμάμαι το ταξίδι γίνεται βραδυνές ώρες, οπότε μπορείς να απολαύσεις τον υπνάκο σου και το πρωί να βρίσκεσαι φρέσκια φρέσκια στον προορισμό σου.

Το νησί είναι μεγάλο, και γι αυτό θα συνιστούσα να έχετε αρκετές ημέρες στην διάθεση σας, καθως και μεταφορικό μέσο προκειμένου να το εξερευνήσετε. Οι συγκοινωνίες δεν είναι βολικές....

Προτείνω να επισκεφθείτε το Απολιθωμένο δάσος, τον Ταξιάρχη (εαν σας αρέσουν εκκλησίες και μοναστήρια), Σύγρι, Ερεσσό, Πέτρα και Μόλυβο (Περάστε να σας κεράσει καφεδάκι και γλυκιά κολοκυθόπιττα η μαμά μου, όταν βρίσκεστε απο κει πλευρά).

Επίσης η πόλη της Μυτιληνης, αξίζει να καταλύσετε δυο με τρεις μερούλες.

Να περάσετε τέλεια κι ότι άλλο χρειάζεστε απο πληροφορίες στην διάθεσή σας !!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.690
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom