Γενικά Λατινική Αμερική

cretense

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες (δουλειά...)
Ταξίδι-Όνειρο
Έρημος Ατακάμα
Πολύ ενδιαφέρον το φόρουμ και οι πληροφορίες.
Σκέφτομαι να πραγματοποιήσω το όνειρό μου για ένα ταξίδι στη Νότιο Αμερική.
Αυτά που έγραψε ο γιώργος είναι πολύ χρήσιμα.
Η γλώσσα είναι πάντως ένα ζήτημα για όποιον πάει.
Είμαι μεταφραστής-διερμηνέας και εδώ και 5 χρόνια διδάσκω και την Ισπανική, ξέρω πως δεν μιλά πολύ κόσμος ξένες γλώσσες στο Νότο (ούτε και οι Ίβηρες...).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είμαι μεταφραστής-διερμηνέας και εδώ και 5 χρόνια διδάσκω και την Ισπανική, ξέρω πως δεν μιλά πολύ κόσμος ξένες γλώσσες στο Νότο (ούτε και οι Ίβηρες...).

Σωστά, αλλά στη Λ.Αμερική είναι ελαφρώς καλύτερη η κατάσταση από ό,τι στην Ισπανία των ανεπίδεκτων μαθήσεως Ισπανών.
 

cretense

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες (δουλειά...)
Ταξίδι-Όνειρο
Έρημος Ατακάμα
Σωστά, αλλά στη Λ.Αμερική είναι ελαφρώς καλύτερη η κατάσταση από ό,τι στην Ισπανία των ανεπίδεκτων μαθήσεως Ισπανών.[/quote]

Νομίζω πως 35 χρόια μετά τη μεταπολίτευση θα έπρεπε οι Ισπανοί να έχουν ανοιχτεί περισσότερο..Πάντως δεν θα τους έλεγα ανεπίδεκτους μαθήσεως, υπάρχει πια ικανός αριθμός Ισπανών που μπορεί να "κρατήσει" μια decent συζήτηση στα Αγγλικά. Όχι βέβαια τίποτα φοβερό αλλά ΟΚ θα συνεννοηθούν. Χειρότεροι είναι μακράν οι Καταλανοί...
 

griego

Member
Μηνύματα
15
Likes
34
Καλησπέρα!
3 μήνες πέρασαν μετά την επιστροφή μου από το Περού και έχω να πω ότι ήταν ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΖΩΗΣ.
Θα έπρεπε να γράψω κατεβατά ολόκληρα για να περιγράψω ότι είδα και συνάντησα εκεί.
Το Περού είναι μια χώρα με χίλια πρόσωπα. Πως είναι δυνατόν μία χώρα να χωράει μαζί το μεγαλειώδη Ειρηνικό ωκεανό, μια πρωτεύουσα από τη μια μοντέρνα μεγαλούπολη κι' από την άλλη με παραδοσιακές λατινοαμερικάνικες συνοικίες, αλλά και τις λατινοαμερικάνικες φτωχογειτονιές, παραλίες τεράστιες, αμμουδιές γιγαντιαίες, πανύψηλα βουνά, χιόνια, λίμνες, παγετώνες που δε λιώνουν ποτέ, καταπράσινες πεδιάδες που χάνονται στον ορίζοντα, ερήμους και φυσικά τη μοναδική Αμαζονία με το μοναδικό επιβλητικό Αμαζόνιο και τη ζούγκλα που η φαντασία είναι πολύ λίγη μπροστά στην πραγματική ομορφιά της. Πως είναι δυνατόν ταξιδεύοντας στην ίδια χώρα να χρειάζεσαι και καλοκαιρινά ρούχα (Λίμα, Αμαζονία), αλλά και χειμωνιάτικα (Κούσκο). Όσο για το λαό; υπερήφανοι άνθρωποι, διακριτικοί, ζεστοί και φιλόξενοι. Η κουζίνα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ - σίγουρα η Λίμα είναι η πρωτεύουσα των εστιατορίων.
Υπάρχουν τόσα πολλά να πω...

Θα επανέλθω με λεπτομέρειες.

Το καλύτερο μέρος που είδα, εκεί που σίγουρα έμεινε ένα κομμάτι της καρδιάς μου είναι ο Περουβιανός Αμαζόνιος!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
καλως μας ηρθες !!!
περιμενω τις εντυπωσεις σου .....
 

viajera

Member
Μηνύματα
65
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ινδονησία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Το ταξιδι που εκανες ειναι ταξιδι ονειρο για μενα.Περιμενω με αγωνια την ιστορια της περιπλανησης σου.
 

griego

Member
Μηνύματα
15
Likes
34
Έχω ανοίξει ξεχωριστό νήμα στην ενότητα ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ περιγράφοντας το καταπληκτικό ταξίδι μου ΕΔΩ
 

ioanns

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Είμαστε 2 φίλοι απο τα Χανιά της Κρήτης και αποφασίσαμε να ταξιδέψουμε απο την Κρήτη με προορισμό την Κολομβία, την χώρα με τους πιο Χαρούμενους ανθρώπους στη Γή.

Διαβάστε τα άρθρα μας καθημερινά και ταξιδέψτε μαζί μας στον μαγικό κόσμο του κόσμου.

Ας την ανακαλύψουμε όλοι μαζί...

Αναχωρούμε στις 16 Φεβρουαρίου 2011.

Ταξιδεύοντας Απο την Κρήτη Στην Κολομβία ( ή Λοκομβία στην Χώρα των Τρελών)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.306
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
την Κολομβία, την χώρα με τους πιο Χαρούμενους ανθρώπους στη Γή


έχεις πάει σε όλες τις χώρες της Λατινικής Αμερικής κι έβγαλες το συμπέρασμα χωριανέ;;

για τα έξοδα που λέει το μπλοκ είναι ορθό. πρέπει να αφαιρούμε τα έξοδα που θα κάναμε αν μέναμε σπίτι μας.

καλώς ήλθες εδώ, καλά να περάσετε και γράφε μας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.799
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom