Γερμανία Λίγες ώρες στην Φρανκφούρτη

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Colour Hotel Frankfurt εχω μεινει σε αυτο! πολυ οικονομικο λιγο μικρο δωματιο απεναντι απο το σταθμο!:D
 

Cindy S.

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Γεια σας ταξιδεύτες!!!
Μέτα από όχι και πολύ σκέψη αποφάσισα να κάνω ένα ταξίδι στον μακρινό Καναδά για να δω κάτι φίλους μου. (πρώτη φορά κάνω αυτό το ταξίδι)
Σήμερα έβγαλα τα εισιτήρια για αρχές Δεκέμβρη... H πτήση μου έχει ανταπόκριση στην Φρανκφούρτη πήγαινε-έλα. (στο πήγαινε 4 ώρες αναμονή και στο έλα 10 ώρες αναμονή) Είναι παααρα πολλές!!! Σε αυτό το σημείο είναι που θέλω την πολύτιμη βοήθεια σας ..... Τι κάνω 10 ώρες στο αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης;;;; Έχει κάτι εκεί κοντά που να μπορώ να πάω να δω; To Κέντρο της πόλης είναι κοντά; Και αν έχει ... είναι ασφαλές να φύγω από το αεροδρόμιο; (Όχι γιατί θα είμαι μόνη μου, μα δεν ξέρω αν κάνει. Αν αλλάξει κάτι στην πτήση ίσως .... η με τα check in εκεί τι γίνεται κλπ.) Δεν έχω και μεγάλη εμπειρία με τα αεροδρόμια!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.... :)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Το κέντρο της πόλης είναι κοντά(20-30 λεπτά).

Δεν θα βαρεθείς τόσες ώρες στο αεροδρόμιο;Επιβάλλεται λοιπόν να πάς μέχρι την πόλη.

Τι να αλλάξει στην πτήση;Να φύγει νωρίτερα;Μάλλον απίθανο...

Τα τσεκ-ιν θα τα έχεις κάνει και τα δύο στην πρώτη πτήση(Αθήνα και Καναδά).Μόνον ένα έλεγχο ασφαλείας θα έχεις να περάσεις.
 

Cindy S.

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Το κέντρο της πόλης είναι κοντά(20-30 λεπτά).

Δεν θα βαρεθείς τόσες ώρες στο αεροδρόμιο;Επιβάλλεται λοιπόν να πάς μέχρι την πόλη.

Τι να αλλάξει στην πτήση;Να φύγει νωρίτερα;Μάλλον απίθανο...

Τα τσεκ-ιν θα τα έχεις κάνει και τα δύο στην πρώτη πτήση(Αθήνα και Καναδά).Μόνον ένα έλεγχο ασφαλείας θα έχεις να περάσεις.
10 ώρες αναμονή στην επιστροφή είναι που με προβλημάτισαν....
Έχει σταθμό μετρό εκεί κοντά στο αεροδρόμιο;; (Aν και με αγχώνει λίγο το να βγω απο το αεροδρόμιο ... απο την άλλη είναι και κρίμα να μην εκμεταλλευτώ τόσες ώρες!
 

Cindy S.

Member
Μηνύματα
44
Likes
15

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.350
10 ωρες ειναι υπεραρκετες για μια βολτα στο κεντρο, στην επιστροφη λοιπον να το κανεις! Στο πηγαινε περιπλανησου στο αχανες αεροδρομιο, 4 ωρες θα περασουν γρηγορα...
 

Cindy S.

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
10 ωρες ειναι υπεραρκετες για μια βολτα στο κεντρο, στην επιστροφη λοιπον να το κανεις! Στο πηγαινε περιπλανησου στο αχανες αεροδρομιο, 4 ωρες θα περασουν γρηγορα...
Αχ... Για αυτό το αεροδρόμιο και τα duty free του έχω ακούσει πολλά. Πρέπει να μάθω σταθμούς και ονομασίες για να ξέρω .... μην πάω έτσι στα κουτουρου... :rolleyes-80::)
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.772
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γεια σας ταξιδεύτες!!!
Τι κάνω 10 ώρες στο αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης;;;; Έχει κάτι εκεί κοντά που να μπορώ να πάω να δω; To Κέντρο της πόλης είναι κοντά;
Επισκέφθηκα τη Φρανκφούρτη τον Αύγουστο μόνο για μερικές ώρες. Επιστρέφοντας λίγο απογοητευμένος, σκέφτηκα πως την επόμενη φορά που θα βρεθώ στην περιοχή θα προτιμήσω μάλλον το Μάιντς. Χωρίς αμφιβολία όμως ενδείκνυται να μεταφερθείς στο κέντρο της Φρανκφούρτης και να διαθέσεις κάποιες ώρες. Αφού θα είστε, όπως καταλαβαίνω, τουλάχιστον δύο άτομα, σας συνιστώ το ομαδικό ημερήσιο εισιτήριο (Gruppentageskarte). Κοστίζει περίπου 15 ευρώ και προσφέρει απεριόριστη χρήση των μέσων μεταφοράς στην πόλη, από και προς το αεροδρόμιο, καθώς και στις γειτονικές πόλεις, στο Βισμπάντεν και το Μάιντς. Την εποχή που θα βρεθείς στη Φρανκφούρτη θα έχεις τη δυνατότητα να επισκεφθείς και τη χριστουγεννιάτικη αγορά! Μόνο μην ξεχαστείς και καθυστερήσεις να φτάσεις στο αεροδρόμιο, γιατί είναι πραγματικά τεράστιο (το μεγαλύτερο στη χώρα και 3ο μεγαλύτερο στην Ευρώπη) και αν δε φτάσεις εγκαίρως υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να τρέχεις στους διαδρόμους και να μη φτάνεις! Μιλώ εκ πείρας...
 

Cindy S.

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Επισκέφθηκα τη Φρανκφούρτη τον Αύγουστο μόνο για μερικές ώρες. Επιστρέφοντας λίγο απογοητευμένος, σκέφτηκα πως την επόμενη φορά που θα βρεθώ στην περιοχή θα προτιμήσω μάλλον το Μάιντς. Χωρίς αμφιβολία όμως ενδείκνυται να μεταφερθείς στο κέντρο της Φρανκφούρτης και να διαθέσεις κάποιες ώρες. Αφού θα είστε, όπως καταλαβαίνω, τουλάχιστον δύο άτομα, σας συνιστώ το ομαδικό ημερήσιο εισιτήριο (Gruppentageskarte). Κοστίζει περίπου 15 ευρώ και προσφέρει απεριόριστη χρήση των μέσων μεταφοράς στην πόλη, από και προς το αεροδρόμιο, καθώς και στις γειτονικές πόλεις, στο Βισμπάντεν και το Μάιντς. Την εποχή που θα βρεθείς στη Φρανκφούρτη θα έχεις τη δυνατότητα να επισκεφθείς και τη χριστουγεννιάτικη αγορά! Μόνο μην ξεχαστείς και καθυστερήσεις να φτάσεις στο αεροδρόμιο, γιατί είναι πραγματικά τεράστιο (το μεγαλύτερο στη χώρα και 3ο μεγαλύτερο στην Ευρώπη) και αν δε φτάσεις εγκαίρως υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να τρέχεις στους διαδρόμους και να μη φτάνεις! Μιλώ εκ πείρας...
Καλησπέρα! Θα είμαι μόνη μου, γιατί πάω στον Καναδά να βρω φίλους και να περάσω εκει της γιορτές. Θα έχω 10 ώρες αναμονή στην Φρανκφούρτη..... Αυτό αναρωτιέμαι .... τι μπορώ να κάνω αφού θα είμαι μόνη και που να πάω.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Καλησπέρα! Θα είμαι μόνη μου, γιατί πάω στον Καναδά να βρω φίλους και να περάσω εκει της γιορτές. Θα έχω 10 ώρες αναμονή στην Φρανκφούρτη..... Αυτό αναρωτιέμαι .... τι μπορώ να κάνω αφού θα είμαι μόνη και που να πάω.
Δεν χρειάζεσαι καν να χρησιμοποιήσεις συγκοινωνία για να δεις τα περισσότερα στην πόλη, εκτός αν έχει άσχημο καιρό, δες και το σπίτι του Γκαίτε και επίσης
8674744945_2841e14c1e_h (1).jpg
ψάξε για αυτή την γέφυρα
 

Cindy S.

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Δεν χρειάζεσαι καν να χρησιμοποιήσεις συγκοινωνία για να δεις τα περισσότερα στην πόλη, εκτός αν έχει άσχημο καιρό, δες και το σπίτι του Γκαίτε και επίσης View attachment 132519 ψάξε για αυτή την γέφυρα
Τέλεια .... εύχομαι να μην έχει βροχή βασικά. Θα βρω έξω απο το αεροδρόμιο τον σταθμό του τρένου .... ελπίζω να μάθω την σωστή στάση που πρέπει να κατέβω και θα αρχίσω την βόλτα μου. Αυτή η γέφυρα είναι στο κέντρο την πόλης;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.808
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom