Γερμανία Λίγες ώρες στην Φρανκφούρτη

DixIt

Member
Μηνύματα
43
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γειά χαρά!
Έψαξα να βρω θέμα για την Φρανκφούρτη αλλά δεν βρήκα και άνοιξα αυτό μιας και είναι απλά ερωτήσεις και όχι εμπειρία. Ελπίζω να μην είμαι σε λάθος μέρος.
Το Σάββατο πεταω με ενδιάμεσο Φρανκφούρτη. Έχω ένα κενό 6 ώρες μέχρι την επόμενη ανταπόκριση. Φτάνω 6.15 το πρωι και πεταω 12.30.
Είναι πολλες ώρες να μείνω στο αεροδρόμιο ειδικά αυτη την περίοδο που ταξιδεύω συνέχεια. Ξέρει κανείς αν αξίζει τον κόπο να πάω στο κέντρο της πόλης καμία βόλτα; Εννοώ είναι πολυ μακριά; Η οι τιμές του εισιτηρίου είναι νορμαλ;

:roll:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Είναι πολύ κοντά 10-15 λεπτά. Tα δύο μονά εισιτήρια κοστίζουν το ίδιο ή και περισσότερο από μια ημερήσια κάρτα, οπότε βγάλε ημερήσια (8 EUR).
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
λοιπόν επειδή μόλις πριν δέκα μέρες έκανα ακριβώς το ίδιο (ήμουν στην Φρανκφούρτη για λίγες ώρες) έχω να σου πω τα παρακάτω
α) βγάλε εισητήρια για το μετρό από τα μηχανήματα αυτόματης πώλησης που υπάρχουν στο αεροδρόμιο και πήγαινε στη σωστή αποβάθρα (γιατί εμείς αρχικά σταθήκαμε σε μία αποβάθρα που έλεγε ότι το μετρό περνάει μετά από 2 ώρες)
β) κατεβήκαμε στη στάση Hauptwache (αν θυμάμαι καλά) που έβγαζε σε έναν κεντρικό εμπορικό δρόμο με πολλά εμπορικά και μαγαζάκια για καφέ και σνακ
γ) στον γυρισμό, το μετρό χάλασε!! ναι , καλά άκουσες! χάλασε και είχε αναστολή των δρομολογίων προς αεροδρόμιο για είκοσι λεπτά με αποτέλεσμα παραλίγο να παθω εγκεφαλικό θεωρώντας πως δεν θα προλάβω την πτήση της επιστριφής
δ) μην αφήσεις πράγματα στη φύλαξη του αεροδρομίου της Φρανκφούρτης! είναι στην άλλη άκρη από τις θύρες του αεροδρομίου και χρεώνουν 7 ευρώ την αποσκευή!!!
καλή τύχη!
:haha::clap:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.003
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
λοιπόν επειδή μόλις πριν δέκα μέρες έκανα ακριβώς το ίδιο (ήμουν στην Φρανκφούρτη για λίγες ώρες) έχω να σου πω τα παρακάτω
α) βγάλε εισητήρια για το μετρό από τα μηχανήματα αυτόματης πώλησης που υπάρχουν στο αεροδρόμιο και πήγαινε στη σωστή αποβάθρα (γιατί εμείς αρχικά σταθήκαμε σε μία αποβάθρα που έλεγε ότι το μετρό περνάει μετά από 2 ώρες)
β) κατεβήκαμε στη στάση Hauptwache (αν θυμάμαι καλά) που έβγαζε σε έναν κεντρικό εμπορικό δρόμο με πολλά εμπορικά και μαγαζάκια για καφέ και σνακ
γ) στον γυρισμό, το μετρό χάλασε!! ναι , καλά άκουσες! χάλασε και είχε αναστολή των δρομολογίων προς αεροδρόμιο για είκοσι λεπτά με αποτέλεσμα παραλίγο να παθω εγκεφαλικό θεωρώντας πως δεν θα προλάβω την πτήση της επιστριφής
δ) μην αφήσεις πράγματα στη φύλαξη του αεροδρομίου της Φρανκφούρτης! είναι στην άλλη άκρη από τις θύρες του αεροδρομίου και χρεώνουν 7 ευρώ την αποσκευή!!!
καλή τύχη!
:haha::clap:
α) Δεν ξέρω τι κάνατε, πάντως όλα τα αστικά τρένα (S-bahn είναι στο αεροδρόμιο, όχι μετρό) σταματάνε στο Gleis 1 (και μόνο, και μόνο αυτά).
β) Σωστή επιλογή. Από κει πας Roemer και ποτάμι με τα πόδια άνετα.
γ) Υπάρχουν και τα ταξί σε τέτοιες περιπτώσεις.
δ) Το κοντινότερο left luggage είναι δίπλα στο σταθμό του μετρό (κοντά στην έξοδο που είναι κάτω από το check-in των gates "B". Αν δεν το βρήκες, μπορεί να κατέληξες σε κάποιο από τα άλλα left luggage του αεροδρομίου. Πάντως έχω χρησιμοποιήσει επανειλημμένα αυτό που είναι δίπλα στο μετρό και σε βολικότατο σημείο σε σχέση με τα gates. Η χρέωση ανά αποσκευή εξαρτάται από το μέγεθος και το χρόνο (αλλά δε θυμάμαι πόσο πληρώνω κάθε φορά).
 

DixIt

Member
Μηνύματα
43
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Τελικά δεν βγήκα από το αεροδρόμιο, το οποίο διάβασα πως είναι τεράστιο αλλά εγώ είδα μόνο ένα πολύ μικρό του μέρος. Μεθαυριο επιστρέφω Ελλάδα πάλι μέσω Φρανκφούρτης και έλεγα να βγω γιατι και πάλι έχω 5.30 ώρες κενό. Όμως διάβασα σε κάποια άλλα φόρουμ πως αν βγεις, είναι τόσο μεγάλη η διαδικασία να ξαναμπείς και οι ουρές του ελέγχου που μπορεί να πάρει μέχρι και 3 ώρες!!
Lycan, εσύ πόσες ώρες είχες κενό; Είναι όντως τόσο μεγάλη η διαδικασία και χρονοβόρα για τον έλεγχο της επιστροφής;
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Βρέθηκα 2 φορές στη Φρανκφούρτη, με πεντάωρο και εξάωρο κενό, και τις 2 φορές η διαδικασία του ελέγχου εισόδου κράτησε λίγα λεπτά. Αν είσαι πίσω μία ώρα πριν την ώρα επιβίβασης δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα και θα έχεις και χρόνο για αγορές στα duty-free.
Άφησα τα πράγματα μου στο γραφείο για αποσκευές (προς το τέρμιναλ Β, λίγα λεπτά δεξιά από την έξοδο για τον προαστιακό), το κόστος είναι 7? για περισσότερο από 2 ώρες. Εισητήρια για τον προαστιακό (S-Bahn, γραμμές S-8 και S-9) βγάζεις στο αυτόματο πωλητή στην πλατφόρμα επιβίβασης και κοστίζει 8? (ημερήσιο). Υπόψη πως ο πωλητής δεν δέχεται 20ευρα(!), φρόντισε να έχεις ψιλά ή 10ευρω.

Κατεβαίνεις στη στάση Hauptwache (η 5η στάση νομίζω) και είσαι στην καρδιά της πόλης. Μπορείς να ξεκινήσεις τη βόλτα σου στον πεζόδρομο Zeil και μετά να κατευθυνθείς στο ποταμό Meine, να περάσεις απέναντι και να γυρίσεις από τη γέφυρα των αλυσίδων/Σιδερένια Γέφυρα ή όπως αλλιώς μεταφράζεται (Eiserner Steg) με τα άπειρα λουκέτα κάθε είδους που τη «διακοσμούν», και η οποία φιλοξενεί και μια ομηρική επιγραφή («ΠΛΕΩΝ ΕΠΙ ΟΙΝΟΠΑ ΠΟΝΤΟΝ ΕΠ ΑΛΛΟΘΡΟΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ») , και τέλος να φτάσεις στο ιστορικό κέντρο της πόλης, το Römerberg. Όλες οι αποστάσεις είναι κοντινές. Αν σου αρέσει η πανοραμική θέα, με 5? μπορείς να ανέβεις στον ουρανοξύστη Main Tower, στα 200 μέτρα. Μην παραλείψεις να πιεις μια μπίρα και να φας λουκάνικα ή χοιρινό από τους πλανόδιους! Στο κέντρο είναι και το Σπίτι του Γκαίτε, αν ενδιαφέρεσαι. Επίσης πολλοί επισκέπτονται και το ζωολογικό κήπο, ενώ κάποιοι κάνουν και βόλτα με πλοίο στο ποτάμι. Αξίζει μια επίσκεψη στον καθεδρικό ναό της πόλης, και αν έχεις το κουράγιο μπορείς να ανέβεις (με σκαλιά) στον εξώστη για μια καταπληκτική θέα της Φρανκφούρτης στα 100 μέτρα ύψος! Περισσότερες πληροφορίες:
Frankfurt am Main Germany
Frankfurt am Main: Sightseeing
 

DixIt

Member
Μηνύματα
43
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Adiaforos είσαι αστέρι! Θα το τολμήσω λέω και θα γράψω εντυπώσεις. Ευχαριστω πολυ!!!
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
δ) Το κοντινότερο left luggage είναι δίπλα στο σταθμό του μετρό (κοντά στην έξοδο που είναι κάτω από το check-in των gates "B". Αν δεν το βρήκες, μπορεί να κατέληξες σε κάποιο από τα άλλα left luggage του αεροδρομίου. Πάντως έχω χρησιμοποιήσει επανειλημμένα αυτό που είναι δίπλα στο μετρό και σε βολικότατο σημείο σε σχέση με τα gates. Η χρέωση ανά αποσκευή εξαρτάται από το μέγεθος και το χρόνο (αλλά δε θυμάμαι πόσο πληρώνω κάθε φορά).
Master Taver νομίζω εκεί τις άφησα τις αποσκευές αλλά ήταν 7 ευρώ ανεξάρτητα το μέγεθος και το χρονικό διάστημα!!! όσο για το ταξί , δεν είχα ιδέα πόσο θα μας έπαιρνε, οπότε προτίμησα να κάνω υπομονή!!!!

Τελικά δεν βγήκα από το αεροδρόμιο, το οποίο διάβασα πως είναι τεράστιο αλλά εγώ είδα μόνο ένα πολύ μικρό του μέρος. Μεθαυριο επιστρέφω Ελλάδα πάλι μέσω Φρανκφούρτης και έλεγα να βγω γιατι και πάλι έχω 5.30 ώρες κενό. Όμως διάβασα σε κάποια άλλα φόρουμ πως αν βγεις, είναι τόσο μεγάλη η διαδικασία να ξαναμπείς και οι ουρές του ελέγχου που μπορεί να πάρει μέχρι και 3 ώρες!!
Lycan, εσύ πόσες ώρες είχες κενό; Είναι όντως τόσο μεγάλη η διαδικασία και χρονοβόρα για τον έλεγχο της επιστροφής;
εγώ είχα 4 ώρες κενό, αλλά δεν είμαι αντιπροσωπευτικό δειγμα καθόσον λίγο αγχώδης με τις ώρες!!! γι' αυτό μόλις είδα χαλασμένο μετρό μου ήρθε κόλπος!!!
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
ειμαι κι εγω πολυ αγχωδες ατομο με τις ωρες και παντα θελω να'μαι εκει ωωωωωωωωωωρες νωριτερα!Επειδη θα εχω κι εγω ενα κενο σε μια πτηση που θα κανω , περιμενω να δω πώς θα ειναι η εμπειρια σου. προσωπικα, 6 ωρες μου φαινονται.....λιγες για να αφησω το αεροδρομιο!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Οι 6 ώρες είναι υπεραρκετές για να πας να δεις την πόλη. Είναι τόσο κοντά και η συγκοινωνία τόσο συχνή που κρίμα είναι να μείνεις στο αεροδρόμιο. Έχω κάνει δις τη βόλτα και είχα λιγότερο χρόνο. Και οι ουρές στην επιστροφή στο αεροδρόμιο ποτέ δεν ήταν μεγάλες. 1-1,5 ώρα πριν να φτάσεις εκεί και θα είσαι πολύ χαλαρά.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.109
Για να μην ανοίγω νέο θέμα ξέρει κανείς να προτείνει οικονομικό ξενοδοχείο στο κέντρο της Φρανκφούρτης για μια διανυκτέρευση?Γιατί μιλάμε για κενό γύρω στις 20 ώρες μεταξύ των πτήσεων,οπότε δύσκολο να τη βγάλουμε στο αεροδρόμιο.Με ενδιαφέρει να είναι στο κέντρο της πόλης για να κάνουμε καμιά βόλτα κ αν γίνεται κοντά στο σταθμό του τρένου με το οποίο θα επιστρέψουμε αεροδρόμιο.

Δε μας νοιάζουν πολυτέλειες(μία διανυκτέρευση θα είναι εξάλλου),απλώς να είναι καθαρό,να έχει τίποτα γύρω για φαγητο κ να δούμε και τίποτα ενδιαφέρον αν υπάρχει τριγύρω.Φτάνουμε βράδυ και φεύγουμε απόγευμα της επόμενης μέρας.Οπότε ένα πρωί και ένα μεσημέρι έχουμε στην πόλη.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom