Λίστα Παγκόσμιας Κληρονομιάς UNESCO για Ελλάδα

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Κι εγώ χαμηλά βρίσκομαι στην λίστα...στα 7....
 

eliasraft

Member
Μηνύματα
27
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Βαυαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Ρόδος,Δήλος,Σάμος με τζόκερ τη Βεργίνα! Αυτά μου λείπουν...
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Εγώ έχω επισκεφτεί 9 από τα παραπάνω που αναφέρονται...

Πρέπει σύντομα και τα άλλα, ε;ε;ε;ε; :bleh:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Παιδιά το πόσα μνημεία έχει επισκεφθεί ο καθένας από αυτά της "λίστας" δεν είναι για να το κάνουμε θέμα, μην συνεχίσουμε παρακαλώ. Αντίθετα αυτό που ρωτάει ο Θάνος μπορεί να αποτελέσει βάση για μια καλή συζήτηση:

Κι εγώ κάπου στα μισά βρίσκομαι στη λίστα της UNESCO.

Με μια πρώτη ματιά βλέπω τουλάχιστον δύο μεγάλες έλλειψεις: Την Κνωσό και την αρχαία πόλη στο Ακρωτήρι της Σαντορίνης.

Βέβαια, δεν ξέρω και ποια είναι η αξία της λίστας αυτής. Ίσως είναι ένας παράγοντας αύξησης της επισκεψιμότητας κάποιων χώρων. Από εκεί και πέρα όμως; Δημιουργεί πχ κάποιες υποχρεώσεις συντήρησης και ανάδειξης;
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.023
Συζήτηση γίνεται.... όπως κατά καιρούς έχουμε αναλύσει πόσες γλώσσες μιλάμε ή με ποιους ταξιδεύουμε......:)
Μέσα όμως από τη συζήτηση βγαίνει και το συμπέρασμα ότι συχνά επισκεπτόμαστε τόσα και τόσα αξιοθέατα στο εξωτερικό και αφήνουμε ή αναβάλλουμε επ' αόριστον τους δικούς μας "θησαυρούς"......
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Ούτε και το 2009 θα συμπεριληφθεί κάποιο νέο ελληνικό site στη λίστα... Δεν υπάρχει καν υποψηφιότητα από την Ελλάδα:
UNESCO World Heritage Centre - World Heritage Committee to meet in Seville will review state of conservation of 178 sites and add new sites on List
Αν δεν κάνω λάθος οι υποψηφιότητες για ένταξη δεν μπαίνουν από την UNESCO αλλά από τη χώρα που ενδιαφέρεται. Και πρέπει να έχει πλήρη και τεκμηριωμένο φάκελο για την υποψηφιότητα ο οποίος να έχει προέλθει από συνεργασία της πολιτείας με τους αρμόδιους τοπικούς φορείς. Πολλές φορές (υπάρχουν συγκεκριμένες καταγγελίες) παρ'ότι υπάρχει πρόθεση από την πολιτεία ή πρόταση από συγκεκριμένους φορείς για την υποψηφιότητα διάφορα συμφέροντα που θα χάσουν τα (συνήθως παράνομα) προνόμιά τους σαμποτάρουν μέσω της διαπλοκής τους με πολιτικά κυρίως πρόσωπα την υποψηφιότητα. Π.χ. στο ιστορικό κέντρο μιας παλιάς πόλης που θα μπεί στη λίστα οι όροι χρήσης κυρίως σε θέματα εστιάσης, κυκλοφορίας και διασκέδασης θα αλλάξουν και κάποιοι θα χάσουν πολλά.
Γι αυτό και το ερώτημα του Θάνου μάλλον πρέπει να γίνει: "γιατί οι αρμόδιοι Ελληνικοί φορείς δεν φρόντισαν να θέσουν υποψηφιότητες για να ενταχθούν στη λίστα της UNESCO τα σπουδαία αυτά μνημεία;"
 
Μηνύματα
774
Likes
616
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Και που φρόντισαν... τί έγινε?
Ρεπορτάζ από Κέρκυρα σχετικά με την Ουνέσκο:
- Οι μεν καταστηματάρχες δεν δέχονται επ' ουδενί να μαζέψουν την πραμάτεια του γιουσουρούμ απ' έξω από τα μαγαζιά
- Οι κάτοικοι την παλαιάς πόλης δεν δέχονται επ' ουδενί να μην αφήνουν τα αυτοκίνητά τους 2 μέτρα από την πόρτα τους μέσα στα καντούνια
- Οι εστιάτορες δεν δέχονται επ' ουδενί να περιορίσουν τα τραπεζοκαθίσματα ώστε να μπορεί να περνάει κανένας έρμος τουρίστας
- Οι καφέ-μπαράδες δεν δέχονται επ' ουδενί να σταματάνε τις μουσικές σε λογική ώρα ή να ηχομονώσουν τα κλαμπ
- Η λίστα των επ' ουδενί μπορεί να συνεχιστεί επ' άπειρον.

Ξέρω ότι γίνομαι κακός αλλά με αυτά τα μυαλά των ελλήνων τίποτε δεν πάει μπροστά και ειδικά θέματα ανάδειξης της πολιτιστικής κληρονομιάς που δεν έχουν άμεσο κέρδος στην τσέπη αλλά μακροπρόθεσμο.
 

rezi

Member
Μηνύματα
78
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Cuba?Brazil?South afrika?
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημικη Βολτα
ολα αλλα λειπουν νομιζω πολλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.915
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom