Λίγα λόγια για την Ίο.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.230
Likes
41.734
Το λιμάνι της Ίου από τα ωραιότερα?????
Για μένα η Ίος είναι καλή επιλογή αν είσαι μέχρι 23, μετά δεν αντέχεται..
Αν πας οικογενειακα και κατα τις 12 μαζευεσαι στο δωματιο, βλεπεις αλλο νησι. Δεν παιρνεις χαμπαρι, ενω το πρωι που κοιμουνται τα ξεσαλωμενα εχεις ολες τις παραλιες δικες σου.
 

inspiring

Member
Μηνύματα
99
Likes
156
Το λιμάνι της Ίου από τα ωραιότερα?????
Για μένα η Ίος είναι καλή επιλογή αν είσαι μέχρι 23, μετά δεν αντέχεται..
Διαφωνω. Ειναι εκπληκτικο νησι και δεν εχει ηλικιακα ορια.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.170
Likes
5.597
Το δε λιμανι εχει 3 καφετεριες δεκαετιας 90 και 2 μαγαζια για να νοικιάσεις μηχανακι.
Έχει εξελιχθεί. Έχουν αλλάξει οι καφετέριες και έχει ανοίξει και ένα πολύ καλό εστιατόριο.
Για μένα το μονο που εχει το νησι ειναι 2 ομορφες παραλίες.
Νομίζω ότι το υποτιμάς. Δύο όμορφες παραλίες έχει και η Λούτσα.:cool:

Η δε χωρα εξαιτιας του τουρισμου εχει ασχημυνει. Και πάλι ξαναλέω είναι καλή επιλογή αν ο βασικός λόγος που πας είναι το να παρταρεις με φθηνα ποτα.
Διαφωνώ φυσικά αφού με την δική μου φυσιολατρική κυρίως ματιά, θεωρώ ότι το νησί είναι πολύ αξιόλογο. Τουλάχιστον για αυτούς που τους αρέσει η αισθητική των Κυκλάδων.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.312
Likes
7.161
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Νομίζω ότι το υποτιμάς. Δύο όμορφες παραλίες έχει και η Λούτσα.
Συμφωνώ απόλυτα!
Πολλές καλές παραλίες, προσβάσιμες και χωρίς καθόλου κόσμο.
Ειδικά αν έχεις την τύχη ή την επιλογή να δεις κι άλλες χωρίς πρόσβαση από τη στεριά, με φουσκωτό ή ιστιοπλοϊκό μπορείς να δεις μαγικές παραλίες. Από τις καλύτερες στις κυκλάδες.
 

annoula

Member
Μηνύματα
290
Likes
572
Έχει εξελιχθεί. Έχουν αλλάξει οι καφετέριες και έχει ανοίξει και ένα πολύ καλό εστιατόριο.

Νομίζω ότι το υποτιμάς. Δύο όμορφες παραλίες έχει και η Λούτσα.:cool:


Διαφωνώ φυσικά αφού με την δική μου φυσιολατρική κυρίως ματιά, θεωρώ ότι το νησί είναι πολύ αξιόλογο. Τουλάχιστον για αυτούς που τους αρέσει η αισθητική των Κυκλάδων.
Χαχαχχα! Οχι, εντάξει ειναι πιο ομορφη απ την Λουτσα! Οι Κυκλάδες μου αρεσουν παρα πολυ. Ακριβως γι αυτο και επειδη εχω δει πολυ πιο ομορφα νησια στις Κυκλαδες αλλα και στο Αιγαίο γενικα, η Ιος δεν μπαινει μπροστά στις προτιμήσεις μου.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.170
Likes
5.597
Το ηλιοβασίλεμα
Έτυχε να μας κάνει την χάρη ο καιρός και η αφρικανική σκόνη και να δούμε ένα πραγματικά πολύ ωραίο ηλιοβασίλεμα. Αρκετά άτομα μαζεύονται στα μικρά εκκλησάκια, πάνω από την μεγάλη εκκλησία της Γκρεμνιώτισσας, στην κορυφή του λόφου που βρίσκεται η Χώρα, με ποτά και το παρακολουθούν.
Υπάρχουν και άλλα σημεία όπως διαπίστωσα λιγότερο γνωστά αλλά επίσης ιδανικά για να το δεις.
Τα στραβά
Το πρώτο το ανέφερα προηγουμένως και αφορά την οδική ασφάλεια. Έλλειψη στηθαίων σε σημεία που θα έπρεπε να υπάρχουν, απουσία διαβάσεων πεζών και σχετικής σήμανσης σε δημοφιλή σημεία στην Χώρα.
Το δεύτερο αφορά τις τιμές το οποίο είναι γενικότερο θέμα σε όλη την Ελλάδα το οποίο αφορά και το νησί.
Δεν θα έπρεπε να πωλείται συνήθης εμπορική μαζικής παραγωγής μπύρα μισού λίτρου σε τιμή 6.5 ευρώ. Καταλαβαίνω ότι οι Άγγλοι και Ιρλανδοί πελάτες έχουν συνηθίσει τέτοιες τιμές αλλά η Ίος δεν είναι βρετανικό νησί.
Ακόμη τουλάχιστον.
Εκτός των τιμών είναι και το αρκετά σύνηθες στους τουριστικούς προορισμούς στην Ελλάδα θέμα της τιμολόγησης διαφόρων προιόντων.
Παράδειγμα: Ρώτησα την τιμή της ίδιας ετικέτας κρασιού σε τέσσερα σημεία πώλησης εκ των οποίων τα τρία απέχουν ελάχιστα λεπτά πεζή το ένα από το άλλο. Άκουσα τέσσερις διαφορετικές τιμές. Από 14 έως 22 ευρώ. Ελεύθερη αγορά αλλά ασυντόνιστη.:cool:
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.170
Likes
5.597
Κλείνοντας την αναφορά μου στην Ίο θα τονίσω ότι έμεινα πολύ ευχαριστημένος από φυσιολατρικής απόψεως καθώς με υπερκάλυψε σε αυτό που ζητούσα Από διάφορα σημεία βλέπεις πολλά από τα γειτονικά νησιά και έχει δεκάδες παραλίες με πολύ ωραία νερά.
Παρά το γεγονός ότι μαζεύει κυρίως νέο κόσμο, χωράμε και εμείς οι μεγαλύτεροι, τουλάχιστον την εποχή(τέλη Μάιου) που το επισκεφθήκαμε.
Αξιόλογα είναι και τα τυροκομικά του προιόντα, ξινοτύρι, σκοτύρι , άκουσα καλά λόγια για το μέλι ενώ θεωρώ πλήγμα το γεγονός ότι έκλεισε το τοπικό οινοποιείο το όποιο έβγαζε ωραία κρασιά σε καλές τιμές.
ΥΓ. Εύχομαι σε όλες και όλους, καλό καλοκαίρι!
 

alice~

Member
Μηνύματα
718
Likes
1.171
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Να κάνω μια ερώτηση; Εμείς θα μένουμε κάπου ανάμεσα στην Χώρα και στον Μυλοπότα. Μπορείς να περπατήσεις από εκεί μέχρι την Χώρα και αντιστρόφως; Είναι πολύ ανηφορικά για να πας στην Χώρα;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.727
Likes
12.600
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Να κάνω μια ερώτηση; Εμείς θα μένουμε κάπου ανάμεσα στην Χώρα και στον Μυλοπότα. Μπορείς να περπατήσεις από εκεί μέχρι την Χώρα και αντιστρόφως; Είναι πολύ ανηφορικά για να πας στην Χώρα;
Που περίπου; Εμείς μέναμε στο blue sky και ήταν οκ. Άλλωστε μπορείτε να ανεβαίνετε με λεωφορείο και να κατεβαίνετε το βράδυ με τα πόδια.
 

Kostas777

Member
Μηνύματα
177
Likes
244
Λοιπον πηγα περσι και εμεινα μια νυχτα στα Farout εχοντας αρχικα σκοπο να μεινω περισσοτερο.

Με εδιωξαν η καταστροφη του νησιου απο τους ντοπιους.

Ο Μυλοποτας ειναι πλεον παραγκα του Καραγκιοζη απο τις ξυλινες κατασκευες που εχουν καλυψει καθε σπιθαμη.

Στη χωρα στις 3 Ιουλιου γινοταν χαμος απο κοσμο, τοσο που δε μπορουσες να κινηθεις στα δρομακια. Οι μαγαζατορες μας εσπρωχναν ή μας χτυπουσαν στο μπρατσο για να προχωρησουμε, σαν να ημασταν βοδια σε φυσουνα εκτροφειου. Στα περισσοτερα μπαρ απλα δε χωραγες.

Αστυνομικη περιπολος 5 ατομων ντυμενων με πανοπλιες σαν αστακοι, εκανε μπλοκο στο ελληναδικο (δε θυμαμαι ονομα μαγαζιου -ενα ειναι) και ελεγχε τους πιτσιρικαδες αν εχουν παει στρατο!

Αργοτερα διαβασα στις εφημεριδες οτι ο διευθυντης του αστυνομικου τμηματος εκβιαζε μπαρ για δωροδοκια.

Τι παραμακμη Θεε μου! Κριμα!
Και πολυ κακες συμπεριφορες απο τους ντοπιους προς τους τουριστες.
 

Kostas777

Member
Μηνύματα
177
Likes
244
Να κάνω μια ερώτηση; Εμείς θα μένουμε κάπου ανάμεσα στην Χώρα και στον Μυλοπότα. Μπορείς να περπατήσεις από εκεί μέχρι την Χώρα και αντιστρόφως; Είναι πολύ ανηφορικά για να πας στην Χώρα;
Εγω εκανα ολη τη διαδρομη με τα ποδια. Ειναι κουραστικο αλλα γινεται αν εχετε λιγη φυσικη κατασταση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.803
Μέλη
39.003
Νεότερο μέλος
Emalin

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom