Λίμνη πλαστήρα πληροφορίες

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Κι εγώ θα πω με τη σειρά μου ότι η λίμνη Πλαστήρα έχει εκπληκτικό σκηνικό φυσικής ομορφιάς (φτιάχνει δηλαδή πανέμορφα φυσικά τοπία, ειδικά για φωτογραφίες) αλλά τα χωριά και η διαμόρφωσή της γύρω γύρω είναι εντελώς αδιάφορα. Κανένα χωριό της περιοχής δεν μπορεί να πλησιάσει ούτε κατά διάνοια τα Πηλιορείτικα, τα ζαγοροχώρια, αυτά των Τζουμέρκων κλπ.
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Σίγουρα τα χωριά της λίμνης Πλαστήρα δεν έχουν σύγκριση με αυτά του Πηλίου, παρ'όλα αυτά δεν σημαίνει ότι είναι και άσχημα.Αδιάφορα ναι οκ, αν και εμένα μου άρεσαν σε συνδιασμό με τη λίμνη.Όπως και να το κάνουμε είναι χωριουδάκια κι αυτά που σε συνδιασμό με τη λίμνη και το γύρω τοπίο, έχουν έναν δικό τους χαρακτήρα.
 

Gandalf

Member
Μηνύματα
14
Likes
12
Ανάμεσα σε Νεοχώρι και Καλύβια πού θα μου προτείνατε να μείνω; Είναι διαφορετικά μεταξύ τους τα συγκεκριμένα χωριά;

Επίσης, μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας για αυτά τα δύο ξενοδοχεία; Το ένα είναι στα Καλύβια χωρίς θέα στη Λίμνη (http://www.booking.com/hotel/gr/elp...cid=1;origin=disamb;srhash=3466123374;srpos=2), ενώ το άλλο είναι στο Νεοχώρι με θέα στη λίμνη (http://www.booking.com/hotel/gr/xry...cid=1;origin=disamb;srhash=1035808211;srpos=1). Καταλαβαίνω ότι πηγαίνει ανάλογα με τα γούστα, αλλά μπορεί π.χ. κάποιος να μου πει ότι η θέα στη Λίμνη είναι το άλφα και το ωμέγα της διαμονής εκεί.
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Αγαπημένοι συμφορουμίτες, σαν καλά παιδιά αποφασίσαμε κι εμείς να κάνουμε μια κοντινή απόδραση το 3ήμερο της 28ης Οκτωβρίου.
Αποφασίσαμε τη λίμνη Πλαστήρα που είναι κοντά, έχω χρόνια να πάω και ο φίλος μου δεν έχει πάει ποτέ.
Ψάχνω μέρες τώρα και σχεδόν όλα είναι κλεισμένα.
Μέχρι στιγμής το μοναδικό που βρήκα είναι αυτό: http://www.pezoula.gr/ με 60 ευρώ δίκλινο θέα στο δάσος. Καλό είναι αλλά δε θα έδινα 60 ευρώ γι αυτό το δωμάτιο.
Χρειάζομαι λοιπόν τα φώτα σας. Ένα απλό παραδοσιακό δωμάτιο μέχρι 50 ευρώ.
Σκεφτόμουν στα καλύβια Πεζούλας ή Νεοχώρι.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αγαπημένοι συμφορουμίτες, σαν καλά παιδιά αποφασίσαμε κι εμείς να κάνουμε μια κοντινή απόδραση το 3ήμερο της 28ης Οκτωβρίου.
Αποφασίσαμε τη λίμνη Πλαστήρα που είναι κοντά, έχω χρόνια να πάω και ο φίλος μου δεν έχει πάει ποτέ.
Ψάχνω μέρες τώρα και σχεδόν όλα είναι κλεισμένα.
Μέχρι στιγμής το μοναδικό που βρήκα είναι αυτό: http://www.pezoula.gr/ με 60 ευρώ δίκλινο θέα στο δάσος. Καλό είναι αλλά δε θα έδινα 60 ευρώ γι αυτό το δωμάτιο.
Χρειάζομαι λοιπόν τα φώτα σας. Ένα απλό παραδοσιακό δωμάτιο μέχρι 50 ευρώ.
Σκεφτόμουν στα καλύβια Πεζούλας ή Νεοχώρι.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
Στα 10 ευρώ κόλλησες; Καλύτερο απ' αυτό (κοντά στη λίμνη) και σε φτηνότερη τιμή, δύσκολα θα βρεις. Τα καλύτερα είναι το Καζάρμα και οι Ναϊάδες αλλά (αν έχουν δωμάτιο) θα το πληρώσεις τα διπλά - τουλάχιστον. Αν θες στο Νεοχώρι (χειρότερο σαν τοποθεσία από τα Καλύβια), ψάξε τα Αντιγόνη, Ανατολή και Αγνάντι (τα δύο τελευταία - νομίζω - είναι της ίδιας ιδιοκτησίας).
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Πίστεψέ με, αν ήταν του γούστου μου δε θα κολλούσα στα 10 ευρώ.
Άλλωστε όλα αυτά που μου είπες είναι τα προφανή(μιας και είναι τα πρώτα που βλέπεις όταν ψάχνεις στο διαδύκτυο) που έχω ψάξει και δε βρήκα δωμάτιο.
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Ρίξε μία ματιά και στο Αέναο. Είναι στο Νεοχώρι αλλά οι τιμές ξεκινούν από 65 ευρώ για ΣΚ. Είχαμε μείνει εκεί πριν 3 χρόνια και μας άρεσε πάρα πολύ το δωμάτιο, περιλαμβάνει και πρωινό η τιμή. Καν' τους ένα τηλ να ρωτήσεις για την τιμή και αν γίνεται κάτι καλλίτερο..
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Πίστεψέ με, αν ήταν του γούστου μου δε θα κολλούσα στα 10 ευρώ.
Άλλωστε όλα αυτά που μου είπες είναι τα προφανή(μιας και είναι τα πρώτα που βλέπεις όταν ψάχνεις στο διαδύκτυο) που έχω ψάξει και δε βρήκα δωμάτιο.
Εν τοιαύτη περιπτώσει τότε, πας στα Καλύβια και κοιτάς επί τόπου στα δωμάτια που νοικιάζονται στα σπίτια που βρίσκονται στον ίδιο δρόμο (ή και αλλού) με το ξενοδοχείο. Και ... καλή τύχη.
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Να σου πω την αλήθεια το σκέφτηκα και αυτό, αλλά επειδή όλα πλην 2 ξενοδοχεία μου είπαν ότι είναι κλεισμένα πράγμα που βλέπω και στο booking λέω να μην το ρισκάρω. Όπως και να έχει ευχαριστώ πάρα πολύ, λύσεις βρίσκονται!!!
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Καλησπέρα σε όλους! Τριήμερο της 28ης Οκτωβρίου εξόρμησα κι εγώ στη λίμνη Πλαστήρα, για δεύτερη φορά (η πρώτη πολλά πολλά χρόνια πριν, τότε που δεν υπήρχαν ξενοδοχεία και με την οικογένειά μου είχαμε μείνει στο δημοτικό ξενώνα Φυλακτής - ο οποίος από ό,τι έμαθα, έκλεισε λόγω χρεών!!).

Λίγες πληροφορίες και από μένα, που μπορεί να φανούν χρήσιμες σε μελλοντικούς ταξιδιώτες.

Καταρχάς, όντως, όπως ειπώθηκε και πιο πάνω, τα χωριά περιμετρικά της λίμνης δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη αρχιτεκτονική φυσιογνωμία. Η ίδια η λίμνη δεν παύει, βέβαια, να είναι πολύ όμορφη σαν τοπίο, αν και για αυτούς που έχουν επισκεφτεί ευρωπαϊκές λίμνες σίγουρα δεν θα λέει και πολλά...
Για μένα, το πιο θαυμαστό είναι το γεγονός ότι ένα τεχνητό έργο, μια ανθρώπινη παρέμβαση κατόρθωσε να ταιριάξει τόσο καλά με το περιβάλλον και να δημιουργήσει ένα οικοσύστημα άξιο για προστασία.

Όπως καταλαβαίνετε, λόγω τριημέρου, γινόταν ο κακός χαμός σε εστιατόρια και ξενώνες. Εμείς, παρόλα αυτά, κατορθώσαμε να ευχαριστηθούμε τη διαμονή μας στην περιοχή, κινούμενοι έξω από τα κλασικά τουριστικά μέρη (όσο ήταν δυνατό) και εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι είμαστε πρωινοί τύποι! Στην πλαζ Πεζούλας δοκιμάσαμε υδροποδήλατο (αυτό που αντί για ρόδες έχει δύο βάσεις που μοιάζουν με κανό), το οποίο ήταν φοβερή εμπειρία! Απλά ήμασταν εκεί την ώρα που άνοιγε το γραφείο, 9:45, προκειμένου να μην πέσουμε πάνω σε ουρές και αλαλάζοντα παιδάκια!
Ξεχωριστή εμπειρία ήταν και η ιππασία δίπλα στη λίμνη..

Για φαγητό το "Μανιτάρι" (έξω από το Νεοχώρι), που το έχουν προτείνει πιο πάνω και άλλοι συμφορουμίτες, ήταν απλά φανταστικό! Εξίσου καλό ήταν και το Κεραμαριό στην ομώνυμη τοποθεσία (ιδιαίτερη ταβέρνα με κορμούς δέντρων μέσα στην αίθουσα που τρυπούσαν τη στέγη).
Στα Καλύβια Πεζούλας φάγαμε και στο Φαγοτόπι, το οποίο προσέφερε μια πιο gourmet εκδοχή της τοπικής κουζίνας (με τιμές Αθήνας, όπως είναι φυσικό). Χωρίς να είναι κακό, δεν μας ενθουσίασε όπως τα άλλα.

Για διαμονή επιλέξαμε τα Καλύβια Πεζούλας, κομβικό σημείο για να εξερευνήσεις την περιοχή. Καλά, για το κόστος της διαμονής μην το συζητήσουμε καλύτερα.. Αισχροκέρδεια, αλλά καλά να τα πάθουμε κι εμείς που λόγω δουλειάς, δεν μπορούσαμε να πάμε άλλη εποχή..

Τέλος, επισκεφτείτε οπωσδήποτε τους καταρράχτες στο Ανθοχώρι, λίγο πιο έξω από τη λίμνη. Ένα μονοπάτι ανάμεσα σε ρυάκια που τρέχουν, πλατάνια, καστανιές και οξυές σε οδηγεί ύστερα από περίπου 20-30 λεπτά πεζοπορίας σε έναν μεγάλο και εντυπωσιακό καταρράχτη. Αν και Οκτώβρης και χωρίς ιδιαίτερες βροχές φέτος, ο καταρράχτης είχε πολύ νερό και προσέφερε ένα μοναδικό θέαμα!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Επειδη και γω 3ημερο 28ης ειχα παει πριν απο 5 χρονια εχω να παρατηρησω οτι γινοταν ο κακος χαμος -οπως ειπες και συ.Αυτο που μας χτυπησε τρομερα ασχημα ηταν το εξης :κατα τη διαρκεια του 3ημερου δεν επεφτε καρφιτσα ..δεν βρισκαμε να φαμε ..περιμεναμε πολυ να εξυπηρετηθουμε κλπ κλπ
Οταν λοιπον εφυγαν οι ορδες (εμεις ειχαμε παρει μια μερα παραπανω αδεια ) και αναστεναξαμε με ανακουφιση ..ελπιζοντας οτι θα φαμε πλεον σαν ανθρωποι, παλι δεν βρηκαμε πουθενα να φαμε γιατι ειχαν ολοι κλεισει τα μαγαζια τους!!!!!Με το ζορι βρηκαμε εναν στα Καλυβια Πεζουλας που μεναμε ,ο οποιος εφερε και εψησε κατι μπριζολες απο το σπιτι του.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Επειδη και γω .....φαμε πλεον σαν ανθρωποι, παλι δεν βρηκαμε πουθενα να φαμε γιατι ειχαν ολοι κλεισει τα μαγαζια τους!!!!!Με το ζορι βρηκαμε εναν στα Καλυβια Πεζουλας που μεναμε ,ο οποιος εφερε και εψησε κατι μπριζολες απο το σπιτι του.
Το φαντάζομαι αυτό που λες για μετά το τριήμερο. Έτσι κι εμείς στα μέρη σου (Μάνη αγαπημένη :)), επειδή είχαμε πάει χειμώνα ψάχναμε σαν απελπισμένοι κάποιο εστιατόριο σε κάποια μέρη.
Η αλήθεια είναι ότι στη λίμνη είμαστε σχετικά τυχεροί, καθώς στα εστιατόρια, αν και είχαν πάρα πολύ κόσμο, την ώρα που πηγαίναμε, τύχαινε να αδειάζει κάποιο τραπέζι (ειδικά στο Κεραμαργιό που επισκεφτήκαμε ανήμερα της 28ης και είχε ανέβει η μισή Καρδίτσα).

Ξέχασα να αναφέρω ότι ο καιρός ήταν τελείως τρελός. Το πρωί με τον ήλιο είχε φοβερή ζέστη, ήθελες κοντομάνικο, ενώ το βράδυ λόγω υγρασίας το θερμόμετρο έπεφτε στους 5-6 βαθμούς!! Το γράφω, ώστε να είναι κάποιοι υποψιασμένοι αν πάνε τέτοια εποχή.. Ευτυχώς, εμείς το είχαμε δει στο δελτίο καιρού πριν φύγουμε, αν και νομίζαμε ότι ήταν τυπογραφικό λάθος και ότι αντί για 5 ήθελαν να γράψουν 15 βαθμούς! :p:p:p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom