Λακεδαιμονία

Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Απολαυστική η αφήγηση σου,σαν μυθιστόρημα με αναφορές σε μιά άλλη εποχή!!αυτές οι χαλαρές,όμορφες οικογενειακές στιγμές...με το μάζεμα της οικογένειας και φίλων γύρω από το τραπέζι..,τα παραδοσιακά γλυκά και φαγητά..,μέχρι και ο τρόπος πού ..φλέρταρες την κοπέλα,το κύτταγμα.....υπάρχουν δηλ ακόμα...
Και πολύ καλές πληροφορίες για την περιοχή!
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Γύθειον= Γύης Θεών

Μετά από κανά 15λεπτο έφτασε ο φίλος μου για να με πάρει, αλλά δεν ήταν μόνος. Είχε φέρει μαζί του και μία φίλη. Ξεκινήσαμε λοιπόν για το επίνειο της αρχαίας Σπάρτης, το Γύθειο. Αφού διασχίσαμε την οδό με τους φοίνικες σε όλο της το μήκος βγήκαμε εκτός πόλης με νότια κατεύθυνση. Ο δρόμος ευθύς και το μόνο που αξίζει είναι πάλι ο Ταΰγετος στα δεξιά όπως πηγαίνουμε. Περνάμε και μπροστά από το στρατόπεδο της πόλης το οποίο είναι αρκετά έξω από αυτή και που απλώνεται και από τις 2 μεριές του δρόμου. Φαίνεται πραγματικά τεράστιο με ευκαλύπτους παντού και το στρατόπεδο να φτάνει μέχρι εκεί που φτάνει η ματιά σου.

Στο Γύθειο φτάσαμε σε 30 λεπτά. Μια κωμόπολη χτισμένη κατά μήκος της ακτής αλλά έχει και πολλά κτήρια πιο ψηλά χτισμένα στο βουνό. Ωραία αρχιτεκτονική, είχε πολύ κόσμο, τρομάξαμε να βρούμε να παρκάρουμε κοντά στο κέντρο και βγήκαμε για βόλτα. Για αρχή πήγαμε στο νησί Κρανάη. Είναι ένα μικρό νησάκι που το συνδέει με τη στεριά μια μικρή λωρίδα Γης. Σύμφωνα με το μύθο εδώ είχε αράξει τα 2 του πλοία ο Πάρης και πέρασε το πρώτο του βράδυ με την ωραία Ελένη. Υπάρχει επίσης ένα μικρό γραφικό καρνάγιο πάνω στο νησί, ένας φάρος και ο πύργος Τζανετάκη. Ένας πύργος χαρακτηριστικής μανιάτικης αρχιτεκτονικής. Δεν είχαμε τελικά χρόνο αλλά σίγουρα θέλω να επιστρέψω στο τόπο αυτό και να φτάσω έως το νότιο τμήμα της Μάνης. Πολύ ωραίο μέρος το νησάκι και με πανέμορφη θέα στο λιμάνι του Γυθείου. Κάτσαμε λίγο στα βράχια στην ακροθαλασσιά αλλά γενικά ο καιρός δεν μας ενέπνεε και πολύ, κρίμα μιας και το μέρος άξιζε.

Ο μύθος επίσης λέει πως σε αυτά εδώ τα χώματα πολέμησε εκείνα τα παλιά τα χρόνια Απόλλωνας με τον Ηρακλή για τον μαγικό τρίποδα του μαντείου των Δελφών και στο τέλος συμφιλιώθηκαν, δίνοντας στον τόπο τη σημερινή του ονομασία. Αφού πήραμε το αμάξι πήγαμε την κοπέλα σε μια περιοχή εκεί κοντά, μια περιοχή με το όνομα Μαυροβούνιο, μάλιστα λέω τελικά και η Ελλάδα έχει το δικό της Montenegro και μάλιστα είναι και πολύ ωραίο. Πολυτελέστατα σπίτια ψηλά στο βουνό με εκπληκτική θέα τη θάλασσα και πραγματικά μία ατελείωτη παραλία. Φαντάζομαι το καλοκαίρι εδώ με τόσες ταμπέλες camping που είδα και ξενοδοχεία θα γίνεται πανικός από κόσμο.

Πριν φύγουμε από το Γύθειο ο φίλος μου μου είπε πως πρέπει να πάω να μου δείξει το παλιό καράβι. Δεν μου λέει για τι πράγμα πρόκειται αλλά καθώς οδηγεί σε μία στροφή ξεπροβάλει σε μία μεγάλη παραλία ένα καράβι που το έχει ξεβράσει το κύμα και το έχει αφήσει στην αμμουδιά, το θέαμα είναι πραγματικά φοβερό και το καράβι είναι μεγάλο παιδιά, όχι αστεία. Μου λέει πως ήταν φορτωμένο με ναρκωτικά και επειδή το λιμενικό το είχε εντοπίσει του έβαλαν φωτιά αυτοί που το κυβερνούσαν το έσκασαν και η θάλασσα το έφερε και το ακούμπησε εκεί. Πολύ ωραίο θέαμα, δεν είχα δει κάτι παρόμοιο ποτέ.

Μετά από αυτήν τη γρήγορη απόδραση φύγαμε για Σπάρτη μιας και μας περίμεναν για το τελευταίο φαγητό. Όταν φτάνουμε Σπάρτη μας παίρνουν τηλέφωνο να πάμε να βρούμε τους γονείς σε ένα εστιατόριο κάτω από τον Μυστρά, το Ξενία. Πολύ καλό φαγητό, μεγάλο με τέλεια θέα την πεδιάδα της Σπάρτης. Αφού έγινε μάχη για να με αφήσουν να πληρώσω μιας και με είχαν καταϋποχρεώσει με τη φιλοξενία τους είπαμε σιγά σιγά να ετοιμαστούμε για την επιστροφή στην Αθήνα.

Ένα πράγμα έχω να πω για αυτό το ταξίδι. Γνώρισα υπέροχους ανθρώπους κάτι που το λέω σε πολλούς που όταν τους είπα πως πάω Σπάρτη μου είπαν πως οι άνθρωποι εκεί δεν είναι και ότι καλύτερο. Θα τους διαψεύσω πανηγυρικά με αυτά που έζησα, με την ευγένεια που συνάντησα και τους αληθινούς ανθρώπους του τόπου αυτού.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Αχ μάνη, μάνη! Απ' όποια μεριά κι αν σε πιάσει κανείς...

Ωραία η ιστορία σου glosoli.

Όσο για το χωριό με το αστείο όνομα Πικουλιάνικα, φιλοξενεί τον ξενώνα -συγκρότημα κατοικιών Μαζαράκη, πολύ στιλάτο για τα δεδομένα της περιοχής..
ΞΕΝΩΝΑΣ Μαζαράκη στο Μυστρά - Καλωσήλθατε στον Ξενώνα Μαζαράκη στο Μυστρά...

Κι επειδή έπιασα τη διαμονή, στο χωριό Άρνα ΤαΫγέτου θα βρείτε έναν πολύ καλό κατάλυμα, σε παραδοσιακό στιλ αυτή τη φορά.. ξενώνας Γεωδή λοιπόν

ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΣ ΞΕΝΩΝΑΣ ΓΕΩΔΗ. ΑΡΝΑ ΛΑΚΩΝΙΑΣ
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Απλά θεικό το όνομα...το λες και σου γεμίζει το στόμα που λένε!!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πολυ ωραια η αφηγηση σου .Την επομενη φορα σε περιμενουμε στη Μανη.Τοσο η Λακωνικη οσο και η Μεσσηνιακη ειναι πανεμορφες.
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Πολύ όμορφα μας τα είπες.Αντε και την επόμενη να επισκεφθεις και τη μέσα Μάνη με την άγρια ομορφιά.Και όταν περάσεις απο τη Βάμβακα κόρναρε τρεις φορές για ΄μενα!!!!!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Τωρα που κανω "επαναληψη" για να ριξω τη ψήφο μου , ειδα οτι εχεις γραψει πολυ ωραια ιστορία !!
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Με συγχωρείτε, κανένας δεν ενοχλήθηκε από την εντελώς λάθος ονομασία της περιοχής, που "κοσμεί" τόσο βάναυσα τον τίτλο της ιστορίας?
Δεν υπάρχει περιοχή Λακεδαιμονία (εκτός από έναν βυζαντινο οικισμό).
Υπάρχει Λακεδαίμων. Ή Λακωνία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.690
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom