Λίγα λόγια για την Ίο.

STKF

Member
Μηνύματα
1.170
Likes
5.597
Το έχω συνειδητοποιήσει τα τελευταία χρόνια. Καλοκαίρι χωρίς εικόνες από Κυκλάδες , βγαίνει δύσκολα.
20240523_204012.jpg

Πόσο εφικτό όμως είναι αυτό χωρίς αρκετό χρήμα και άφθονο ελεύθερο χρόνο? Η έστω ένα από αυτά? Η απάντηση είναι γνωστή. Ταξιδεύω εκτός εποχής , παρακαλώντας τον Θεό των ταξιδιωτών να μην έχει μποφόρ , να μην έχει απεργία και γενικώς να μην τύχει κάτι που να αναβάλει το ταξιδάκι.
Αυτή η φορά ήταν από τις καλές. Ευτυχώς δεν πήγε κάτι στραβά και έτσι βρεθήκαμε στην Ίο για 4 ημέρες.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.739
Likes
11.836
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Έχω ακούσει τα καλύτερα για την Ίο.
Στην οποία Ίο έχω πάει μεν, αλλά είναι σα να μην έχω πάει (φοιτήτρια γαρ, τα μόνα μέρη που είδα ήταν η Χώρα και ο Μυλοπότας. Το φως του ήλιου το αντίκρισα μόνο εκείνη τη μία ημέρα που με βρήκε το ξημέρωμα στο Μυλοποτα με τον Γάλλο που είχα ερωτευτεί 😂 Νιάτα!).
Θεωρώ ότι αν ξαναπάω θα είναι σα να βλέπω έναν άγνωστο τόπο.
Τρανή απόδειξη ότι το να έχεις κάνει ένα πινάρισμα-αρπαχτή δεν πολυμετράει σαν ταξίδι. 😄
 

alice~

Member
Μηνύματα
718
Likes
1.171
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Θα πάω αρχές Ιουλίου. Ανυπομονώ να διαβάσω ό,τι έχεις να μας πεις!
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.170
Likes
5.597
Το νησί
Είναι γνωστό και είναι όντως αλήθεια ότι μαζεύει κυρίως νέο κόσμο που θέλει να παρτάρει ανελέητα. Θα ρωτήσει βέβαια εύλογα κάποιος, τι πήγες να κάνεις εσύ ρε μπάρμπα στο νησί.
Η απάντηση είναι ότι πήγα να δω και να απολαύσω την φυσική του ομορφιά κατά κύριο λόγο. Σε αυτό μπορώ να πω ότι ξεπέρασε τις προσδοκίες μου. Είναι πανέμορφο.
IMG_20240524_133103.jpg

Απαριθμώντας τα δυνατά του στοιχεία θα αρχίσω από τις παραλίες του, οι οποίες είναι η μία καλύτερη από την άλλη, με κορυφαίες τις δύο πιο γνωστές, τον Μυλοπότα και το Μαγγανάρι αλλά κατ΄εμέ και οι υπόλοιπες ακολουθούν από κοντά.
Θα συνεχίσω με τα σημεία θέας τα οποία είναι εκπληκτικά. Ειδική αναφορά χρειάζεται στο Παλαιόκαστρο το οποίο εντάσσεται εύκολά στα καλύτερα του είδους του στις Κυκλάδες.
Κάτι που με ενθουσίασε ήταν ότι αρκετά από τα αξιοθέατα είναι κοντά στην χώρα και είναι προσβάσιμα με τα πόδια.
Για όσους είναι νέοι να τονίσω ότι θα συναντήσουν πολλούς άλλους νέους και ξέφρενη νυκτερινή ζωή.
 
Last edited:

STKF

Member
Μηνύματα
1.170
Likes
5.597
Μυλοπότας η Μαγγανάρι?
Το μεγάλο δίλημμα.:cool:
Το οποίο μάλλον δεν έχει απάντηση. Εκπληκτική παραλία, μεγάλη, με υπέροχα χρώματα Πετύχαμε τον Μυλοπότα με λίγες εκατοντάδες άτομα, την συντριπτική πλειοψηφία των οποίων στο γνωστό beach bar ενώ τα υπόλοιπα ήταν σχεδόν άδεια, να προσφέρουν δωρεάν ξαπλώστρες, ναί δωρεάν. Μιλάμε για αυτές που είναι σαν κρεβάτι και τις άλλες περιόδους υποθέτω ότι χρεώνονται ακριβά. Στα συν ότι βρίσκεται πολύ κοντά στην Χώρα.
Το Μαγγανάρι όμως ήταν ο επίγειος παράδεισος. Σύνολο ατόμων που κολυμπούσαμε ταυτόχρονα στα υπέροχα κολπάκια του, οκτώ.
IMG-a537abacb25889269415db0694cd7eb2-V.jpg

Στην φώτο ο μεγάλος κόλπος στο Μαγγανάρι.

Η Χώρα και το λιμάνι
Το λιμάνι από τα ωραιότερα που έχω δει και με πολύ ωραία παραλία. Έχει κάποια αξιόλογα μαγαζιά για καφέ και φαγητό. Συνδέεται με την χώρα με μία ανηφορική φαρδιά σκάλα με 123 σκαλοπάτια{ δεν τα μέτρησα , μου το είπαν).
Η Χώρα χαρακτηρίζεται ως παραδοσιακός οικισμός , είναι όμορφη αλλά δεν θα την έβαζα στις κορυφαίες των Κυκλάδων. Αρκετά ανηφορική, έχει πολύ στενά σοκάκια και μικρές χαριτωμένες πλατείες, bar ,club και τον καλό φούρνο!:)
Στην εικόνα της συμβάλλουν και οι υπέροχες εκκλησίες όλων των μεγεθών.
Στην Παναγία την Γκρεμνιώτισσα μπορεί κάποιος να απολαύσει και υπέροχο ηλιοβασίλεμα.
Η συγκοινωνία
Συνδέει την χώρα με το λιμάνι και τις παραλίες, τακτικά με καθαρά καινούρια λεωφορεία τα οποία έχουν πλαστικό κάλυμα στα καθίσματα για όσους φοράνε βρεγμένο μαγιό.
Δεν ξέρω τι θα γίνεται τον Ιούλιο αλλά τώρα τα πράγματα ήταν μιά χαρά στο θέμα της συνέπειας. Τιμή εισητηρίου 2 ευρώ.
 
Last edited:

STKF

Member
Μηνύματα
1.170
Likes
5.597
Ο Σκάρκος
Πρωτοκυκλαδικός οικισμός σε πολύ καλή τοποθεσία, κοντά στην Χώρα, συνδέεται με αυτήν ( και) με λιθόκτιστο παραδοσιακό μονοπάτι.Η πορεία είναι κατηφορική και διαρκεί περίπου 20 λεπτά. Υπολογίστε λίγη ώρα περισσότερη για την ανηφορική επιστροφή. Είσοδος 4 ευρώ.
20240522_114930.jpg
20240522_115041.jpg


Το Παλαιόκαστρο
Συγκλονιστικό σημείο θέας, από τα καλύτερα. Πρόσβαση μόνο με ιδιωτικό μέσο μετακίνησης τον Μάιο. Δεν ξέρω αν αργότερα περνάει από κοντά κάποιο λεωφορείο το όποιο εξυπηρετεί κάποια κοντινή παραλία.
Περνάει ασφαλτοστρωμένος δρόμος απο κοντά και ακολουθεί ένα ατμοσφαιρικό, σύντομο και αέρινο λιθόστρωτο μονοπάτι διάρκειας 10 με 15 λεπτά. Δεν συστήνεται για υψοφοβικούς αλλά είναι ασφαλές. Συστήνεται όμως να μην χάσουν την διαδρομή ,μέχρι εκεί.
Τάφος Ομήρου
Ένα ακόμη σημείο με πολύ ωραία θέα, εύκολα προσβάσιμο με ιδιωτικό μέσο.
Το καλοκαίρι γίνονται και οργανωμένες εκδρομές σε αυτά τα σημεία.
Το θέατρο Οδυσσέας Ελύτης
Συγχρονη κατασκευή αλλά σε ένα ακόμη εξαιρετικό σημείο θέας. Βλέπεις
και την χώρα και τον Μυλοπότα. Αξίζει την επίσκεψη.
Οι εκκλησίες
Λέγεται ότι υπάρχουν 365 στο νησί, μία για κάθε ημέρα του χρόνου. :)
Είναι κλειστές οι περισσότερες. Όποιος θέλει να μπει, ρωτάει για το κλειδί.
Αρχαιολογικό μουσείο
Μικρό και περιποιημένο με λίγα εκθέματα, νομίζω είναι υπερβολή τα 4 ευρώ που κοστίζει η είσοδος.
 
Last edited:

STKF

Member
Μηνύματα
1.170
Likes
5.597
Το οδικό δίκτυο και η στάθμευση
Στενοί, φιδωτοί δρόμοι με λίγες λακούβες. Αν νοικιάσετε αυτοκίνητο , προτιμήστε κάποιο μικρό. Αρνητικό στοιχείο είναι ότι απουσιάζουν οι πλαινές μπάρες σε πολλά εκτεθειμένα σημεία που θα έπρεπε να υπάρχουν.
Οι διαδρομές προς τα αξιοθέατα είναι όμορφες αφού σε αρκετά σημεία προσφέρουν πανοραμική θέα σε γειτονικά νησιά.
Σχετικά με την στάθμευση ήδη η κατάσταση στην Χώρα και το λιμάνι ήταν οριακή και δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γίνει τους επόμενους μήνες στον Μυλοπότα. Φροντίστε τουλάχιστον να διαθέτει χώρο στάθμευσης το κατάλυμα.
 

annoula

Member
Μηνύματα
290
Likes
572
Μυλοπότας η Μαγγανάρι?
Το μεγάλο δίλημμα.:cool:
Το οποίο μάλλον δεν έχει απάντηση. Εκπληκτική παραλία, μεγάλη, με υπέροχα χρώματα Πετύχαμε τον Μυλοπότα με λίγες εκατοντάδες άτομα, την συντριπτική πλειοψηφία των οποίων στο γνωστό beach bar ενώ τα υπόλοιπα ήταν σχεδόν άδεια, να προσφέρουν δωρεάν ξαπλώστρες, ναί δωρεάν. Μιλάμε για αυτές που είναι σαν κρεβάτι και τις άλλες περιόδους υποθέτω ότι χρεώνονται ακριβά. Στα συν ότι βρίσκεται πολύ κοντά στην Χώρα.
Το Μαγγανάρι όμως ήταν ο επίγειος παράδεισος. Σύνολο ατόμων που κολυμπούσαμε ταυτόχρονα στα υπέροχα κολπάκια του, οκτώ. View attachment 462698
Στην φώτο ο μεγάλος κόλπος στο Μαγγανάρι.

Η Χώρα και το λιμάνι
Το λιμάνι από τα ωραιότερα που έχω δει και με πολύ ωραία παραλία. Έχει κάποια αξιόλογα μαγαζιά για καφέ και φαγητό. Συνδέεται με την χώρα με μία ανηφορική φαρδιά σκάλα με 123 σκαλοπάτια{ δεν τα μέτρησα , μου το είπαν).
Η Χώρα χαρακτηρίζεται ως παραδοσιακός οικισμός , είναι όμορφη αλλά δεν θα την έβαζα στις κορυφαίες των Κυκλάδων. Αρκετά ανηφορική, έχει πολύ στενά σοκάκια και μικρές χαριτωμένες πλατείες, bar ,club και τον καλό φούρνο!:)
Στην εικόνα της συμβάλλουν και οι υπέροχες εκκλησίες όλων των μεγεθών.
Στην Παναγία την Γκρεμνιώτισσα μπορεί κάποιος να απολαύσει και υπέροχο ηλιοβασίλεμα.
Η συγκοινωνία
Συνδέει την χώρα με το λιμάνι, τακτικά με καθαρά καινούρια λεωφορεία τα οποία έχουν πλαστικό κάλυμα για όσους φοράνε βρεγμένο μαγιό.
Δεν ξέρω τι θα γίνεται τον Ιούλιο αλλά τώρα τα πράγματα ήταν μιά χαρά στο θέμα της συνέπειας. Τιμή εισητηρίου 2 ευρώ.
Το λιμάνι της Ίου από τα ωραιότερα?????
Για μένα η Ίος είναι καλή επιλογή αν είσαι μέχρι 23, μετά δεν αντέχεται..
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.170
Likes
5.597
Το λιμάνι της Ίου από τα ωραιότερα?????
Ναί.
Για μένα η Ίος είναι καλή επιλογή αν είσαι μέχρι 23, μετά δεν αντέχεται
Σεβαστή η άποψη σου αλλά διαφωνώ. Παρά το γεγονός ότι το πάρτι του καλοκαιριού έχει ήδη αρχίσει, το βράδυ από την Χώρα δεν ακουγόταν ούτε νότα μουσικής.
 
Last edited:

gkalla

Member
Μηνύματα
1.312
Likes
7.158
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Η Ίος είναι σαν 2 διαφορετικά νησιά συνδιασμένα σε 1.
Λιμάνι, Χώρα, Μυλοπότας και Κουμπάρα από την μια πλευρά απευθύνονται σε νεολαία που θέλει να ξεσαλώσει, με ακραίες υπερβολές αλλά και υψηλά κόστη χωρίς την αντίστοιχη όμως ποιότητα.
Το υπόλοιπο νησί με σχετικά αγνές παραλίες, χαρακτηριστικές κυκλαδίτικες, χωρίς πολύ κόσμο απευθύνεται σε άλλου τύπου κόσμο, που θέλει να την περάσει πιο ήσυχα κι αυθεντικά. Θεοδότη, Ψάθη αλλά και Μαγγανάρι (ακόμη, δεν ξέρω για πόσο) είναι μέρη πιο αυθεντικά.
 

annoula

Member
Μηνύματα
290
Likes
572
Ναί.

Σεβαστή η άποψη σου αλλά διαφωνώ. Παρά το γεγονός ότι το πάρτι του καλοκαιριού έχει ήδη αρχίσει, το βράδυ από την Χώρα δεν ακουγόταν ούτε νότα μουσικής.
Το προβλημα μου δεν ειναι η φασαρια. Είναι οι Άγγλοι που ξερνανε με τα τρια κοκτειλ 5 ευρώ και η μουσική πριονίδι. Το δε λιμανι εχει 3 καφετεριες δεκαετιας 90 και 2 μαγαζια για να νοικιάσεις μηχανακι. Για μένα το μονο που εχει το νησι ειναι 2 ομορφες παραλίες. Η δε χωρα εξαιτιας του τουρισμου εχει ασχημυνει. Και πάλι ξαναλέω είναι καλή επιλογή αν ο βασικός λόγος που πας είναι το να παρταρεις με φθηνα ποτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.730
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom