Λέσβος

giota270709

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα!!! Θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο ωραιο και καλο ξενοδοχειο στο Μολυβο
 

giota270709

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
rethimnaki καλημερα, σε βρισκω αρκετά ενημερωμένη και χαίρομαι γι΄αυτο. Δεν υπάρχει περιπτωση να προσπαθήσω να αλλάξω τη γνώμη κάποιου, είναι απόψη της mel και είναι καθαρά υποκειμενική. Απλά με παραξενεύει το γεγονός για τη βρώμικη παραλία, γιατί για μένα βρωμικη δεν είναι να εχει φυκια αλλά να είναι γεματη σκουπίδια. Και ευτυχώς σκουπίδια πολύ σπάνια θα δεις εδώ. Είναι φυσικό αν πήγε σε παραλία που είναι γύρω από τον κόλπο Καλλονής να είχε όχι μόνο φύκια αλλά και πέτρες και μεγάλα όστρακα. Αλλά η συγκεκριμέν ηπεριοχή προστατεύεται από τη natura, είναι υγροβιότοπος όπου κάθε χρόνο έρχονται οι γνωστοιί "πουλάκιδες" απ΄όλο τον κόσμο μόνο και μόνο για να παρατηρήσουν τα φλαμίγκο κλπ, επίσης η θάλασσα είναι πλούσια σε φυτοπλαγκτόν εξ ου και τα νόστιμα ψάρια. όσο για τις ταβερνες, ξέρεις να τρως, όντως αυτές που ανεφέρεις είναι εκεί που πάμε και εμεις, δεν ξέρω αν έχεις φάει στη Νυφίδα - Σκάλα Πολιχνίτου (ολόφρεσκο ψάρι και όχι μόνο). Επίσης, καλό φαγητό έχει και ο Νώντας στην Αχλαδερη (αρχαία Πύρρα), μικρό ταβερνάκι πάνω στη θάλασσα όπου ο Λιαρέλλης πάει όλους τους μεγαλοδημοσιογράφους φίλους του για φαγητό. Αυτές οι ταβερνες που σου αναφέρω έχουν ψαρια που τα πιάνουν οι ίδιοι οι διοκτητες με καϊκια κάτι που σημαίνει φρέσκο. Επίσης, πολύ καλό φαγητό άν και λίγο ακριβό (για τα δεδομένα της Μυτιλήνης) έχει η Ταβέρνα Βαφειός στο Βαφειό πολύ κοντά στο Μόλυβο, ο Γαβρίλος (λίγο πριν την Πέτρα) με φοβερή θέα. Και φυσικά υπάρχουν και άλλα πολλά μικρά ταβερνάκια που τρως μέχρι να σκάσεις, πίνεις το ουζάκι σου και φυσικά πληρώνεις ελάχιστα.
Στις Πήγες τις Πέσσας έχεις πάει?
Καλησπερα! θα ηθελα να μου προτεινεις καποιο ξενοδοχειο στο μολυβο αν γνωριζεις!!! Ευχαριστω:)
 

Elpis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Εάν σκέφτεσαι πάντως να νοικιάσεις αμάξι, θα σε συμβούλευα να προσέξεις καλά γιατί υπάρχουν απατεώνες. Συνέβη σε μένα πριν λίγο καιρό να μείνει το αμάξι από δίσκο και να μου το αντικαταστήσουν. Όταν το παρέδωσα μου ζήτησαν 300 ? για τη ζημιά. Η οδήγηση, που επικαλέστηκε ο ιδιοκτήτης, δεν προκαλεί φθορά στο δίσκο σε διάστημα 5 ημερών (τόσο το είχα, μέχρι που έμεινε). Άσε που είμαι πολύ προσεκτική οδήγός και τα χλμ που έκανα ήταν ελάχιστα. Ταυτόχρονα ήταν τόσο αγενής που με προσέβαλε με χυδαίο τρόπο ενώ ήμουν πολύ ευγενική. Βιαζόμουν δυστυχώς μην χάσω την πτήση και αναγκάστηκα να πληρώσω. Το έψαξα πολύ και όλοι (rent a car, συνεργεία αυτοκινήτων, ασφαλιστικές εταιρείες) μου είπαν το ίδιο. Απαράδεκτο!!! Το όνομα του ιδιοκτήτη (μικρό) είναι και το όνομα του γραφείου για όσους ενδιαφέρονται.

Υ.Γ. Δεν μπορώ να πω όμως... μου το έδωσε με 25?/ημέρα. Μου τα πήρε με άλλο τρόπο ο κλεφ...
 

antzelis

Member
Μηνύματα
60
Likes
5
καλησπερα σας εγω στην μυτιληνη εχω παει πολλες φορες στην αγιασο μενουν τα πεθερικα μου οποτε ερχομαι συχνα ειναι ωραια καθε φορα παο και αναβω καιρι στον ταξιαρχη και στον αγιο ραφαηλ παμε με τον συζιγο στα ωραια ουζερι στο πλομαρι και φισικα οταν ερχομαι βλεπω και τον φιλο μου και μυτιλινιο τον σολωνα τον λεκκα
 
Μηνύματα
51
Likes
45
Το νησί αξίζει αλλά έχει κάποια βασικά μειονεκτήματα:
1. Πέφτει αρκετά μακριά
2. Έχει κρύες θάλασσες
3. Είναι μεγάλο και για αυτό είναι φοβερά κουραστικό να ο δεις όλο (για άλλους αυτό βέβαια είναι πλεονέκτημα)
4. Έχει λίγες παραλίες (για το μέγεθός του) που δεν είναι και οι καλύτερες του Αιγαίου.

Ο Μόλυβος είναι γραφικός και αξίζει να μείνεις εκεί κοντά!
 

vagos1000

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
ενημερωση

Παιδιά επειδή είμαι και μένω Μυτιλήνη ό,τι πληροφορίες χρειαστείτε εδώ....! Μία μικρή αναφορά στα σχόλια σας ,το οδικό δίκτυο είναι όντως χάλια και θέλει προσοχή αλλά όσον αφορά στο θέμα του φαγητού δεν παιζόμαστε. Δεν ξέρω που έφαγε η Νατασα 09, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι όποιος έρθει Μυτιλήνη φεύγει με πολλά κιλά παραπάνω και εθισμένος στο ούζο, μάλλον το συγκεκριμένο μέλος έτυχε στην περίπτωση στο θέμα του φαγητού, τι να πωωωωωω!!!!!!!!! Οι θάλασσες είναι όντως κρύες αλλά είναι και πολύ καθαρές επίσης! Αυτά και είπαμε για πληροφοριές εδώ!!!!!!!!!
καλησπέρα σε ολους. θέλω να ρωτησω πως μπορω να ερθω στο νησι χωρις πολυωρο ταξιδι με καραβι και εκτος αεροπλανου. απο την αλεξανδρουπολη εχει καραβι? και ποση ωρα κανει? ή αν υπαρχει καποιος αλλος τροπος. ευχαριστω και καλως σας βρηκα!!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πως είναι δυνατόν να πας σε νησί χωρίς να χρησιμοποιήσεις ούτε καράβι ούτε αεροπλάνο? Όσο για το πολύωρο, είναι αναπόφευκτο αν κοιτάξεις που βρίσκεται το νησί στον χάρτη. Από Αλεξανδρούπολη πας μόνο Σαμοθράκη με καράβι και επειδή δεν μπορώ να φανταστώ από που ακριβώς θες να ξεκινήσεις
βρες εδώ τα δρομολόγια
OpenSeas - Ferry Tickets for Greece and Adriatic
και εδώ (πχ.) βγάλε εισιτήρια
Αεροπορικά Εισιτήρια, Ακτοπλοϊκά εισιτήρια, Ξενοδοχεία, Αυτοκίνητα, Τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
νομίζω δεν είπε οτι δε θέλει να ερθει χωρις καραβι, απλα ρωτησε για μια συντομη διαδρομη με καραβι. το αεροπλανο απεκλεισε!! εχει καραβι απο Καβάλα και κανει περιπου 11-11μιση ώρες μεσω Λήμνου! τιμες καπου στα 44.

βασικα 47 ευρω για την ακριβεια!

τωρα να ρωτησω και μερικες πληροφοριες που θέλω και όποιος εχει την καλοσύνη μου απαντάει... θα πάω στη Λέσβο την άλλη βδομ κ θέλω να μείνω κοντά στο χωριό Πολυχνίτος, γιατί εκει είναι ενα φιλικό μας ζευγάρι. Που κοντα να νοικιάσουμε;; στα Βατερά;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Βατερά ναι. Την εποχή που πας θα έχεις άπειρες επιλογές από ενοικιαζόμενα, δεν χρειάζεται να κλείσεις πιο πριν. Τσέκαρε αν θες τα ενοικιαζόμενα Ίριδα (όπως κατεβαίνεις το δρόμο από Βρίσα στρίβεις αριστερά).
Ό,τι άλλο θες πες. Πάω εκεί ΚΑΘΕ καλοκαίρι. Αν και οι φίλοι σου θα ξέρουν όλα τα κατατόπια.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.085
Το νησί αξίζει αλλά έχει κάποια βασικά μειονεκτήματα:
1. Πέφτει αρκετά μακριά
2. Έχει κρύες θάλασσες
3. Είναι μεγάλο και για αυτό είναι φοβερά κουραστικό να ο δεις όλο (για άλλους αυτό βέβαια είναι πλεονέκτημα)
4. Έχει λίγες παραλίες (για το μέγεθός του) που δεν είναι και οι καλύτερες του Αιγαίου.

Ο Μόλυβος είναι γραφικός και αξίζει να μείνεις εκεί κοντά!

Εμένα μόνο το Πλωμάρι μου φάνηκε πολύ κρύο.Οι άλλες παλεύονταν.Ίσως επειδή στη Χιο είναι πιο κρυες.:bleh:
Όντως είναι πολύ μεγάλο νησί την πρώτη φορά που πας δεν γίνεται να τα δεις όλα.Θέλει τουλάχιστον μια βδομάδα,10 μέρες για τα βασικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.272
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom