ΗΠΑ Λας Βεγκας - Γκραν Κανυον προγραμμα

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Το καλοκαιρινό πρόγραμμα περιλαμβάνει Νέα Υόρκη ,Σαν Φρανσίσκο,Λας Βέγκας και Κόστα Ρικα.Έχω ίδη εισιτήριο με επιστροφή για Νέα Υόρκη (29 Ιουλίου και επιστροφή 19 Αυγούστου)και ο σχεδιασμός είναι 6 μέρες Νέα Υόρκη 8 SF και LV και 6 Κόστα Ρίκα (+1 overnight flight).Για ΝΥ και Κοστα ρίκα έχω αποφασίσει τι και πως, εκεί που προβληματίζομαι είναι στο Λ.Βεγκας και Σ.Φρανσισκο.Αν και δεν έχω οριστικοποιήσει την αναλογία ημερών που θα αφιερώσω μεταξύ Σαν Φρανσισκο και Λας Βέγκας ,κλίνω σε 4 και 4 ημέρες αντίστοιχα.Αυτό συμβαίνει κυρίως διότι θέλω να κάνω την διαδρομή 66 σε συνδυασμό με Γκραν Κάνυον και συγκεκριμένα:φθανοντας στο Λας Β.παραλαβή αυτοκινήτου και κατεύθυνση προς Kingman ,Hackberry,Peach Springs και διανυκτέρευση στο Seligman η στο Williams.Την επόμενη μέρα Grand Canyon Village και εκδρομή απο Havasupai Hiltop με διανυκτερευση στο Supai Village.Στην επιστροφή κατευθυνση στα Μαύρα όρη στο Oatman όπου και διανυκτέρευση και την επομένη επιστροφή μέσω Desperanto Roaller Coaster στο LV για την τελευταία μας διανυκτέρευση .
Πώς σας φαίνεται η διαδρομή ?Πάιζει και η επιστροφή μέσω Page ,Antelope Canyon και Monunment Valley δηλαδή απο Βορρά αλλά νομίζω ότι θα χρειαζόταν ακόμη μια μέρα και δεν θα ήθελα να την στερήσω απο το Σαν Φρανσισκο ή την Νέα Υόρκη.
Κάθε πρόταση είναι εκτιμητέα ,ευχαριστώ.
 
Last edited by a moderator:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.423
Likes
7.781
Μοναδική εμπειρία πάντως είναι αντί να χρησιμοποιήσεις αυτοκίνητο να πετάξεις με αεροπλανάκι από Las Vegas - Grand Canyon! Η θέα είναι απίστευτη, η προσγείωση στο G.C. επίσης... γενικά ανεπανάληπτη εμπειρία!
Και γλυτώνεις πολλές μέρες και κούραση!
Βέβαια, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα! :lol:
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Μοναδική εμπειρία πάντως είναι αντί να χρησιμοποιήσεις αυτοκίνητο να πετάξεις με αεροπλανάκι από Las Vegas - Grand Canyon! Η θέα είναι απίστευτη, η προσγείωση στο G.C. επίσης... γενικά ανεπανάληπτη εμπειρία!
Και γλυτώνεις πολλές μέρες και κούραση!
Βέβαια, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα! :lol:
Πιθανον να κάνω την πτήση την τελευταία μέρα απο Λας Βέγκας.Θέλω όμως να περπατήσω και το φαράγγι του HavaSupai και να κολυμπήσω στους καταράχτες Panoramio - Photo of Havasu Falls .
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Μάλλον υπερβολικό το βλέπω το πρόγραμμα για το Grand Canyon, έχοντας τόσο λίγες μέρες μόνο. Καλύτερα δείτε το Canyon με αεροπορικό daytrip, και αφιερώστε χρόνο και αλλού (π.χ. Yosemite, Highway 1) και στις πόλεις. Κομματάκια του 66 μπορέιτε να βρείτε και αλλού.
Αυτό πως σας φαίνεται?
3 days SF, 1 day daytrip bebble beach/monterey/carmel, βραδυνή οδήγηση και κατάληξη στο Υosemite (διανυκτέρευση στο Εθνικό Πάρκο), βλέπετε το πάρκο και το απόγευμα οδήγηση και διανυκτέρευση στο death valley (7+ ώρες δρόμος δυστυχώς), και το επόμενο πρωί πάτε Mojave, route 66 (πιο δυτικά, στην CA), με κατάληξη για 3 διανυκτερεύσεις στο LV (από κει daytrip στο GC).

Πάντως το πρόγραμμά σας είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ πιεσμένο. 6 μέρες στη ΝΥ είναι πάρα πολύ λίγες, και 8 μέρες στη δύση δεν φτάνουν ούτε για ζήτω (για την Κόστα Ρίκα δεν έχω άποψη).
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Μάλλον υπερβολικό το βλέπω το πρόγραμμα για το Grand Canyon, έχοντας τόσο λίγες μέρες μόνο. Καλύτερα δείτε το Canyon με αεροπορικό daytrip, και αφιερώστε χρόνο και αλλού (π.χ. Yosemite, Highway 1) και στις πόλεις. Κομματάκια του 66 μπορέιτε να βρείτε και αλλού.
Αυτό πως σας φαίνεται?
3 days SF, 1 day daytrip bebble beach/monterey/carmel, βραδυνή οδήγηση και κατάληξη στο Υosemite (διανυκτέρευση στο Εθνικό Πάρκο), βλέπετε το πάρκο και το απόγευμα οδήγηση και διανυκτέρευση στο death valley (7+ ώρες δρόμος δυστυχώς), και το επόμενο πρωί πάτε Mojave, route 66 (πιο δυτικά, στην CA), με κατάληξη για 3 διανυκτερεύσεις στο LV (από κει daytrip στο GC).

Πάντως το πρόγραμμά σας είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ πιεσμένο. 6 μέρες στη ΝΥ είναι πάρα πολύ λίγες, και 8 μέρες στη δύση δεν φτάνουν ούτε για ζήτω (για την Κόστα Ρίκα δεν έχω άποψη).
Κώστα ,Νέα Υόρκη έχω ξαναπάει ,για δύση οι 8 μέρες άντε να γίνουν 9 ή με τα βίας ,αν διαλέξω την ΄+100$πτήση δέκα ,παραπάνω δεν έχω.Κόστα ρίκα πάμε μόνο για χαλάρωση στο Πουέρτο Βιέχο σε φιλους .
Σχετικά με το πρόγραμμα που προτείνεις (Yosemite,death valley)το έχω ως δεύτερη επιλογή (η τρίτη είναι απο ΣΦ εώς ΛΒ μέσω Ρενό ,Κάρσον σίτυ και area 51).
Απο εκεί και πέρα παίζει και μια περίπτωση να ακυρώσω την Κοστα Ρίκα στεναχωρώντας καποιους φίλους αλλά κερδίζοντας τις 6 μέρες εκεί (+600$ στο budget).
 

ΣΟΦΙΑ

Member
Μηνύματα
106
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Υ.
Ονειρεμένο Ταξίδι
μπορα μπορα
ποσο τα εβγαλες τα εισητηρια?με ποιες εταιριες?θα παμε και εμεις L.A-Grand Canyon-las Vegas-San diego -San Francisco.Για las Vegas μου ειπε ο νονος μου που μενει εκει κοντα οτι δεν ειναι για παραπανω απο 2 μερες ενω το Grand Canyon αξιζει πολλα και εχεις να κανεις πραγματα.οι μερες για Ν.Υ. και Σαν Φρ. μου φαινονται καλες.εγω ακομα ψαχνω εισητηρια
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
ποσο τα εβγαλες τα εισητηρια?με ποιες εταιριες?θα παμε και εμεις L.A-Grand Canyon-las Vegas-San diego -San Francisco.Για las Vegas μου ειπε ο νονος μου που μενει εκει κοντα οτι δεν ειναι για παραπανω απο 2 μερες ενω το Grand Canyon αξιζει πολλα και εχεις να κανεις πραγματα.οι μερες για Ν.Υ. και Σαν Φρ. μου φαινονται καλες.εγω ακομα ψαχνω εισητηρια
Τα εισιτήρια τα έβγαλα πρίν απο 2 μήνες (για Νέα Υόρκη με επιστροφή )και δεν υπάρχουν πλέον,αυτήν την στιγμή ψάξε απο Αθήνα με Delta και Olympic(με Δέλτα βγάλαν φίλοι μου με 480 ,δεν γνωρίζω αν υπάρχουν ακόμα αυτες οι τιμές).
Για Λας Βέγκας δεν θα αφιερώσω πολύ λίγο χρόνο .Για πτήσσεις απο Ανατολή προς Δύση θα πετάξω μάλλον με Frontier,Jet Blue ή Virgin (δεν τα έχω κλείσει ακόμη αλλά έχουν θέσεις και καλές τιμές μόνο που με την πτώση του Ευρό αρχίζουν και ανεβαίνουν).
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Super ταξίδι οργανώνεις πάλι toumpioti αλλά θα συμφωνήσω με τους προλλαλησαντες πως φαίνεται κάπως φορτωμένο. Πραγματοποιήσιμο όμως.

Αυτό που με προβληματίζει λίγο με την επιλογή σου είναι το Havasupai. Χωρίς παρεξήγηση, μιας και δεν γνωρίζω την φυσική σας κατάσταση, αν δεν πάρετε το ελικόπτερο (ή μουλάρι) για να ανεβείτε και να κατεβείτε, η πεζοπορία θα είναι αρκετά δύσκολη και δεν πρέπει να το πάρει κανείς στο χαλαρό. Είναι 13χλμ πεζοπορία να κατέβεις και άλλο τόσο να ανέβεις, ξεκινώντας από υψόμετρο 1500μ (κουραστικό αν δεν είσαι συνηθισμένος σε τέτοιο υψόμετρο), με εναλλαγή υψομέτρου περίπου 600 μέτρα και με θερμοκρασίες που το καλοκαίρι φτάνουν και τους 40+ βαθμούς! Από το Supai οι καταρράκτες είναι περίπου 4χλμ αλλά τουλάχιστον αυτό είναι επίπεδο. Να υπολογίζεις τουλάχιστον 2-3 μέρες δηλαδή αν πρόκειται να το περπατήσεις και πολύ κούραση. Επίσης μετά τις πλημμύρες του 2008 πολλά άλλαξαν στην περιοχή, με κάποιους καταρράκτες να έχουν εξαφανιστεί και νέους (άλλα όχι τόσο εντυπωσιακούς) να έχουν σχηματιστεί.

Υπάρχει περίπτωση να το επιχειρήσω μέσα στους επόμενους μήνες αν και προτεραιότητα έχει να κάνω το αντίστοιχό (ανέβασμα, κατέβασμα) στο Grand Canyon: 25χλμ συνολικά με εναλλαγή υψομέτρου 1500μέτρα! :shock: Και μόνο που το σκέφτομαι κουράζομαι αλλά αν το κάνω θα σε ενημερώσω!
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Super ταξίδι οργανώνεις πάλι toumpioti αλλά θα συμφωνήσω με τους προλλαλησαντες πως φαίνεται κάπως φορτωμένο. Πραγματοποιήσιμο όμως.

Αυτό που με προβληματίζει λίγο με την επιλογή σου είναι το Havasupai. Χωρίς παρεξήγηση, μιας και δεν γνωρίζω την φυσική σας κατάσταση, αν δεν πάρετε το ελικόπτερο (ή μουλάρι) για να ανεβείτε και να κατεβείτε, η πεζοπορία θα είναι αρκετά δύσκολη και δεν πρέπει να το πάρει κανείς στο χαλαρό. Είναι 13χλμ πεζοπορία να κατέβεις και άλλο τόσο να ανέβεις, ξεκινώντας από υψόμετρο 1500μ (κουραστικό αν δεν είσαι συνηθισμένος σε τέτοιο υψόμετρο), με εναλλαγή υψομέτρου περίπου 600 μέτρα και με θερμοκρασίες που το καλοκαίρι φτάνουν και τους 40+ βαθμούς! Από το Supai οι καταρράκτες είναι περίπου 4χλμ αλλά τουλάχιστον αυτό είναι επίπεδο. Να υπολογίζεις τουλάχιστον 2-3 μέρες δηλαδή αν πρόκειται να το περπατήσεις και πολύ κούραση. Επίσης μετά τις πλημμύρες του 2008 πολλά άλλαξαν στην περιοχή, με κάποιους καταρράκτες να έχουν εξαφανιστεί και νέους (άλλα όχι τόσο εντυπωσιακούς) να έχουν σχηματιστεί.

Υπάρχει περίπτωση να το επιχειρήσω μέσα στους επόμενους μήνες αν και προτεραιότητα έχει να κάνω το αντίστοιχό (ανέβασμα, κατέβασμα) στο Grand Canyon: 25χλμ συνολικά με εναλλαγή υψομέτρου 1500μέτρα! :shock: Και μόνο που το σκέφτομαι κουράζομαι αλλά αν το κάνω θα σε ενημερώσω!
Σκέπτομαι να αφιερώσω 1 νύχτα στο Havasupai.Θα είμαι με αυτοκίνητο το οποίο θα αφήσω στο Hualapai hiltop και απο εκεί θα κατέβω με μουλάρι,θα διανυκτερεύσω στο Supai και θα επιστρέψω την άλλη μερα (με μουλάρι ) να πάρω το αυτοκίνητο .Απο τους καταράχτες σκεφτομαι να επισκεφθώ τον Havasupa και τον Mooney -όντως ο Navajo-δεν είναι στην κατάσταση που ήταν πριν το 2008.
Αν πας πριν τον Αύγουστο θα μου ήταν χρήσιμες οι πληροφορίες σου.
Σχετικά με την φυσική μου κατάσταση δεν είναι στην καλύτερη της περίοδο ,έβαλα κάποια κιλά με το που έκοψα το τσιγάρο εδώ και 3 χρόνια,αλλά έχω αντοχή σε σημείο να ανεβαίνω τον Όλυμπο σε μια μέρα (απο Αγαπητό και επιστροφή ) χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Αν ανεβαίνεις τον Όλυμπο χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες και δεν είσαι και στην καλύτερη περίοδο, τότε δεν μπορώ καν να φανταστώ πως ήσουν πριν 3 χρόνια! Αφού είναι έτσι το κάνεις και χωρίς μουλάρι αλλά θα είναι κούραση μάλλον σε δυο μέρες! Μακάρι να είχα και εγώ τέτοια φυσική κατάσταση αλλά με έχει φάει η καρέκλα γραφείου! Έχω ξεκινήσει να κάνω προπόνηση για να προετοιμαστώ.
Εννοείται πως αν το πραγματοποιήσω θα σου δώσω ότι πληροφορίες μπορώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom