Λέσβος

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
βασικα θα μενουμε σε ενα ξενοδοχειο και θα εχουμε και καποιες αλλες υποχρεωσεις ...θελω να πω δεν ειναι οτι θα βαρεθω πιστευω.αλλωστε τι το κακο εχει αν η αφιερωθω στην περιοχη που θα διαμενω;:/:(
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
βασικα θα μενουμε σε ενα ξενοδοχειο και θα εχουμε και καποιες αλλες υποχρεωσεις ...θελω να πω δεν ειναι οτι θα βαρεθω πιστευω.αλλωστε τι το κακο εχει αν η αφιερωθω στην περιοχη που θα διαμενω;:/:(
Αν δεν εχεις κλεισει ξενοδοχειο δες το 'Αρχιπελαγος'' στη περιοχη Πεδη κοντα στο Μανταμαδο
Ειναι καινουργιο δεν εχω μεινει αλλα πηγα για καφε και η θεα στο πελαγος ηταν απιστευτη
Αν τελικα το αποφασισεις θα σου γραψω κατι σουπερ ταβερνες για φαγητο, δεν ειναι καθολου ακριβο νησι, εξ αλλου θα σου τα γραψουν και οι φιλοι απο το νησι

Οι τιμες που εγραψα για τα δρομολογια της Τουρκιας ηταν τιμες Αυγουστου....
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δεν μπορεις να βγαζεις συμπερασματα επειδη σε μια ερημικη παραλια που επισκεφτηκες ειχε φυκια ,στο κατω κατω σου περασε απο το μυαλο οτι γι αυτο το λογο μπορει να ειναι ερημικη?

Σε ενα μερος με τοσες ομορφιες ,με τοσα γραφικα χωρια και πεντακαθαρες παραλιες σου αρεσε πιο πολυ .......η διαδροιμη μυτιληνη -καλλονη......τι να πω.

Το νησι το επισκεπτομαι καθε καλοκαιρι τα τελευταια τεσσερα χρονια και παντα μενω στο μολυβο που πραγματικα τον λατρευω , η παραλια του δεν ειναι και τιποτα το ιδιαιτερο αλλα οχι βρωμικη.Τα νερα στην λεσβο ειναι πραγματι κρυα αλλα αυτο δεν ειναι κριτηριο για να κρινεις μια παραλια.θολωμενα νενα εχω δει μονο στην αναξο, πετρα που καποιες φορες αναλογως το πως φυσαει μπορει να βγαζει λιγη βρωμια.

Αγαπητη canf σου συνιστω ανεπιφυλακτα να επισκεφτεις το νησι, η maroulini σε κατατοπιζει πληρως για τι πρεπει και τι μπορεις να κανεις στο νησι
Κοίτα προφανώς έχουμε διαφορετικές απόψεις. Οσο γι'αυτό που λες για τις έρημες παραλίες, επειδή είμαι λάτρης των έρημων παραλιών από πιτσιρίκα, ξέρω πως είναι πιο καθαρές από τις οργανωμένες κι αναφέρομαι στην ποιότητα του νερού και γι'αυτό ανάφερα και την εμπειρία μου από έρημες παραλίες της Χαλκιδικής, αν και έχω πάει επίσης σε έρημες παραλίες της Κρήτης, της Σκιάθου και της Λευκάδας. Δε βρήκα λοιπόν τυχαίο ότι σ'όλα αυτά τα μέρη η θάλασσα ήταν καθαρή και στη Λέσβο όχι. Μάλιστα στην Κρήτη ήταν αυτό που λέμε κρυστάλλινο το νερό, δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο. Μιλάω για Λιβυκό πέλαγος, ε; Τι να πω; Τόσο άτυχη είμαι που έπεσα στη μοναδική βρώμικη παραλία/θάλασσά της Λέσβου; Εμεινα σχεδόν ένα χρόνο εκεί και πραγματικά λίγα είπα. Και πήγα και στα χωριά που αναφέρεις. Και θεωρώ ότι δεν έχουν κάτι το ιδιαίτερο. Ωραία χωριά βρίσκεις παντού και πολύ ωραιότερα ειδικότερα στην ηπειρωτική Ελλάδα. Και οκ για να πας σε νησί θες κάτι συγκεκριμένο (ή εγώ τουλάχιστον), δλδ καθαρή θάλασσα, μια απομονωμένη παραλία (εκτός κι αν είσαι με οικογένεια)... Ε γι'αυτά υπάρχουν άλλα νησιά. Γενικά έκανα γύρο και μόνο Μόλυβο δεν πήγα γιατί πλέον απογοητεύτηκα τόσο που δεν ήθελα να δω τίποτε άλλο. (Μαρουλίνι, τώρα σε είδα, λυπάμαι... )
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
O Moλυβος που κακως δεν πηγες προσωπικη μου αποψη ειναι απο τα ωραιότερα μερη της χωρας μας
Απο το καφε ''ΜΠΑΛΚΟΝΑΚΙ'' η θεα ειναι μαγευτικη, πολυ μου αρεσε και το λιμανακι παρακατω
Πηγες Καρινης εκει που ειναι η σπηλια του Θεοφιλου, καταπρασινο μερος με πυκνη βλαστιση, εκει μπορεις να αγορασεις και ντοπια προιόντα απο τους παραγωγους
Η διαδρομη στο κολπο της Γερας,μια σταση στο χωριο Σκοπελος στη πλατεια με τα γραφικα καφενεδακια και τους φιλοξενους κατοικους
Η σκαλα Συκαμνιας ενα απο τα ωραιοτερα ψαροχωρια της Ελλαδας
Το ψαροχωρι Τσονια στη ταβερνα του Καραγιαννακη που ειναι στη κυριολεξια μεσα στη θαλασσα, κοκκινο βοτσαλο και θαλασσα πεντακαθαρη
Το φαγητο στου ΜΠΑΛΟΥΧΑΝΑ στο Περαμα, απιστευτο
Η ταβερνα ΤΑ ΒΑΓΙΑ στο Καγιαννη, με ντοπιες νοστιμιες,και απο τον ΑΝΤΩΝΗ η θεα σε ολη Μυτιληνη
Δεν εξαντλουνται οι ομορφιες αυτου του νησιου

Που εισαι ρε Giristroula ολα μονη μου θα τα γραφω ???????:clap::clap:
 

maroulini

Member
Μηνύματα
89
Likes
152
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
rethimnaki καλημερα, σε βρισκω αρκετά ενημερωμένη και χαίρομαι γι΄αυτο. Δεν υπάρχει περιπτωση να προσπαθήσω να αλλάξω τη γνώμη κάποιου, είναι απόψη της mel και είναι καθαρά υποκειμενική. Απλά με παραξενεύει το γεγονός για τη βρώμικη παραλία, γιατί για μένα βρωμικη δεν είναι να εχει φυκια αλλά να είναι γεματη σκουπίδια. Και ευτυχώς σκουπίδια πολύ σπάνια θα δεις εδώ. Είναι φυσικό αν πήγε σε παραλία που είναι γύρω από τον κόλπο Καλλονής να είχε όχι μόνο φύκια αλλά και πέτρες και μεγάλα όστρακα. Αλλά η συγκεκριμέν ηπεριοχή προστατεύεται από τη natura, είναι υγροβιότοπος όπου κάθε χρόνο έρχονται οι γνωστοιί "πουλάκιδες" απ΄όλο τον κόσμο μόνο και μόνο για να παρατηρήσουν τα φλαμίγκο κλπ, επίσης η θάλασσα είναι πλούσια σε φυτοπλαγκτόν εξ ου και τα νόστιμα ψάρια. όσο για τις ταβερνες, ξέρεις να τρως, όντως αυτές που ανεφέρεις είναι εκεί που πάμε και εμεις, δεν ξέρω αν έχεις φάει στη Νυφίδα - Σκάλα Πολιχνίτου (ολόφρεσκο ψάρι και όχι μόνο). Επίσης, καλό φαγητό έχει και ο Νώντας στην Αχλαδερη (αρχαία Πύρρα), μικρό ταβερνάκι πάνω στη θάλασσα όπου ο Λιαρέλλης πάει όλους τους μεγαλοδημοσιογράφους φίλους του για φαγητό. Αυτές οι ταβερνες που σου αναφέρω έχουν ψαρια που τα πιάνουν οι ίδιοι οι διοκτητες με καϊκια κάτι που σημαίνει φρέσκο. Επίσης, πολύ καλό φαγητό άν και λίγο ακριβό (για τα δεδομένα της Μυτιλήνης) έχει η Ταβέρνα Βαφειός στο Βαφειό πολύ κοντά στο Μόλυβο, ο Γαβρίλος (λίγο πριν την Πέτρα) με φοβερή θέα. Και φυσικά υπάρχουν και άλλα πολλά μικρά ταβερνάκια που τρως μέχρι να σκάσεις, πίνεις το ουζάκι σου και φυσικά πληρώνεις ελάχιστα.
Στις Πήγες τις Πέσσας έχεις πάει?
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
O Moλυβος που κακως δεν πηγες προσωπικη μου αποψη ειναι απο τα ωραιότερα μερη της χωρας μας
Απο το καφε ''ΜΠΑΛΚΟΝΑΚΙ'' η θεα ειναι μαγευτικη, πολυ μου αρεσε και το λιμανακι παρακατω
Πηγες Καρινης εκει που ειναι η σπηλια του Θεοφιλου, καταπρασινο μερος με πυκνη βλαστιση, εκει μπορεις να αγορασεις και ντοπια προιόντα απο τους παραγωγους
Η διαδρομη στο κολπο της Γερας,μια σταση στο χωριο Σκοπελος στη πλατεια με τα γραφικα καφενεδακια και τους φιλοξενους κατοικους
Η σκαλα Συκαμνιας ενα απο τα ωραιοτερα ψαροχωρια της Ελλαδας
Το ψαροχωρι Τσονια στη ταβερνα του Καραγιαννακη που ειναι στη κυριολεξια μεσα στη θαλασσα, κοκκινο βοτσαλο και θαλασσα πεντακαθαρη
Το φαγητο στου ΜΠΑΛΟΥΧΑΝΑ στο Περαμα, απιστευτο
Η ταβερνα ΤΑ ΒΑΓΙΑ στο Καγιαννη, με ντοπιες νοστιμιες,και απο τον ΑΝΤΩΝΗ η θεα σε ολη Μυτιληνη
Δεν εξαντλουνται οι ομορφιες αυτου του νησιου

Που εισαι ρε Giristroula ολα μονη μου θα τα γραφω ???????:clap::clap:
Τι να πω ρε συ Εύη...όταν ρωτω 1000 που μας έχουν επισκεφτεί και είναι οι 999 ξετρελαμένοι με το νησί και τις ατέλειωτες ομορφιές του...αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ με τον 1 που τα βρήκε όλα χάλια;Εξάλλου δημοκρατία έχουμε...:p
 

maroulini

Member
Μηνύματα
89
Likes
152
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
gyristroula συμφωνώ απολύτως μαζί σου, όπως λέει και ο λαός σε όσους αρέσουμε, σε όσους δεν αρέσουμε το κουβαδάκι τους και σε άλλη παραλία :bleh:....κυριολεκτικά όμως!! Καλό Πάσχα να έχουμε!!!!
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
gyristroula συμφωνώ απολύτως μαζί σου, όπως λέει και ο λαός σε όσους αρέσουμε, σε όσους δεν αρέσουμε το κουβαδάκι τους και σε άλλη παραλία :bleh:....κυριολεκτικά όμως!! Καλό Πάσχα να έχουμε!!!!
Εξάλλου δεν πασχίζουμε και ιδιαίτερα για τον τουρισμό. Δε θέλουμε να γινόμαστε πήχτρα τους καλοκαιρινούς μήνες και να μη μπορούμε να απολαύσουμε τις ομορφιές! Έχουμε λίγους και καλούς επισκέπτες! Δεν είμαστε νησί που ζούμε αποκλειστικά από τον τουρισμό, όπως άλλα που το χειμώνα απομένουν 3 κι ο κούκος...:clap:
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
rethimnaki καλημερα, σε βρισκω αρκετά ενημερωμένη και χαίρομαι γι΄αυτο
Πολυ καλες οι πληροφοριες σου, σε ευχαριστω πολυ
Μπορω να γραφω με τις ωρες για το νησι σου,ας οψετε η αποσταση, αλλα και παλι θα συνεχισω να ερχομαι.....δεν πτοουμε.
Εξ αλλου με περιμενει και η Γιωτα,η Νατασσα, ο Χρηστος....σας χαλαω χατηρι ???
 

maroulini

Member
Μηνύματα
89
Likes
152
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Απ' όσο γνωρίζω έχει αεροπλάνο sky express, από Κρήτη απευθείας Μυτιλήνη, αλλά επειδή κάθε τρεις και λίγο αλλάζουνε δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη!!!
Όπως είπε και η γυριστρούλα εμείς δε ζούμε απ΄οτον τουρισμό οπότε έχουμε λίγους και καλούς τουρίστες!!! Αν χρειαστείς οποιαδήποτε πληροφορία-αν και δε το βλέπω, ξέρεις αρκετα- εδώ είμαστε!!!
Πολυ καλες οι πληροφοριες σου, σε ευχαριστω πολυ
Μπορω να γραφω με τις ωρες για το νησι σου,ας οψετε η αποσταση, αλλα και παλι θα συνεχισω να ερχομαι.....δεν πτοουμε.
Εξ αλλου με περιμενει και η Γιωτα,η Νατασσα, ο Χρηστος....σας χαλαω χατηρι ???
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Απ' όσο γνωρίζω έχει αεροπλάνο sky express, από Κρήτη απευθείας Μυτιλήνη, αλλά επειδή κάθε τρεις και λίγο αλλάζουνε δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη!!!
Όπως είπε και η γυριστρούλα εμείς δε ζούμε απ΄οτον τουρισμό οπότε έχουμε λίγους και καλούς τουρίστες!!! Αν χρειαστείς οποιαδήποτε πληροφορία-αν και δε το βλέπω, ξέρεις αρκετα- εδώ είμαστε!!!
Δυστιχως ειναι λιγιες οι πτησεις και πρεπει να κλεισω αρκετο καιρο πριν
Τη τελευταια φορα που ηρθα εψαχνα 3 θεσεις με επιστροφη απο Ηρακλειο και βρηκα μονο δυο, οποτε πηγαμε μεσω Αθηνων
Εψαχνα για Αυγουστο ενα μηνα πριν.
Μπορει να ξερω πολλα για το νησι σου αλλα ειναι τοσες πολλες οι ομορφιες του που παντα κατι καινουργιο ανακαλυπτω
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
:clap::clap::clap::clap::grouphug: ευχαριστωωω για τις πληροφοριες!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.429
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom