Λέσβος

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
(Περάστε να σας κεράσει καφεδάκι και γλυκιά κολοκυθόπιττα η μαμά μου, όταν βρίσκεστε απο κει πλευρά).
:lol::lol::haha:αυτα ειναι;)

ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες!!!

οσα περισσοτερα ακουω τοσο περισσοτερο ψηνομαι:D

ο,τι αλλο σκεφτω θα το ρωτησω:cool:

εγραφες παραπανω οτι ζεις στο νησι...εισαι πολυ τυχερη;)

thankssssss:clap:
 

liveloula

Member
Μηνύματα
60
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Καραϊβική
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
:lol::lol::haha:αυτα ειναι;)

ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες!!!

οσα περισσοτερα ακουω τοσο περισσοτερο ψηνομαι:D

ο,τι αλλο σκεφτω θα το ρωτησω:cool:

εγραφες παραπανω οτι ζεις στο νησι...εισαι πολυ τυχερη;)

thankssssss:clap:
Όχι παρεξήγηση, δεν γράφω πουθενά ότι ζω στο νησί. Κατάγομαι απο εκεί, και η μητέρα μου ζει πλέον εκεί μόνιμα. :)
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
αχ σορυ!!το εγραφε ενα αλλο μελος και μπερδευτηκα...

;)
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αχ Μυτιλήνη...Πέρυσι ήμουν εκεί. Δεν ξαναπάω με τίποτα. Για θάλασσες δε το συζητώ. Δε θυμάμαι μάλιστα σε ποια οργανωμένη παραλία πήγα (κάπου 20 χλμ έξω προς αεροδρόμιο μεριά) και μου την είχαν συστήσει για καλή, μήνα Ιούνιο, παγωμένη, τίγκα στις πετρούλες και τα μεγάλα βότσαλα, κατάμαυρη (ηφαιστειογενές μου είπαν είναι το νησί, κάπως σαν τη Σαντορίνη), βαθειά ... Μπήκα, στάθηκα μερικά δευτερόλεπτα και βγήκα. Ξαναπήγα μόνο για ηλιοθεραπεία. Μετά κατά τα τέλη Ιουνίου πήγα στην άλλη μεριά σε μια ερημική παραλία προς Καλλονή μεριά κι εκεί έπαθα πλάκα πάλι με το κατάμαυρο, τα πολλά φύκια μέσα κι έξω από τη θάλασσα. Και κάτι σα μαύρη σκόνη μες στο νερό' διαλυμένα φύκια ήταν; Δεν ξέρω. Μια αηδία. Εχουμε κι εμείς εδώ στη Χαλκιδική πολλές έρημες παραλίες που τις τιμώ και τέτοιο πράγμα δε το είδα ποτέ. Κάποιοι παραπονιούνται γιατί πολλοί παραθεριστές ελεύθερου κάμπινγκ αφήνουν σακούλες με σκουπίδια (ευτυχώς σε αυτοσχέδιες χωματερές κάπου συγκεντρωμένα) αλλά πραγματικά αυτό που είδα σ'αυτό το νησί δε συγκρίνεται. Εδώ αν μη τι άλλο οι παραλίες είναι καθαρές, η θάλασσα γαλάζια, διαυγής κι είχα καλομάθει. Οσο για την πόλη, μια πόλη όπως όλες των νησιών είναι. Στενά, παλιά σπίτια, αυτά. Γιατί θες βρε canf να πας σ'αυτό το νησί; Θα έλεγα καλύτερα Χανιά και γενικά Κρήτη που έχουν και ωραίες θάλασσες. Ή, αν θες κάτι μικρότερο, Λευκάδα ή Σκιάθο. Αλλά Μυτιλήνη; Το μόνο θετικό που είδα ήταν η διαδρομή Μυτιλήνη-Καλλονή όπου από μακριά βλέπεις τον κόλπο κι είναι όμορφο ειδικά αν το πετύχεις σε ανατολή-δύση. Αλλά μόνο να βλέπεις. Να μπεις όχι. Γενικά οι διαδρομές είναι ωραίες γιατί το νησί έχει και υψόμετρο και δάση και σε μερικά σημεία η διαδρομή είναι πολύ ωραία αλλά τι τα θες, σε νησί πας να κάνεις και κανένα μπάνιο, όχι να είσαι συνέχεια στο αυτοκίνητο. Γιατί έχε υπόψη σου πως οι διαδρομές είναι μεγάλες και, σε συνδυασμό με τις πολλές στροφές, κρατούν πολύ. Ειλικρινά έχω να πω πολλά αρνητικά για τη Μυτιλήνη. Γιατί δεν είναι μόνο η θάλασσα.Για το Μόλυβο πάλι λένε πως είναι ωραία (γραφικό μέρος) αλλά κι εκεί λένε (3 ντόπιοι μου το είπαν, δε το είδα μόνη μου) η θάλασσα είναι βρώμικη. Οσο για τη συγκοινωνία, αν είσαι Αθήνα, καλώς. Αν είσαι από άλλο μέρος, ειδικά με πλοίο δύσκολο. Πάντως, εφόσον πας, τουλάχιστον να πας στην Καλλονή σε μια ταβερνούλα για ουζάκι'έξω από την Καλλονή. Ρώτα για μια απομονωμένη ταβερνούλα δίπλα στη θάλασσα αφού βγεις από την Καλλονή με κατεύθυνση τη Μυτιλήνη. Επίσης σκέψου το για Λήμνο, αν θες ντε και σώνει να πας Β. Αιγαίο. Αυτά. Συγγνώμη για την αρνητικούρα αλλά πραγματικά απογοητεύτηκα πολύ απ'αυτό το μέρος από όλε τις απόψεις.
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
μη ζητας συγγνωμη!!καταρχας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.

η αληθεια ειναι, μονη δεν θα ξεκινουσα να παω σε αυτο το νησι, κυριως λογω της αποστασης και της ελλειψης αποψεων απο δικους μου..Το σκεφτομαι στα πλαισια μιας εκδρομης που θα οργανωσουν καποιοι γνωστοι μου...και ελεγα να το συνδυασω με μια βολτα στην απεναντι Τουρκια..που δεν ξερω βεβαια καν αν γινεται αυτο...:roll:

Το θεμα της θαλασσας ειναι που με εριξε λιγο παραπανω σε οσα ειπες..δεν ειμαι φαν της κολυμβησης ιδιαιτερα..αλλα καλοκαιρακι τη θες λιγακι τη θαλασσιτσα;)

και περαν τουτων...επειδη εχω παει λιγες κυκλαδες και λιγο ιονιο ελεγα να δοκιμασω και αλλα νησια...:p

ευχαριστω παντως!!
 

maroulini

Member
Μηνύματα
89
Likes
152
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
canf καλημερα,
η Λέσβος είναι τελικά ένα παρεξηγημένο νησί. Ή που θα τη λατρέψεις ή που θα τη μισήσεις. Εγώ σου προτείνω να έρθεις και αν δε σου αρέσει απλά δεν ξαναέρχεσαι. Με πλοίο είναι λίγο κούραση, αφού κάνει στάση και στη Χίο αλλά αν έχεις καλή παρέα περνάει η ώρα και δεν το καταλαβαίνεις. Έχει καθημερινά δρομολόγια και η nel lines και hellenic seaways (κάνει λιγότερες ώρες). Εγώ θα σου πρότεινα να κλείσεις αεροπορικώς εγκαίρως, μπορείς να πετύχεις πολύ καλές προσφορές και στις δύο ετειρείες και νοικιάζεις αμάξι εδώ. Όσον αφορά στο θέμα της διασκέδασης και του πολύ τουρισμού, αν ψάχνεις κάτι τέτοιο δε θα το βρεις εδώ. Δεν έχει καμία σχέση με Ρόδο-Κρητη-Κέρκυρα κλπ (στο θέμα τουρισμού πάντα και έντονης νυχτερινής ζωής). Έχει βέβαια αρκετά καλοκαιρινά club στα οποία θα δεις περισσότερο Έλληνες. Από παραλίες μπορεί να μη φημιζόστε γι αυτές, αλλά τουλάχιστον είναι πολύ καθαρές (οι περισσότερες), δε γίνεται ό γνωστός παντζουρλισμός όπου ο ένας είναι πάνω στον άλλον και δε σου βγαίνει ο κούκος αηδόνι. Σχεδόν παντού η ξαπλώστρα και η ομπρέλα είναι μαζί με ό,τι πάρεις, δε χρεώνεσαι κάτι επιπλέον. Ενδεικτικά σου αναφέρω, Βατερά (ίσως η μεγαλύτερη παραλία των βαλκανίων), Ερεσός, Εφταλού, Άναξος, Αγ. Ισίδωρος, Τσόνια, Τάρτι κλπ (απέφυγε γενικά τις παραλίες των δύο κόλπων -Καλλονής-Γέρας). Απο φαγητό αν αποφασίσεις να έρθεις πες μου να σου πω εκεί που πάνε οι ντόπιοι και σίγουρα θα φύγεις με πολλά κιλά παραπάνω. Το οδικό δίκτυο θέλει λίγο προσοχή, αλλά δε νομίζω ότι είναι κριτήριο για επιλογή προορισμού (κατ' εμέ τουλάχιστον). Είναι ένα καταπράσινο νησί (που ευτυχώς ακόμη δεν έχει καεί) και οι περισσότερες διαδρομές είναι μέσα στο δάσος με εξάιρεση το δυτικό ηφαιστειογενές τμήμα όπου συνανατάς κυριολεκτικά άλλο τοπίο. Από αξιοθέατα έχει πάρα πολλά αλλά επειδή οι αποστάσεις είναι πολύ μεγάλες για να προλάβεις να τα δεις όλα είναι καλά να σπάσεις τις μέρες μεταξύ Μυτιλήνης και Σκάλα Καλλονής (που είναι στο κέντρο). Σίγουρα αξίζει να επισκεφθείς, Αγιάσο (γραφικό χωριό, με έντονη ντοπιολαλιά όπου λόγω της Παναγίας το 15αυγουστο θα δεις χιλιάδες κόσμου να πηγαίνουν on foot), Πλωμάρι (με τα πολλά ούζα) και την Παναγιά την Κρυφτή που πας με καραβάκι ή με πολύ ποδαρόδρομο (ένα πολύ μικρό εκκλησάκι μέσα στο βράχο στη θάλασσα που δεν φαίνεται από πουθενά), Μανταμάδος (ο Ταξιάρχης), Σκάλα Σκαμιάς (η Παναγιά η Γοργόνα), Πέτρα (η Παναγία πάνω στο βράχο), Μόλυβος, Ερεσός (προσοχή κυκλοφορούν πολλές λεσβίες), Σίγρι με το απολιθωμένο δάσος. Σίγουρα υπάρχουνε πολλά μέρη τα οποία αξίζει να δεις. Και Τουρκία πας άνετα έχει καθυμερινά καραβάκι, με εξευτελιστικές τιμές κυρίως το καλοκαίρι(εμείς τώρα το Πάσχα παμε οδικώς Κων/λη, αμάξι και δύο άτομα 76 ευρώ πήγαινε έλα) και το καλοκαίρι εγώ έχω πάει και με 7 ευρώ πήγαινε ελα, χρειάζεται μόνο ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες. Αν αποφασίσεις να πας προτίμησε να μη κλείσεις κάποια εκδρομή μονοήμερη από πρακτορείο (εκτός αν θέλεις να επικεφτείς την Πέργαμο) είναι πολύ πιο ακριβά. Πας μόνος σου και γυρίζεις αυθημερόν. Αυτά προς το παρόν. Ελπίζω να σε βοήθησα και ό,τι άλλο θέλεις εδώ είμαστε.
 

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
. Μετά κατά τα τέλη Ιουνίου πήγα στην άλλη μεριά σε μια ερημική παραλία προς Καλλονή μεριά κι εκεί έπαθα πλάκα πάλι με το κατάμαυρο, τα πολλά φύκια μέσα κι έξω από τη θάλασσα. Και κάτι σα μαύρη σκόνη μες στο νερό' διαλυμένα φύκια ήταν; Δεν ξέρω. Μια αηδία. ............. Το μόνο θετικό που είδα ήταν η διαδρομή Μυτιλήνη-Καλλονή όπου από μακριά βλέπεις τον κόλπο κι είναι όμορφο ειδικά αν το πετύχεις σε ανατολή-δύση. Αλλά μόνο να βλέπεις. Να μπεις όχι.. Γιατί δεν είναι μόνο η θάλασσα................Για το Μόλυβο πάλι λένε πως είναι ωραία (γραφικό μέρος) αλλά κι εκεί λένε (3 ντόπιοι μου το είπαν, δε το είδα μόνη μου) η θάλασσα είναι βρώμικη.
Δεν μπορεις να βγαζεις συμπερασματα επειδη σε μια ερημικη παραλια που επισκεφτηκες ειχε φυκια ,στο κατω κατω σου περασε απο το μυαλο οτι γι αυτο το λογο μπορει να ειναι ερημικη?

Σε ενα μερος με τοσες ομορφιες ,με τοσα γραφικα χωρια και πεντακαθαρες παραλιες σου αρεσε πιο πολυ .......η διαδροιμη μυτιληνη -καλλονη......τι να πω.

Το νησι το επισκεπτομαι καθε καλοκαιρι τα τελευταια τεσσερα χρονια και παντα μενω στο μολυβο που πραγματικα τον λατρευω , η παραλια του δεν ειναι και τιποτα το ιδιαιτερο αλλα οχι βρωμικη.Τα νερα στην λεσβο ειναι πραγματι κρυα αλλα αυτο δεν ειναι κριτηριο για να κρινεις μια παραλια.θολωμενα νενα εχω δει μονο στην αναξο, πετρα που καποιες φορες αναλογως το πως φυσαει μπορει να βγαζει λιγη βρωμια.

Αγαπητη canf σου συνιστω ανεπιφυλακτα να επισκεφτεις το νησι, η maroulini σε κατατοπιζει πληρως για τι πρεπει και τι μπορεις να κανεις στο νησι
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
μη ζητας συγγνωμη!!καταρχας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.

η αληθεια ειναι, μονη δεν θα ξεκινουσα να παω σε αυτο το νησι, κυριως λογω της αποστασης και της ελλειψης αποψεων απο δικους μου..Το σκεφτομαι στα πλαισια μιας εκδρομης που θα οργανωσουν καποιοι γνωστοι μου...και ελεγα να το συνδυασω με μια βολτα στην απεναντι Τουρκια..που δεν ξερω βεβαια καν αν γινεται αυτο...:roll:

Το θεμα της θαλασσας ειναι που με εριξε λιγο παραπανω σε οσα ειπες..δεν ειμαι φαν της κολυμβησης ιδιαιτερα..αλλα καλοκαιρακι τη θες λιγακι τη θαλασσιτσα;)

και περαν τουτων...επειδη εχω παει λιγες κυκλαδες και λιγο ιονιο ελεγα να δοκιμασω και αλλα νησια...:p

ευχαριστω παντως!!
Ειμαι και εγω φαν της Λεσβου,εχω παει 5 φορες και ευχαριστως θα ξαναπαω
Οι ομορφιες του νησιου εχουν γραφτει αρκετες φορες στο φορουμ,σε αλλο τοπικ, αναλυτικα
Λογικο ειναι ενα νησι να μην αρεσει σε ολους.
Εχω παει και στις 4 εποχες δεν πηγα αποκλειστικα για θαλασσα γιατι απλα δε μου λειπει, απεναντι μου τη βλεπω καθε μερα
Οι θαλασσες ειναι κρυες οπως και σε ολα σχεδον τα νησια του Βορειου Ανατολικου Αιγαιου
Δεν σου συνιστω να περασεις απεναντι στο Αιβαλι γιατι δεν αξιζει το κοπο
Κοστιζει 15 ευρω πηγαινε ελα αλλα ειναι μαπα...
Η Περγαμος εκει κοντα ακομα χειροτερη.....Μπορεις να πας και στο Δεκελι με 5 ευρω πηγαινε ελα αλλα οι ντοπιοι μου ειπαν οτι δεν αξιζει
Βεβαια οι Τουρκοι απεναντι μιλανε απταιστα Ελληνικα, ειναι ευγενεστατοι εξυπηρετικότατοι θελοντας και μη αφου επιβιωνουν κατα το πλειστον απο τους
Ελληνες
Εχουν καταπληκτικα γλυκα αλλα προϊόντα ζωικης και φυτικης προελευσης δεν επιτρεπεται να περασουν στην Ελλαδα και αν εχεις μαζι σου στο τελωνειο γινεται ελεγχος οποτε τα αφηνεις εκει, εκτος και αν τη γλυτώσεις
Διαβασε προσεχτικα και τα αλλα θεματα για τη Λεσβο και η αποφαση ειναι δικη σου
 

maroulini

Member
Μηνύματα
89
Likes
152
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Η τιμή δεν είναι σταθερή αφού συνήθως το καλοκαίρι μπορεί να ξακινήσει από 30 ευρώ και να φθάσει στα 5. Αυτή τη στιγμή είναι 13 το άτομο και αμάξι 50 (πήγαινε έλα). Το Αϊβαλί όντως δε λέει και κάτι το ιδιαίτερο, εμάς μας θυμίζει πολύ Μυτιλήνη και νιώθουμε σα να είμαστε σε πάτρια εδάφη, μιας και όλοι σχεδόν μιλάνε ελληνικά και είναι άκρως φιλικοί, οπότε πας και απλά για ένα σαβ/κο για αλλαγή. Φυσικά υπάρχουνε και εκείνοι που πάνε μόνο για ψώνια..... και μιλάμε για επίπλωση σπιτιού, οχί 2-3 πραγματάκια (έπιπλα, πλακάκια, κρεββάτια κλπ)

Ειμαι και εγω φαν της Λεσβου,εχω παει 5 φορες και ευχαριστως θα ξαναπαω
Οι ομορφιες του νησιου εχουν γραφτει αρκετες φορες στο φορουμ,σε αλλο τοπικ, αναλυτικα
Λογικο ειναι ενα νησι να μην αρεσει σε ολους.
Εχω παει και στις 4 εποχες δεν πηγα αποκλειστικα για θαλασσα γιατι απλα δε μου λειπει, απεναντι μου τη βλεπω καθε μερα
Οι θαλασσες ειναι κρυες οπως και σε ολα σχεδον τα νησια του Βορειου Ανατολικου Αιγαιου
Δεν σου συνιστω να περασεις απεναντι στο Αιβαλι γιατι δεν αξιζει το κοπο
Κοστιζει 15 ευρω πηγαινε ελα αλλα ειναι μαπα...
Η Περγαμος εκει κοντα ακομα χειροτερη.....Μπορεις να πας και στο Δεκελι με 5 ευρω πηγαινε ελα αλλα οι ντοπιοι μου ειπαν οτι δεν αξιζει
Βεβαια οι Τουρκοι απεναντι μιλανε απταιστα Ελληνικα, ειναι ευγενεστατοι εξυπηρετικότατοι θελοντας και μη αφου επιβιωνουν κατα το πλειστον απο τους
Ελληνες
Εχουν καταπληκτικα γλυκα αλλα προϊόντα ζωικης και φυτικης προελευσης δεν επιτρεπεται να περασουν στην Ελλαδα και αν εχεις μαζι σου στο τελωνειο γινεται ελεγχος οποτε τα αφηνεις εκει, εκτος και αν τη γλυτώσεις
Διαβασε προσεχτικα και τα αλλα θεματα για τη Λεσβο και η αποφαση ειναι δικη σου
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
ΣΟΥΠΕΡ!!

αυτες ειναι μπολικες πληροφοριες!!!:clap:

Τα κρυα νερα ποτε δεν με ενοχλουσαν παντως;)
Χμμ δεν αξιζει να παω απεναντι ε;οκ...:roll:

Γενικα τεινω κατα μεγαλο ποσοστο να παω φετος!!Βεβαια δεν θα εχω μεταφορικο μεσο μαζι μου..και δεν ξερω αν θα γυρισω πολλα μερη(το καλοκαιρι γινομαι λιγο δυσκινητη;))

Μολις μαθω το που θα μενουμε θα σας πω να μου πειτε εντυπωσεις.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ παρα πολυ ολους!!!!

Να ειστε καλα!:p
 

maroulini

Member
Μηνύματα
89
Likes
152
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
canf, χωρις μεταφορικό μέσο θα δυσκολευτείς πολύ :(, το νησί είναι μεγαλο, οι αποστάσεις τεράστιες και με κτελ πίστεψε με δε λεει. Μπορείς να νοικιάσεις εδώ αμάξι και αν υπάρχει άτομο στην παρέα που οδηγεί μηχανή ακόμη καλύτερα. Εξάλλου υπάρχουν μέρη που δεν παέι λεωφορείο και αξίζει πραγματικά να τα δεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.334
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom