Ιταλία Λίγη βοήθεια?????

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Πρόσεξε, οι κατακόμβες di san callisto είναι κλειστές τις Τετάρτες. Στο λέω γιατί την πάτησα και έτρεχα τζάμπα.
αυτο το λες για μενα? Ειναι προς τα εκει που θελω να παω ή αναφερεσαι στην προηγουμενη συζητηση?
 
Last edited by a moderator:

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Πάει στην προηγούμενη συζήτηση, sorry
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Αφού έχεις 6 μέρες συνολικά προλαβαίνεις να δεις αρκετά.. Στις κατακόμβες να πας, και να περπατήσεις και την Appia Antica (τον δρόμο που περνάει μπροστά από τις κατακόμβες) γιατί είναι πραγματικά γραφικός, οι πέτρες είναι οι ίδιες που τρέχαν πάνω ρωμαικά άρματα την περίοδο της ακμής, και η φύση και τα αρχαία ερείπια κάνουν ωραίο συνδυασμό. Αν μπορείς όμως πήγαινε Κυριακή 10.00 με 16.00 που απαγορεύουν τα αυτοκίνητα! Την μέρα που πήγα εγώ είχε απίστευτη κίνηση. Και να μου πεις και πως ήταν τελικά οι κατακόμβες!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.372
Likes
9.300
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν πειραζει, χρησιμο και αυτο, θα παω και εκει μια μερα, εκτος Τεταρτης.
αν διαβάζατε τα link που γράφω θα ήταν πιο απλά για σας. τις τεταρτες είναι κλειστά ως τις 24.2 άρα δεν σε αφορά. και ναι να πάρεις IX για λίμνες. και να πας k στις 2, και στο Nemi. και να σταματήσεις στην Ariccia να δοκιμάσεις τη φοβερή porchetta.
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Καλημέρα:D.


Θα φτασουμε παρασκευη 12 του μηνος το μεσημέρι και θα φύγουμε 16,μερα τρίτη πρώι-πρωί. Τα αξιοθέατα που θέλω να δω και ευελπιστώ να προλάβω είναι:
Βατικανό,κολλοσαιο,ρωμάϊκη αγορα,πανθεον,σκαλινατα,φοντανα ντι τρεβι,βιλλα μποργκεζε,κατακομβες,λουτρα καρακαλλα,κοιμητηριο καπουτσινων,πιατσες:D ντι σπανια,ναβονα,ντελ ποπολο,ντι βενετσια.
βια,κοντοττι,ντελ κορσο.

Κατ'αρχην τα προλαβαινω ή να αφήσω κάποια για την επόμενη φορά(μεγάλες βλέψεις έχω:lol:) και πια αν αφήσω???/
Η γνώμη μου είναι ότι τα προλαβαίνεις. Είδαμε τα ίδια πράγματα εκτός από τις κατακόμβες, επίσης σε 4 ημέρες και μάλιστα με δυο παιδιά. Κι ευτό γιατί εκτός από το Βατικανό (που είναι πολύ χρονοβόρο, αλλά πραγματικά αξίζει), το Κολοσσαίο, ρωμαϊκή αγορά, Πάνθεον και κατακόμβες, τα άλλα τα βλέπεις σε μορφή βόλτας. Ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς να κλέισεις εισιτήρια για Βατικανό (μπορεί να πετύχεις τεράστια ουρά). Όσον αφορά το Κολοσσαίο να κόψεις ενιαίο εισιτήριο από τη Ρωμαϊκή αγορά να περιηγηθείς σ'αυτή, να ανέβεις στο Παλατίνο και μετά από εκεί να πας Κολοσσαίο με το εισιτήριο που ήδη έχεις. Με αυτό τον τρόπο γλιτώνεις την τυχόν ουρά του Κολοσσαίου, ενώ στην αγορά δε συγκεντρώνεται συνήθως τόσος κόσμος.Στη βίλα Μποργκέζε να νοικιάσετε ένα από τα αμαξάκια-ποδήλατα που υπάρχουν. Έτσι θα δείτε όλο το πάρκο χωρίς να κουραστείτε, σε λίγη ώρα με πολύ διασκεδαστικό τρόπο.
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
149
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
αμα κλεισω απο εδω δε περιμενω στη ουρα?? παω κατευθειαν και μπενω μεσα???
σου βαζουν και 4 ευρω καπελο για κρατηση τη ειναι αυτοι ρε συ
Πιστεψέ με αξιζει τα 4 ευρω.... Οταν πηγα εγω (Ιούλιος ήταν) 8:30-9:00 το πρωί η ουρά ηταν χιλιόμετρα:shock: μου το λέγαν οτι θα εχει ουρά αλλα τέτοιο πραγμα δεν το είχα φανταστεί ποτέ. Φυσικά δεν είχα βγαλει απο πριν εισιτήρια γιατι θεώρησα οτι ηταν σκέτη εκμετάλλευση!!!!
Το μετάνιωσα πικρά:(.... Τελικά τα καταφέραμε και μπήκαμε :clap: αλλα αν ξαναπήγαινα θα εκλεινα απο πριν.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Nα ρωτησω και γω κατι για την Ρωμη εδω? Μην ανοιγω νεο θεμα. Φευγω 23-2 και θα ειμαι Ρωμη για σχεδον 6 μερες γεματες. Σκεφτηκα λοιπον, αφου εχω χρονο (ετσι λεω εγω, εσεις ξερετε αν οντως εχω) να αφιερωσω μια μερα στα περιχωρα της Ρωμης. Μια πρωτη σκεψη ηταν το Τιβολι αλλα μετα διαβασα στο forum για το Castel Gandolfo και μου αρεσε πολυ η ιδεα. Τωρα το ερωτημα μου ειναι πως να το οργανωσω? Να νοικιασω αυτοκινητο, να κανω τον γυρο της λιμνης? Να το συνδυασω και με κατι αλλο μια που θα εχω το οχημα και θα ειμαι στην περιοχη? Να παω και στο Τivoli? Nα μην παω πουθενα για να μην χασω την μερα απο την Ρωμη?
Εμεις ειχαμε παει στη Villa d' este στο Τιβολι ειναι. Ηταν πολυ ωραια:clap:. Καταπληκτικοί κηποι! Αλλα ηταν καλοκαιρι τοτε...δεν ξερω αν ειναι τοσο ωραια και χειμώνα.Εχει παρα πολλα συντριβάνια και λιμνούλες και αγλαματα κτλ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.072
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom