Αυστρία Λίγες ώρες στη Βιέννη

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.956
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Εξαρτάται τι μέρα θα είσαι εκεί. Έχει κάποια club και κάποιες μουσικές σκηνές,αυτές συνήθως ανοίγουν στις 8 με 9 το βράδυ μέχρι αργά,κοίταξε αν θες για το B72 και το Porgy and Bess,για πιο jazz καταστάσεις.Οι Αυστριακοί όντως δεν φημίζονται για τα τρελά τους ξενύχτια.
Επίσης, δεν ξέρω αν θα προλάβεις να είσαι πίσω εγκαίρως για την επόμενη πτήση σου. :)
Ευχαριστώ πολύ, θα το κοιτάξω, αν και απ' ότι κατάλαβα ειναι κομμάτι δύσκολο.
Προλαβαίνω τη πτήση που είναι στις 7, το πρώτο τρένο γι αεροδρόμιο ξεκινάει λιγο μετά τις 5, ωστόσο προβλέπω να περνάω τη νύχτα σε παγκάκι της πόλης, κάτι που δε θα χει πλάκα 3 Ιανουαρίου:haha:
Τουλάχιστον αν ήταν ανοιχτά τα Lounge θα βγάζαμε μια άκρη...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.956
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Το υπόλοιπο αεροδρόμιο δεν είναι ανοιχτό;
Λογικά ναι, δεν έχω διαβάσει κάπου ότι κλείνει το βράδυ και θα μου φαινόταν παράλογο.
Δε ξέρω όμως τι μπορεί να έχει ανοικτό, καθώς δεν έχω εικόνα του αεροδρομίου, πρώτη φορά πηγαίνω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Λογικά ναι, δεν έχω διαβάσει κάπου ότι κλείνει το βράδυ και θα μου φαινόταν παράλογο.
Δε ξέρω όμως τι μπορεί να έχει ανοικτό, καθώς δεν έχω εικόνα του αεροδρομίου, πρώτη φορά πηγαίνω.
Εδω εισαι. Οργανωμενα πραγματα. https://www.sleepinginairports.net/guides/vienna-airport-guide.htm
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Έχει πλάκα όταν ψάχνουμε στο google τι να κάνουμε αργά το βράδυ π.χ. στη Βιέννη. Το αποτέλεσμα είναι να μας βγάζει σε ποια εστιατόρια είναι ανοιχτή η κουζίνα μέχρι εργά (για παράδειγμα 10.30), ποιο έργο παίζει στο θέατρο ή στην όπερα (το οποίο τελειώνει κατά τις 10) κ.ο.κ.
Αν κάνουμε την ίδια αναζήτησή για την Ελλάδα, θα μας βγάλει το τάδε μαγαζί που μένει ανοιχτό μετά τις 2 το πρωί, τα μπουζούκια κ.ο.κ.
Ανήκομεν εις την Δύσιν...
:haha:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Μου κίνησες τη περιέργεια και μπήκα να δω τον ιστότοπο του αεροδρομίου και δεν βρήκα κάπου να λέει οτι κλείνει...
δεν έχω διαβάσει κάπου ότι κλείνει το βράδυ και θα μου φαινόταν παράλογο.
Δε ξέρω όμως τι μπορεί να έχει ανοικτό, καθώς δεν έχω εικόνα του αεροδρομίου, πρώτη φορά πηγαίνω.
Δεν χρειάζεται να έχει κάτι ανοιχτό! Έχει καρέκλες, πατώματα και μοκέτες που είναι καλύτερες απο τα παγκάκια της Βιέννης! Η Βιέννη είναι "ψόφια" το βράδυ και το χειμώνα έχει ψωφόκρυο....
Το διεθνές αεροδρόμιο της Βιέννης είναι μια χαρά, μεσαίου μεγέθους, ευρωπαικό αεροδρόμιο και σίγουρα είναι πιο ζεστό απο τους δρόμους της Βιέννης :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.956
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Έχει πλάκα όταν ψάχνουμε στο google τι να κάνουμε αργά το βράδυ π.χ. στη Βιέννη. Το αποτέλεσμα είναι....
Αν κάνουμε την ίδια αναζήτησή για την Ελλάδα...
Ανήκομεν εις την Δύσιν...
:haha:
Μάλλον δεν ανήκομεν πουθενά, είμαστε το μόνο είδος στο είδος μας!:haha: Έχει πλάκα να ψάχνουμε πάντως για άλλες χώρες έχοντας στο μυαλό μας τα δικά μας δεδομένα!

Αν ο @psilos3 εχει επισκεφτει τον Τσαρουχα στην Θεσσαλονικη, ξερει οτι εκει συναντας τους πιο αναπαντεχους θαμωνες.
Το ''Αν'' που έβαλες με προσβάλει:haha: Είμαι του σπορ όσο κι αν δε μου φαίνεται, και έχω επισκεφτεί τα περισσότερα. Θέλοντας και μη όλοι στα πατσατζίδικα καταλήγουν από μια ώρα και μετά, σε επιβεβαιώνω. (Off topic).

Μου κίνησες τη περιέργεια και μπήκα να δω τον ιστότοπο του αεροδρομίου και δεν βρήκα κάπου να λέει οτι κλείνει...
Δεν χρειάζεται να έχει κάτι ανοιχτό! Έχει καρέκλες, πατώματα...
100% συμφωνώ, δεν είναι εποχή για ρίσκα. Ένα 8ωρο είναι στο περίπου, θα περάσει!
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Καλημέρα σας αν μπορείτε να με βοηθήσετε και σε κάτι άλλο σχετικά με το ταξίδι μου. Επειδή υπάρχει στάση στην Βιέννη για 12 ώρες όταν πηγαίνουμε και 5 όταν επιστρέφουμε τι θα ήταν καλό να κάνουμε για να περάσουν αυτές οι ώρες? Το ταξίδι θα είναι Αύγουστο
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.956
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα σας αν μπορείτε να με βοηθήσετε και σε κάτι άλλο σχετικά με το ταξίδι μου. Επειδή υπάρχει στάση στην Βιέννη για 12 ώρες όταν πηγαίνουμε και 5 όταν επιστρέφουμε τι θα ήταν καλό να κάνουμε για να περάσουν αυτές οι ώρες? Το ταξίδι θα είναι Αύγουστο
Εξαρτάται τι ώρες είναι αυτές, πάντως προλαβαίνετε να κάνετε πολλά. Αν έχετε βαλίτσες τις αφήνετε στο αεροδρόμιο, παίρνετε το τρένο και κατεβαίνετε κέντρο να κάνετε παραπάνω από μια μεγάλη βόλτα, να δείτε πάρκα κι αξιοθέατα, να φάτε, άνετα κι εύκολα όλα. Το ίδιο και στο 5ωρο της επιστροφής, αν κι εκεί θα συνιστούσα κάτι πιο κοντινό στο αεροδρόμιο με απευθείας σύνδεση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom