Ιταλία Λίγη βοήθεια?????

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Καλημέρα:D.

Λοιπόν.....όλα έτοιμα.Κλεισμένα εισητήρια,ξενοδοχείο,πληροφορίες για τα αξιοθεατα που θέλουμε(εδω να ευχαριστίσω τους συμφορουμίτες μου γιατι με τις ιστορίες τους βοήθησαν πολύ) να δούμε και.....μετράμε αντίστροφα για τη μεγάλη μέρα!!!!!
12/2 πέτάμε για Ρώμη!!!!!:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:
Θέλω λοιπόν να ρωτήσω βρέ παιδιά.
Θα φτασουμε παρασκευη 12 του μηνος το μεσημέρι και θα φύγουμε 16,μερα τρίτη πρώι-πρωί. Τα αξιοθέατα που θέλω να δω και ευελπιστώ να προλάβω είναι:
Βατικανό,κολλοσαιο,ρωμάϊκη αγορα,πανθεον,σκαλινατα,φοντανα ντι τρεβι,βιλλα μποργκεζε,κατακομβες,λουτρα καρακαλλα,κοιμητηριο καπουτσινων,πιατσες:D ντι σπανια,ναβονα,ντελ ποπολο,ντι βενετσια.
βια,κοντοττι,ντελ κορσο.

Κατ'αρχην τα προλαβαινω ή να αφήσω κάποια για την επόμενη φορά(μεγάλες βλέψεις έχω:lol:) και πια αν αφήσω???/
Αν τελικά προλάβαίνω πως μπορώ να τα συνδιάσω να μην τρέχω απο τη δύση στην ανατολή και χανω τις ώρες μου μεταξυ των αξιοθεάτων?
Ξέρω βατικανό θα φάει μια μέρα π.χ λέμε το σαββάτο.Κυριακη και δευτέρα πως να δω τα υπόλοιπα?
Μπορεί να λέω χαζά τώρα αλλά ψιλοαγχώθηκα γιατί θέλω να δω όσο περισσότερα γίνεται:lol::lol::lol:.Τρέλαινομαι για Ρωμη και γενικά Ιταλία και έχω ντοπαριστεί τρελά όσο το έψαχνα.Να φανταστήτε ξεκίνησα θέλωντας να δω τα μισά απο οτι γράφω και βλέπω μέχρι να φύγουμε θα καταλήξω να θέλω να δω τα διπλάσια.:haha::haha::haha::haha:
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Καλή μου η Ιταλία είναι δίπλα σίγουρα θα ξαναπάς. Για αυτά που ρωτάς ο Samion κλπ είναι πιο ειδικοί εγώ απλώς πήγα πρόσφατα και έχω να καταθέσω τα εξής. Καταρχήν relax μην μου αγχώνεσαι με τα άπειρα που θέλεις να δεις. Η Ρώμη είναι ωραία να την περπατήσεις και να χαθείς στα στενά της, πολλά από αυτά που αναφέρεις θα τα δεις μπροστά σου σε έναν περίπατο. Αγοράστε από ένα κομμάτι πίτσα και ξεκινήστε από ντελ ποπολο,σκαλινατα,φοντανα ντι τρεβι,Πάνθεο, ναβονα, ντι σπανια όλα αυτά είναι μια βόλτα, για το βράδυ βέβαια κανονίστε κάτι χαλαρό γιατί θα κουραστείτε από το περπάτημα αλλά αξίζει, να τα δείτε και να ξοδέψετε χρόνο σε αυτά, το ίδιο θα συμβεί και με κολλοσαιο,ρωμάϊκη αγορα, κτλ, όλα αυτά είναι αρκετά κοντά. Για την βίλλα μποργκεζε βρες μια καλή μέρα να πας γιατί έχει υπέροχο κήπο και καλό είναι να έχει καλό καιρό για το χαρείς. Εγώ βοηθήθηκα πολύ από τις ιστορίες και πληροφορίες των μελών, γιατί δεν το ψάχνεις και εσύ;
 
Last edited by a moderator:

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Να θυμασαι μονο πως τα περισσοτερα μουσεια στιν Ιταλια ειναι κλειστα τις Δευτερες ενω του Βατικανου κλειστο τις Κυριακες. Αν δε σε αγχωνει να κανεις προγραμμα απο τωρα, ισως φανουν χρησιμες αυτες οι διευθυνσεις:
http://Rome-Museum.com
http://ticketeria.it
 

kemcap

Member
Μηνύματα
43
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
γαυδος
σημασια εχει να απολαυσεις οσο χρονο εσυ θελεις τα λιγα η πολλα μερη που θελεις να δεις.παντα στη ζωη μας πρεπει να αφηνουμε μερη για μια μελλοντικη εκδρομη.
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Αν και δεν πηγα σε ολα οσα αναφερεις,καθως εκατσα και εγω 3 μερες,πιστευω ομως πως με καλο προγραμμα,ειδικα στη Ρωμη μπορεις να τα γυρισεις ολα..Απλα σιγουρα το θεμα ειναι να απολαυσεις και το ταξιδακι σου και να μην εχεις το ματι σου συνεχεια στο ρολοι για να τα προλαβεις ολα..Κοντα ειναι κ σιγουρα οταν γυρισεις θα σκεφτεσαι την επομενη επισκεψη..
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Το αν προλαβαίνεις να τα δείς είναι σχετικό...,όπως είπαν και οι προλαλήσαντες εξαρτάται πώς θέλεις να δείς τη Ρώμη σε 3 μέρες...τροχαδόν με την ψυχή στο στόμα για να προλάβεις να πάρεις μια ιδέα απόολα ή να απολαμβάνεις κάποιες διαδρομές και ν αφήσεις εκτός πράγματα για μια επόμενη φορά;
Πχ το Κολοσσαίο το βλέπεις και σε μιά-δυό ώρες και πάλι εξαρτάται από τις ουρές που θα συναντήσεις,η το βλέπεις απλά απ εξω και μια επόμενη φορά από κοντά,η αφιερώνεις ώρεςςς να δείς την ευρύτερη περιοχή...Παλατίνο λόφο,Καπιτωλίνο κλπ.
Μιά πρόταση είναι την πρώτη μέρα που θα φτάσετε να την αφιερώσεις για το ιστορικό κέντρο όπως είπε και η ioanna,από πιάτσα ντε πόπολο και μετά περπάτημα όλες τις πιάτσες μέχρι πιάτσα Ναβόνα.Την επόμενη μέρα θα σε συμβούλευα να πάρεις το κόκκινο λεωφορείο που κάνει το σίτυ τούρ ώστε να έχεις μια συνολική γρήγορη άποψη της πόλης μέσα σε μιάμιση ώρα περίπου και μετά επιλέγεις και κατεβαίνεις όπου σ ενδιαφέρει,περνάει καί από την περιοχή των λουτρών Καρακάλα,φυσικά από το Κολοσσαίο...,Κυριακή κέντρο και βίλλα Μποργκέζε,
το Βατικανό προτείνω να το αφήσεις για Δευτέρα πρωί πρωί γιατι συνήθως τα Σβκύριακα έχει ουρές ενώ καθημερινή κατά κανόνα όχι οπότε δε θα σου φάει όλη μέρα,μισή μέρα υπολόγιζε μουσεία και Βασιλική Αγ.Πέτρου,
ώστε να σου μείνει και μισή για περπάτημα πάλι κέντρο,πράγματα που άφησες εκτός τις άλλες μέρες κλπ
Διάβασε ταξιδ,ιστορίες πού έχουμε γράψει και φυσικά χρειάζεσαι έναν ταξιδ.οδηγό ανά χείρας...
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
συμβουλη

πολλα μου φαινονται ολα αυτα για 3 μερες . βατικανο απεφυγε κυριακη γιατι λογω εκκλησιας, εχει ΠΟΛΥ κοσμο..εμεις φλεβαρη καιρο περιμεναμε 2,5 ωρες στην ουρα με καταρακτωδη βροχη και δεν εφευγε κανεις ...
στη μποργκεζε δες αν μπορεις να κλεισεις ραντεβου , γιατι εχει περιορισμενο αριθμο εισοδων ανα ωρα και μπορει να περιμενεις αδικα στον κηπο για αρκετες ωρες μεχρι να ερθει η σειρα σου. επισης οι κατακομβες ειναι αρκετα μακρια απο την πολη και εκει παιζει ραντεβου ,α φου μπαινεις μονο με γκρουπ και ξεναγο και οχι ασυνοδευτος αφου χανεσαι ευκολα. δες επισης το καπιτωλιο, εξαιρετικο μουσειο και το αρχαιολογικο της ρωμης κοντα στισ θερμες..εξαιρετικο .
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
στη μποργκεζε δες αν μπορεις να κλεισεις ραντεβου , γιατι εχει περιορισμενο αριθμο εισοδων ανα ωρα και μπορει να περιμενεις αδικα στον κηπο για αρκετες ωρες μεχρι να ερθει η σειρα σου. επισης οι κατακομβες ειναι αρκετα μακρια απο την πολη και εκει παιζει ραντεβου ,α φου μπαινεις μονο με γκρουπ και ξεναγο και οχι ασυνοδευτος αφου χανεσαι ευκολα. δες επισης το καπιτωλιο, .
για τη Galleria Borghese εύκολη η κράτηση από εδώ
Museum Tickets Borghese Gallery Reservation Museums in Italy - Official Reservation Service -The Borghese Gallery, Rome, Italy - information and booking - Ticketeria s.r.l. - Galleria Borghese
για τις κατακόμβες ούτε μακριά είναι(ακολούθησε τις οδηγίες του site) ούτε κράτηση θέλει, ο ξεναγός είναι στην τιμή.πας άνετα μονος, ανεξάρτητος.
LE CATACOMBE CRISTIANE DI ROMA
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Τα μισά από όσα ανέφερες θα τα δεις ούτως ή άλλως κάνοντας βόλτα στο κέντρο. Όχι άγχος. Εάν τύχεις (και μακάρι να συμβεί) και ηλιόλουστες μέρες που αγαπιέται το περπάτημα και η τσάρκα, θα τα βρεις όλα μπροστά σου.Προσωπικά μ' αρέσει που δεν ανέφερες κάτι μαγαζάκια της σειράς που βρίσκονται στα σπάνις στέπς. Από εκεί ούτε που να διαβείς. Γιατί τότε θα βογγήξει ο άντρα σου!. Είμαι και εγώ παθών (και μαθών)!
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Τα μισά από όσα ανέφερες θα τα δεις ούτως ή άλλως κάνοντας βόλτα στο κέντρο. Όχι άγχος. Εάν τύχεις (και μακάρι να συμβεί) και ηλιόλουστες μέρες που αγαπιέται το περπάτημα και η τσάρκα, θα τα βρεις όλα μπροστά σου.Προσωπικά μ' αρέσει που δεν ανέφερες κάτι μαγαζάκια της σειράς που βρίσκονται στα σπάνις στέπς. Από εκεί ούτε που να διαβείς. Γιατί τότε θα βογγήξει ο άντρα σου!. Είμαι και εγώ παθών (και μαθών)!
ΑΑΑΑΑΑ ευτυχώς ο άντρας μου σε αυτό είναι τυχερός.Το δικό μου ψώνιο είναι τα ταξίδια.
να φανταστείς ήδη ακομα δδεν πήγαμε Ρώμη,προσπαθω να τον ψήσω για Πράγα το Μαϊο :haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha:
Εκεί έχει μπλέξει......:bleh::bleh::bleh::bleh::bleh:
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Nα ρωτησω και γω κατι για την Ρωμη εδω? Μην ανοιγω νεο θεμα. Φευγω 23-2 και θα ειμαι Ρωμη για σχεδον 6 μερες γεματες. Σκεφτηκα λοιπον, αφου εχω χρονο (ετσι λεω εγω, εσεις ξερετε αν οντως εχω) να αφιερωσω μια μερα στα περιχωρα της Ρωμης. Μια πρωτη σκεψη ηταν το Τιβολι αλλα μετα διαβασα στο forum για το Castel Gandolfo και μου αρεσε πολυ η ιδεα. Τωρα το ερωτημα μου ειναι πως να το οργανωσω? Να νοικιασω αυτοκινητο, να κανω τον γυρο της λιμνης? Να το συνδυασω και με κατι αλλο μια που θα εχω το οχημα και θα ειμαι στην περιοχη? Να παω και στο Τivoli? Nα μην παω πουθενα για να μην χασω την μερα απο την Ρωμη?
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Πρόσεξε, οι κατακόμβες di san callisto είναι κλειστές τις Τετάρτες. Στο λέω γιατί την πάτησα και έτρεχα τζάμπα.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.732
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom